Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 21 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 ... LastLast
Results 261 to 280 of 416

Thread: CG Registered, Trader, Premium & VIP Users

  1. #261 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    CG Registered, Trader, Premium & VIP Users

    Facebook ar fi o crima, personal evit pe cat posibil acel loc satul fiind de turmele de agramati, pitipoance si copii ce habar n-au pe ce lume sunt dar se cred interesanti pe “Feisbuc”.

    Acum, scuzati-mi ignoranta, nu am state prea vechi pe aici, de ce este nevoie de suma asta anual? Bun, domeniul mai nou va necesita o taxa anuala dar ma gandesc ca daca se mai taie din spatiul de stocare pe server, se mai elimina din costuri.

    Sa se pastreze strictul necesar, fara posibilitati de upload pe forum...etc.

    Ps: cu siguranta mai sunt provideri ce ofera bandwidth decent la un pret decent.

    Daca esti interesat @MonkY, te pot pune in legatura cu persoana care-mi hosteaza mie comunitatea de Pro Evolution Soccer, serverul apartine de Siteground. Poate vei iesi mai bine la bani.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #262 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

  3. #263 SP
    Admin MonkY's Avatar
    JohnnyUSA: e server dedicat, platim colocatie pentru un 5U, de aceea suma respectiva. In suma este inclus spatiul in rack, curentul, banda garantata, un trafic decent, redundanta, ac 24/7, paza, acces 24/7 la server fizic, etc. Mai e inclusa licenta WHM/cPanel. Pentru cei care nu stiu, cea mai ieftina licenta de cPanel este 15$/luna si 45$/luna per server (cum avem noi): https://store.cpanel.net/.

    Espiritus: Eu cand vad oferte d-astea cu "Unlimited Websites, Unlimited Databases, Unlimited Storage, Unlimited Transfer" si care mai baga si "Free SSL, Free SSD, cPanel included" la 4 euro/luna, ma scuzati... dar ma bufneste rasul.

  4. #264 SP
    Junior Member Ultranativ's Avatar
    Sper sa nu ma bag ca musca-n lapte, dar in posibilitatea unui "nou inceput" consider ca ar trebui schimbata perceptia acestei comunitati.
    Prima schimbare ar fi triarea intr-un mod anume al userilor, ar trebui sa fie un privilegiu sa fii membru al acestei comunitati (o solutie ar fi inscrierea pe baza de invitatie/ baza de "cerere" )
    Pe langa posibilitatea de a intra in comunitate si de ati crea prieteni, sunt si niste informatii utile , si subiecte dezbatute civilizat pe aici.
    Si promovarea comunitatii, eu am ajuns din intamplare aici, si nu am mai plecat, consider ca sunt mult mai multi care pur si simplu nu au auzit de CG.
    Sper intr-o continuitate a comunitatii, desi sunt nou si nu foarte activ, se face o treaba buna aici, si cred ca nu ar trebui lasata asa usor !

  5. #265 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    @MonkY nu stiam ca-i server dedicat, se explica cheltuielile atunci.

    Cu toate astea, revin la ceea ce am scris mai sus, pentru un forum, se pot gasi solutii mult mai ieftine.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #266 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Facebook ar fi o crima, personal evit pe cat posibil acel loc satul fiind de turmele de agramati, pitipoance si copii ce habar n-au pe ce lume sunt dar se cred interesanti pe “Feisbuc”.

    Acum, scuzati-mi ignoranta, nu am state prea vechi pe aici, de ce este nevoie de suma asta anual? Bun, domeniul mai nou va necesita o taxa anuala dar ma gandesc ca daca se mai taie din spatiul de stocare pe server, se mai elimina din costuri.

    Sa se pastreze strictul necesar, fara posibilitati de upload pe forum...etc.

    Ps: cu siguranta mai sunt provideri ce ofera bandwidth decent la un pret decent.

    Daca esti interesat @MonkY, te pot pune in legatura cu persoana care-mi hosteaza mie comunitatea de Pro Evolution Soccer, serverul apartine de Siteground. Poate vei iesi mai bine la bani.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Mai mult ca sigur MonkY stie ce trebuie taiat pentru a reduce costurile de hosting anual. Eu in continuare sper ca domeniul sa devina un fel de Neogaf/Reddit fara posibilitate de upload filme si poze si cu un cost de hosting mai scazut (in intervalul de 200-500 euro/an).

  7. #267 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu as merge mai degraba pe o taxa de 1-2-5-10 euro pe an, pentru toata lumea. Asa s-ar face si o triere a idioteniei tot mai prezenta pe forum si aia care raman, o fac clar din pasiune si deci, vor dona fara probleme.

    Am cunoscut atat de multi oameni faini aici incat ar fi pacat sa se inchida. Deci trebuie gasita o solutie.

  8. #268 SP
    Banned Templier's Avatar

  9. #269 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Nu contesta nimeni ca an de an CG a intampinat greutati financiare. Ideea e sa gasim o solutie permanenta de a nu mai platii 2.000 euro/an hosting deoarece fara finantare externa devine o suma imensa de strans.
    Intrucat nr membrilor permanenti activi pe forum s-a micsorat in ultimii ani am considerat ca ar fi ok ca si site-ul sa se micsoreze. Cum partea de news/reviews nu mai este atat de interesanta, in mare parte deoarece multi useri isi iau acele review de pe site-uri externe, m-am gandit ca ar fi fain sa pastram ce e mai important: partea de forum.
    Ultimul care va decide este bineinteles MonkY dar vrem sa il anuntam ca are parte in continuare de sprijinul nostru.

  10. #270 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vedeti guys, pentru cei ca Templier, ar merita inchis tot. El atat stie... un mic pesedist frustrat. Care a parasit CG-ul intr-o galceava telenovelista, dar nu prea. Care are solutii la orice, dar de fapt nu face decat sa dea cu bata in balta. Nici nu stiu ce mai cauta aici...

    De fapt, inainte de a se inchide sau a se schimba ceva la CG, permiteti-mi va rog sa am si eu parte de o satisfactie personala. La cat am muncit la site-ul asta, cred ca mi-am castigat dreptul acesta... Prin urmare, Templier, daca tot ne-ai parasit, da-mi voie sa te ajut eu sa nu te mai stressezi vreodata pt. CG. Good riddance!

    ---------- Post added 26-01-2018 at 11:50 ----------

    djleo: am spus deja ca am obtinut un discount serios. Se poate vedea in bara de donatii... nu mai e suma aceea mirobolanta, ci 1200 EUR + TVA. Practic a fost cel mai mic pret pe care-l puteam obtine pt. colocare (100 EUR + TVA / luna). Oamenii mi-au facut calculul la curentul folosit, la ac-ul folosit, la licentele avute si mi-au zis ca deja suma este abia acopera cheltuielile, cu conditia sa nu depasim bandwith-ul. Mai mult, doar sterse toate imaginile si mutat totul pe un hosting de tip VPS... Dar forumul asta fara imagini ar fi... dezastru. Sa nu mai vorbim de imagini la care am lucrat ore intregi...

  11. #271 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post

    Espiritus: Eu cand vad oferte d-astea cu "Unlimited Websites, Unlimited Databases, Unlimited Storage, Unlimited Transfer" si care mai baga si "Free SSL, Free SSD, cPanel included" la 4 euro/luna, ma scuzati... dar ma bufneste rasul.
    N-am incercat, dar daca cauti reviews majoritatea sunt bune. De ce vrem server dedicat tho?

  12. #272 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E suficient sa citesti TOS-ul lor ca sa-ti dai seama ca "unlimited" e de fapt "cat vor ei". Legat de partea a doua, noi nu "vrem" server dedicat, ci asa a fost gandit de la inceput (luat server, facut raid si toate cele, ca la carte). Mai toate operatiunile (cron-urile, script-urile, protectie, etc.) au nevoie de root... tu ca sa poti face ceva ai nevoie de ssh. Nu iti da nimeni la shared hosting asa ceva.
    Attached Images Attached Images 27329740_1797388030294549_2074616474_o.png

  13. #273 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  14. #274 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Total de acord MonkY dar trebuie sa recunoastem ca e dificil de strans 100 euro/plus TVA/Luna de la useri. Cu toate ca 1Euro/lun nu e o taxa aberanta pentru useri, in final vei gasi greu 100 de oameni care sa doneze 1 EURO / luna.....

  15. #275 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Va fi din ce in ce mai greu pentru ca generatiile se schimba, mentalitatile se schimba. Vremea forumurilor a cam apus, acum majoritatea sunt dependenti de Facebook, Reddit, Twitter. Probabil unul dintre motive este si comoditatea ca sa nu mai vorbim de faptul ca suntem intoxicati cu un Facebook/Twitter. Vrei sa fii cool in 2018? In niciun caz nu vei fi cool pe un forum.

    Forumurile sunt pentru cei care am crescut cu ele, cei pentru care ele inseamna ceva mai mult decat goana dupa LIKE-uri.

    Consolegames are content bun, si ar fi pacat sa dispara, dar server dedicat pentru un astfel de proiect cu o comunitate de “fosile” (a se intelege oameni ca si mine, trecuti cu mult de pubertate) este prea mult la ora actuala dpdv al costurilor, este evident.

    Stiu ca-i greu, mai ales cand ai investit timp si nu numai, cunosc sentimentul.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #276 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    1 year Premium reloaded! Keep the community Alive !!!

  17. #277 SP
    Member PumaS's Avatar
    Payment done, ti-am trimis prin PM detaliile Monky


    Sent from my iPhone 7 Plus using Tapatalk Pro

  18. #278 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Si de le mine 20E. Sa traim bine...!

  19. #279 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Wow, thanks guys!
    Best wishes goes to LucKos, PumaS, keanustar & mitnic!
    4 donatii in aceeasi zi!
    Must be Christmas!

  20. #280 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Verde strident inca un an!

    Sper...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 21 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 ... LastLast

Similar Threads

  1. Exista Trader Rating? By MultiAmSaPopesc in forum Help Desk
    Replies: 3 Last Post: 02-07-2009, 17:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts