+ Reply to Thread
Results 1 to 17 of 17

Thread: Rugaminte!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Rugaminte!

    Salutare!

    Intrucat nu am reusit sa strangem nici jumatate din banii pentru anul trecut, va trebui sa gasesc o alternativa. Pana atunci am o rugaminte la voi: indicati-mi va rog care sunt threadurile, ariile, posturile, pe care le considerati cele mai irelevante si care credeti ca ar trebui sa dispara de pe CG. Important este sa si ajute "taierea" respectiva... nu doar sa fie de dragul de a taia ceva.

    Exemplu concret care nu ar ajuta: aria de Imobiliare de pe Bazar. Dupa ce am curatat threadurile din ultimii ani, a ramas gol. De sters, va fi sters... dar nu va ajuta cu nimic.

    Exemplu concret care ar ajuta: Threadul de Imagini Funny unde se regasesc niste mii de .gif-uri de dimensiuni considerabile.

    In acest moment cel mai mult spatiu/trafic il consuma attachment-urile. Momentan caut o solutie sa dau un resize si o recompresie la toate attachmenturile mai mari de x (unde x probabil va fi limita impusa pentru userii standard in acest moment, sau vom limita la 1920 x 1080).

    Multumesc anticipat!
    Attached Images Attached Images delete.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Spambox-urile vechi?

  3. #3 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    De ce nu arhivam absolut tot ce e mai vechi de 1 an / sau 2 ani sau cat e necesar pentru a fi relevant

    Chiar si ce ne-am cumparat azi ar trebui curatat - sunt acolo mii sau zeci de mii de poze, care ar putea fi taiate ex: splituim threadul si taiem ce e mai vechi, oricum e irelevant.

    PS: eu am crezut mereu ca serverul e proprietatea CG si e in colocatie, nu m-am gandit ca va fi o problema cu spatiul avand in vedere ca pretul pe GB (sau TB) merge doar in jos de multi ani de zile. (chiar sunt curios cati TB ocupa forumul)

  4. #4 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu poti sterge toate imaginile care nu au mai fost accesate de x zile (in afara de arii critice precum reviews)?

    Oare nu exista vreun tool/script care sa le incarce pe toate pe un site gratuit gen imgur si sa le inlocuiasca aici cu linkuri?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    De ce nu arhivam absolut tot ce e mai vechi de 1 an / sau 2 ani sau cat e necesar pentru a fi relevant
    Nu stiu ce anume sa inteleg prin "arhivare". Sa arhivez imaginile? Va fi aproximativ aceeasi dimensiune ocupata si ca arhiva.
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    PS: eu am crezut mereu ca serverul e proprietatea CG si e in colocatie, nu m-am gandit ca va fi o problema cu spatiul
    Pana acum a fost pe server dedicat, unde intr-adevar se platea colocatia in Datacenter, iar spatiul si bandwith-ul nu era o problema. Intrucat nu s-au strans nici jumatate din pretul colocatiei, se va muta pe un VPS sau ceva mai mic. Unde conteaza fiecare GB in plus. Si bandwith-ul la fel.

    ---------- Post added 02-01-2019 at 18:22 ----------

    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Nu poti sterge toate imaginile care nu au mai fost accesate de x zile (in afara de arii critice precum reviews)?
    Ar fi o munca sisifica, intrucat nu exista un tool specializat pt. asa ceva. Ba chiar a trebuit sa modific config-urile de pureftpd, intrucat avem foldere cu peste 30-40.000 de imagini (in acelasi folder, pentru ca deh, vBulletin). By default acesta nu accepta mai mult de 9999. La mutare pe un VPS e posibil sa nu ni se accepte acest gen de modificare...
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Oare nu exista vreun tool/script care sa le incarce pe toate pe un site gratuit gen imgur si sa le inlocuiasca aici cu linkuri?
    Nu. Si chiar daca am face noi un astfel de tool, cam orice site gen imgur in momentul in care vede ca ai depasit o limita de bun simt, iti cere bani.

  6. #6 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ma refer la o arhiva offline si stergere (de genul sa tinem pe server cat se poate + cat s-ar ocupa teoretic prin forecast) si restul pus la pastrare "offline"

  7. #7 SP

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu cred ca e necesar... am prins ideea.

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Daca stergi tot bazarul, mai putin ce s-a postat in ultimile 3-4 luni, se sterge si rating-ul oamenilor? De fapt, exista rating

    Ideea e ca majoritatea pun si poze, iar marea majoritate a produselor ori s-au vandut, ori au fost abandonate thread-urile si ocupa spatiu aiurea.

    Totodata, cred ca ai putea sa stergi thread-uri intregi de jocuri disponibile doar pe X360/PS3, PS2, PS1, samd si sa faci ceva general pentru ele, iar pentru fiecare consola in parte, sa ramana doar thread-urile sticky.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    razvanrazy: o sa mai fac din nou operatiunea cu Bazarul (a mai fost facuta pentru posturile mai vechi de 365 de zile, vezi aici). Doar ca de data aceasta va trebui sa caut o alta metoda. Pentru ca altfel, vB-ul sterge doar threadurile, dar attachment-urile raman fizic pe server. M-am chinuit cu sid aproape o luna sa stergam attachment-urile care nu mai sunt link-uite.

  11. #11 SP
    Junior Member Ultranativ's Avatar
    De ce nu o regula pt. bazar cu link catre un host (ex.postimg) si gata

  12. #12 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Sincer aici nu ma pricep, deci nu luati in calcul parerea mea, dar ar fi bine de sters tot ce e imens ca spatiu, sau de neactualitate. Inclusiv imaginile uploadate de mine si altii care nu mai sunt de interes general. Bazarul fiind inchis momentan care userii normali ar trebui si el curatat. De asemenea topicurile de gen Off-topic ar trebui reluate de la 0, dar fara acces la urcarea de poze pe ele si linkuri care Imgur sau Reddit.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thanks for the input guys! Am luat in calcul tot ce ati zis... si cum prind ceva zile libere, trec la operatiunea "Cleanup 2019". Din pacate, pentru mine asta e o luna destul de grea si nu stiu cand se va intampla asta. Am achitat oricum pentru inca o luna, deci inca nu ne zboara nimeni...

  14. #14 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Eu zic sa va lasati. Mii de euro pentru 5 oameni activi

  15. #15 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Eu zic sa nu.
    Attached Images Attached Images capture.jpg

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by andreiaka View Post
    Eu zic sa va lasati. Mii de euro pentru 5 oameni activi
    Asta e genul de post care ma determina sa nu renunt, mai ales cand vad de la cine vine (oare cate infractiuni de troll ai avut pana acum?). Thanks for the input! Ai fost de mare ajutor... ca de obicei.

  17. #17 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Supriza, chiar a folosit forumul asta ca sa ceara ajutor Gura pacatosului adevar graieste, chiar nu ar merita tinut forumul pentru Andreiaka

+ Reply to Thread

Similar Threads

  1. O mică rugaminte By Popescu Ilie in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 27-12-2015, 00:47
  2. Cerinta/Rugaminte By Patrunjelu in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 4 Last Post: 01-08-2015, 01:53
  3. Rugaminte By punkenstein in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 6 Last Post: 10-02-2009, 23:28
  4. Rugaminte PSP - firmware v.4 By florinel in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 11 Last Post: 24-11-2008, 09:08
  5. O mica propunere/rugaminte By alalalt in forum Help Desk
    Replies: 17 Last Post: 10-09-2008, 12:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts