+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread: Regulamente

  1. #1 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar

    Regulamente

    Propun ca pe fiecare arie sa existe un topic sticky cu regulamentul pe acea arie, si cred ca multi nu vor avea motiv sa invoce faptul ca nu au gasit regulamentul pentru a-l citi.

    De ex eu m-am chinuit 10 min sa caut regulamentul pentru sectiunea Reviews.

    10x

    LE : Am gasit-o dar lipsesc cateva lucruri importante dupa parerea mea.Nu se specifica:
    - daca se accepta pozele cu watermark-uri de pe alte site-uri
    - suna aiurea ca intreb asta, dar nu se specifica daca jocul review-at trebuie sa fie original
    - daca nota finala este media celorlalte sau nu
    - desi multe site-uri il folosesc sistemul de punctaj e putin bizar dupa parerea mea.Multiplayerul (de ex) face parte din gameplay, iar daca un joc nu are multiplayer, nu se poate depuncta.

  2. #2 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Propun ca pe fiecare arie sa existe un topic sticky cu regulamentul pe acea arie, si cred ca multi nu vor avea motiv sa invoce faptul ca nu au gasit regulamentul pentru a-l citi.
    Salut. Imi dau si eu cu parerea. Stiu ca a fost sticky la un moment dat, insa eu zic ca era o idee proasta. M-am saturat si eu cred ca si altii sa intru pe forumuri in care primele 4-5 sticky-uri (sau jumatate de pagina) sa fie Regulemant General, Regulament Aria X, Atentie, Announcements, Beware si altele. Eu zic ca Rules ala in meniul principal e indeajuns pentru toti. Poate ca mie mi-ar fi placut rosu ca sa fie citit de toti !
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    De ex eu m-am chinuit 10 min sa caut regulamentul pentru sectiunea Reviews.
    Mie mi-a luat cam 10 secunde. Scroll powa !
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    LE : Am gasit-o dar lipsesc cateva lucruri importante dupa parerea mea.Nu se specifica:
    - daca se accepta pozele cu watermark-uri de pe alte site-uri
    - suna aiurea ca intreb asta, dar nu se specifica daca jocul review-at trebuie sa fie original
    - daca nota finala este media celorlalte sau nu
    - desi multe site-uri il folosesc sistemul de punctaj e putin bizar dupa parerea mea.Multiplayerul (de ex) face parte din gameplay, iar daca un joc nu are multiplayer, nu se poate depuncta.
    La prima, cea cu watermarkul, n-am idee. Ma stresseaza si pe mine sa vad numele IGN, Gamespot & co pe screenshoturi, dar decat deloc, merg si asa. Oricum am vazut ca 99% din useri pun reviews/previews fara watermark. Or avea sursele lor, nu stiu.

    La intrebarea cu review-ul, daca trebuie sa fie jocul original, cred ca ar trebui sa-ti raspunzi singur. Normal ca dupa originale, din cate am inteles aici nu se accepta sau promoveaza pirateria. Daca ai alte surse insa, cred ca mai bine nu specifici. Oricum eu cred ca la urma urmei ce conteaza este reviewul in sine si nu sursa. Nu ?

    La nota finala nu ma pricep sa comentez. Oricum nu ma iau dupa note. Chiar as propune un sistem de genul: SLAB - OK - EXCELENT - SUPERB. Adica un fel de note de la 1 la 4

    Sper ca am ajutat si eu cu ceva si nu-mi iau capace de la moderatori. Toate bune !

  3. #3 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Snake, nu cred ca iti iei vreun capac, intrucat raspunsul tau e unul pertinent.
    Daca Monky are vreo completare la cele spuse de tine, o ascult cu placere.
    Bafta!

  4. #4 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    Am gasit-o dar lipsesc cateva lucruri importante dupa parerea mea.Nu se specifica:
    - daca se accepta pozele cu watermark-uri de pe alte site-uri
    - suna aiurea ca intreb asta, dar nu se specifica daca jocul review-at trebuie sa fie original
    - daca nota finala este media celorlalte sau nu
    - desi multe site-uri il folosesc sistemul de punctaj e putin bizar dupa parerea mea.Multiplayerul (de ex) face parte din gameplay, iar daca un joc nu are multiplayer, nu se poate depuncta.

    -Pozele nu au voie sa fie cu watermark. In caz ca nu se gaseste vreo poza se face un colaj ceva in Photosop.
    -Nu ne intereseaza ce face omul la el acasa. Vrea sa faca review si asta ne intereseaza pe noi. Bineinteles ca niciodata nu va fi publicat un review inainte de data de lansare.
    -Nota finala este normal nota subcategoriilor.
    -Cine depuncteaza pentru multiplayer. Nu se ia in calcul. Tot pe acolo ajunge nota cand imparti la -1 decat cand e multiplayer.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe partea cu Regulemant General, Regulament Aria X, Atentie, Announcements, Beware si altele - sunt de acord. Nu stiu daca s-a observat, dar am incercat inclusiv la postbit (user info) sa reduc spatiul folosit, astfel incat sa fie informatia cat mai "compacta", sa nu stai sa dai 3 pagini mai jos ca sa poti citi 5 posturi. Mai mult, am redus pana si headerul (cu logo-ul CG), pentru a mai face loc. Imi place ideea de compact si de "don't annoy the user". Momentan zic ca acel Rules e destul de vizibil.

    Pe partea cu aranjamentul Regulamentului, voi incerca sa pun in pagina niste bookmarks, ceva... in asa fel incat sa fie mai usor. Sau poate sa fac posturi multiple, cu fiecare arie in parte (desi, cred ca ar insemna doar extra used space). Vom imbunatati si noi regulamentul, facem un pas cu fiecare sut in fund pe care-l primim. Merci Taw pentru intrebari, voi aduce cu prima ocazie lamuriri in Regulament.

    Cat despre review-uri, sa ne intelegem. Noi suntem mici. Nu vrem sa scoatem reviews inaintea IGN, Gamespot & Co si nici nu vrem sa batem pe cineva cu reviews, news, etc. Noi acele reviewuri le consideram "discutii intre gameri". Cel care scrie isi spune parerea, si se va discuta pe tema lui. Hai sa ne gandim cine citeste un review ? De obicei o persoana care isi doreste jocul si nu prea stie multe despre, sau a citit n review-uri si n-a gasit decat informatii partiale, sau prea formale. De-aceea si incercam sa pastram stilul de "intre prieteni". De-aceea si recomandam celor care scriu, sa scrie ca si cand ar "povesti" prietenilor despre acel joc si sa se gandeasca ce ar dori acei prieteni de la el.

    Cu notele, cum a zis si Snake, ma gandisem si eu sa mergem pe sistemul 1/5, de genul FOARTE PROST, SLAB, OK, RECOMANDAT, EXCELENT, pentru ca e mai simplu si pe un sistem de valori mai "inteligibil". Luam exemplu notele date la filme. Vine cineva si spune "Ii dau o nota foarte mare filmului x - 6/10". Deci pentru unii nota 6 este foarte mare. Pe cand daca ar fi spus "E un film care e RECOMANDAT" ar fi fost mai bun ca sfat, si nu ar lasa loc de calcula sistemul de valori al respectivului.

    Atat momentan. O seara buna si va astept cu idei !

  6. #6 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Sunt de acord cu cele spuse de tine, in special paragraful trei.
    Am dorit sa lamuresc acest aspect deoarece unii sunt acuzati ca joaca backup, doar pt ca le pot juca inaintea tuturor.De ex. review-urile mele pt Fifa Street 3 sau UEFA 08, care au aparut inaintea site-urilor mari enuntate de tine.
    Sunt de acord ca, desi poate pe viitor poate se vor face mici review-uri fara a achizitiona jocul, bunul simt este primordial.

    bafta si 10x pt raspunsuri.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts