Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 127

Thread: Gameri, ni se pregateste o revolutie?!?

  1. #1 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar

    Gameri, ni se pregateste o revolutie?!?

    Nici nu a inceput bine Game Developers Conference (GDC 09) ca deja avem o stire cel putin extrem de interesanta, afland cu aceasta ocazie despre OnLive. OnLive este un serviciu foarte interesant ce are un potential enorm de a schimba fata industriei de gaming pe care o stim astazi. Stim cu totii ca exista solutii de stocare a datelor on-line, fara a fi nevoie de a avea un hard-disk fizic destul de incapator. Mai stim ca exista si servicii de inchiriere on-line a filmelor, a muzicii. Ce-ar fi daca ar exista un sistem care sa nu se uite la ce tip de hardware avem acasa (PC, PS3, Xbox 360) si care ne-ar putea furniza puterea de calcul necesara pentru a rula orice joc, cu orice tip de controller disponibil, fiind necesara doar o conexiune on-line ?

    Ei bine, OnLive asta face, este un sistem virtual, disponibil on-line, la care utilizatorii se pot conecta si pot juca orice joc disponibil, fara a fi necesar ca acesta sa fie instalat sau prezent in orice fel pe platforma gamerului. Serviciul poate fi accesat de pe PC sau Mac, fara a fi nevoie a avea ultimul tip de hardware, sau de pe orice consola de ultima generatie, pentru ca toate calculele si puterea de procesare de care au nevoie jocurile pentru a fi rulate, sunt facute de serverele pe care este hostat OnLive. Utilizatorul furnizeaza input-urile prin controller (maus, gamepad, joystick, orice in functie de joc) acestea sunt preluate de servere, procesate si trimise inapoi gamer-ului acesta vazand pe monitor / televizor actiunile din joc. Pentru aceasta este nevoie in schimb de o conexiune puternica la internet (1.5 mbps pentru SD si 5 mbps pentru 720p la 60 fps).

    In teorie acest serviciu suna extrem de tentant. Dispare goana dupa a-ti achizitiona ultimul tip de hardware, sau consola, dispare pirateria, ai acces la orice joc doresti. Ramane de vazut ce se va alege si daca va revolutiona in vreun fel industria de gaming asa cum o stim astazi. OnLive urmeaza sa fie lansat anul acesta.

    Update: Atari, Eidos, Codemasters, EA, Epic, Take-Two, THQ, Ubisoft si Warner Bros au confirmat ca vor furniza jocuri pentru acest serviciu.
    IGN Video: GDC 09: OnLive Video Demo PC Games - OnLive Demo Video
    Attached Images Attached Images games1.jpg onlive_2.jpg onlive_tech_diagram.jpg onlive.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hugh... asta chiar ar schimba complet mentalitati. Insa chiar sunt curios ce bandwith si ce timp de raspuns trebuie sa aiba serverul ca sa iti furnizeze gameplay in 1080p la 60fps, fara lag (in special in multiplayer games). Trebuie sa ne documentam, ca suna prea bine in teorie...

  3. #3 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Hmm ... Eu zic ... Ca or sa existe controverse. Ideea este superba.

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Chiar astăzi am postat două clipuri

    http://www.consolegames.ro/forum/f8-...-interview-hd/

    ...care răspund la c�teva �ntrebări importante.

  5. #5 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    daca s-ar putea pune in practica ar fi , oricum nota 10 producatorilor pentru idee

  6. #6 SP
    xLx
    Member xLx's Avatar
    eu cred ca este geniala ideea ... dar va dati seama de net rapid ne trebuie :/

  7. #7 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Ar fi fenomenal!

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RonanN1: scuze, eu am adaugat la tine in post si clipurile, ca sa ramana totul aici, unit. Here they are (again):
    Gametrailers.com - Onlive - GDC 09: Debut Tech Interview Part 1 HD

    Gametrailers.com - Onlive - GDC 09: Debut Tech Interview Part 2 HD

    ---------- Post added at 02:13 PM ---------- Previous post was at 01:52 PM ----------

    Hmm, 7 ani de development. N-am auzit de asa ceva pana acum, spre rusinea mea. Oricum mi se pare muuult prea optimist. <1.5ms obtii doar pe fibra optica la ISP-ul local... nici nu se pune problema sa incerci asa ceva intr-o alta tara. Iar cum Romania nici macar Live nu are... ma indoiesc ca apucam prea curand sa vedem asa ceva la noi.

    E clar din interviu ca nici producatorii nu stiu exact ce va merge si cum va merge. Si la sfarsit se spune negru pe alb "who knows what's gonna lead to ?". Oricum ideea de OnLive va pune pe jar pc&console makers

  9. #9 SP
    Member collector's Avatar
    Gameri, ni se pregateste o revolutie ?!? NU

  10. #10 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by collector View Post
    Gameri, ni se pregateste o revolutie ?!? NU
    Vrei sa fi mai explicit si sa argumentezi afirmatia, te rog ?

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Vrei sa fi mai explicit si sa argumentezi afirmatia, te rog ?
    Pot sa incerc eu ? Are nickname "collector" si custom title legat de "RROD" prin urmare:

    1. Nu mai poate colectiona, pentru ca sunt toate jocurile online
    2. Nu mai poate avea RROD, pentru ca nu e Xbox 360

    Logic, nu ?

  12. #12 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Oare va fi disponibil in RO? Pentru un transfer decent de date, ar trebui sa fie un server de asa ceva si in Romania... Dupa tot interesul dat de companii precum Sony sau Microshoft pentru servicii digitale, live, oare aceasta companie va face o exceptie?

    O sa vedem... Oricum suna foarte promitator...

  13. #13 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Stati ca nu s-a zis nimic de pretul abonamentului + controller & stuff. Banuiesc ca acesta va fi destul de piperat si daca faci o mica socoteala ajungi tot la pretul clasicului PC high-end. In orice caz, acest proiect nu are cum sa prinda prea mari radacini din 2 motive:
    - conexiunea de internet instabila inca(poate daca si-ar face ei si un serviciu special de net OnLive care sa ofere banda fixa si stabila ar fi ceva)
    - producatorii de hardware cu siguranta vor lua atitudine in cazul in care acest proiect va lua amploare
    Eu nu vad acest serviciu accesibil decat dupa 5 ani de acu incolo. Ganditi-va ca este o investitie enorma in serverele alea si profitul lor trebuie sa fie pe masura. So no money, no onlive, no game. Simple as that!
    Se pare ca ca si acest serviciu este o tentativa rusinoasa da' globalizare. Nu se lasa pana nu ne acapareaza pe toti la un loc.
    O sa devenim niste robotzei standard...

  14. #14 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Ce conteaza marii producatori de Hardware cand niste publisheri giganti au spus ca sustin proiectul (Take 2, EA, Warner Bros)? Doar ei pot sa scoata jocurile pe ce platforma vor.

  15. #15 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Pai si baietii aia pe ce mai lucreaza daca marile companii hardware nu le ofera suport? probabil vor lucra pe foi... who knows

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Pai si baietii aia pe ce mai lucreaza daca marile companii hardware nu le ofera suport? probabil vor lucra pe foi... who knows
    E simplu. In loc sa plateasca devkituri de zeci de mii de euro (bucata), vor alege solutii mai ieftine. Cum ar fi, sa-si cumpere un Mac

    Acum, serios vorbind... mai ales ca momentul e legat si de criza economica (poate e chiar foarte strategica "lansarea" OnLive) ... s-ar putea sa vedem niste "ciocniri" serioase de forte. Nu cred ca Microsoft, Sony, Nintendo & Co vor sta cu mainile in san. La urma urmei nu ne-ar deranja, castigatorul final fiind tot gamerul. Adicatalea, nu ne suparam daca incepand de maine jocurile de Wii vor ajunge la preturi normale la cap... altfel le jucam pe OnLive, nu ? Si uite aici apare prima problema: cum joci titluri de Wii atata timp cat nu ai nunchak si wiimote ? Cum joci titluri de PS3 cu SixAxis atata timp cat nu ai SixAxis ? Cum joci un simulator de zbor atata timp cat nu exista un joystick ? Volan, etc... Nu mai vorbim de mesagerie si toate cele. Ceea ce vor ei e poate prea mult. Si poate in unele locuri aproape imposibil... dar, cred ca va deveni o alternativa bunicica pentru anumite titluri. Oricum vor lasa pe multi fara locuri de munca...

  17. #17 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Utilizatorul furnizeaza input-urile prin controller (maus, gamepad, joystick, orice in functie de joc) acestea sunt preluate de servere, procesate si trimise inapoi gamer-ului acesta vazand pe monitor / televizor actiunile din joc.
    That's how.

  18. #18 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    ar fi tare dar la viteza mea ,cel mai mult cred ca prind 1.4 mbs .. oricum este o ideie revolutionara si originala

  19. #19 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    Ce conteaza marii producatori de Hardware cand niste publisheri giganti au spus ca sustin proiectul (Take 2, EA, Warner Bros)? Doar ei pot sa scoata jocurile pe ce platforma vor.
    Eu cred ca M$ si Sony au un cuvant mare de spus in povestea asta, iar nVidia de asemenea.Se invart sume exorbitante in industrie (gandeste-te ca M$ a platit 20mil de dolari doar pt DLC-ul de GTA4) si nu va iesi nimeni in pierdere.
    Nu stiu cat de mult ar prinde deoarece exista MULTI care joaca doar offline.De ce sa fiu conditionat de ISP-ul meu pentru a ma juca in liniste la mine in sufragerie? No, 10x.

  20. #20 SP
    Senior Member huber's Avatar
    am si eu o intrebare , grafica la jocuri evolueaza de la an la an cum o sa evolueze , cum o sa suporte acest program/serviciu certintele ce o sa le ceara jocurile. orsicum mi se pare o mare prostie chiestia asta doar ca sa ne faca sa mai aruncam bani aiurea , plus mie netul imi merge maxim cu 600 kb/s deci nu prea am sanse la acest serviciu dar eu ma multumesc cu variantele clasice adica PSP Xbox 360 PS3 PC etc

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Gameri targu-mureseni By verde in forum Console Club
    Replies: 43 Last Post: 02-05-2013, 16:09
  2. Gameri in Romania By DobaiSzilard in forum Console Club
    Replies: 8 Last Post: 29-12-2012, 14:10
  3. Cele 7 Tipuri De Gameri By Bobby in forum Stories & Other News
    Replies: 53 Last Post: 23-02-2011, 11:58
  4. Gameri din Oradea By Muthu Raoul in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 13 Last Post: 25-05-2009, 21:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts