+ Reply to Thread
Page 74 of 78 FirstFirst ... 24 64 72 73 74 75 76 ... LastLast
Results 1,461 to 1,480 of 1548

Thread: Useri neseriosi pe aria de Publicitate !

  1. #1461 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    Am si eu o problema cu user-ul playgames, i-am dat 400 de lei avans pt niste jocuri, am fost joi, vineri si astazi la posta si nimic, ma tot minte ca a pus coletul lunea trecuta (am intrebat la 2 oficii postale trebuia sa fi ajuns cel tarziu joi pachetul), i-am cerut o poza dupa chitanta de la posta si cica a pierdut-o. I-am spus ca vreau banii inapoi a zis ca ma suna el astazi...pauza.
    Intrebarea mea este are rost sa mai stau de vorba cu el sau ii fac plangere penala maine pt inselaciune? Eu as face direct plangere...ca doar nu ma rog de el pt banii mei

  2. #1462 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Sună-l și spune-i ca faci plângere, să vezi cum sare cu banii. Ce faze de rahat fac unii, pentru niște amărâți de bani, auzi la el: a pierdut chitanța, de parcă cumpărase pâine de 2 lei de la chioșc.

    Are cont și pe Olx și pe forumul vecin, dacă tot nu da un semn, dă de veste să știe toată lumea.

    Și când mă gândesc că se dădea pe aici băiat bun....lol

  3. #1463 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    eclipsa - te rog sa postezi threadul unde s-a desfasurat afacerea

  4. #1464 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar

  5. #1465 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    deci tu ai facut deal-ul cu el pe privat nu pe public - de ce ?

  6. #1466 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    da, mi-a zis sa ii las nr de tel si am vb la tel, dar am mesajele de la el pe telefon

    ---------- Post added 15-03-2016 at 14:31 ----------

    I-am dat mesaj, l-am sunat azi de 2 ori, nu raspunde, cand scap de la lucru ma duc la politie

  7. #1467 SP
    Banned Templier's Avatar
    ceva vesti noi?

  8. #1468 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    nope, n-a dat niciun semn, am fost azi la politie dar nu stiu ce program au si aia ca la 17.30 nu mai puteam sa fac nici o plangere si mi-a zis unul dintre ei sa merg maine dimineata asa ca la 8.30 is acolo

  9. #1469 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Ce sa faci la politie? Fara suparare, dar nu cred ca ati facut contract (factura proforma), asa ca tu doar i-ai trimis niste bani si cam asta e tot. Sa dea domnul sa rezolvi ceva, insa ma indoiesc.

  10. #1470 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    plangere penala pt inselaciune, eu i-am dat banii si nu am primit produsul, la fel cum trag romanii tzepe pe ebay la fel face si el, e acelasi lucru

    ---------- Post added 15-03-2016 at 22:00 ----------

    abuz de incredere....is mai multe...nu ma pricep eu asa bine dar vad eu maine, daca trebuie vorbesc si cu un avocat, oricum nu ma las pana nu ii fac dosar penal

  11. #1471 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu zic sa nu te lasi - din pacate asta se poate intampla peste tot.
    Oricum presupun ca ai datele lui personale asa ca e usor de identificat la politie si nu cred ca esti tu singurul care primeste sesizari, cel mai bine e sa primeasca mai multe la sectia de care apartine, atunci politia se duce la el la usa si .. vad ei peste cine dau.

  12. #1472 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    Nu ma las ca m-am enervat , e a 2-a tzapa pe care o iau , la prima nu m-am dus la politie ca am zis asta este si i-am trecut la pierderi dar am impresia ca eu sunt prostul satului , nu am toate datele lui, am numele, contul in care am virat banii si nr de tel...banuiesc ca se poate afla destul de usor cine este

  13. #1473 SP
    Member party_man's Avatar
    teapa prin banca e o mare prostie...daca era la posta poate se miscau mai greu lucrurile dar avand datele bancare ar trebui sa fie foarte usor.

  14. #1474 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by EspiritusSanctus View Post
    Ce sa faci la politie? Fara suparare, dar nu cred ca ati facut contract (factura proforma), asa ca tu doar i-ai trimis niste bani si cam asta e tot. Sa dea domnul sa rezolvi ceva, insa ma indoiesc.
    Se poate face sesizare chiar si fara existenta unui act. Potrivit legislatiei, chiar si daca primesti in cont bani care ti-au fost virati fara sa cunosti provenienta (de ex. A gresit cineva nr de cont) ai obligatia sa raportezi la banca pentru a fi restituiti celui care i-a virat, altfel poti avea probleme cu legea. Nu mai stiu exact ce spune legea, dar acu vreo 2-3 ani am citit si eu, cand am virat din greseala in contul altcuiva niste bani. Asa ca daca a virat banii (nu bani dati la gura de metrou sau altele), minimul pe care il poate face este sa sesizeze la banca ca a virat gresit, iar destinatarul banilor va fi obligat sa ii returneze

  15. #1475 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Cred ca ar trebui sa aducem niste imbunatatiri pe aria de bazar.Sa se imparta pe doua categorii,una unde sa poata posta anunturi numai userii cu peste 20-30 de feedback uri 100% pozitive ,si unul cu useri care nu au acest nr de feedback uri.La fiecare feedback lasat,ar trebui lasat si un comentariu despre cum s a desfasurat vanzarea/schimbul,ceva gen: plata in avans,ramburs,predare personala.Mie unul ca si vanzator imi convine mai mult cand mi se face plata in avans,scap de ramburs,sau de 'teama" ca individul nu va ridica coletul.Poate aveti si voi alte idei in privinta asta

  16. #1476 SP
    Member party_man's Avatar
    In tarile cu apa calda, ramburs nu exista. Noi inca mai admiram orizontul in timp ce vantul adie inghinal. Avem pretentii de UE, dar inca nu stim in care parte ne aflam...ne place sa ne dam vestici, dar ne comportam ca baietii din colorati de prin fata Notre Dame...de altfel acum ceva ani am crezut ca n-am plecat din Romania cand am vazut ce era acolo...pe trepte o tiganca romanca statea in dreptul unui semn ce facea apel la liniste, la intrarea in banca un cersetor rus a incercat sa ma-nduplece sa-i dau ceva marunt, la o terasa unde am servit masa o tipa drogata bine a venit sa ceara tigari, japonezii pozau orice, inca nu aparusera selfie stick-urile...

  17. #1477 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    Am fost, am depus plangerea, am luat nr de inregistrare, acum astept, probabil o sa dureze ceva.

  18. #1478 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca este adevarat tot ce ai zis (nu ne indoim de asta odata ce ai fost si la politie, dar fara dovezi palpabile aici pe forum e destul de greu), iar userul playgames nu rezolva problema in maxim o saptamana (i-am trimis un PM), va primi ban forever pe CG.

    Cu aceasta ocazie revin cu sfatul de a nu mai trimite bani in avans. Stiu ca la ramburs va vin banii mai greu, dar un colet cu verificare e sfant. Stiu ca pe afara nici nu prea exista ideea de ramburs, si se merge pe incredere... dar se pare ca in Romania e ceva greu de invatat.

  19. #1479 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Prin curier hai ca mai merge cu ramburs ca trimiți cu verificare, dar nu înțeleg de ce unii au impresia ca prin posta cu ramburs nu poți lua teapa. Am si eu un amarat de joc cu 50lei la vânzare si pana acum am avut doua oferte de 50 cu tot cu posta (adică sa dau jocul cu 35). Le-am propus sa îmi pună 55 in avans ca sa nu dau degeaba 15 lei la posta pe transport. Dar nu, ei vor doar cu ramburs de parca asa nu as putea sa le trimit o cutie goala. Nu înțeleg faza asta. Cu posta nu e același risc si cu ramburs si cu avans?

  20. #1480 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    @MonkY o sa atasez poza cu chitanta de la banca cand ajung acasa

+ Reply to Thread
Page 74 of 78 FirstFirst ... 24 64 72 73 74 75 76 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts