Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 84

Thread: Apple lanseaza Noul iPad!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Apple lanseaza Noul iPad!

    Well dragi consolisti, conferinta Apple din 7 Martie 2012 s-a incheiat si dupa cum era de asteptat, multi dintre noi va trebui sa ne refacem bugetul astfel incat sa ne putem permite noile gadget-uri Apple. In cazul de fata, show-ul a fost "furat" de catre mult asteptatul iPad 3 (care din motive obscure a fost definit "The new iPad" - lucru care ma depaseste), urmat de catre noul Apple TV si ceva noi aplicatii.

    Initial s-ar putea spune "Oh, nu a fost asa magnific cum ne obisnuia Steve Jobs!" dar imediat ce aflam de la Tim Cooks ca "Noul iPad" vine cu Retina Display (rezolutie 2048 x 1536 pixeli), noul procesor A5X (cu un quad core GPU) si 4G LTE, deja se schimba situatia. Numai cand ne gandim la noua rezolutie (desi diagonala ramane aceeasi, de 9.7") si parca nu ne mai intereseaza "nimicuri" precum o camera iSight imbunatatita (5Megapixeli si aceeasi constructie optica pe care o regasim la iPhone 4S), 44% mai mare saturatie la culori, baterie de 42.5Whr (fata de 24Whr la iPad2) sau filmare in FullHD.

    Sarim chiar si peste faptul ca Noul iPad este cu aproximativ 50g mai greu decat iPad2 cand ne gandim la conectica pe care o suporta (Bluetooth 4.0, WiFi 802.11a/b/g/n, 4G LTE, UMTS, HSPA, HSPA+, DC-HSDPA, GSM, EDGE) - asta pe langa clasicul accelerometru, senzor de lumina, giroscop, compas digital sau GPS. Si nu putem decat sa ne minunam ca la toate aceste nebunii Noul iPad reuseste sa reziste cu brio 10 ore (cu navigare pe WiFi) si 9 ore (cu navigare pe 4G LTE).

    In rest, designul a ramas la fel (desi anumite case-uri probabil nu se vor potrivi). Va veni in aceleasi clasice culori alb si negru. Cred ca singurul mod prin care se poate deosebi de iPad 2 ar fi camera iSight (cu deschidere mai mare) si probabil pentru cei cu ochi de vultur diferenta de grosime (9.4mm la iPad3 fata de 8.8mm la iPad2).

    Pe partea de software, Noul iPad (ah ce urasc, de ce oare nu i-au zis iPad3, nu stiu) vine cu un nou software numit Dictation (sorry, no Siri for you), Personal Hotspot si bineinteles, noul iOS 5.1. Toate aplicatiile majore (cum ar fi iWorks, iMovie, GarageBand) au primit deja update pentru a suporta Retina Display pentru iPad. Pe langa acestea, GarageBand vine cu noi functii (cel mai mult mi-a placut faptul ca acum se pot conecta 4 iPad-uri via WiFi si Bluetooth si se pune de un band adevarat!) iar ca noutate avem iPhoto.

    iPhoto m-a impresionat prin prisma usurintei cu care Randy Ubillos (Chief Architect for Photo & Video apps) a reusit sa aplice filtre, efecte, modificari, corecturi unor imagini full size (erau in 12Megapixeli, dar iPhoto poate lucra cu imagini pana la 19Megapixeli)... Practic a reusit sa faca din 10 "apasari" ceea ce eu ma chinui cu orele via Photoshop si Lightroom. Sa nu mai vorbim de faptul ca am ramas cu gura cascata cand le-a exportat intr-un Journal superb.

    Un alt software de remarcat ar fi cel de la Autodesk si anume Sketchbook Pro. M-a distrat ca tipul de la Autodesk era un picut uimit de faptul ca au vandut in 2 ani zeci de milioane de produse Autodesk via iOS fata de cele 10 milioane vandute in 29 de ani pe PC-uri. Important e ca aplicatia este superba si poate lucra cu imagini pana la 100 Megapixeli!

    Si bineinteles ca nu putea lipsi (mai ales pentru noi consolistii) partea cu jocurile. Trebuie spus faptul ca toate jocurile actuale pentru iPad vor rula fara probleme pe Noul iPad, insa developerii vor putea sa-si imbunatateasca jocurile trecand la randarea in 2048 x 1536. Well, aici primii pe scena au urcat cei de la Namco ce au prezentat un joc gen Ace Combat. Arata incredibil de bine, dar cel mai mult m-am simtit cand am auzit numele persoanei care manevra avionul: Razvan Baraitaru (sper ca am auzit corect).

    In momentul in care au venit cei de la Epic cu "Infinity Blade" m-am gandit la inca un follow-up. Inca un remake cu rezolutie mai mare... Insa in momentul in care a inceput "Infinity Blade: Dungeons" am ramas socat: Diablo style, cu o grafica si efecte ce nu am vazut de multicel nici macar pe console. Superb! Daca asa vor arata jocurile pe o tableta din acest an, sunt curios cu ce vor contracara cei de la Nintendo, Microsoft si Sony.



    Si aproape de final, sa nu uitam si "noul" produs de la Apple, care este acelasi Apple TV insa cu o putere mai mare si o interfata complet refacuta. De data aceasta e capabil de streaming si afisara 1080p. Not bad! Mai ales ca pretul ramane la 99 USD. E timpul sa-mi iau si eu unul, in special pentru functia de AirPlay!

    Desigur, cea mai importanta intrebare pentru noi toti (ca si consumatori) ramane: Cat va costa si cand va putea fi achizitionat Noul iPad (3)? Well, aveti mai jos raspunsul la intrebari:

    Model iPad 3Pret
    iPad 3 WiFi 16GB499 USD
    iPad 3 WiFi 32GB599 USD
    iPad 3 WiFi 64GB699 USD
    iPad 3 4G 16GB629 USD
    iPad 3 4G 32GB729 USD
    iPad 3 4G 64GB829 USD

    Acestea vor fi in magazinele din US, Canada, UK, Franta, Germania, Elvetia, Japonia, Hong-Kong, Singapore si Australia incepand cu 16 Martie 2012 (cu preorder-ul incepand de acum). Pentru restul tarilor (inclusiv Romania), data oficiala de lansare va fi 23 Martie 2012. Practic anul acesta Apple are cel mai rapid launch worldwide din toate timpurile! Totodata mai am o veste buna pentru cei care si-au dorit un iPad2 si pana acum nu si l-au permis: in clasicul stil Apple, "vechiul" iPad 2 va avea parte de noi preturi, dupa cum urmeaza:

    Model iPad 2Pret
    iPad 2 WiFi 16GB 399 USD
    iPad 2 3G 16GB 529 USD

    Well, cam acesta se doreste a fi micul meu "keynote" pentru conferinta Apple. Felicitari celor care au rezistat eroic pe ChatBox si va astept pe threadul dedicat iPad 3-ului pentru discutii si noi informatii. Multumesc pentru atentie! O sa fie un an greu! Mai ales pentru mine, care consider noul iPad ca fiind inca o consola ce va intra in colectie!

    Informatiile oficiale le puteti gasi pe urmatoarele linkuri:
    Apple - The new iPad - Features
    Apple - The new iPad - View all the technical specifications
    Apple - Compare iPad2 with iPad3
    Apple - Apple Events - Apple Special Event March 2012
    Attached Images Attached Images ipad3_the_new_ipad.jpg

  2. #2 SP
    Member Darku's Avatar
    Meh...

    Eu astept refreshul la linia MacBook Pro, Ivy Bridge si sper un design mai subtire si fara unitate optica.

  3. #3 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    New iPad ... se pare ca iPad 3 nu mai este la moda oricum display-ul face toti banii.
    • 9.7-inch (diagonal) LED-backlit glossy widescreen Multi-Touch display with IPS technology
    • 2048-by-1536-pixel resolution at 264 pixels per inch (ppi)

  4. #4 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    Asta cu o rezolutie mai mare si un procesor mai bun era de asteptat de la inceput.Trebuia si un Siri la lansare + multe altele
    Nici cu ce reprezinta 4s-ul fata de vechiul model nu m-au dat pe spate
    Nu stiu de ce am impresia ca bat pasul pe loc si s-ar putea sa-i coste.

  5. #5 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Am inceput deja sa strang bani.
    O sa il iau probabil din strainatate,unde preturile vor fi mai accesibile.

  6. #6 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by chynagods View Post
    Asta cu o rezolutie mai mare si un procesor mai bun era de asteptat de la inceput.Trebuia si un Siri la lansare + multe altele
    Nici cu ce reprezinta 4s-ul fata de vechiul model nu m-au dat pe spate
    Nu stiu de ce am impresia ca bat pasul pe loc si s-ar putea sa-i coste.
    Dap, pasul pe loc .... adevarul ca un display cu o rezolutie 2x fata de tot ce exista in materie de tablete este chiar un pas pe loc ... buna gluma ! ma intreb cum o fi fost daca raminea la aceeasi rezolutie ?

    Este clar era de asteptat sa aduca ceva in plus dar asteptarile nu devin tot timpul si neaparat realitate. Asa ca sa fim seriosi, restul specificatiilor nu sint iesit din comun insa display-ul este.

  7. #7 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Este o politica a pasilor marunti. Pana la urma cat sa inovezi intr-o tableta care se lanseaza anual.
    Daca intr-o tableta s-ar pune atatea inovatii in fiecare an pe cat se asteapta entuziastii o tableta ar deveni racheta in 5 ani.
    Tablete au ajuns destul de departe (Android, iOS, etc). De-acum mai important ar fi ca ele sa functioneze cat mai bine si sa aibe durata de viata cat mai mare.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acum sunt curios ce va veni din partea concurentei. Chiar daca nu va place Apple, iPad-ul, iPhone-ul, iPod-ul sau Apple TV-ul, trebuie sa recunoasteti faptul ca toate produsele lor au ridicat stacheta. Acum sa vedem cine poate sa se bata cu rezolutia aceea de 2048 x 1536.

    P.S. Eu de-abia astept sa vad rezultatele benchmark-urilor... si la iPad 2 am avut surprize (placute, in sensul ca ei au declarat 10 ore uptime si de fapt tine linistit si 11 ore jumatate... iar benchmarkurile de CPU/GPU au fost mult mai mari decat se astepta toata lumea). Sunt sigur ca pe A5X-ul acela sunt mai multe optimizari decat simpla adaugare a unui "Quad Core GPU". Ah, si curiozitate maxima... oare cat RAM o avea? Eu pot sa pariez ca 1GB

  9. #9 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar
    @cryyo
    Mda,corect,bine punctat aici
    Sa nu uitam ca scopul companiei este profitul.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by chynagods View Post
    Sa nu uitam ca scopul companiei este profitul.
    Nu e asta scopul ORICAREI companii din lumea asta? Sau Apple e evil si restul o fac din placere?

  11. #11 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu e asta scopul ORICAREI companii din lumea asta? Sau Apple e evil si restul o fac din placere?
    Mda, corect si asta.
    MonkY, apropo de memorie, eu pariez pe 512M. Altfel cred ca era o specificatie enumerata pintre restul 'bunaciunilor '.
    Am intrebat si tot o sa mai intreb, dar la ce bun 2048 x 1536?! Ce avea 1920x1080 (asta e pt 16:9)? Serios acu, voi faceti lectura pe tableta?
    Nici o data nu mi-ar sta in mana o tableta cum mi-ar sta o carte cand e vorba de citit.

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    apropo de memorie, eu pariez pe 512M. Altfel cred ca era o specificatie enumerata pintre restul 'bunaciunilor '.
    Ei nu s-au mandrit niciodata cu cantitatea de RAM sau frecventa procesorului (parca doar la iPad1).

    Cat de rezolutie, mi se pare perfecta pt cam orice. In special pentru editare foto/video (si cu iPhoto, Photoshop Touch, iMovie deja s-a ridicat stacheta. Cred ca usor usor voi renunta la PC pentru asa ceva, mai ales ca e mult prea praf ), sa nu mai zic de internet (youtube, vimeo) si chiar citit (prietena mea oricum asta face pe iPad2), iar la jocuri nici nu vreau sa ma gandesc

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    MonkY, apropo de memorie, eu pariez pe 512M. Altfel cred ca era o specificatie enumerata pintre restul 'bunaciunilor '.
    Cum spune si razvanrazy, daca arunci o privire pe lansarile anterioare, vei vedea ca de la Apple niciodata nu au venit specificatii hardware de genul acesta (cat RAM are, daca e DDR, e SDR, e DDR5... daca e la 800Mhz sau 1Ghz and so on). Nici macar cand au dublat (de la 128 la 256... de la 256 la 512). Am impresia ca prefera sa descopere lumea cat de bine merge totul si sa nu incerce ei sa faca totul sa para mai ok decat este. Fata de altii nu incearca sa zapaceasca utilizatorul cu prea multe date tehnice. Spun doar chestii gen "It's better!" sau "It's amazing!"...
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Am intrebat si tot o sa mai intreb, dar la ce bun 2048 x 1536?! Ce avea 1920x1080 (asta e pt 16:9)?
    Cum adica la ce bun 2048 x 1536? The higher the res, the better the reading experience! In plus, vorbim de un ratio 4:3, care este mult mai ok pt. browsing, carti, reviste, editare, imagini. 16:9 e bun pt. filme si cam atat! Jocurile (in special de console) nu prea au avut de ales, atata timp cat toate TV-urile au mers pe 16:9.

    Ca idee, eu pentru editare, design, etc... n-as da monitorul meu 1920 x 1600 pe un 1920 x 1080 nici mort.

    Iarasi, ca exemplu, am folosit o perioada un tablet care avea 1024 x 600 rezolutia (fata de iPad cu 1024 x 768). M-a omorat cu zile... Zinio (cel cu revistele) era useless si trebuia sa fac zoom la ORICE! Mai toate paginile web erau atat de strechuite pe orizontala din cauza acelui ratio incat devenise enervant. Intr-adevar, era mai ok pt. tinut in mana (datorita latimii)... dar doar pt. perioade foarte scurte de timp (de exp. esti pe drum si trebuie sa scoti repede tablet-ul sa verifici ceva). Pe termen lung... not a chance!
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Serios acu, voi faceti lectura pe tableta?
    Crezi ca unul ca mine si-ar cumpara tableta doar pt. ca e la moda? Normal ca citim (la noi in casa e cam bataie pe iPad, si suntem doar 2 persoane)... tocmai de aceea o astfel de rezolutie e mana cereasca. Se va intampla exact cum a fost trecerea de la iPhone 3GS la iPhone 4... cand mi-au multumit ochii pentru acel Retina Display. Si gandeste-te ca daca la ecranul telefonului stai o mica perioada a zilei sa te zgaiesti, la un tablet unde pierzi ore intregi, conteaza enorm.
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Nici o data nu mi-ar sta in mana o tableta cum mi-ar sta o carte cand e vorba de citit.
    E chestie de gusturi. Unii prefera sa simta hartia, mirosul acesteia and so on. Eu prefer asa pt. ca pot sa-mi setez luminozitatea cum vreau astfel incat sa nu ma deranjeze... pot citi linistit noaptea (pe intuneric)... pot sa-mi setez marimea fontului cum vreau (si asta este mare lucru pentru cineva care deja fuge de ochelari)... pot sa fac un search, sa-mi iau notite, sa pun bookmarks, sa folosesc un dictionar and so on... In plus, nu-mi mananca spatiu deloc in casa iar preturile sunt mult mai mici decat in varianta tiparita (ma refer in special la ziarele si revistele la care sunt abonat).

  14. #14 SP
    Member -=Gamer X=-'s Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Acum sunt curios ce va veni din partea concurentei. Chiar daca nu va place Apple, iPad-ul, iPhone-ul, iPod-ul sau Apple TV-ul, trebuie sa recunoasteti faptul ca toate produsele lor au ridicat stacheta. Acum sa vedem cine poate sa se bata cu rezolutia aceea de 2048 x 1536.
    Daca au ridicat stacheta, imediat dupa ei toate tabletele care vor veni vor avea aceeasi rezolutie, cred eu, pentru a tine pasul. La urma urmei, firma care a conceput ecranul display merge si ea pe profit, si automat isi va vinde produsul si concurentei, nu?

  15. #15 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Acum sunt curios ce va veni din partea concurentei. Acum sa vedem cine poate sa se bata cu rezolutia aceea de 2048 x 1536.
    Va incerca Samsung cu un ecran de 11.6' la 2560 x 1600.

    Prima reclama la iPad 3:


  16. #16 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ah, si curiozitate maxima... oare cat RAM o avea? Eu pot sa pariez ca 1GB
    iPad 3 specs comparison

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Ma_Plictisesti™ View Post
    Si acolo e trecut sub forma de "zvon". Pana in momentul de fata absolut nimeni nu a putut confirma cat RAM are iPad-ul 3rd generation (pfiu, in sfarsit am aflat si noi de ce se numeste asa iPad-ul nou - practic Apple vrea sa le tina pe generatii, asa cum a fost la iPod).

    Ma bucur ca macar vine si concurenta cu 1920 x 1200, ceea ce nu e rau deloc, insa ma distrez ca noul Asus Transformers trece de la Quad Core Tegra 3 la Dual Core Qualcomm. Probabil si-au dat seama si ei in sfarsit ce rezultate slabe au cu acel quad...

  18. #18 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    gamrConnect Forums - New iPad and PS Vita specs

    Interesanta comparatia intre New iPad si Vita.
    N-as fi ghicit ca au componente asa asemanatoare.

  19. #19 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ma bucur ca macar vine si concurenta cu 1920 x 1200, ceea ce nu e rau deloc, insa ma distrez ca noul Asus Transformers trece de la Quad Core Tegra 3 la Dual Core Qualcomm. Probabil si-au dat seama si ei in sfarsit ce rezultate slabe au cu acel quad...
    Rezultate slabe la ce ? Ca practic la baza e tot ARM Cortex-A9 (40nm) . As a fact, sunt 5 nuclee, nu 4 (unul ruleaza la 500mhz cand nu e nevoie de putere, iar grafic sunt 12 core-uri, in cazul Tegra3. Nu te bucura prea tare ca in iunie vine Nvidia vrea sa lanseze :
    Tegra (Wayne) series
    Processor: Quad ARM Cortex-A15 MPCore + low power companion core
    Improved 24 (for the quad-core) and 32 to 64 (for the octa-core) GPU cores with support for Directx 11+, OpenGL 4.X, and PhysX
    28 nm HPL[25]

  20. #20 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Versiunea aceea dual-core este doar pentru US, daca nu ma insel.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  2. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  3. Apple lanseaza noul iOS 7.1 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 21 Last Post: 22-03-2014, 02:25
  4. Replies: 0 Last Post: 22-03-2012, 14:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts