Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 51

Thread: Adio, ComputerGames.ro!

  1. #21 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    100% de acord. "Ready Player One" ne paste pe toti.

  2. #22 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Am vazut si eu anuntul zilele trecute si m-a lasat cu un gust amar. Stiu ca si eu am rasarit acum ca o ciuperca dupa ploaie, dar pe aici ma mai stie lumea si ma simt mai liber sa zic cate ceva.

    N-a fost cine stie ce din punctul meu de vedere, iar activitatea mea pe ComputerGames s-a rezumat in mare parte la aria de publicitate. Am incercat sa citesc ce se mai scria pe acolo, dar nu era nimic prea interesant. Faptul ca au fost o influenta masiva pentru multi este incontestabil si faptul ca trebuie sa vedem picajul in cap al unui gigant este si mai trist. Sper sa nu devina un trend pentru ca forumurile astea sunt o a doua casa pentru multe persoane. Sa le fie tarana usoara si poate comunitatea din spatele forumului va reusi sa existe sub alta forma. Pana atunci, ramane sa vedem cum media scrisa, prin care mai umbla oameni cu IQ mai mare de o cifra dispare incetul cu incetul si este inlocuita de copii care fac continut de slaba calitate, pentru alti copii care solicita asa ceva.

  3. #23 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Pe forumul lab501 s-a construit deja o "tabara"pentru refugiatii de pe Computer Games.
    Multi probabil ca sunt deja stabiliti pe My Garage, altii sunt demult stabiliti pe Console Games.


    Cei de pe Softpedia in schimb nu prea vor sa-i primeasca daca cititi topicul dedicat, avand o asa ura xenofoba pe CG-isti. Plus ca majoritatea userilor de pe Softpedia sunt anti-imigranti de toate felurile, deci posibil sa construiasca un "zid" si sa trimita echipe suplimentare de moderatori vamali la frontiera, inregistrarile noilor veniti fiind efectuate numai prin acordul lor



    Sa speram ca nu sunt si trolli printre refugiati care sa comita "atentate" de trolling si razboaie de "flame" si samsari pe site-urile respective
    Vorba aia, respecti regulile gazdei.

  4. #24 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Pe Lab501 se vor integra mai greu unii dintre "dealerii" de pe CG pentru ca acolo este o comunitate relativ mai mica formata din oameni care se cunosc intre ei in mare parte. Pe MyGarage, cancer ca de obicei, multi Dorei, multi indivizi care nu au legatura nici cu realitatea foarte mult, dar isi dau cu parerea.

    Pana una alta, traiasca OLX

  5. #25 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Forumul s-a desfiintat duminica trecuta.

    Dar comunitatea si-a deschis alt forum, adminii si moderatorii nemaifiind aceiasi. Intr-un fel, Spiritul CG inca traieste.
    https://forum.computergamers.ro

    Abia acum se vede clar cam care e numarul userilor activi de pe CG

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Alex Khan View Post
    Dar comunitatea si-a deschis alt forum, adminii si moderatorii nemaifiind aceiasi. Intr-un fel, Spiritul CG inca traieste.
    https://forum.computergamers.ro
    "Spiritul" CG consta in oamenii vechi de-acolo. Asta e doar "inca un forum" unde au avut 0 originalitate si au clonat pur si simplu numele threadurilor vechi. Au mai fost zeci de genul acesta de-a lungul timpului, unele chiar hostate pe calculatorul personal de-acasa

  7. #27 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Parca si Level a procedat la fel.
    Evident, nu a reusit sa-si recapete forma initiala si acum e pustiu.

  8. #28 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Ia uitati ce mai pregateste UE - https://ec.europa.eu/info/law/better...om-2017-795_en


    Ii va rupe pe toti vanzatorii din UE, deoarece, in prezent, pe piata din UE se vand multe produse neconforme. Acest regulament da puteri sporite institutiilor statelor membre care se ocupa de controale privind conformitatea produselor de pe piata UE.

  9. #29 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Conforme cu ce? Ce legatura are asta cu CG, totusi?

  10. #30 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    conforme cu prevederile directivelor ue. De exemplu, directiva 2014/53/ue care se aplica consolelor PS4, XBOX One, controllelor, inclusiv la utilizarea lor.

  11. #31 SP
    Banned alexkhan1's Avatar
    Concluzia e ca UE ne pregateste o dictatura de toata frumusetea.


    Parca acum incepi sa-i intelegi pe britanici!

  12. #32 SP
    Member marv's Avatar
    Quote Originally Posted by Alex Khan View Post
    Parca si Level a procedat la fel.
    Evident, nu a reusit sa-si recapete forma initiala si acum e pustiu.
    cu level nu a fost la fel. Nu ne-a anuntat nimeni ca se sterge forumul. Totul s-a intamplat pe neasteptate asa ca multi nu au avut ocazia sa afle despre noul forum.

  13. #33 SP
    Member Mythul's Avatar
    Azi am aflat si eu. O parte din copilaria mea a murit

  14. #34 SP
    Banned GamblerRambler's Avatar
    Mai bine lasau brandul sa moara de tot si veneau aici sau se mutau pe Softpedia.
    Noul forum ComputerGamers e inactiv, ori cand se posteaza, se posteaza doar trailere sau isi promoveaza unul blogul pe partea de gaming, fara discutii serioase.

    Iar pe generalitati se discuta numai politica, cu mult rasism si conservatorism la pachet, luand-o pe urmele forumului PC Garbage, propagand mizerii de pe 4chan si 9gag.

  15. #35 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Forumul nou e mort de-a binelea.
    Mai posteaza la modul activ doar doi moderatori si trei useri.

    Pe Softpedia e si acolo cam jale ca majoritatea celor care activeaza sunt pensionari sau provinciali de 40-50 ani: mai rasar vreo cateva topice despre tigle, radio, pompe, biciclete, muzica veche, trenulete, tramvaie, fotografii, casa la curte, boilere, pietre la rinichi, prostata, regim alimentar fara sare, microcipurile 666, masele, in rest tot forumul se centreaza pe discutii de Politica, ca grosul activitatii de acolo vine. Nu stiu ce se vor face avand in vedere ca urmatoarele alegeri vor mai fi abia peste 4 ani.
    Pe Hardware/Software mai sunt unii care deschid topice despre costul PC-urilor si doamne fereste sa ajungi sa le ceri sfaturile de la softpedisti ca ti-o iei rau de tot. Unii se plangeau ca s-au fript ca au luat sursa gresita si incompatibila cu PC-ul ascultandu-i pe "expertii" de acolo.




    Gamerii zoomeri de noua generatie nu sunt interesati de crearea unei noi comunitati mari si monopolizante asa cum era Computer Games sau Softpedia, ci prefera sa fie imprastiati cand pe Twitch, cand pe Discord. Majoritatea prefera sa faca vlogging pe You Tube si sa-si afirme parerile pe acolo.

  16. #36 SP
    Junior Member [radu]'s Avatar
    Salutare tuturor si La Multi Ani!
    Eu sunt un 'dinozaur' de 40+ ani si, pana acum o luna, m-am jucat doar pe PC, si nici acolo de vreo 2 ani.
    Desi am cont aici din 2009, abia in decembrie 2020 m-am urnit sa cumpar o consola (convins de un prieten sa joc seria Uncharted )
    Ma bucur sa vad ca dupa atatia ani, acest forum inca exista. Sper sa reziste si in continuare. Voi face lobby si la fiica-mea pentru consolegames.ro. Cine stie, poate va fi atrasa si noua generatie de ideea de forum.

    Am asistat la 'moartea' multor comunitati de gen forum si este pacat. Pe bloguri si canale parca nu este aceeasi idee de comunitate. Este fiecare pentru el.


    La Multi Ani, consolegames.ro !!!

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer, nici mie nu-mi vine sa cred ca am rezistat atat de mult. Dar, sunt prea multi oameni faini ca sa ne dam batuti.
    Hai La multi ani!

  18. #38 SP
    Junior Member Sergiu26's Avatar
    Oricum era o comunitate toxica daca nu erai de acord cu majoritatea ti se punea eticheta de "troll" nu puteai sa porti o discutie logica si civilizata cu majoritatea de acolo si doamne fereste sa contrazici un moderator ca te bana imediat.

  19. #39 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Sergiu26 View Post
    Oricum era o comunitate toxica daca nu erai de acord cu majoritatea ti se punea eticheta de "troll" nu puteai sa porti o discutie logica si civilizata cu majoritatea de acolo si doamne fereste sa contrazici un moderator ca te bana imediat.
    Toate forumurile romanesti sunt asa, si Level, si Softpedia, si PC Garage, si Console Games. Oriunde o sa dai peste prejudecati si vesnicele certuri toxice intre doua tabere. Culmea e ca fix aia care te fac "troll" sunt cei mai trolli. Regulamentar, niciun user nu are dreptul sa se lege de persoana altui user si sa-l catalogheze cu vreun apelativ doar pentru ca are o parere diferita.

    Asta nu e din cauza forumurilor in sine.
    E din cauza educatiei precare si invatamantului varza din Romania, dar mai ales, din cauza mass-mediei care incurajeaza prostia.Trebuie sa mai treaca zeci de ani pana vom incepe sa devenim o democratie adevarata in care fiecare sa-si poata exprima dreptul la opinie fara sa fie persecutat. Evident, opinii, nu bazaconii.
    Momentan, tot ce inseamna mass-media, internet, socializare si educatie in Romania e la modul "bazaconia mea e mai tare decat bazaconia ta".




    Si in America, care e democratie de 200 ani, e la fel daca urmaresti certurile de pe Twitter si Facebook , dar cel putin poti gasi o varietate de comunitati si grupuri cu oameni care sa fie la fel ca tine cu aceleasi caractere, convingeri, pasiuni, mentalitati . Asta e avantajos, ca exista grupuri omogene.
    In Canada, Germania, Suedia, Olanda, Belgia, Israel, Franta si Anglia o sa gasesti comunitati de socializare adecvate, dar asta pentru ca in tarile respective se aplica pedepse grele pentru orice fel de hartuire, insulta si hate speech. Ai incalcat legea postand o mizerie pe internet, autoritatile te depisteaza repede dupa IP si iti trimite o amenda usturatoare prin posta si se poate ajunge si la procese, despagubiri masive si chiar puscarie daca ai jignit vreo persoana. In vest, daca cei jigniti au bani de avocat, pot sa mearga pana-n panzele albe sa te distruga pentru simpla calomnie. Chiar si pentru simplul apelativ "troll" sau "prost", pai in tarile alea daca n-ai o dovada sau o proba ca omu' respectiv e troll sau prost, esti belit.
    In tarile alea poti sa ti-o iei rau de tot si pentru postat stiri false si pentru o gluma rasista/misogina/homofoba.

    Eu n-as vrea asa ceva pentru ca incalca dreptul la libera exprimare, dar asta e, daca vrei civilizatie si respect pe internet, si vezi ca nimeni n-are bunavointa sa fie respectuos, atunci se poate ajunge la impunerea respectului reciproc cu forta ca-n Vest.

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Alex Khan: in cazul tau, nu cred ca forumurile sunt de vina.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Adio Console Games ! By Templier in forum Offtopic
    Replies: 53 Last Post: 14-02-2017, 01:52
  2. Replies: 7 Last Post: 01-04-2016, 13:20
  3. Adio CHIP & Co. By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 32 Last Post: 29-12-2014, 16:34
  4. Adio HDMI By LeGenD in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 02-07-2010, 03:28
  5. Adio NHL 2K? By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 20-12-2009, 15:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts