+ Reply to Thread
Results 1 to 10 of 10

Thread: Curatenie Bazar

  1. #1 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar

    Curatenie Bazar

    Ma intrebam , nu se poate face cumva , atunci cand un user a vandut produsul respectiv din thread , sa-l poata inchide si sterge ??? S-ar face putina curatenie , ar fi mai ordonat Mall-ul nostru virtual ...

  2. #2 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Asta presupune sa se dea drepturi de moderare fiecarui user care deschide un thread, pe thread-ul respectiv. Din start este o idee proasta si, pe deasupra, din ce stiu eu oricum nu se pot da drepturi de moderare pe sub-forum-uri sau sub-arii. Oricum, dupa ce este inchis un thread, lucru ce se intampla in majoritatea cazurilor in care s-a incheiat vanzarea, acesta se duce jos, ramanand la suprafata doar thread-urile active.
    Deci nu vad unde ar fi "mizeria" din Mall

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Scenariul urmator:

    - Vanzator vinde teapa
    - Cumparatorul e interesat, cumpara si isi ia teapa
    - Vanzatorul sterge threadul
    - Cumparatorul reclama vanzatorul ca e neserios cu anuntul de pe threadul..... care?

    Dac-ar fi dupa mine n-ar trebui sa se stearga nici un mesaj de pe forum. Nici alea malitioase, etc. Istoria e a noastra si cu bune si cu rele

  4. #4 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Khan nici un mesaj nu se sterge - ele devin doar "invizibile" pentru useri

    De obicei pe bazar ar trebui sa se anunte cand un produs s-a vandu si threadul poate fi inchis - in acest fel evitam situatiile cand un user foloseste search - gaseste un anunt cu produsul cautat dar nu verifica si data cand a fost postat (posibil cu 2 ani in trecut) si solicita informatii despre produsul respectiv - cred ca la asta se referea Studentul.

  5. #5 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    de acord cu rodarkone . nu neaparat sa se stearga , da atunci cand dai search de exemplu sa arete doar thread-urile cu produsul respectiv care inca nu s-au vandut . ca si eu am cautat odata un nintendo N64 de vanzare si am gasit un thread de acu 1 an (consola fiind vanduta evident ) . Asa ca o curatenie la Bazar nu ar strica

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pai cred ca s-ar putea face cumva ca orice thread pe care nu s-a postat de (sa zicem 3 luni) sa se inchida automat - insa daca produsul este inca disponibil la vanzare (poate userul nu vrea sa abuzeze de functia de UP sau este plecat din tara/oras - sau are alte griji/probleme) si apoi revine asupra threadului - ar trebui sa deschida altul - cu aceelasi produs, ceea ce ar incarca nejustificat forumul.

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Sa se inchida automat dar sa aiba OP-ul putere de post in el si cat e inchis, caz in care scriptul reintra in bucla de N saptamani fara post=inchis.. si tot asa.

  8. #8 SP
    Member ciprianoss's Avatar
    parerea mea este ca cel mai bine s-ar inchide dupa o anumita perioada de timp, sa nu se mai gaseasca deasupra cand dai search iar daca cel care a facut thread-ul vrea sa il redeschida, sa dea un PM unui moderator.

  9. #9 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by ciprianoss View Post
    parerea mea este ca cel mai bine s-ar inchide dupa o anumita perioada de timp, sa nu se mai gaseasca deasupra cand dai search iar daca cel care a facut thread-ul vrea sa il redeschida, sa dea un PM unui moderator.
    Din pacate nu e asa usor. Omul cand o sa-si vada threadul inchis o sa faca pur si simplu altul si o sa se intample exact cum a spus rodarkone: 2 threaduri exact la fel.
    Oricum o functie de auto-close e intr-adevar cea mai buna solutie, o sa fie rare situatiile in care cineva vine dupa 3 luni si vrea sa-si refoloseasca threadul.

  10. #10 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ideea e ca fiecare sa fie responsabil vis-a-vis de threadurile pe care le deschide (in special pe aria de publicitate) si sa anunte cand threadul deschis poate fi inchis.

+ Reply to Thread

Similar Threads

  1. New thread in bazar By clptl in forum Help Desk
    Replies: 2 Last Post: 17-02-2014, 13:41
  2. Bazar By pooaul in forum Help Desk
    Replies: 18 Last Post: 15-09-2010, 21:51
  3. Sugestie Bazar Sub-Forums By Quasivasi in forum Help Desk
    Replies: 19 Last Post: 10-02-2010, 00:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts