Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: User Review: Dead Space 2

  1. #1 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    User Review: Dead Space 2

    Jocul a fost anuntat oficial pe data de 7 decembrie 2009. Dupa aceasta, pe 23 septembrie 2010 a inceput multiplayer beta, iar pe 21 decembrie a fost lansata o varianta demonstrabila a acestuia pentru toti utilizatorii Xbox Live Marketplace/ Playstation Network. In cele din urma, jocul iese la lumina si apare pe rafturile magazinelor pe data de 25 ianuarie pentru America de Nord, respectiv 28 ianuarie pentru Europa.

    Este un joc infricosator sau nu ? Cred ca este o intrebare echitabila. Tocmai ce am terminat primul meu playthrough in Dead Space 2 si pot sa spun doar ca jocul este uimitor. Actiunea are loc la trei ani dupa evenimentele petrecute in primul joc si din nou urmareste povestea infricosatoare a inginerului Isaac Clarke. La inceputul jocului, el se trezeste pe o statie spatiala, pe nume Sprawl, unde este inconjurat de catre Necromorphs si fortat sa supravietuiasca. Faptul ca acesta a avut un rol in moartea iubitei sale, il bantuie pe tot parcursul jocului. Isaac isi pierde mintile, dar acest lucru nu-l impiedica sa distruga toti Necromorphs ce i se arata in cale.

    Dead Space vine cu o poveste ce o depaseste cu mult pe cea din primul joc, facand jocul mult mai captivant si provocator. Scopul principal in Dead Space 2 este de a gasi si distruge idolul religios, cunoscut sub numele de Marker. Chiar daca Isaac ar putea candida pentru cel mai ghinionist om, avand o viata complet ravasita, acesta reuseste sa iasa din orice impas. Din pacate, nu totul este roz in Dead Space 2, unele capitole dand impresia de repetivitate.

    Ca sa spun adevarul, jocul nu este inferior nici din punct de vedere al gameplay-ului. De la inceputul capitolului 1, Isaac primeste o laterna, abilitati telekinetice si mult iubita sa arma Plasma Cutter. Producatorii pun imaginatia noastra la test, in utilizarea inventiva a decentei "tolbe" de arme puse la dispozitie. Jocul reuseste cu adevarat sa ridice stafeta jocurilor de groaza, Visceral fiind foarte bun in a crea peisaje sumbre. Camera este la fel ca in jocul precedent, putin "tricky", permitand Necromorph-ilor sa te loveasca din colturi intunecate cand iti e lumea mai draga.

    Sa trecem la partea mai putin buna, adica modul multiplayer al joclui. Acesta este team based, si permite jucarea sa in maxim 8 persoane pe un numar de 5 harti: Escape, Titan Mines, Solar Array, Fuel Core si Marker Lab. De la inceput, avem de ales intre om sau Necromoph. Acest mod al jocului seamana foarte mult cu cel din Left 4 Dead 2, bineinteles, aici avand mutanti spatiali in loc de zombie. Acest lucru nu poate fi considerat un minus al jocului, ci mai degraba un mod ce aduce cateva ore bune in plus fanilor inraiti al genului. Asadar voi merge pe "if it's not broke don't fix it". Fiecare harta in parte, prezinta un alt mod multiplayer si anume:
    • Escape: Ofiterii de securitate trebuie sa traverseze o facilitate printr-un set de escape pods pentru a evacua naveta Sprawl.
    • Titan Mines: Sprawl Security Team sunt nevoiti sa gaseasca trei aprti componente ale unei bombe, in vederea finalizarii procesului de distrugere a Necromorphs si pentru a-si ajuta echipa sa scape..
    • Solar Array: Echipa formata din oameni au primit ordin de la Tiedemann si vor trebui sa livreze coordonatele de tragere la Solay Array.
    • Fuel Core: Echipa formata din oameni este intr-o misiune de eradicare a Necromorphs si trebuie sa implineasca acest lucru prin detonarea a fuel core.
    • Marker Lab: Echipa oamenilor trebuie sa distruga experimentele Marker pentru a le impiedica sa ajunga in maini gresite.
    Jocul a fost distribuit in doua versiuni: editia standard si cea de colectie. Am tinut neaparat sa mentionez acest lucru in review pentru ca diferit fata de multe jocuri, editia de colectie a Dead Space 2 pe langa multe alte lucruri,contine si o replica a armei Plasma Cutter, modelata dupa noul design a acesteia din joc, avand LED-uri ce pot fi aprinse cu ajutorul butoanelor. Din pacate, multi s-au plans de calitatea materialului armei, atat cat si de dimensiunea redusa.

    Desi jocul a aparut recent, a fost anuntat un DLC ce prelungeste durata campaniei single player, continand doua capitole stand-alone ce ii urmaresc pe cei doi protagonisti din Dead Space: Extraction, Game Weller si Lexine. Pe langa acesta, au aparut si Supernova Pack, Hazard Pack si Martial Law Pack ce contin skin-uri si costume.

    Dead Space 2 vine cu o grafica umitoare, facand universul Dead Space chiar mai interesant. Din pacate, varietatea extraterestrilor este redusa, atat cat si armele puse la dispozitie. Ca o concluzie, va pot spune ca Dead Space 2 este un joc infricosator, ce are un gameplay inventiv combinat cu o grafica excelenta, oferind o adevarata experienta de joc.

    Gameplay: 10
    Sunet: 9
    Grafica: 10
    Story: 9
    Total: 9.5
    Attached Images Attached Images dead_space_01.jpg dead_space_02.jpg dead_space_03.jpg dead_space_04.jpg dead_space_05.jpg dead_space_06.jpg

  2. #2 SP
    PlayStation Forever! Chris's Avatar
    Felicitari naz pentru munca depusa! Multumesc pentru review!

  3. #3 SP
    Member esop's Avatar
    un joc reusit. imi place mult genul survival horror si pot sa spun sincer ca dead space 2 depaseste orice joc la momentul actual pe aceasta arie. acum 2 zile l am terminat si eu. sunt de acord cu nota finala.

    poate la story mai mergeau cateva amanunte. am jucat ambele jocuri si tot am fost nevoit sa mai caut cateva lucruri pe internet ca sa am o imagine de ansamblu mai buna.
    nu sunt de acord ca varietatea armelor este redusa. mereu schimbam arsenalul in joc doar sa vad efectul lor pe monstrii atat de bine au fost realizate.
    putin dezamagit de boss ul final. o lupta foarte scurta...
    totusi un joc foarte bine realizat. un univers cu potential nelimitat.

    felicitari pentru review!

  4. #4 SP
    Junior Member moarteax's Avatar
    super jocu .
    tocmai ce l-am terminat si mi-a placut la nebunie .
    fata de primul ultimul bos a fost mult mai usor de batut.
    un joc foarte bine realizat . ma intreb daca o sa mai faca unul .

    felicitari pentru munca pe care ai depuso

  5. #5 SP
    Banned NikoBellic's Avatar
    cel mai tare
    Glitch

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Red Dead Redemption By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 8 Last Post: 09-05-2011, 00:37
  2. User Review: Dead Rising By obidan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 21 Last Post: 16-03-2010, 00:53
  3. User Review: Left 4 Dead: Crash Course (DLC) By RonanN1 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 11-10-2009, 21:48
  4. User Review: Dead Space (PS3) By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 15 Last Post: 22-11-2008, 18:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts