+ Reply to Thread
Results 1 to 20 of 20

Thread: Sugestie Bazar Sub-Forums

  1. #1 SP
    Member Quasivasi's Avatar

    Lightbulb Sugestie Bazar Sub-Forums

    Change Request: Creare Sub-Forum Bazar / Jocuri

    Is situation:
    Sub-Forumul "Console" de sub "Bazar" contine anunturi cu jocuri, console, accesorii etc. toate amestecate si aruncate in aceeasi categorie.

    Target situation:
    Sub "Bazar" sa existe un Sub-Forum dedicat pentru Jocuri. In categoria "Console" sa fie postate doar anunturi cu console respectiv accesorii console, iar intr-un Sub-Forum dedicat "Jocuri" sa fie postate doar anunturi cu vanzari / cumparari jocuri.

    Benefits:
    - o sortare mai buna si logica a anunturilor
    - scurteaza timpul de cautare a deal'urilor


    Thx,
    gugukalimero

  2. #2 SP
    Member drik's Avatar
    Ar putea sa mearga mai departe si sa imparta pe console...

    -Jocuri PS3
    -Jocuri XBox360
    -Jocuri Wii
    -Jocuri Misc

    sau pe platforme in stilul...

    -Jocuri PSX/PS2/PS3
    -Jocuri Xbox/Xbox360 samd

    Nu neaparat cum e mai sus dar ceva sa se faca in asa fel incat sa fie mai putine anunturi in acelasi loc, sa fie searchul in acea categorie mai eficient...

    Mi se pare o sugestie foarte buna pentru ca jocurile sunt cele mai vandute iteme din sectiunea Bazar si merita tratate special...

  3. #3 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @drik iti dai seama ca pentru a se realiza ce ai propus tu necesita prea mult timp si munca din partea moderatorilor. chiar si ce a propus @gugukalimero e foarte greu de realizat, dar in acelasi timp va fi foarte benefic pentru noi, userii CG.ro, si sper sa poata fi pus in practica.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    gugukalimero : in primul rand iti sugerez sa citesti http://www.consolegames.ro/forum/f51...nsolegames-ro/ . Daca tot faceti sugestii, vedeti ca si voi ca aici nu este computergames, deci no tags allowed (gen [VAND] [CUMPAR] [SUGESTIE] [ETC]...

    In al doilea rand, ne gandim de ceva timp cum sa facem aria de Bazar mai usoara de folosit, insa e complicat. Asa cum s-a intamplat si cu aria de SCHIMBURI, de care multi n-au tinut cont... Mai departe, ce facem cu cei care vand si console si jocuri in acelasi thread ? Unde-i incadrezi daca ai arie separata pentru console si arie separata pentru jocuri ?

    La fel si cu "platformele". Ce faceti cu cei care vand jocuri pt. toate platformele ? Sau accesorii pentru toate ? Cautam inca o solutie salvatoare...

  5. #5 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    gugukalimero : in primul rand iti sugerez sa citesti http://www.consolegames.ro/forum/f51...nsolegames-ro/ . Daca tot faceti sugestii, vedeti ca si voi ca aici nu este computergames, deci no tags allowed (gen [VAND] [CUMPAR] [SUGESTIE] [ETC]...

    In al doilea rand, ne gandim de ceva timp cum sa facem aria de Bazar mai usoara de folosit, insa e complicat. Asa cum s-a intamplat si cu aria de SCHIMBURI, de care multi n-au tinut cont... Mai departe, ce facem cu cei care vand si console si jocuri in acelasi thread ? Unde-i incadrezi daca ai arie separata pentru console si arie separata pentru jocuri ?

    La fel si cu "platformele". Ce faceti cu cei care vand jocuri pt. toate platformele ? Sau accesorii pentru toate ? Cautam inca o solutie salvatoare...
    Monky acum chestia asta tine de bun simt. Daca el vrea sa vanda 15 xboxuri 16 ps3uri 20de jocuri pentru wii o sa ii fie asa greu sa-si faca 3 threaduri in categoriile respective?
    Chiar nu mai poate dormi noaptea daca nu le baga pe toate in acelasi thread? Sau o sa-i fie greu sa urmareasca 3 threaduri?

  6. #6 SP
    Member Execitor's Avatar
    Eu sugerez sa se puna TRADER RANKING(Calificative) in bazar pentru ca mereu am probleme cu stresul sa nu cumpar de la vre-un tepar sau ceva... Ar fi o treaba excelenta.

  7. #7 SP
    Member drik's Avatar
    Au mentionat deja destui moderatori ca trader rankingul e un sistem nesigur si sunt de acord... prefer sistemul asta de incredere bazata pe feedback, stiu ca sunt cativa care au mai luat tepe dar dupa o vreme aici stii cine e om de cuvant si cine nu...

    Realizez ca e un efort din partea moderatorilor si nu cred ca are nimeni asteptarea sa se faca peste noapte, poate usor usor... ar simplifica un pic procesul... Ar fi mai usor si pentru cei care vand, daca vinde cum a spus pooaul 4 chestii diferite in acelasi loc e alta treaba. Eu unul incerc sa fac cate un thread pentru fiecare lucru separat pe care il vand, nu e garage sale sa pui tot ce ai prin casa de vanzare in acelasi loc...

    Acum imi dau seama ca separarea pe platforme e un pic dificila... Dar separarea dintre console/accesorii si jocuri ar fi una binevenita...

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    pooaul: pai si ce facem cu cele de pana acum ? Sau cu cei care "platesc" pt. sticky si vand jocuri pt. toate consolele ?

    Excecitor: s-a discutat de n ori despre Trader Rating. De acela se abuzeaza pe forumul celalalt in ultimul hal. Ba mai mult, te poate induce in eroare in legatura cu un user serios (dar care nu a mai vandut si care nu are inca rating), sau cu un user neserios, dar care are rating bun pentru ca 20-30 de amici de-ai lui au dat rating pozitiv...

    Oricum, promit sa ma gandesc la o modalitate ok pentru toata lumea... pt. ca intr-adevar aria de Bazar a devenit cam maricica si aglomerata

  9. #9 SP
    Member Execitor's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    pooaul: pai si ce facem cu cele de pana acum ? Sau cu cei care "platesc" pt. sticky si vand jocuri pt. toate consolele ?

    Excecitor: s-a discutat de n ori despre Trader Rating. De acela se abuzeaza pe forumul celalalt in ultimul hal. Ba mai mult, te poate induce in eroare in legatura cu un user serios (dar care nu a mai vandut si care nu are inca rating), sau cu un user neserios, dar care are rating bun pentru ca 20-30 de amici de-ai lui au dat rating pozitiv...

    Oricum, promit sa ma gandesc la o modalitate ok pentru toata lumea... pt. ca intr-adevar aria de Bazar a devenit cam maricica si aglomerata
    Dap intradevar admit treaba aceasta , sunt multi care falsifica calificativele , dar sunt si multi care le au din proprie munca si seriozitate. Pacat ca traim in Romania si o groaza de tarani au dat de internet si dau tzepe.

  10. #10 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Am cerut divizarea asta si eu acu ceva luni de zile, a crescut aria aia de pub cat china si e o mare ciorba unfortunately. Cei care vand jocuri pt. mai multe console sa posteze la o categorie de tipul allaround...pt. restul e mult mai simplu sa vanda/cumpere in subforums noi create, chiar nu cred ca e asa filozofie, si sa nu uitam ca durata medie a unui anunt normal e de ~2 saptamani, deci nu trebuie mutat nimic, just make new subforums..

  11. #11 SP
    Member AccenT's Avatar
    cel mai bine ar fi sa se imparta sectiunea console in hardware si jocuri. Va usura cautarea.
    Acum, de ex, daca caut "PS3" imi vor aparea zeci de topicuri cu vanzari/cumparari de jocuri, si cate o consola ici-colo. Daca cauta o consola, ii este greu sa o gaseasca intre topicurile cu jocuri.

    Impartirea pe console (Nintendo/Microsoft/Playstation) mi se pare inutila, fiind foarte greu sa postezi in fiecare topic daca vinzi jocuri pentru diferite platforme.

    Asta e parerea mea.

  12. #12 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    pooaul: pai si ce facem cu cele de pana acum ? Sau cu cei care "platesc" pt. sticky si vand jocuri pt. toate consolele ?
    Intradevar, exista unii Power Useri care au threaduri maricele si care se ocupa atat cu vanzari de console si accesorii cat si jocuri.

    Exista posibilitatea ca un topic sa fie in acelasi timp in doua categorii diferite (gen clona / copy a aceluiasi topic)?

    De ex. topicul X sa fie si sub categoria A (ex. vanzari jocuri) si sub categoria B (de ex. vanzari console) in acelasi timp. Daca dai un reply in topicul X de sub A, acel reply sa apara si sub acelasi topic de sub B...
    (nu stiu daca se poate face asa ceva, e o idee spontana care i-ar putra "rezolva" pe cei care "platesc" pentru sticky...)

  13. #13 SP
    Member maniac360's Avatar
    Sugestie pentru o eventuala implemetare a unui "trader rating": media ponderata intre nr. de posturi, calificative pozitive, vechimea pe site, nr. de clienti unici, etc. Cine vrea sa beneficieze de acest sistem de rating sa plateasca o anumita suma proprietarilor CG.

    Personal nu cred ca e necesar acest sistem de rating, trebuie doar putina atentie de la cine cumperi sau la cine vinzi.

  14. #14 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    Monky acum chestia asta tine de bun simt. Daca el vrea sa vanda 15 xboxuri 16 ps3uri 20de jocuri pentru wii o sa ii fie asa greu sa-si faca 3 threaduri in categoriile respective?
    Chiar nu mai poate dormi noaptea daca nu le baga pe toate in acelasi thread? Sau o sa-i fie greu sa urmareasca 3 threaduri?
    Mai demult erai nemultumit intocmai din cauza ca un utilizator are mai multe threaduri, acum spui ca n-ar trebui sa-i fie lene sa faca mai multe? Decide man!

    Daca s-ar putea alege tag-uri predefinite ar fi totul mult mai usor. Nu trebuie sa existe subforumuri, si ca sa nu fie o mare varza, atunci cand postezi un anunt bifezi printr-un buton categoria (care e de fapt un tag).
    Pe sectiunea de Publicitate ar trebui sa existe posibilitatea de sortare dupa tag si astfel s-a rezolvat.
    Cei care vand "de toate" au mai multe tag-uri, respectiv pentru fiecare categorie, si post-urile Power Userilor tot sticky apar.
    De asemeni, un vanzator nu e nevoit sa faca mai multe anunturi, doar sa aiba grija la taguri sa nu puna aiurea (mai mult de munca pentru mods totusi).

    Edit: Eu ma refer la tags in subsolul paginii nu tags in titlu. Web 2.0 baby

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca se cere o sedinta pe tema asta
    Thx everyone for the ideeas... sa vedem ce merge mai bine...

  16. #16 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Mai demult erai nemultumit intocmai din cauza ca un utilizator are mai multe threaduri, acum spui ca n-ar trebui sa-i fie lene sa faca mai multe? Decide man!

    Daca s-ar putea alege tag-uri predefinite ar fi totul mult mai usor. Nu trebuie sa existe subforumuri, si ca sa nu fie o mare varza, atunci cand postezi un anunt bifezi printr-un buton categoria (care e de fapt un tag).
    Pe sectiunea de Publicitate ar trebui sa existe posibilitatea de sortare dupa tag si astfel s-a rezolvat.
    Cei care vand "de toate" au mai multe tag-uri, respectiv pentru fiecare categorie, si post-urile Power Userilor tot sticky apar.
    De asemeni, un vanzator nu e nevoit sa faca mai multe anunturi, doar sa aiba grija la taguri sa nu puna aiurea (mai mult de munca pentru mods totusi).

    Edit: Eu ma refer la tags in subsolul paginii nu tags in titlu. Web 2.0 baby
    Te-as sfatui sa mai treci inca o data prin threadul in care "ma plang" poate vei intelege mai bine. Ideea atunci era ca un user care vinde spre exemplu 10 jocuri ps3 isi face 10 threaduri pentru fiecare joc in parte si cand isi da up la toate threadurile sale, ocupa o pagina intreaga.
    Nu vad ce legatura are cu ideea propusa aici de thread diferit pe categorii diferite.

  17. #17 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    Te-as sfatui sa mai treci inca o data prin threadul in care "ma plang" poate vei intelege mai bine. Ideea atunci era ca un user care vinde spre exemplu 10 jocuri ps3 isi face 10 threaduri pentru fiecare joc in parte si cand isi da up la toate threadurile sale, ocupa o pagina intreaga.
    Nu vad ce legatura are cu ideea propusa aici de thread diferit pe categorii diferite.
    Si poza asta a pus-o bunica lui Stefan cel Mare? Daca nu era un exemplu valid de ce ai mai pus-o.
    Nu te refereai doar la cei cu 10 jocuri de PS3 ci erai mult mai general.

    Gandesti mai in contradictoriu decat * CENZURAT * dar tot eu trebuie sa ma fac vinovat ca mi-am permis sa tin minte. Anyway, back to the drawing board.
    Attached Images Attached Images 36543d1255113550t-bazar-2.jpg

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    ... am crezut ca s-a busit sistemul de attachment tot incercand sa fac poza mai mare. Damn, i need a 30" monitor to see everything

  19. #19 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Sugestia mea facea referire la mai multe threaduri in aceeasi categorie, astfel ocupand o pagina intreaga un singur user in urma unui "up". Prin impartirea care am sugerat-o in acest thread chiar daca un user are 10 anunturi daca acestea sunt in categorii diferite nu o sa mai apara nici cealalta problema.

    Normal ca un retard ca tine nu poate sa vorbeasca civilizat si nici sa inteleaga. Dar daca ti se permite sa te iei in gura cu toata lumea pentru ceva ce nici macar nu ai inteles sau vrei sa intelegi atunci imi asum si eu cele spuse.
    Si poate nu vad eu bine dar omu asta nu vinde jocuri ps3 in 4 threaduri diferite? Sau te-ai simtit si "m-ai tinut minte" pentru ca intr-una din poze erai si tu?
    Attached Images Attached Images 33.jpg

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon, aveti amandoi cartonas rosu... Daca nu va puteti exprima fara sa va jigniti, injurati, etc... Next time, i'll bring the hammer

+ Reply to Thread

Similar Threads

  1. Bazar By pooaul in forum Help Desk
    Replies: 18 Last Post: 15-09-2010, 21:51
  2. Curatenie Bazar By Ovidiu in forum Help Desk
    Replies: 9 Last Post: 08-11-2009, 17:14
  3. Sugestie achizitie laptop By nameless_fear in forum Hardware
    Replies: 6 Last Post: 22-06-2009, 19:31
  4. Sugestie MP4 player By Dunno in forum Offtopic
    Replies: 6 Last Post: 10-12-2008, 00:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts