Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 136

Thread: E3 2013: Sah mat in stil Sony

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    E3 2013: Sah mat in stil Sony

    Desi sunt obosit de nu mai vad monitorul, voi incerca sa parcurg in acest articol pe cat mai concis si corect ceea ce tocmai am vazut la conferinta Sony de la E3 2013. Avand in vedere ca Microsoft s-a comportat exemplar cu cateva ore inante si a prezentat (ca niciodata) joc dupa joc, exclusivitate dupa exclusivitate... era clar ca va fi destul de greu pentru Sony sa vina cu ceva mult mai bun. Si cu toate acestea, a facut-o. Si a facut-o pur si simplu cu "In your face, Microsoft!".

    Mai exact, chiar inainte de a trece succint prin jocurile prezentate, trebuie spus ca echipa de la Sony a venit la E3 cu un singur target: sa distruga Xbox One. Si au facut-o cu 6 mari elemente (este strict opinia mea, la cald):
    1. Pretul de 399 USD sau 399 EUR - deh, asa e la ei paritatea - dar totusi, vorbim de 100 USD/EUR mai putin decat la Xbox One
    2. "Used games are supported" asa cum a fost si la PS3 - atac direct la adresa Microsoft
    3. "No online check required" - chiar au specificat ca nu vor verificari odata la 24h asa cum fac altii
    4. "No connection required to play" - deci poti juca linistit offline orice joc single player (sau split/screen)
    5. Suport extrem de bun pentru indie developers - fata de Microsoft unde acesta este aproape zero
    6. Numarul de jocuri exclusive si titluri mari
    Show-ul Sony a avut mici hiccups, care au inceput cu o intarziere de aproximativ 20 de minute, continuate prin prezentarea consolei (adusa de un "baiat in tricou la sub brat"), si culminate prin freeze-ul la Assassin's Creed. Initial am putea spune ca e din vina jocului, dar trebuie sa recunosc ca am mai vazut mici freeze-uri si la Destiny & Co.

    Si aici intervine partea cu prezentarea consolei. Designul e OK, e diferit de orice am vazut pana acum... insa pe mine unul ma sperie. Sa pui atata AMD intr-o carcasa atat de mica, mi se pare un act putin sinucigas (luand in calcul ca mare parte a carcasei este ocupata de catre unitatea optica). Ar trebui o racire extraordinara... sau un zgomot prea mare pentru a raci asa ceva. Ma sperie gandul ca acele freeze-uri se datoreaza fix acestui lucru.

    Anyway, sa trecem in revista rapid jocurile. Intai, cateva titluri de PSVita: God of War HD Collections, Final Fantasy, The Walking Dead, Flower. De mentionat aici ca PSV va avea un rol foarte important pentru viitoarea consola PS4, Remote Play-ul fiind obligatoriu.

    Mai departe, s-a trecut la prezentarea catorva titluri importante pentru PS3: The last of us, Pupeteer, Rain, Beyond two souls, Grand Turismo 6, Batman Arkham Origins, Grand Theft Auto 5.

    A venit prezentarea consolei (unde repet... nu asa se face... decat prin cartierele marginase... dar in fine)... dupa care au inceput sa o dea in Content media, TV, TV, Sony Pictures, Music Unlimited, Video Unlimited, Media Services precum Netflix, Redbox Instant, Flixter, etc... Initial m-au speriat, pentru ca au inceput in stilul in care au dat fail cei de la Microsoft. Din fericire, a tinut doar 10 minute or so.

    Mai departe Mr. Shu Yoshida ne spune ca sunt "12 brand new IP's in lucru" si incepe distractia. Sunt prezentate trailere si gameplay din The order 1886, Killzone shadow fall, Driverclub, Infamous Ssecond Son, Knack, The dark sorcerer, The witness, Transistor...

    S-a trecut la prezentarea developerilor indies si a faptului ca acestia vor putea sa-si publice singuri foarte usor jocurile pe PlayStation Network. Impreuna cu cateva jocuri din care imi vin acum in minte titluri precum Don't starve, Mercenary Kings, Octopad deadliest catch, Secret ponchos
    Ray's the dead, Outlast, Oddworld New n tasty, Galak-z

    Se mentioneaza Diablo III (desigur) si se trece la jocul care pentru mine este suficient sa ma faca sa vreau un PS4. Si anume, cei de la Square Enix vin si prezinta un nou trailer din Final Fantasy Versus XII (urmat de numele Final Fantasy XV - posibil ca acesta sa fie numele final)... plus cireasa de pe tort: Kimgdom hearts III. Superb!

    Urmeaza Assassins Creed Black Flag cu cateva hickups finalizate printr-un mare freeze (da, chiar s-a blocat in gameplay, si au fost cateva momente patetice), dupa care Watch Dogs, Nba 2k14, The Elder Scrolls Online (spring 2014), Mad Max si se incheie lista jocurilor cu gameplay din Destiny-ul celor de la Bungie & Activision.

    S-a mai vorbit despre Gaikai, despre faptul ca PS+ va continua (daca aveti acum pe PS3, veti putea sa-l continuati pe PS4)... s-a mentionat ca subscriberii PS+ vor primi cate un joc nou pe luna, ca pentru primul an Driveclub Plus va fi gratuit... Si cam asta a fost.

    Trebuie accentuat faptul ca Sony a avut un moment special si dedicat in care au spus mare si tare, negru pe alb ca suporta used games (ca si pana acum), ca ei inteleg ideea ca un gamer sa faca orice doreste cu jocul retail cumparat (chiar au mentionat ca poti sa-l si copiezi sau imprumuti), ca nu vor sa te verifice online, ca nu ai nevoie de conexiune non-stop pentru consola.

    Ce sa mai... Daca ar fi sa fac o gluma, dintre conferintele Sony si Microsoft... cel mai mult mi-a placut cea de la Apple. :evil:
    Serios acum, desi probabil voi ajunge sa cumpar ambele console, Sony a cam castigat pe toate planurile. Daca nu ar fi fost problema cu freeze-ul as fi putut spune ca au avut un plan perfect. Sper sa fi fost doar un glitch in "matrice", pentru ca in rest le au pe toate... in special pretul mai bun.

    Later edit: un lucru care cred ca mi-a scapat in timpul conferintei (deh, oboseala), cred ca este acela ca PSN-ul trece pe acelasi mod de "lucru" ca si XBox Live-ul. Mai exact, PSN ramane free, insa pentru multiplayer trebuie sa aveti cont de PS+ (care din cate am inteles este 5 USD pe luna). Asta este... cred ca merita pretul pentru toate celelalte plusuri.

    GG Sony!



    Attached Images Attached Images playstation_4_sony_e3_2013.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si mai jos aveti toate imaginile pe care le-am putut gasi legat de PS4. Cum vi se pare?
    Attached Images Attached Images sony_playstation_4_05.jpg sony_playstation_4_06.jpg sony_playstation_4_07.jpg sony_playstation_4_08.jpg sony_playstation_4_09.jpg sony_playstation_4_10.jpg sony_playstation_4_11.jpg sony_playstation_4_12.jpg sony_playstation_4_13.jpg sony_playstation_4_14.jpg sony_playstation_4_15.jpg sony_playstation_4_16.jpg sony_playstation_4_17.jpg sony_playstation_4_18.jpg sony_playstation_4_04.jpg sony_playstation_4_03.jpg sony_playstation_4_02.jpg sony_playstation_4_01.jpg sony_playstation_4_19.jpg sony_playstation_4_20.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si cateva extra pictures, cu gamepadul si ceea ce par a fi castile incluse in pachet.
    Attached Images Attached Images sony_playstation_4_21.jpg sony_playstation_4_22.jpg sony_playstation_4_23.jpg sony_playstation_4_24.jpg sony_playstation_4_25.jpg sony_playstation_4_26.jpg sony_playstation_4_27.jpg sony_playstation_4_28.jpg sony_playstation_4_29.jpg

  4. #4 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Deci pana la urma conferinta Sony a fost echivalentul 21 mai + 10 iunie? TV, TV, Sports, PSN cu bani, consola urata si jocuri, erori la conferinta e3. 40/60 MS si Sony. Credite in plus pentru lipsa online check si always online.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Deci pana la urma conferinta Sony a fost echivalentul 21 mai + 10 iunie? TV, TV, Sports
    Nu... nicidecum. Despre TV si Sports cred ca au vorbit in total 15 minute or so... din cele 2 ore.

  6. #6 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Jack Tretton - Wikipedia, the free encyclopedia

    Jack was charged with murder on June 10th 2013 for the brutal slaying of Microsoft's Xbox One.

  7. #7 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu... nicidecum. Despre TV si Sports cred ca au vorbit in total 15 minute or so... din cele 2 ore.
    Pai nu cred ca puteau prezenta mai mult. Trebuiau expuse si altele (consola, PSN, Indie).

    Pret PSN au anuntat? Ce este barita aia? Eye?

  8. #8 SP
    Member Mythul's Avatar
    Sony !

  9. #9 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Din pozele astea design-ul arata destul de bine. Consola are dimensiuni mai acceptabile.
    Si se pare sa aiba ventilatie foarte buna la spate.

    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Deci pana la urma conferinta Sony a fost echivalentul 21 mai + 10 iunie? TV, TV, Sports, PSN cu bani, consola urata si jocuri, erori la conferinta e3. 40/60 MS si Sony. Credite in plus pentru lipsa online check si always online.
    Nu uita de pretul mai mic cu 100$ .

    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Pai nu cred ca puteau prezenta mai mult. Trebuiau expuse si altele (consola, PSN, Indie).

    Pret PSN au anuntat? Ce este barita aia? Eye?
    5$/luna dar primesti jocuri gratis in fiecare luna . Pe toate platformele pe care folosesti contul acela.
    Deci daca ai Vita, primesti jocuri si pentru ala.

  10. #10 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    5 euro este un pret ok si presupun ca va fi putin mai jos daca iei pe un an.

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Bai, dar urâta e si asta...măcar Xboxu' are controllerul ala mai frumos. Dezamăgit de cutie dar i-au rupt cu bătaia pe aia de la M$, cu o chestie atât de simpla si normala...
    PlayStation 4 nu restrictioneaza jocurile second hand si nu este always-on

  12. #12 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    5 euro este un pret ok si presupun ca va fi putin mai jos daca iei pe un an.
    50€/40£ pe an. Adica 4.16€/3.33£ pe luna.

  13. #13 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Bravo lor. Xbone e puscarie la propriu. Parca a facut-o DIICOT -ul.

  14. #14 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Freeze-ul ala e cam sperios si sper sa nu aiba probleme gen rrod- oricum sunt ,,vandut''! Pretul e bun-pacat de paritate..

  15. #15 SP
    Member Dark Wadder's Avatar
    Nu sunt multumit. Croseele puternice aplicate -
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    [*]Pretul de 399 USD sau 399 EUR - deh, asa e la ei paritatea - dar totusi, vorbim de 100 USD/EUR mai putin decat la Xbox One[*]"Used games are supported" asa cum a fost si la PS3 - atac direct la adresa Microsoft[*]"No online check required" - chiar au specificat ca nu vor verificari odata la 24h asa cum fac altii[*]"No connection required to play" - deci poti juca linistit offline orice joc single player (sau split/screen)[*]Suport extrem de bun pentru indie developers - fata de Microsoft unde acesta este aproape zero
    baga in corzi concurenta. A adauga designul care nu ma deranjeaza - dar asta vazuta de la distanta.
    Dar deocamdata personal raman totusi intrigat si in expectativa daca sa cumpar sau nu. Problemele de la prezentari vor fi sau nu remediate in timp util? Mi se pare mica si mie. Ma rog sa nu aiba probleme cu incalzirea. In rest... Sa vedem lansarile si sa testam cele 2 jucari.

  16. #16 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar

  17. #17 SP
    Senior Member mark's Avatar
    I like it alot!

  18. #18 SP
    Member Link's Avatar
    E bine ca invata din greselile Mircosnoftului. +1 pentru sony la acest moment. Si consola arata decent, se poate blendui in mobila. Nu e ca si cum m-as juca la consola propriu-zis, ochii tot in TV vor fi, asa ce poate face mai bine e sa dispara cat mai usor in environment, ceea ce mi se pare ca face la momentul asta.

  19. #19 SP
    Member Merdiso's Avatar
    La 400EUR nu le dau nicio sansa celor de la Microsoft, practic ei n-au niciun avantaj in comparatie cu Sony, consola-i mai slaba tehnic, Kinect e degeaba pentru un gamer veteran, are online check, e anti-sh (sa inceapa bazarul pe forum la sectiunea PS4, ar trebui sa facem un fel de concurs de caritate, fiecare sa cumpere un joc nou nout si sa-l imparta cu restul, asta daca ceilalti au rabdare si nu cumpara si ei ) si e si mai scumpa, ca le era tare greu sa lanseze si o versiune fara Kinect. Problema e ca si la acelasi pret as alege PS4, inFamous e o bestieee !


  20. #20 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Eu astept sa se linisteasca nitel spiritele si toate povestile astea despre unu' are DRM, altu' are jocuri SH, sa se calmeze toti gamerii de forum* si sa incepem si noi sa discutam despre jocuri. Slava Domnului, jocuri am vazut o groaza la E3. Sincer eu speram ca Microsoft sa o tina tot pe linia TV-ului, ca sa ma faca sa nu le cumpar platforma, sa ies mai ieftin.

    Un lucru e cert, vom avea ce juca si generatia asta.

    *pricolici care se joaca foarte putin dar dau din taste pe forum aruncand in stanga si in dreapta pana intra in epilepsie

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 16 Last Post: 30-06-2012, 21:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts