+ Reply to Thread
Page 32 of 33 FirstFirst ... 22 30 31 32 33 LastLast
Results 621 to 640 of 651

Thread: ConsoleGames.ro website news

  1. #621 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, de astazi oricine poate posta in aria de Bazar. Au fost scoase restrictiile (din pacate prea putini useri care au platit pt. Trader si Premium)... Nu ne ramane decat sa speram ca vom reusi si anul acesta. Numai bine!

  2. #622 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Presupun ca ati observat ca au inceput sa apara modificari pe site. Asta se intampla in mare parte datorita faptului ca am avut de ales intre a inchide CG-ul sau a "taia in carne vie" si a opri functiile care mananca resurse, astfel incat anul viitor sa putem muta totul de pe un server dedicat pe un pachet de hosting mai mic. Totodata va spun sincer ca site-ul va favoriza din ce in ce mai mult userii care sunt Premium/Trader sau VIP. Cui nu-i pasa ce se intampla cu CG-ul, poate trai si cu putin...

    Momentan functiile taiate:
    - Experience (vedem daca voi putea face o versiune light, doar pt. Premium members)
    - Videos (good ridance - there is YouTube for that)
    - Trafic ranking (stim unde ne aflam si fara ei)
    - Custom avatars - disponibil doar pentru Premium/Trader/VIP members - aici din pacate au trebuit sterse toate cele cateva zeci de mii de avatars, prin urmare am rugamintea sa va setati din nou avatarul (valabil si pt. custom profilepics)
    - Who's Online - disponibil doar pentru Premium/Trader/VIP members
    - Top News - gone!

    Momentan m-am axat pe minimizarea homepage-ului si pus accent mai mare pe posturi si chat decat pe news and stuff like that.
    Va astept cu recomandari si idei.

    To be continued!

    ---------- Post added 30-08-2017 at 08:45 ----------

    Wallpaper-urile au devenit acum b&w. Din 2 motive: 1. salvam bandwith 2. nu-ti mai fura privirea atat de mult si te lasa sa faci focus mai bine pe content.

  3. #623 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Am incercat sa setez no avatar si nu merge.

  4. #624 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In momentul in care setezi "No avatar" iti pune automat pe cel default. E singura modalitate pe care am gasit-o momentan pt. problema cu avatar-urile. Dar, mai sapam...

    Oricum tu ca premium member il poti pacali, si pune un .png sau .gif blank... sau ceva de 1x1px (damn, i gave up a secret)

    ---------- Post added 31-08-2017 at 11:16 ----------

    Gata, am facut eu un avatar de 1x1px, gol... pe care il puteti selecta in caz ca nu doriti avatar. Am facut testul pe userul tau Darkie... hope you don't mind!

  5. #625 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pam pam! Si avem acum si External News pe homepage... functional! Acum si cu cache (deci nu mai asteptam o groaza dupa el). Thanks goes to sid! Daca aveti recomandari de site-uri ce trebuie neaparat sa apara acolo, let me know!

    P.S. Refresh-ul se face odata pe ora.

    ---------- Post added 02-09-2017 at 13:54 ----------

    Refresh-ul se face acum la fiecare 30 min.

  6. #626 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Vg247 si Eurogamer plz

  7. #627 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eurogamer pus. VG247 din pacate nu da acces...

  8. #628 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Presupun ca ati observat ca au inceput sa apara modificari pe site. Asta se intampla in mare parte datorita faptului ca am avut de ales intre a inchide CG-ul sau a "taia in carne vie" si a opri functiile care mananca resurse, astfel incat anul viitor sa putem muta totul de pe un server dedicat pe un pachet de hosting mai mic. Totodata va spun sincer ca site-ul va favoriza din ce in ce mai mult userii care sunt Premium/Trader sau VIP. Cui nu-i pasa ce se intampla cu CG-ul, poate trai si cu putin...

    Momentan functiile taiate:
    - Experience (vedem daca voi putea face o versiune light, doar pt. Premium members)
    - Videos (good ridance - there is YouTube for that)
    - Trafic ranking (stim unde ne aflam si fara ei)
    - Custom avatars - disponibil doar pentru Premium/Trader/VIP members - aici din pacate au trebuit sterse toate cele cateva zeci de mii de avatars, prin urmare am rugamintea sa va setati din nou avatarul (valabil si pt. custom profilepics)
    - Who's Online - disponibil doar pentru Premium/Trader/VIP members
    - Top News - gone!

    Momentan m-am axat pe minimizarea homepage-ului si pus accent mai mare pe posturi si chat decat pe news and stuff like that.
    Va astept cu recomandari si idei.

    To be continued!

    ---------- Post added 30-08-2017 at 08:45 ----------

    Wallpaper-urile au devenit acum b&w. Din 2 motive: 1. salvam bandwith 2. nu-ti mai fura privirea atat de mult si te lasa sa faci focus mai bine pe content.
    Sunt si alternative, de exemplu multe forum-uri prefera sa permita redarea avatarului de pe un image host extern, filelist de exemplu face asta. Astfel se salveaza bandwidth si se si permite putina individualitate.

  9. #629 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Sunt si alternative, de exemplu multe forum-uri prefera sa permita redarea avatarului de pe un image host extern, filelist de exemplu face asta. Astfel se salveaza bandwidth si se si permite putina individualitate.
    Hmm... si cand or sa inceapa baietii sa introduca link-uri la site-uri dubioase, tot eu sa stau sa verific prin zeci de mii de avatare, sa vad din cauza carora nu se incarca site-ul. Nu cred ca exista vreun forum serios care sa accepte avatars/profile pics incarcate on the fly din alta parte. Poate dintr-un CDN, cache ceva...

  10. #630 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hmm... si cand or sa inceapa baietii sa introduca link-uri la site-uri dubioase, tot eu sa stau sa verific prin zeci de mii de avatare, sa vad din cauza carora nu se incarca site-ul. Nu cred ca exista vreun forum serios care sa accepte avatars/profile pics incarcate on the fly din alta parte. Poate dintr-un CDN, cache ceva...
    Acum imi scapa deoarece nu sunt acasa, dar sunt si forum-uri serioase care accepta varianta asta, desi intradevar cum ai spus limiteaza domain-urile de pe care poti folosii avatarul, de exemplu se poate limita doar la o anumita selectie de domain-uri, cum ar fi gravatar, imgur etc.

  11. #631 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am inceput lucrul la noile custom avatars. Aveti momentan 10 bucati. Enjoy!
    Attached Images Attached Images 2017-09-10_040629.jpg

  12. #632 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intrucat se pare ca nu reusim sa strangem banii pt. hosting, vom trece cel mai probabil pe un pachet mai mic. Dupa ce a fost sters History-ul din ChatBox (ciudat, dar avea foarte multi guests care vizitau Chat-ul), urmeaza urmatorul pas de clean-up. Mai exact se vor sterge absolut toate threadurile din aria de Bazar si Bazar Console, in care nu s-a mai postat de cel putin 365 de zile. Din estimarile mele, aproximativ 8.000 de threaduri pe aria de Bazar si 50.000 pe aria de Bazar Console.

    Before:
    Threads: 87,624
    Posts: 1,282,476

    After:
    Threads: 34,354
    Posts: 762,945

    Sorry!

    ---------- Post added 14-07-2018 at 14:12 ----------

    Update: Dimensiunea maxima a attachment-urilor pentru userii standard (Registered users) a fost downgradata la maxim 1MB (de la 2MB) per fisier. Cine doreste mai mult, poate deveni Trader sau Premium User. C'est la vie!

  13. #633 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intrucat ne apropiem de sfarsit de an, am mai facut un nou cleanup. Don't worry, am dat iama doar prin threadurile de spam, bots, infractiuni, etc...

    Cu aceasta ocazie va anunt ca am platit din bugetul personal restul de bani pentru hosting pana la 31 Decembrie (o caruta de bani, i know). Dupa aceea, nu stiu... Oricum veteranii observ ca prefera Whatsap-ul in locul forumului, so...
    Attached Images Attached Images 2018-11-11_173104_cr.png 2018-11-11_173054_cr.png

  14. #634 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Multumim MonkY pentru sustinere!

  15. #635 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Neah, eu va multumesc! Fara voi, acum mai bine de 10 ani, asa ceva nu ar fi existat nici macar in vis. Eu zic ca am reusit sa facem ceva frumos, chiar si pentru Romania asta mica si din ce in ce mai trista. In zilele de astazi insa, forumurile dedicate nu mai sunt chiar atat de atractive, in special in .ro. De ce sa te chinui sa respecti comunitatea, regulile sale, sa ai o conduita buna pentru a nu fi banat... cand mai repede trantesti repede un comentariu pe un blog, sau pe Facebook / Twitter / Instagram?!? Inteleg partea de social media, nu e vorba ca sunt un dinozaur, dar ca sursa de informatie, toate cele enumerate mai devreme sunt praf. E aproape imposibil sa folosesti un search, sa gasesti o informatie eligibila, sa ai incredere in ceea ce este postat acolo, mai ales cand multe articole sunt de fapt niste advertoriale... articole platite, sponsorizate, etc...

    Eu inca mai sper... o sa joc luna asta la 6 din 49!
    O saptamana buna sa aveti!

  16. #636 SP
    Admin MonkY's Avatar
    OK, incepand de astazi, toti userii proaspat inregistrati, vor trebui sa posteze in threadul Intro. Altfel, vor primi acest mesaj daca vor incerca sa posteze direct in alte forumuri. Sa speram ca aceasta solutie va opri mare parte din bots.
    Attached Images Attached Images 2019-02-25_014953.png

  17. #637 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Mai pateste cineva acest lucru cand intra pe CG?
    Attached Images Attached Images cg.jpg

  18. #638 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Da , dai click pe bannerul ConsoleGames si revine la normal .

  19. #639 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    La fel patesc si eu, cam de oriunde intru (Mac, iPhone, Windows, VPN sau fara, wi-fi sua 4G).

  20. #640 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Verificam!

    ---------- Post added 25-09-2019 at 11:01 ----------

    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Mai pateste cineva acest lucru cand intra pe CG?
    Teo: incearca te rog sa verifici, nu care cumva linkul sa fie cu https in loc de http. Adica sa verifici nu care cumva bookmark-ul sau URL-ul sa nu fie
    Code:
    https://www.consolegames.ro
    ci
    Code:
    http://www.consolegames.ro

+ Reply to Thread
Page 32 of 33 FirstFirst ... 22 30 31 32 33 LastLast

Similar Threads

  1. Tech News pe ConsoleGames.ro By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 4 Last Post: 19-09-2012, 11:57
  2. Phishing: website-uri fake By AlanPoe in forum Software
    Replies: 12 Last Post: 09-01-2010, 02:20
  3. Website Time Zone By istrategie in forum Help Desk
    Replies: 5 Last Post: 16-01-2009, 21:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts