Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: User Review: Hitman - Episode 1 - Xbox One

  1. #1 SP
    Member eneea's Avatar

    User Review: Hitman - Episode 1 - Xbox One

    Cu toata nebunia creata de lansarea jocului The Division, noul joc din franciza Hitman a trecut aproape neobservat. Majoritatea fanilor au fost sceptici mai ales cand s-a decis anularea unei lansari obisnuite in favorea unui format episodic, asttfel avem parte de Hitman in rate lunare. Acum dupa ce am butonat cateva zile jocul pot spune ca atunci cand totul merge bine Hitman e o experienta interesanta, dar din pacate lasa impresia unui produs nefinisat.

    Cele Bune
    Acest prim episod pune bazele povestii, misiunile din tutorial ne duc la inceputul carierei Agentului 47 si anume la inrolarea lui in ICA (International Contract Agency). In Agentie progatonistul este intampinat de Diana Burnwood care se arata impresionata de abilitatile lui 47 spre deosebire de superiorul ei, directorul Daniel Sodor care crede ca 47 e prea imprevizibil si greu de controlat. Apoi povestea avanseaza 20 de ani cand 47 are ca misiune sa-i omoare pe Viktor Novikov si pe Dahlia Morgolis la o prezentare de moda la Paris.

    Jocul ofera cam tot ce ne-am putea dori de la un un titlu „stealth third person action/adventure” si mai ales al unuia din seria Hitman. Locatiile sunt concepute ca adevarate sandbox-uri si ofera o sumedenie de variante in care ne putem indeplini misiunea, avem deja clasicele deghizari: de la agenti de securitate, la designeri, bucatori, sef KGB si asa mai departe, putem colecta diferite obiecte din mediul inconjurator, e foarte satisfacator sa iei otrava de soareci si imbracat in chelnar sa „imbunatatesti” cocktailul victimei, iar apoi sa astepti „targetul” in baie si sa-l ineci in toatela in timp ce vomita, sau sa pui explozibil intr-un aparat de filmat si exemplele pot continua.

    Pe langa partea grafica de exceptie, cei de la IO Interactive au reusit sa creeze o lume vie, e o adevarata placere sa asculti dialogul NPC-urile si chiar daca majoritatea sunt de umplutura, de multe ori jocul ne ofera o noua oportunitate de elimare a tintei, aceste oportunitati sunt binevenite mai ales pentru cei nou veniti in universul Hitman, astfel din meniu putem alege sa urmam o oportunitate si suntem dusi frumos de manuta prin toate obiectivele pana la asasinarea tintei. NPC-uril au diferite reactii cand se intalnesc cu jucatorul, de exemplu m-am deghizat intr-un fotomodel faimos si toti ma recunosteau si ma salutau respectuos. Jocul ofera si obisnuitele ascunderi de cadavre, posibilitatea de a omori NPC-urile sau doar sa le adormi, distragerea atentiei celorlalti prin aruncarea de monede, sau folosind alte obiecte din stagiu.

    In afara celor 3 misiuni din poveste se mai pot accesa diferite contracte facute de alti jucatori, un mod de Elusive Targets (care ar trebui sa fie contracte valabile pentru o perioada scurta de timp) si ce mi-a placut in mod particular este introducerea unui mod Escalation, adica o misiune care devine din ce in ce mai grea. Daca in prima etapa ni se zice doar sa omoram pe cineva imbracati intr-o anumit-o uniforma, pe parcurs obiectivele devin tot mai numeroase si dificile: sa spargem un seif, sa ascundem cadavrele intr-un interval de timp, etc.

    Jocul are si un sistem de leveling, completand cat mai multe obiective si diversificandu-ne modul de joc ni se deblocheaza noi gadgeturi pe care le putem ascunde in locuri predefinite, sau putem schimba locatia de start si deghizarea.

    Cele Rele
    In primul rand povestea se termina brusc, sincer nu ma asteptam sa am parte doar de 2 misiuni de prolog (care am inteles ca au fost si-n beta) si de o singura misiune in Paris. Jocul se bazeaza foarte mult pe rejucabilitatea nivelelor pentru a descoperi noi modalitati de asasinare. La finalul misiunii din Paris puteau sa faca un filmulet de genul „coming soon” macar pentru urmatorul episod, sau sa apara restul locatiilor „grayed out”.
    Componenta online only e foarte prost implementata, jocul are 2 seturi de salvari, unele offline si altele online, din pacate in modul offline nu ni se salveaza progesul contului si nici nu putem accesa contractele sau modul escalation, si in primele zile au fost probleme majore cu modul online, serverele au fost offline mai mult de 30 de ore in primul weekend. De asemenea jocul te scoate din misiune daca se intrerupe legatura cu serverul si am avut parte de asta din plin.

    Ziceam ca jocul lasa impresia unui produs incomplet, inafara de poveste (care poate sa fie terminata cu lejeritate in 2-3 ore) in prima saptamana a fost doar o singura misiune escalation (in timp ce scriu review-ul au mai aparut doua), iar misiunile Elusive Targets nu au aparut inca si nici nu ni se zice exact cand o sa apara.

    Timpul de loading e foarte mare, am jucat pe XboxOne si in Paris dureaza mai mult de 2 minute pana se incarca misiunea si cam un minut daca in timpul misiunii incarc o salvare anterioara (am inteles ca pe PS4 au lansat un patch si au mai scazut acesti timpi).

    Lansarile episoadelor urmatoare e un mister total, se stie ca in Mai o sa se lanseze locatia din Italia si in Aprilie locatia din Maroc, iar apoi pe parcurul lui 2016, nu se stie exact cand, o sa urmeze Tailanda, SUA si povestea o sa se incheie in Japonia. Multora li s-a parut aiurea sa platesti pentru un joc full si sa ai parte de cate-o bucatica de poveste pe parcursul unui an intreg.

    Concluzie si pret
    Mie Hitman mi-a placut, nu e Blood Money, dar are potential si daca tot am facut rost rost de jocul complet o sa astept cu nerabdare si urmatoarele episoade.

    Acest prim episod (care se mai numeste Intro Pack) costa 15 Euro pe Console si 13 Euro pe PC, iar varianta Full Experience, care contine toate episoadele, costa 60 Euro pentru consolisti, respectiv 50 Euro pentru steam-isti. Restul episoadelor o sa coste cam 10 Euro, dar nu am inteles daca se pot cumpara fara a avea primul episod.

    Story: 7
    Gameplay: 7
    Grafica si Sunet: 8
    Nota Finala: 7,33

    Nota personala: 8
    Attached Images Attached Images hitman12.jpg hitman5.jpg hitman7.jpg hitman8.jpg h2.png h1.png hitman3.jpg hitman4.jpg hitman2.jpg hitmancover.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte bun review, dar ca o nota personala, nu trece de 7. Are prea multe glitch-uri si probleme grafice si de loading (joc pe PS4) si pot spune ca nici dupa patch nu au reparat niciun loading. Ba mai mult, au facut cumva si a disparut bonusul de precomanda, adica acel costum alb si ce mai era.

    Cat de joc, este dezamagitor de slab. Tu spui ca poti termina misiunea principala in 2-3h. Eu am terminat-o in 10 minute. Si asta din prima. Dupa care m-am plimbat mai mult si am explorat zona si am incercat diverse posibilitati si mi-a luat cam 1h. Sunt nenumarate posibilitati, dar daca inveti ce trebuie sa faci, efectiv nu mai ai ce face. Pentru mine, rejucabilitatea e 0, iar cele 2 nivele de inceput, pe care le-am jucat in beta, mi-au lasat un gust amar.

    Grafic, uneori arata bine, dar in niciun caz nu ma da pe spate. Iar robotizarea lui 47 este oribila. La fel si NPC-urile. Sunt efectiv ca niste robotei.

  3. #3 SP
    Member eneea's Avatar
    Merci de apreciere

    Incercand sa fiu obiectiv i-am dat 7,33, poate am fost prea ingaduitor, dar mie chiar mi-a placut mai mult decat Absolution si pana acum am bagat 16 ore in acest prim episod. Iti dau dreptate ca primele doua misiuni sunt dezamagitoare, dar in Paris unele decoruri sunt adevarate "eye-candy".

  4. #4 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Daca o tin tot asa, va fi un.. cumul de software foarte bun pentru un disc/varianta "complete edition" ce va fi cumparata peste 2 ani
    Si asta cu episoadele.. meh
    No Blood Money indeed.

    PS: stiu ce ii lipseste, misiuni co-op / companion app / initiates / "a la" AC Unity..

  5. #5 SP
    Member eneea's Avatar
    Cred si sper ca esti ironic in "PS" . Au anuntat varianta completa in format fizic undeva pe la sfarsitul anului.Acum este disonobila doar vairanta de colectie, care vine cu un voucher pt toate episoadele

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Au anunțat ca s-a amânat varianta pe disc până anul viitor.

    PS: Felicitări pentru review!

  7. #7 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Bravo Eneea, felicitari pentru review!

  8. #8 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Eram ironic daca bagam si un ingame shop! Asa..

    PS: bun review, tine-o tot asa!

  9. #9 SP
    Junior Member marvinsasha's Avatar
    Thanks for the review

  10. #10 SP
    Member dilibau666's Avatar
    Tocmai l-am luat pe PS4 şi nu mi se pare deloc că ar avea vreo problemă cu timpii de încarcare, sau cu framerate-ul! Ba pot spune că încarcă mai repede şi are extrem de puţine momente de frame drop în comparaţie cu Elder Scroll Online unde după 13 patch-uri tot te iei cu mâinile de cap...Cât despre joc, ce să zic, atât grafic cât şi ca gameplay mi se pare inferior lui Absolution.

  11. #11 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    nu compara un joc care e single player local cu un mmorpg.

    un joc precum hitman, a carui campanie o poti juca deconectat de la net ar trebui in anul de gratie 2016, si considerand promovarea de care a avut parte, si de lansarile episodice, sa mearga flawless. mai ales ca grafic arata bine dar nu extraordinar. si e cam nasol pentru el daca lumea il compara negativ cu absolution din punct de vedere grafic si tehnic.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Hand of Fate - Xbox One By eneea in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 03-03-2016, 01:21
  2. User Review: Far Cry 4 Xbox One By djleo666 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 13-02-2015, 13:08
  3. User Review: The Wolf Among Us - Episode 3 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 15-04-2014, 19:58
  4. User Review: The Wolf Among Us - Episode 1 By paunstefan in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 21-11-2013, 23:17
  5. User Review: Hitman Absolution By Teo in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 04-05-2013, 21:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts