Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Luna Septembrie 2008 pentru consolisti

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Luna Septembrie 2008 pentru consolisti

    Cu acest articol ConsoleGames.ro inaugureaza un nou tip de review, "month overview". La sfarsitul fiecarei luni voi face o analiza la tot ce s-a intamplat timp de 30 zile in lumea consolelor, cu bune si rele, zvonuri sau comunicate de presa. Voi trece sumar in revista jocurile care au aparut in aceasta luna, daca merita sau nu hype-ul si nu in ultimul rand daca merita cumparate. Ce evenimente de presa sau conferinte au avut loc si au trecut pe langa noi fara sa ne dam seama ? Ce stire foarte importanta pentru noi si pe care din lipsa de timp ne- scapat ? Ei bine, cred ca am zis destul pentru introducere asadar trecem la luna Septembrie, luna ce ne-a adus destule surprize placute si/sau neplacute.

    1. Stiri/Zvonuri

    Cred ca toata lumea este de acord cu mine cand spun ca una dintre cele mai importante stiri este cea cu ieftinirile de pret pentru Xbox 360 atat in US cat si in UK. De ce? Deoarece din cauza acelor ieftiniri si Gameshop.ro a efectuat modificari de preturi si asa am ajuns si noi romanii sa avem Xbox 360 Arcade la 699RON sau Pro 60gb la 899RON. Pentru prima data si la noi s-au facut in timp acceptabil modificari de preturi conform cu cele din strainatate. Deja un Xbox a inceput sa fie ceva mai ieftin decat un Nintendo Wii in unele mari magazine de pe la noi. Asta da strategie de marketing. Coboratul pretului pana devine cea mai ieftina consola de pe piata ( PSP,DS nu se pun desi nu sunt cu mult mai ieftine).

    S-a lansat beta-ul de la mega-hype-ul LittleBigPlanet. Si bineinteles ca toate site-urile care ofereau key-uri au picat complet de la atatia oameni ce doreau un key. Multi nu au prins. Norocul lor ca de pe 29 Sept Sony a mai oferit 25.000 key, care oricum sunt tot insuficiente pentru cati oameni ar dori sa testeze LBP. Banuiesc ca va dati seama ce omor a fost pentru aceste key-uri dar sper ca cei de la Sony pe langa cele 25.000 vor mai oferi pentru ca multi multi oameni vor dori acces la beta. Internetul a fost deja umplut cu nivele custom si de tot felul de clipuri video cu gameplay-ul si atmosfera si scopul jocului. Ce pot sa zic? Superb.

    Pentru toti utilizatorii de PlayStation 3 si PSP luna Septembrie a avut unul dintre cele mai consistente update-uri pentru PlayStation Network. Trebuie sa recunoastem ca un update ce ne ofera si mult asteptatul WipEout HD, Mega Man 9 si Burnout Paradise este unul consistent si unul ce a adus zambetul pe fetele multora. Si pentru buzunare este unul fericit. Burnout Paradise costa doar 30 usd sau euro si este varianta completa.

    Sunt absolut sigur ca toti cand ati citit articolul despre Duke Nukem 3D unde era trecuta data de lansare cu 24 Septembrie ati sarit in sus de bucurie. Sincer si eu. Am vrut sa ii ofer si un articol scris “altfel” pe 24 Septembrie : “restul e tacere”. Dar apoi ne-am amintit cu totii de ce in unele momente uram foarte mult Microsoft si faptul ca nu avem Live in Romania. Din pacate restul nu e tacere deoarece suntem stupefiati cand citim pe ecran: "This item is not available from your curent location". Despre acest subiect cred ca se va putea scrie mult si bine si tot degeaba. Degeaba am strans 6000+ semnaturi ca tot nu ne-a bagat nimeni in seama. Am ajuns sa facem VPN-uri ca sa putem sa luam si noi un joc arcade si niste harti. Tinand cont ca dam bani buni pentru Serviciul Xbox Live dar ne uitam la orice e nou pe MarketPlace ca nu poate fi downloadat.

    Toata luna Septembrie a fost invadata de zvonuri despre lansarea noului DashBoard pentru Xbox 360 sau “New Xbox Experience” cum le place celor de afara si celor de la Microsoft sa i se spuna. Pentru mine este Dashboard v3.0. Intai a fost zvonul ca va fi lansat pe 25 Sept cu mare tam tam si cu surprize, cu radio inclus, cu anunturi de jocuri precum Mass Effect 2 sau Assassin’s Creed 2 si a DLC-ului pentru Grand Theft Auto IV. Bineinteles ca pe 25 Septembrie nu s-a intamplat nimic si am stat cu ochii in soare. Apoi alte zvonuri ca iese in Noiembrie. Reclamele din Rock Band 2 ne spuneau sa ne pregatim pentru noua experienta Xbox Live care iese in Noiembrie. Pana cand intr-un sfarsit apare ceva mai oficial ca intr-adevar noua Experienta Live ne va ajunge in console prin luna Noiembrie. Multi sunt pesimisti cand vine vorba de acest dashboard, se spune ca este o prostie, o copie nereusita a sistemului de la Wii. Mie sincer imi place, vroiam ceva nou, ceva funny, ceva care atunci cand deschid consola sa ma binedispusa si sa fie user-friendly si usor de folosit. Nu ma intereseaza de unde este luat, daca este luat sau de ce. Atata timp cat este facut bine si cu cap totul este perfect. Il astept cu cea mai mare placere si sunt sigur ca si voi asteptati la fel.

    Pentru fanii seriei Burnout a iesit patch-ul ce aduce in joc ciclul noapte/zi si cel mai important motocicletele. Sincer nu ma asteptam sa vad acest lucru intr-un joc dupa PGR 4 in care sincer nu m-a incantat imbinarea motoarelor cu masinilor dar uite ca cei de la Criterion au facut acest lucru si din cate se pare au facut o dreapta destul de buna. Plus, cred ca cel mai important este ca patch-ul este distribuit GRATUIT pe Xbox Live Marketplace si PlayStation Network. Nu cred ca alt producator ar face aceelasi lucru. Sa ne uitam la Rockstar care pentru DLC de GTA IV va cere putin 1400 puncte. Sa ne mai stoarca de niste bani. Sau zvonul conform caruia demo-ul de la Final Fantasy XIII nu va fi gratuit si va fi pe bani. Criterion a luat cuvantul si a dorit sa schimbe cea pentru gameri oferindu-le un update foarte important si consistent pe GRATIS.

    Luna Septembrie a mai insemnat marele eveniment de presa de la Londra legat de Gears of War 2 ce a adunat privirile tuturor fanilor seriei. Am reusit sa punem pana pe 16 noi poze din joc, poze ce arata super, absolut superb; m-au lasat cu gura cascata si nu mi se intampla des asta. Tot acum ne-am putut linisti un pic dupa ce am aflat ca la poveste si campanie s-a lucrat cel mai bun! Damn, I want a good story in a game. Cliff, lead designer-ul de la Epic a raspuns la o groaza de intrebari de la paleta de culori la PS3 (yep, PlayStation 3). Puteti gasi toate acestea aici link!

    Mi se pare mie sau luna Septembrie este a marilor cheluieli? De ce mi se pare asta? Pai am inceput sa tot vand anunti luna aceasta despre editii Collectors Edition pentru unele jocuri ce depasesc usor 100 de dolari si se opres pe la 150 dolari. Da, 150 dolari este editia limitata pentru Dead Space. Pentru prima data editia limitata chiar este limitata, la doar 1000 de bucati. Pe cand cea de la Mirror’s Edge este doar (doar este foarte ironic) 140 usd ce iti ofera o geanta ca cea pe o poarta dupa ea Faith in joc ( desi din pozele oferite nu seamana deloc). Inteleg o editie limitata dar pretul de 150 usd mi se pare prea mult. Sunt aproape 3 sau 4 jocuri ce pot fi cumparate cu aceeasi bani? So ? Poate unii colectiori impatimiti vor dori acest lucru, poate.

    2. Jocuri Lansate

    Septembrie a fost o luna asteaptata de gameri pentru ca multe jocuri interesante si ce promiteau multe au fos lansate luna aceasta. Mercenaries 2: World in Flames a fost primul ce a urcat in lumia reflectoarelor, urmat la scurt timp de RPG-ul Infinite Discovery produs de catre cei de la Square Enix. Apoi forta a fost puternica in noi caci a venit randul mult asteptatului Star Wars Force Unleashed sa isi faca aparitia. Spre sfarsitul lunii a aparut si cuplu de „teren”, Baja si Pure si ultima aparitie a fost Mercenaries 2: World in Flames. O sa incerc sa vorbesc cate putin despre fiecare desi sunt sigur ca majoritatea l-ati jucat deja sau sunt deja pe drum spre voi.

    Daca ar fi sa le luam in ordinea aparitie ar trebui sa vorbesc prima data despre Mercenaries 2: World in Flames. Toata lumea considera acest joc un fel de Bad Company la patrat datorita faptului ca din trailerele ce fusesera publicate observa numai explozii imense si cladire facute una cu pamantul. De cate ori nu v-ati asteptat la un joc sa fie extraordinar si el s-a dovedit a fi unul mediocru? Mercenaries 2 nu face exceptie. Da, haosul si distrugerea din joc sunt super dar cand vedem cat de repetitive sunt misiunile, ca AI este incredibil de slab iar la fiecare colt gasim cate un bug parca ni se duce tot cheful sa il jucam nu? Sa nu uit sa spun ca si CO-OP este destul de distractiv in joc. Notele sale se invart in jur de 7.3 (Metacritic).

    Sincer sa va spun de Infine Discovery nu stiu foarte multe pentru ca nici promovarea lui nu a ajuns la ochii/urechile mele. E facut de Square Enix deci nu are cum sa fie slab, sau poate? Mereu aceste tipuri de jocuri le voi compara cu Lost Odyssey care pentru mine reprezinta unul dintre cele mai bune jocuri recente (Da, astept cu nerabdare FFXIII). Toata lumea a spus despre Infinite Discovery ca are o poveste superba dar scurta si superficiala in unele momente. Poate de aici si notele ale caror medie nu 7.0 ? Mi-ar placea sa ma aventurez in lumea Infinte Discovery dar parca ceva ma tine deoparte. Sper ca voi sa fiti mai incantati de acest joc si sa va atraga mai mult.

    Si uite asa am ajuns la mai marele univers Star Wars cu noul sau jos Force Unleashed. Cand ma gandesc la Force Unleashed ma gandesc la primul trailer unde Darth Vader oprea ditamai battleship-ul spatial doar „za fors” (the force). Mi-era teama si de Force Unleashed ca o sa fie o dezamagire cum mai tot fost obisnuiti in ultimul timp. Din fericire nu s-a intamplat asa iar Force Unleashed in ciuda unui targeting uneori enervant si a unor secvente cam plicticoase(rare) a reusit sa convinga publicul, fan sau non-fan Star Wars sa il cumpere si sa il joace. In prima saptamana de dupa lansare jocul a reusit sa vanda peste 1.5 milioane de exemplare in toata lumea. Povestea din Force Unleashed e una dintre cele mai bune vazute prin jocuri in ultimul an, meritand astfel sa savurati fiecare cutscene. Star Wars: Force Unleashed a reusit sa obtina review-uri si note bune pe mai toate platformele pe care a iesit exceptie facand variantele de Wii si PlayStation 2.

    Si ajungem si la ultimul as de aceasta luna si anume Brother in Arms: Hell’s Highway care dupa primele aperente pare sa fie as-ul ce aduce cel mai mare „castig” de aceasta luna. Da, seria Brother in Arms primeste cel de al treilea episod si probabil unul dintre cele mai bune. Atmosfera, squad commandul si that awesome slowmotion headshot effect fac din BiA:HH un joc ce trebuie neaparat cumparat. Mi-ar fi placut sa trec la plusuri si povestea dar din pacate aceasta pentru un first-time player este imposibila deoarece se bazeaza foarte mult pe evenimente din primele 2 jocuri. Grafic arata super, nivelele sunt detaliate pana la ultimul coltisor iar cand vine vorba de sunet/soundtracks/voice-acting, totul este perfect. Nota 10 la sonor. Dar nota 5 la unele cutscene-uri unde dureaza ceva pana iti apar fetele personajelor si pana se intampla asta ai senzatia ca te uiti la niste cartofi in loc de fete.

    3. Jocurile pe care toata lumea le-a trecut cu vederea

    Pe langa jocurile prezentate mai sus, careul de asi al lunii Septembrie mai sunt destule jocuri lansate care parca „zboara” pe sub radar si nimeni nu le-a observat. Care to guess which ones? Cred ca ar trebui sa incepem NHL 09 ce a reusit sa obtina o media a notelor de 8.9 pe MetaCritic ceea ce in ultimul timp este cam rar intalnit, mai ales la un joc de sport. Lumea lauda in continuu la acest joc skill stick-ul, AI care te obliga sa joci din ce in ce mai real si mai bine si modul Be a Pro ce poate deveni foarte addicted in unele momente. Bine, are si partile sale rele cum ar fi probleme de conectivitate online, framerate-ul slab in cutscene-uri si reluari. Dar cred ca se poate sari peste cutscene-uri si reluari in unele meciuri unde transpiri incercand sa trimiti pucul in poarta in ultimile secunde. Cred ca in aceeasi categorie intra si FaceBreaker dar cand citesc despre el si nu vad note mai mari de 5-6 si o medie de 5.5 parca imi piere tot cheful sa scriu ceva despre el. Am jucat demo-ul care nu m-a incantat deloc dar am zis ca poate varianta finala o fi mai buna de ceva. Din pacate nu a fost.Ce avea si jocul acest bun era modul de creere a personajului si din pacate cam atat. Ai penibil, un gameplay de toata jena button mashing in cel mai rau mod posibil, putine moduri de jucat si cred ca lista poate continua mult si bine cand vine vorba de minusurile jocului.

    4. Must-do things from September

    Ce s-a intamplat in septembrie si nu trebuie sa treceti peste? Hai sa vedem. Trebuie neaparat sa cititi despre conferinta de presa legata de Gears of War 2 de la Londra (link) cat si despre noile preturi ale consolelor Xbox 360 in Romania prin Gameshop.ro (link). De asemenea trebuie sa downloadati patch-ul pentru Burnout Paradise Bikes si sa jucati neaparat Brother in Arms: Hell’s Highway.

    So, pentru o recapitulare avem cam asa :
    Must-Read: Gears of War London Press Event Info si Noi preturi Xbox 360 in Romania
    Must-Download: BurnOut Paradise Bikes
    Must Play: Brothers in Arms: Hell`s Highway

    Cam asa s-a scurs luna Septembrie cu bune si rele. Cu preturi bune la Xbox 360, cu restrictii la download la Duke Nukem 3D. Asadar sper ca ati citit cu placer articolul si il veti astepta si pe cel pentru luna Octombrie.
    Attached Images Attached Images month_overview.jpg xboxarcade.jpg littlebigplanet-20screenshot-2063.jpg burnout_paradise_plate_ps3_wallpaper-722784.jpg xmas07_2.jpg live_exp.jpg gow_press_event.jpg dead_space_limtied.jpg mercenaries-2-world-flames.jpg 935661_20070921_screen001.jpg crash_forceunleashed.jpg 1.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Buna treaba. O idee buna. Un fel de podcast scris.
    Keep it up Bobby. Poate ar fi bine un week review, pentru astia mai batrani ca mine care uita repede ce s-a intamplat

  3. #3 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Interesant articolul. Chiar asteptam o vorba pozitiva despre Hell's Highway.

  4. #4 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    super articol. thanks!

    Hell's Highway pe partea de sunet/soundtrack da, sta fff bine (muzica e chiar fff frumoasa), insa pe partea de voice-acting este mediocru (in cel mai fericit caz), asta ca sa nu mai punem la socoteala dialogurile moderne puse in gura unor soldati din anii 40. incercati sa ascultati cu atentie primul cut-scene (cel din baza aviatica) si o sa vedeti ca dialogurile nu sunt convingatoare dar, daca trecem cu vederea acest aspect, jocul este intr-adevar bijuteria de septembrie.

    PS pe septembrie as mai adauga SOCOM beta test si Motorstorm 2 (QORE) demo

    PPS sustin ideea cu weekly overview

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    un articol foarte frumos conturat. nu inteleg totusi de ce este atat de ridicat in slavi BiA:HH. sunt complet dezamagit si dezgustat de acest joc. Grafic...arata sub precedentele (nu mai are blur si se vad toate defectele), texturile spalacite si intinse prost, fetele camarazilor sunt oribile, nu exista expresii faciale, lyp-sync de toata jena, feeling neexistent, din moment ce doar in cinematic-uri sunt mai multi camarazi si mai multi oponenti, in rest...aceiasi max 6-7 oameni ai tai si 6-7 oponenti. vazusem intr-un filmuletz mai demult, cum l-a omorat pe unu in spatele unor haine puse la uscat, care se miscau foarte realist in momemtul in care trecuse glontul prin ele. in joc...daca tragi in haine...sunt ca un zid. am mai observat si foarte multe frame-drop-uri iritante si muuulte altele, dar cel mai oribil este faptul ca...nu exista camaredenie. adica....nu asta era ideea jocului ? de multe ori mi s-a intamplat sa imi moara camarazii fara sa ma atentioneze, iar in cut-scene-uri sa fie iar vii, iar dupa astea sa fie iar langa mine. sau..de ce daca un camarad este la pamant, doar ranit, nu-l pot ajuta ? din partea mea primeste un maxim 5, si asta pt ca am savurat serialul si primele 2 din serie...so...mai mult din respect.

  6. #6 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Well, luna Septembrie 2008 a adus cu ea și prima victorie �n v�nzări a Xbox 360 �n fața PS3-ului �n Japonia. It has to count for something. Nu se cunoaște dacă se va putea replica succesul și-n viitor.

  7. #7 SP
    Member leggollas11's Avatar
    sincer, cel mai bun articol postat pe site, pana acum. Nu stiu de unde ai luat structura dar e geniala.. sper sa mu uiti de initiativa si sa avem lunar asa ceva Keep up the good work... ai un maaaare 'thanks!'

  8. #8 SP
    Member darcangel's Avatar
    Bobby, ai adunat "ceva" informatii si pe toate le-ai "varsat". Bravo, sa o tii tot asa !

  9. #9 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    oau.

    Domnu esti cumva jurnalist de profesie.Un review foarte frumos asezaj.Bravoo.

  10. #10 SP
    cotyandrei's Avatar
    Super articolul... Keep up the good work.
    O idee: pentru fiecare joc pe care il prezinti sa existe un link de genul "Read more" catre un articol dedicat. Nu spun ca ar trebui sa le scrii tu si pe alea, presupun ca ai si viata sociala

    PS Tocmai am terminat BIA: HH pe PS3 si nu am intalnit acel "potato face effect" de care ziceai.

    Anyway... multumim prentru articol. Ai muncit ceva la el si se vede ca a iesit ceva frumos.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ce va insemna anul 2011 pentru consolisti? By hibrid13 in forum Hot Story
    Replies: 5 Last Post: 10-02-2011, 12:18
  2. Replies: 26 Last Post: 01-01-2010, 03:04
  3. Anul 2008 pentru consolisti By HeinekeN_ in forum Console Club
    Replies: 18 Last Post: 18-01-2009, 22:54
  4. Cum a fost 2008 pt. consolisti ? By MonkY in forum Polls
    Replies: 31 Last Post: 02-01-2009, 12:34
  5. Demo pentru Fracture pe 18 Septembrie By Bobby in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 11-09-2008, 11:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts