Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Conferinta Microsoft E3 2011

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    Conferinta Microsoft E3 2011

    E3 se apropie cu pasi repezi. Cu totii stim ca punctul culminant al celei mai mari conferinte anuale din lumea jocurilor noastre pe care le indragim sunt conferintele celor trei mari colosi: Sony, Microsoft si Nintendo. In randurile ce urmeaza o sa incerc sa va prezint lucrurile din punctul de vedere al taberei americane: Microsoft.

    Daca lucrurile legate de conferintele Sony si Nintendo sunt mai mult sau mai putin clare, la Microsoft totul sta sub un mare semn al intrebarii. Desi se stiu 2-3 titluri mari care sigur vor fi prezentate, restul e invaluit intr-un aer de mister si Microsoft da impresia ca ne pregateste o surpriza mare. Nu putem face nimic altceva decat sa asteptam cu sufletul la gura acest lucru.

    Fara indoiala, varful de atac al companiei nord-americane in acest an il reprezinta sfarsitul epic al unei serii si mai epice: Gears of War 3. Programat sa apara in Septembrie, jocul isi va facea aparitia in timpul conferintei mai mult ca sigur. Pe langa acesta, Forza Motorsport 4 si Star Wars Kinect sunt singurele jocuri exclusive care au confirmata o aparitie.

    Cu toate acestea, Microsoft sta destul de prost la capitolul exclusivitati first-party, spre deosebire de Sony in ultimii 2 ani.

    Trecand insa la capitolul zvonuri si speculatii, lucrurile stau cu totul altfel.

    Bungie a renuntat la seria ce i-a consacrat atat pe ei cat si intrarea celor de la Microsoft in lumea consolelo. Evident ca ma refer la Halo. Problema este ca toata lumea se intreaba ce se intampla mai departe cu seria de cand 343 Industries au preluat controlul. Zvonurile au fost bilaterale: o parte indicau un remake al primului Halo, in timp ce restul ne sugerau ca epica poveste s-ar putea continua in Halo 4. Imaginati-va doar ce isterie s-ar produce daca ar prezenta un teaser de cinci secunde cu casca lui Master Chief si cifra 4 langa.

    Credeatai ca scapati asa usor de Peter Molyneux? Desi nu e nimic confirmat, e destul de probabil ca hype king sa apara pe scena sa ne prezinte, cel mai probabil urmatorul joc din seria Fable. Un mare fan al Kinect-ului, Molyneux nu e exclus sa ne prezinte ceva legat atat de seria sa indragita cat si de noua jucarie a celor de la Microsoft.

    Oferta de exclusivitati first-party este destul de saraca anul acesta asa ca singurele prezentari la care ne mai putem astepta ar fi ceva legat de Alan Wake sau de Codename: Kingdoms, desi popularitatea lor actuala s-ar putea sa nu fie destul de mare incat sa le garanteze un loc in conferinta.

    Cu toate acestea, Microsoft se descurca destul de bine cand vine vorba de relatiile sale cu developerii third-party. *cough* power of money *cough* Putem garanta aproape o prezenta la conferinta celor de la Microsoft a urmatorului joc din seria Cow Mil... Modern Warfare, mai exat jocul cu numarul 3. Microsoft are deja un contract de exclusivitate timpurie cand vine vorba de DLC si e destul de sigur ca Microsoft va avea parte de primul demo al jocului. Sincer sunt tare curios de prestanta MW3 si de felul in care se va distanta de Battlefield 3 (intamplator, MW3 are exact aceleasi locatii urbane ca BF3). In plus, nou anuntatul Call of Duty Elite probabil va fi explicat intr-un pic mai mult detaliu.

    La categoria pur speculatie, putem sa amintim si Elder Scrolls: Skyrim. Nu se stie daca jocul va aparea la vreo conferinta, dar avand in vedere lansarea jocului Oblivion pe Xbox 360 prima oara, s-ar putea spune ca Bethesda este mai apropiata de Microsoft. (+ cateva probleme cu Fallout 3 pe PS3) Jocul este invaluit intr-un mister total cunoscandu-se destul de putine lucruri despre el, astel ca o prezentare in timpul conferintei ar fi foarte apreciata.

    Pe langa toate cele prezentate mai sus, putem sa ne asteptam si la cateva aparitii surprinzatoare de la niste jocuri third-party, precum Metal Gear Solid Rising. Avand in vedere absenta lui Kojia de la conferinta, e putin probabil sa vedem jocul la conferinta, dar alte titluri nu sunt excluse. Aici ar putea intra anumite jocuri de la Ubisoft, noul Assassin's Creed sau vreun proiect nou in cadrul Tom Clancy's.

    Microsoft a pregatit anul trecut o surpriza adevarata cu anuntarea unui redesign pentru Xbox 360 care era deja trimis spre magazine. Speram sa ne surprinda cu ceva la fel de mare si anul acesta compania.

    As putea continua cu inca cateva paragrafe lungi si late despre ce ar putea prezenta Microsoft in timpul acelor 90 de minute, dar nu prea are rost. Mai bine asteptam pana luni sa vedem ce ne-au pregatit de data aceasta Microsoft. Sa speram ca ceva bun !

    Conferinta celor de la Microsoft va avea loc Luni, 6 Iunie la ora 19:00 ora Romaniei.
    Attached Images Attached Images preview_conferinta_microsoft_e3_2011.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Parca Gametrailers au posibilitatea de a transmite in direct, nu ? sau ma insel. Anyway daca stie cineva un site care face streaming live la conferinte ii multumesc anticipat pentru informatie !

  3. #3 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Parca Gametrailers au posibilitatea de a transmite in direct, nu ? sau ma insel. Anyway daca stie cineva un site care face streaming live la conferinte ii multumesc anticipat pentru informatie !
    Gamespot. Eu si in anii trecuti pe GS am vazut conferintele.

    Microsoft E3, Microsoft E3 2011 - GameSpot.com

  4. #4 SP
    Member anes's Avatar
    Bioware Confirmed to be part of Microsoft’s E3 Conference | 123 KINECT Games News

    David Silverman, who is the director of marketing at Bioware, has confirmed via Twitter that they’ll be at Microsoft’s E3 conference and have been rehearsing it. Since they’re also at EA’s E3 conference (obviously, as they’re now owned by EA) that could mean that there’s something special for the Xbox 360. I’m assuming it’s Mass Effect 3 Kinect.

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Xbox, go home!

    ...CUM E AIA!

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am fost complet dezamagit de Conferinta Microsoft de la E3 anul acesta. Sincer, in afara de 2 titluri (+ trilogia in 9 parti numita Halo), ar fi putut sa se numeasca "Kinect Conference". Sau "Just for kids"! Pacat...

  7. #7 SP
    Junior Member adelin10's Avatar
    Dezamagit.

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum ca imi aduc aminte de conferinta, de doua ori mi s-a parut penibila

    1. Tipul care a jucat noul Fable. Toata zbenguiala aia mi s-a parut penibila.

    2. Dance Central sau Let's Dance. Sincer nu stiu cum se cheama mega-jocul de dans pentru Kinect, dar asiaticul acela mi s-a parut atat de gay dansand, incat mi s-a parut penibil.

    Macar au avut Halo 4 sa mai spele din rusine.

  9. #9 SP
    Junior Member RockeE's Avatar
    Total de acord cu tine tudyniuz. Extrem, extrem si inca odata extrem de penibili ... fata de cum era inainte.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. E3 2015: Conferinta Microsoft By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 13 Last Post: 19-06-2015, 15:01
  2. Replies: 17 Last Post: 05-03-2015, 00:45
  3. Replies: 25 Last Post: 27-03-2010, 18:37
  4. E3 2009: Conferinta Microsoft By Bobby in forum Console News
    Replies: 161 Last Post: 02-06-2009, 14:49
  5. Replies: 3 Last Post: 15-08-2008, 12:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts