Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 36

Thread: Xbox 360 + Smartphones / Tablets = Microsoft Xbox SmartGlass

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Xbox 360 + Smartphones / Tablets = Microsoft Xbox SmartGlass

    Stiu ca multi au hulit conexiunea dintre tablete, smartphone-uri si console, dar iata ca la E3 2012, Microsoft vine si pune punct acestui nonsens. Reuseste acest lucru lansand Xbox SmartGlass, noua tehnologie care permite unui smartphone sau unei tablete cu Windows 8, Android sau iOS sa se lege de Xbox 360. Atat pe partea de audio & video streaming, cat si pe partea de gaming. Practic titlul celei mai funny stiri de la E3-ul din acest an a fost Microsoft has a new gaming handheld...and it's the iPad!

    In primul rand, e bine de stiut ca aceasta tehnologie nu va fi disponibila doar celor care au Xbox Live Gold, ci va putea fi folosita de oricine detine un Xbox 360 (si bineinteles, device-ul cu touch screen aferent). Entuziasmul celor de la Microsoft mi s-a parut destul de hilar atunci cand au anuntat ca in sfarsit vor veni odata cu Xbox SmartGlass si cu cel mai bun browser web disponibil vreodata pe consola. Hilar pentru ca la acest browser controlul se face via iPad (Safari anyone?).

    Dar foarte interesant in prezentare mi s-a parut legatura cu gamingul. A fost prezentat un joc de football american in care schemele si controlul se faceau pe touchscreen. Practic din acest moment, Xbox 360 poate fi considerat un contender pe masura lui Wii U. Acum, ramane de vazut cat de bine va fi implementat SmartGlass-ul. In final totul va tine de developeri si de aplicatii/jocuri.

    Cum vi se pare ideea? Eu unul cred ca prin aceasta mutare, Microsoft a reusit sa "vanda" cateva milioane de controllere pentru noul Xbox SmartGlass cu zero efort!

    Attached Images Attached Images microsoft_xbox_smart_glass.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Cum ni se pare ideea?...nu mai stiu din ce sa faca bani, cam asta imi spune stirea

  3. #3 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Avand in vedere expansiunea smartphone-urilor si tabletelor eu zic ca stiu foarte bine din ce sa faca bani. Vorba aia, daca publicul cere si plateste bine, de ce sa nu-i dai ce vrea?
    Ce-i mai interesant e ca tot Nintendo dicteaza trendurile si de data asta Micro$oft se grabeste sa-i urmeze.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by HoTSaucE View Post
    Cum ni se pare ideea?...nu mai stiu din ce sa faca bani, cam asta imi spune stirea
    Stai ca nu inteleg... din ce face Microsoft bani aici? Din vandut jocuri si console, ceea ce stim deja... Ori aici vorbim de faptul ca iti dau acces (gratuit) la consola cu ajutorul smartphone-ului sau tabletei pe care o detii deja. Ideea mi se pare super ok. Nu te obliga sa cumperi nimic (oricum mai toti avem un smartphone sau un tablet)... iar daca vei cumpara, nu te obliga sa cumperi un tablet cu Windows 8. Aici sincer chiar m-a mirat, pentru ca ma asteptam sa fie exclusiv pt. tabletele cu OS Microsoft, dar ei au spus clar: Android, iOS, Windows 8.

    In continuare cine doreste se joaca pe gamepad-ul clasic... iar cine doreste ceva extra, poate sa-si lege tableta de Xbox 360. Fair enough for me! And free!

    P.S. Am uitat sa precizez: Daca venea Sony cu asa ceva, ar fi fost super tare, nu? Chiar daca n-ar fi mers decat pe tablete/smartphone-uri Sony si ar fi costat 30 USD/luna... Of of... ce rautacios sunt

  5. #5 SP
    Member solaru's Avatar
    Din ce am inteles controlul se va face prin intermediul unei aplicatii... deci nu se pune problema de Safari + XBOX = LOVE/Friends/ whatever...

    Ideea mi se pare geniala, cu conditia sa fie implementata fara restrictii si limitari functionale.

  6. #6 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Nu e ceva nou...in Japonia exista ceva asemanator insa nu pentru jocuri ci pentru televizor.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by calin_kalf View Post
    Nu e ceva nou...in Japonia exista ceva asemanator insa nu pentru jocuri ci pentru televizor.
    Pai la urma urmei, si orice tablet il poti lega la televizor (sau chiar wireless). Ideea era ca se leaga de Xbox 360, inclusiv in jocuri. Cam cum este Real Racing 2 HD. Pe ecranul iPad-ului ai harta, speedometru, oglinzi sau ce mai vrei tu... si pe TV ai masina pe traseu. Si poti juca in 1080P wireless. Deci aici nu e vorba de noutate... ci de implementare la scara larga. Adicatalea, daca-si joaca bine cartile, ar trebui sa fie ceva super. Oricum de pierdut nu au nimic

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Vorbesti de parca nu dezvoltatorii ar trebui sa faca suport pentru SmartGlass. Tableta de 7", tableta de 11", telefon de 4", etc. etc. Prea complicata treaba incat sa inlocuiasca controllerul complet.
    La WiiU jocurile sunt gandite cu ecranul + butoanele ca elemente principale de gameplay.
    Aici sunt optionale, ca si suportul Kinect pentru unele jocuri.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Vorbesti de parca nu dezvoltatorii ar trebui sa faca suport pentru SmartGlass. Tableta de 7", tableta de 11", telefon de 4", etc. etc. Prea complicata treaba incat sa inlocuiasca controllerul complet.
    Pai developerii sa faca suport pentru SmartGlass, normal... ca de-aia iau carute de bani (chiar si pentru titluri expirate, care au ajuns la a n-a parte fara pic de inovatie, fara nimic interesant). Daca tot le e asa greu sa scoata IP-uri noi, sa lucreze la suport pentru SmartGlass. Nu trebuie sa inlocuiasca de tot controllerul, trebuie doar extra ca extra optiune. Cui ii place foloseste, cui nu... nu
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    La WiiU jocurile sunt gandite cu ecranul + butoanele ca elemente principale de gameplay.
    Gresit. Jocurile de WiiU le vei putea juca si pe controllerul cu touchpad, dar si doar de pe Wiimote. Eu nu am vazut nicaieri scris ca WiiU Controller-ul (cel cu touchpad) va fi obligatoriu. Si sper sa nu fie, ca totusi Wii-ul imi placea pentru controllerele gen Wiimote care se "mulau" pe mana... Nu mai e acelasi lucru cand te joci cu "tava" in brate

  10. #10 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Imaginati-va un tort. SmartGlass este cireasa din varf, in timp ce Wii U gamepad este sucul cu care insiropezi blatul. Cam asta este diferenta.

  11. #11 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu va fi obligatoriu, dar e prima optiune.

    Toate jocurile Mario ce vor urma, Zelda, cat si ceea ce 3rd party-urile lanseaza drept exclusivitati se vor orienta catre gameplay cu Wii U Gamepad. Va fi piesa de rezistenta pentru WiiU.
    Alternativa e controllerul Pro Gamepad unde experienta e similara cu ceea ce avem acum cu un controller normal.

    Situatia e diferita la Xbox 360 pentru ca situatia e fix invers. Ai controllerul standard ca experienta principala si SmartGlass ca alternativa.

  12. #12 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Oare vor fi suportate si telefoanele Sony Erricson? Nu de alta, dar as juca si eu de pe Xperia Play-ul meu

  13. #13 SP
    Banned mircea212's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Stai ca nu inteleg... din ce face Microsoft bani aici? Din vandut jocuri si console, ceea ce stim deja... Ori aici vorbim de faptul ca iti dau acces (gratuit) la consola cu ajutorul smartphone-ului sau tabletei pe care o detii deja. Ideea mi se pare super ok. Nu te obliga sa cumperi nimic (oricum mai toti avem un smartphone sau un tablet)... iar daca vei cumpara, nu te obliga sa cumperi un tablet cu Windows 8. Aici sincer chiar m-a mirat, pentru ca ma asteptam sa fie exclusiv pt. tabletele cu OS Microsoft, dar ei au spus clar: Android, iOS, Windows 8.

    In continuare cine doreste se joaca pe gamepad-ul clasic... iar cine doreste ceva extra, poate sa-si lege tableta de Xbox 360. Fair enough for me! And free!

    P.S. Am uitat sa precizez: Daca venea Sony cu asa ceva, ar fi fost super tare, nu? Chiar daca n-ar fi mers decat pe tablete/smartphone-uri Sony si ar fi costat 30 USD/luna... Of of... ce rautacios sunt
    Problema e ca tu nu intelegi, tot ce poti sa faci cu aceasta functie offline este chestia aia in jocuri de gen tactica la football (nfl sau cum dracu ii zice, nu stiu ca nu joc sport pe console sau pc) nu poti si nu o sa poti juca un joc numai din telefon/tableta. Iar mie sincer mi se pare inutila functia de a naviga in meniu cu telefonul/tableta... adica ma duc iau controllerul deschis 360-ul conectez telefonul/tableta navighez in meniu, intru in joc, las telefonul/tableta si iau iar controllerul (totul pentru ca imi e lene sa folosesc un analog). Offline, acelasi lucru se poate spune si despre muzica/filme.
    Cum poti zice ca nu scot bani deloc, cand 95% din functii sunt pentru live sau necesita live? Da, si cei de la Sony au bundle-uri cu move dar fara jocuri pe care trebuie sa dai bani, ce faci? Te joci doar la demo-uri aka navighezi cu telefonul prin dash.

    2. Cine detine un kinect nu are ce face cu aceasta functie, de ce m-as mai deranja sa iau telefonul/tableta cand am deja functie vocala?

    3. Ei au inceput prezentarea prin a spune ca daca ai vizionat x% dintr-un film pe tableta il poti relua pe 360 direct iar telefonul/tableta iti va arata cast-ul sau un rezumat sau ce slob.. iti arata... Cine se uita si la TV si la tableta in acelasi timp? Daca e filmul interesant nici nu ma mai intereseaza cine joaca sau alte prostii de genul, cand este filmul captivant tot ce te intereseaza este sa nu pierzi nici macar o secunda... Chiar atat de lenes esti ca nu poti da un search pe google dupa? nu stii ce e ala google? Tu crezi ca filmele pe 360 le vizionezi pe gratis? Crezi ca M$ nu primeste niciun ban daca tu vizionezi un film pe live?

    Dar foarte interesant in prezentare mi s-a parut legatura cu gamingul. A fost prezentat un joc de football american in care schemele si controlul se faceau pe touchscreen. Practic din acest moment, Xbox 360 poate fi considerat un contender pe masura lui Wii U.
    Poate... dar nu iei in considerare ca sunt praf amandoua. Mie mi se pare absurd si incomod sa controlez ceva pe un touchscreen in timp ce eu ma uit la alt... screen. Ideea este luata de la Ds (dar acolo este ok, ecranele sunt la 1cm distanta) La primul Wii controlul a fost inovator aici este deranjant... Incearca sa joci un joc pe PS3 sau 360 iar de fiecare data cand trebuie sa apesi ceva sau sa controlezi caracterul sa stai sa te uiti la controller...

  14. #14 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Stati putin....eu ma prind mai greu....deci....zic bine?Ma voi putea juca cu controllerul de xbox pe androidul meu/win. 8 sau ios???fara sa cumpar nimic...?Nu trebuie nustiu ce fir pt telefon nimic????

  15. #15 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by mircea212 View Post
    2. Cine detine un kinect nu are ce face cu aceasta functie, de ce m-as mai deranja sa iau telefonul/tableta cand am deja functie vocala?
    Dar cine n-are Kinect? Eu am avut Kinect si nu mi-a placut deloc, n-am chef sa ma misc ca nebunul si sa vorbesc de unul singur, pt asta pot merge la sala si sa vorbesc cu prietenii, cand ma joc prefer sa stau jos relaxat.

    Quote Originally Posted by mircea212 View Post
    Mie mi se pare absurd si incomod sa controlez ceva pe un touchscreen in timp ce eu ma uit la alt... screen.
    Fiecare cu parerea lui, nu te obliga nimeni sa-l folosesti, e gratis si nu e obligatoriu. Eu chiar as incerca sa vad cum e. Cat despre filme e chiar interesant, ar fi super daca ar putea cumva face streaming pe mobil, poate ma uit cu cineva la un film si tre sa merg la baie, nu "pauzez" filmul, iau telefonul cu mine

    Mai multe "ecrane" nu strica, stiu asta de la tastatura mea (G15 - prima versiune), cand mi-am luat-o cam toti faceau misto de mine, apoi cand au vazut ca pot juca si vad pe tastatura gradul de ocupare al procului, numarul de fps, temperatura la placa video, etc, etc le-a placut enorm.

  16. #16 SP
    Banned mircea212's Avatar
    @RaverX: tu vorbesti de cu totul altceva, una este sa iti afiseze ceva ''optional'' si alta este sa iti afiseze ceva necesar + explica-mi cum este aceasta functie gratis pentru cei cu xbox fat? ori isi cumpara slim ori adaptor Wi-Fi!

    Tu ti-ai luat kinect ca sa faci muschi? :rofl: Una este sa iti iei kinect pentru ce ti-ai luat tu ca asa ai lasat de inteles si alta este sa iti iei kinect pentru Party Games gen Rabbids Alive and Kicking. Iar eu am zis doar ca, pentru persoanele care AU kinect aceasta functie este inutila, ai intors ce am zis dupa bunul plac... Nu se punea problema ca vorbesti singur, se punea problema ca nu mai trebuie sa ai nimic in mana, nu mai apesi pe butoane/o sticla.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mircea212: mai usor cu trolling-ul pe-aici. Nu e obligatoriu sa-ti placa si asta nu inseamna ca trebuie sa-i ataci pe ceilalti care-si spun parerea. E optional, e free... si cred ca tu nu vrei sa intelegi o astfel de functie (sunt ceva jocuri de iPad care arata ca se poate - la fel va face si WiiU). Si ca sa-ti raspund si tie si lui A_A_A, nu trebuie sa ai modelul cu WiFi ca sa poti controla orice Xbox 360 via tablet/smartphone. E suficient sa fie toate legate la acelasi router, sau in aceeasi retea. Si nu trebuie cumparat nimic... aplicatia pentru SmartGlass au zis ca va fi free. Acum ramane de vazut, poate vor exista si alte aplicatii (gen XBMC de exp.) care vor invata sa acceseze direct. Sau poate cine stie, chiar jocuri din AppStore sau PlayStore care vor avea optional si functii extra pentru SmartGlass.

    Also, la partea de "control cu butoane vs sticla"... sunt cazuri si cazuri. De exp. garantat un joc de strategie va fi de 10 ori mai usor cu un touch screen decat cu un gamepad. Asa cum unii au ales sa-si conecteze mouse la consola pentru FPS-uri, asa vor avea altii optiunea de a se juca anumite chestii via touch. Nu te forteaza nimeni sa apesi pe sticla

    Sa nu uitam ca fata de un gamepad, majoritatea smartphone-urilor au si giroscop... si prin urmare Microsoft s-a ales cu ceva gen WiiMote fara mare efort. Asta daca vor sa implementeze asa ceva... de exp. in jocurile de tip Jump&N'Run.

    Mai mult de-atat, cam orice tablet/smartphone are si camera... Imi si imaginez un horror augmented reality game (in care sa stai sa cauti prin casa diverse obiecte - smartphone-ul este scannerul). La urma urmei, nu e departe de inovatia cu Kinect-ul. E posibil sa nu prinda pe multi, dar pentru o nisa de gameri, Microsoft hit the spot!

    Ma gandesc ca nu vor lasa sa le scape printre degete idei precum "multiplayer/party games". De exp. Scrabble, unde pe TV ai plansa principala, si fiecare isi tine pe tableta/smartphone, propria tabla. Chestia exista deja pe iOS (poti juca pe tablet cu mai multe smartphone-uri), asa ca de ce nu ar exista si pe Xbox 360?

    Anyway, dupa cum am zis, totul tine de cum vor implementa... si cat de bine se vor intelege cu Apple, Google...

    ---------- Post added 05-06-2012 at 11:33 PM ----------

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Oare vor fi suportate si telefoanele Sony Erricson? Nu de alta, dar as juca si eu de pe Xperia Play-ul meu
    Nu vad motiv pentru care sa nu suporte... mai ales ca ei nu au dat ceva specific ci au spus clar: Android, iOS, Windows 8.

  18. #18 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Monky..nu asta am intrebat...eu nu am inteles...devine androidul controller sau se foloseste controllerul de xb la Android??? P.S. Am xbox slim...

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by A_A_A View Post
    Monky..nu asta am intrebat...eu nu am inteles...devine androidul controller sau se foloseste controllerul de xb la Android??? P.S. Am xbox slim...
    Android-ul devine "controller"

  20. #20 SP
    Banned mircea212's Avatar
    Monky daca ti-am zis ca nu intelegi ceva asta nu inseamna ca fac flame... asa ca nu te mai ataca... e un forum si am dreptul la libera opinie atat timp cat o exprim civilizat. Eu de ex nu am un router wireless (trebuie sa imi iau unul sa il transform in access-point ca sunt prea multi prosti cu wi-fi fara parola prin zona) dar totusi in momentul de fata daca vreau sa intru pe psn am o a 2-a placa de retea la pc si folosesc un cablu crossover. Also daca se conecteaza prin bluetooth, de ex iPhone 1st G e smart... device dar nu are bluetooth deci nu e o solutie accesibila pentru toti.

    Also... cine joaca strategie pe console? sincer nici macar nu imi vine un titlu de joc de consola care sa fie strategie. Da, au giroscop dar cand o sa apara jocuri de 360 care sa fie ''full controlabile'' din telefon/tableta, te rog, da-mi un pm cu un cont si o sa iti trimit 100E (vorbesc serios)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 25-02-2016, 10:36
  2. Xbox SmartGlass By paul in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 29 Last Post: 28-03-2013, 14:46
  3. Xbox Smartglass vine odata cu Windows 8 By MonkY in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 29-10-2012, 12:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts