+ Reply to Thread
Results 1 to 18 of 18

Thread: O mica propunere/rugaminte

  1. #1 SP
    Member alalalt's Avatar

    O mica propunere/rugaminte

    Ma uitam astazi pe threadul http://www.consolegames.ro/forum/f60...ity/#post11860 si am observat ca pe forum sunt foarte multi oameni talentati si care lucreaza pentru distractie, fara sa fie nevoie de premii. As fi vrut sa existe totusi ceva pentru cei mai buni (determinati prin intermediul unui poll). Asa ca mi-a venit urmatoarea idee: achievements. Da, asemanatoare celor de la xbox. Pot aparea sub avatarul persoanei care le primeste si vor fi acordate de catre moderatori dupa terminarea poll-ului. In felul acesta, cei ce nu pot inca acorda premii materiale (cum sunt eu ), pot totusi sa ofere un mic banner, care va ramane alaturi de avatarul userului. Functia poate fi codata destul de usor, la nevoie o voi face chiar eu Am atasat mai jos un exemplu (sper sa nu se supere greyhound ca i-am imprumutat post-ul)
    Attached Images Attached Images achievement.jpg

  2. #2 SP
    Max
    Member Max's Avatar
    Foarte buna ideea

  3. #3 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Si daca n-avem Xbox360 ? I kid, I kid.
    Sunt total de acord cu ideea.

    Dar am cateva sugestii. In loc sa fie asa cum ai pus tu ( PS - Photoshop Master ), sa fie doar niste simple icoane, dar care sa reprezinte achievementsurile. De exemplu, daca e cel mai bun la Arcade ( Tekken, ahem ), sa aiba o icoana cu Pac-Man sub avatar, cum ai pus tu. Cine are "Photoshop master", icoana de la PS, sau niste pensule, ma rog. Intelegi ?

  4. #4 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    S-a renuntat la ideea de iconite sub avatar. Mai stiti cum era la Arcade cand cineva avea vreo 20-25 de highscore-uri si apareau 20 de iconite sub avatar. Vedem, poate gaseste Monky ceva pe acolo.

  5. #5 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Pai nu 20 de iconite pentru acelasi lucru. Doar daca are cel mai mare scor general, o singura icoana.

  6. #6 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Inainte aparea la fiecare joc daca aveai highscore.

  7. #7 SP
    Member padawan's Avatar
    Yep, nu ar fi rau...poate vor fi chiar mai multe provocari din astea
    edit: @Bobby-aici e o singura provocare deci o singura iconita don't worry

  8. #8 SP
    Member alalalt's Avatar
    Se pot filtra. Sa apara doar ultimele 2/3 achievements. Cred ca ar fii putin mai sugestiv sa ramana si textul totusi. Dar daca s-a renuntat la ideea cu iconitele pentru arcade, poate ramane si sub forma aceea. Cred ca tuturor userilor le-ar placea sa aiba un mic banner care sa spuna "am castigat concursul x"

  9. #9 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Uitati cum spuneam eu cu icoane. Ceva de genul asta, doar ca mai specifice forumului, si fara sa se repete. Si cand dai cu cursoru' peste el, sa apara ce inseamna.
    Attached Images Attached Images ab2kg9.png

  10. #10 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Too much. I don't like them. Ultimul cuvant il are monky. Cu el vorbiti

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    I'm thinking about it... dar stati un pic sa dam drumul la items shop... si dupa aceea, potopul. Asta tine insa de developerul modulului de Experience...

  12. #12 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Stiti ce ar fi foarte foarte tare? Un Hall of Fame al forumului. Si toti castigatorii concursurilor sa fie trecuti acolo.

  13. #13 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Items shop ? Wuzzat ?

  14. #14 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Cu punctele de experienta de pe site (Console Games Forum - View Profile: Luigi si te duci la Experience) vei putea sa cumperi jocuri de console, accesorii, console etc. Adica strangi 10.000 pct si cumperi 2 jocuri (este doar un exemplu, nu astea vor fi preturile).

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu. Cu punctele vei putea sa cumperi items. Items care vor fi niste icons ce vor ramane atasate profilului (un fel de World of Warcraft items... poate facem si seturi). Items care in viata reala se vor transforma in diverse premiii (in cazul vostru, nu si al meu, of course).

  16. #16 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Aha, inteleg. Intr-un fel cum are GT cu Marketplace. Da' mai am o intrebare. Cum se face experienta ? Inca de cand am venit aici nu mi-am dat seama . Faci un post primesti 2 puncte ? Faci 2 posturi primesti un punct ? Esti activ primesti nu stiu cate puncte ? Pentru ca daca dau pe Experience nu apare decat un ranking.

  17. #17 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Du-te la tine pe profil, la experience (acolo unde scrie statistics, info, contact) si iti arata toate punctele tale de unde le ai.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Luigi, metodele de a creste in experienta sunt diverse. Insa cele mai ok sunt cele acordate userilor care "pun umarul". Adica cei care scriu news, reviews, previews, etc... Cei care sunt activi, participa la anumite threaduri, folosesc sistemul de Thanks, etc... Sau care au multe trofee la Arcade, sau multi prieteni, sau album foarte vizitat, etc... Toate sunt un cumul

+ Reply to Thread

Similar Threads

  1. Mica problemuta By Ringoparker in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 09-07-2011, 01:30
  2. O mica intrebare By Maxbleik in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 2 Last Post: 15-04-2011, 19:24
  3. Rugaminte By punkenstein in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 6 Last Post: 10-02-2009, 23:28
  4. Rugaminte PSP - firmware v.4 By florinel in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 11 Last Post: 24-11-2008, 09:08
  5. Propunere By Spike in forum Help Desk
    Replies: 5 Last Post: 13-08-2008, 20:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts