Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 12 FirstFirst ... 9 10 11 12 LastLast
Results 201 to 220 of 223

Thread: Decizie grea pentru anul care vine

  1. #201 SP
    Member Mariush's Avatar
    Sa-mi fie cu iertare dar ce filozofam aici? Flavy, daca ai idei de urmat, do it, lead the change ca sa zic asa. In caz contrar, optiunile sunt clare. De dat cu presupusul suntem buni toti, practica asta ne omoara...

  2. #202 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    La ce anume te referi Mariush? Ca nu inteleg

  3. #203 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tocmai de aceea optiunea cu Bazar doar pt. Premium Users cred ca va ramane si la anul (in cazul in care reusim sa trecem peste)... astfel incat sa nu ne trezim din nou la sfarsit de an ca a venit aceeasi problema.

    Personal sper sa se mai trezeasca piata din Romania (retail-erii mari de pe la noi) odata cu PS4 oficial... poate vine si Microsoft cu X1... si se vor misca vanzarile atat de bine incat sa-i tenteze sa faca reclama in locul unde totusi, e cea mai legata comunitate de gaming pe console. Speranta moare ultima...

  4. #204 SP
    Member Mariush's Avatar
    Quote Originally Posted by Flavy View Post
    Sa zicem ca se salveaza forumul si traieste si in 2014, dar ce facem la anu, apelam iar la donatii? Nu ar fi mai bine sa ne gandim la niste solutii sa se poate monetiza forumul macar sa se scoata costurile de hosting?
    De dragul transparantei, la asta ma refeream...

  5. #205 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    In caz ca te referi la mine.. keep digging mate . In rest.. sunt convins ca vom trece peste hopul asta intr-un fel sau altul, nu imi fac griji fiindca stiu ce fel de oameni au grija de site

  6. #206 SP
    Member Mariush's Avatar
    Nu stiu de ce crezi ca m-am referit la tine, din moment ce am si dat quote la postul ce faceam trimitere. In fine...

  7. #207 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu daca ati observat... am facut cont special pentru trading (Bazar) de aproape o saptamana. Unde deja vorbim de 12 EUR pe an (1 EUR pe luna! - daca si atat e mult, atunci no comment)... Presupun ca vreti sa stiti cati useri au achizitionat acel pachet. Va spun eu: niciunul! Cam asta spune tto despre cei care fac "afaceri" pe-acolo. Nici nu stiu de ce m-am agitat, sa fiu sincer...

    Anyway, mai avem aproximativ 20 de zile... personal nu cred ca vom strange banii. Ma gandesc sa achit din banii stransi pt. perioada pe care putem, dupa care sa incepem sa taiem din functii, sa dezactivam tot ce mananca bandwith mult si sa mutam totul pe un hosting de tip shared. Insa cred ca va trebui gasit altcineva ca admin, intrucat eu unul nu cred ca ma voi descurca pe asa ceva. Sorry...

  8. #208 SP
    PS Games Trader sindweller's Avatar
    Ma tot gandeam daca sa ma implic sau nu in discutia asta, nu vreau sa mai adaug paie pe foc.

    Ceea ce vreau sa spun nu reprezinta nimic altceva decat "my two cents" ca membru mai mult pasiv al acestei comunitati.

    Inteleg foarte bine administratorii, am trecut si eu prin episoade din acestea cu o comunitate online pe care am construit-o si stiu ca e nasol sa vezi cum te zbati pentru site si pe restul membrilor nu pare sa ii intereseze.

    Astea fiind spuse, nu mi se pare ca povestea cu platitul statusului de trader/vip/premium ajuta in vreun fel si am sa ma explic si de ce.

    Marea majoritate a celor care sunt pe forumul de bazar sunt useri obisnuiti care cauta cea mai avantajoasa, ieftina metoda pentru a schimba, 1, 2, 5 jocuri o data la 3, 4 luni. pentru atata lucru nu cred ca se justifica sa isi faca abonamente, indiferent cat de scump sau ieftin ar fi. varianta imediata care rezolva problema e sa isi caute surse de jocuri in alta parte. alte forumuri, sau site-uri de publicitate unde gasesc acelasi tip de facilitati gratuit.
    Bun, o sa spuneti... "good ridance" DAR cand numarul celor care fac asta e MARE!... comunitatea de trading se face praf instant... a se vedea ce se intampla momentan pe bazar... cine a cumparat vip/premium/trader? cine inca posteaza? cei care fac intr-un fel sau altul un mic profit ... cei care se ocupa cu asta, cei care mai rar cumpara si mai mult vand... si la preturi mai maricele... cei care nu fac schimburi avantajoase cu userii obisnuiti. astfel, in ultima vreme, oferta e praf pe forum, aceleasi post-uri, aceleasi jocuri, nimic "nou"....

    Cred ca mai degraba o solutie ar fi intradevar reducerea traficului pe server, si din cate am inteles din thread-ul asta o MARE! problema sunt atasmentele media mari. sincer eu cred ... parerea mea e ca la asta trebuie renuntat... si nu prin scaderea calitatii atasamentelor ci prin eliminarea lor complet (apropo, eu de mult ma uit in tool-ul de upload pt o varianta de a sterge atasamente uloadate de mine de mult care nu mai au ce sa caute pe site si m-am prins cum sa o fac)... in loc de atasamente sa se foloseasca LINK-uri spre ... dropbox, google drive sau o gramada de alte astfel de servicii pentru cei care vor sa foloseasca atasamente.

    Si ca sa nu fiu acuzat ca sunt unul din multii acuzati ca fiind "calici" am sa si donez acum, fara sa cumpar nici un fel de extra status. pentru ca la momentul de fata ... mi se pare inutil, pentru ca nu mai prea ai cu cine sa faci schimburi pe Bazar.

    Asa cum probabil unii au remarcat multi useri deja s-au reorientat.... ar fi pacat.

    Cum am zis... "Just my two cents"

  9. #209 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Intradevar bazarul acum a devenit o gluma!

  10. #210 SP
    Junior Member Flavy's Avatar
    Afisarea mai bine a reclamelor(Adsense si profitshare/2parale/afiliete altex/etc) presupun ca ar aduce ceva castiguri in plus, care se aduna. La 3k vizite pe zi si un CTR de 1% ar insemna 30 de clickuri pe zi, deci as zice la un 100 de usd pe luna din adsense, care nu e putin lucru.

    De asemenea, stim ca lumea cumpara lucruri de pe altex/emag, stim ca aceasta comunitate este una de impatimiti IT si cu ramurile ei(console/telefoane/laptopuri). Mi-e greu sa cred ca nu s-ar face 50lei pe luna, pentru ca sunt siteuri mult mai slabe si cu vizite mai putine care fac mai mult.

    De asemenea, forumul trebuie si el promovat in continuare, prin parteneriate/concursuri si etc. Cred ca se poate mai mult de 3k pe zi. Cum a zis un coleg mai sus, my two cents.

  11. #211 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Keep dreaming , lucrurile astea nu sunt atat de simple pe cat par.

  12. #212 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Flavy: Adsense nu ne mai accepta de vreo 4 ani (in fiecare an fac din nou cerere la ei si ne dau eject - thanks for that Google). Profitshare si alte afilieri avem... dar au fost nenumarate cazurile in care chiar si cu review la un anumit produs, si nu a cumparat nimeni prin asa ceva. Iar abuziv nu vrem sa facem nimic (gen reclame de care nu poti scapa decat daca dai click).

    Stiu, si mie mi se pare bizar ca nu se agita lumea sa cumpere prin noi... pt. ca la urma urmei nu pierd nimic. Dar de fiecare data aud "ah, am uitat sa dau click pe CG". Asta este, nu putem obliga pe nimeni (am ajuns sa repet acest lucru cam prea des).

    In rest mi se pare corect ce spui... am incercat sa ridicam totul cat mai sus, chiar daca suntem un site "de nisa"... Ca dovada gasesti aici multe discutii si lucruri interesante mai bine facute si mai bine scrise decat pe site-uri de profil. We did our best. Si daca trecem si de hop-ul asta, vom incerca si mai bine de atat.

    tacconi: poate e o gluma pentru tine...

    sindweller: multumim pentru donatie. Cat despre comunitatea de trading, aceasta rezista bine-merci, pentru ca trading se poate face in afara ariei de Bazar fara probleme. Intr-adevar, vanzatorii care cautau doar profit fara sa scoata un leu din buzunar vor dispare... si cred ca este un lucru bun in final.

    Repet, scopul nostru nu a fost niciodata de a fi cat mai multi... ci cat mai buni. Daca ramane doar crema (sau elita), eu unul sunt multumit. Cei care isi doreau ca noi aici sa devenim noul computergames, vor fi dezamagiti.

    In plus, sa fim seriosi... cine nu e in stare sa scrie o stire sau un review la un joc (ca doar e gamer totusi) pt. a primi Premium gratuit... inseamna ca nu are ce cauta aici. Scuza cu "nu am bani" nu tine. Daca vine si cu scuza "nu stiu sa scriu", atunci... ce Dzeu mai cauta pe un forum? Nu suntem totusi mercador sau okazii...

  13. #213 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Referitor la link-ul acela cu cumparatul de la Altex ... recomand sa-l faceti mult mai vizibil ...si mult mai mare ... eu de ex prefer sa imi rezerv jocul in magazin ( nu stiu daca se aplica acelasi comision --> probabil nu ) ... dar tinand cont ca in ultimele 2-3 luni au tot avut oferte ( BF , sarbatori ) si au vandut destul de bine ,.... cred ca se poate da o importanta mai mare la acel link .

    Cat despre bursa ... suntem , cred , 7 baieti care tot posteaza ( hai 8 cu tacconi --> bine ai venit printre noi ) ... tot se spunea ca sunt aceleasi posturi ... well tinand cont ca pe CG a devenit un pic cam greu sa faci schimburi ... va dati seama ca si ofertele incep sa scada ... si pentru un schimb nou sau ... la o adica ca eu sa pun un alt joc la vanzare ... trebuie sa ma reorientez catre Altex ( nu sunt impatimit sa cumpar un joc nou la un pret mare ) dar mai mult spre site-uri de " comert " .... unde ... e plin de tepari / agramati si tot felul de persoane ... bine mai gasesti si unul ok ... dar ....

    Oricum , eu personal imi mentin punctul de vedere in continuare : cu " disparitia " bursei la noi ... user-ul care nu isi permite sau nu doreste sa dea 2 mil ++ pe un joc si prefera sa il ia SH din alta parte ... va avea si , de fapt , are de suferit ... pt ca in acest moment este obligat sa se duca pe computergames ( in cazul cel mai bun --> unde oricum sunt preturile mai mari ) ... dar in cel mai rau caz ... stiti si voi site-urile de alternativa

  14. #214 SP
    Junior Member Flavy's Avatar
    Quote Originally Posted by Snick View Post
    Referitor la link-ul acela cu cumparatul de la Altex ... recomand sa-l faceti mult mai vizibil ...si mult mai mare ... eu de ex prefer sa imi rezerv jocul in magazin ( nu stiu daca se aplica acelasi comision --> probabil nu ) ... dar tinand cont ca in ultimele 2-3 luni au tot avut oferte ( BF , sarbatori ) si au vandut destul de bine ,.... cred ca se poate da o importanta mai mare la acel link .
    Se aplica acelasi comision si pentru cumparare online si pentru rezervare in magazin.

  15. #215 SP
    Junior Member lordico's Avatar
    Quote Originally Posted by sindweller View Post
    Ma tot gandeam daca sa ma implic sau nu in discutia asta, nu vreau sa mai adaug paie pe foc.

    Ceea ce vreau sa spun nu reprezinta nimic altceva decat "my two cents" ca membru mai mult pasiv al acestei comunitati.

    Inteleg foarte bine administratorii, am trecut si eu prin episoade din acestea cu o comunitate online pe care am construit-o si stiu ca e nasol sa vezi cum te zbati pentru site si pe restul membrilor nu pare sa ii intereseze.

    Astea fiind spuse, nu mi se pare ca povestea cu platitul statusului de trader/vip/premium ajuta in vreun fel si am sa ma explic si de ce.

    Marea majoritate a celor care sunt pe forumul de bazar sunt useri obisnuiti care cauta cea mai avantajoasa, ieftina metoda pentru a schimba, 1, 2, 5 jocuri o data la 3, 4 luni. pentru atata lucru nu cred ca se justifica sa isi faca abonamente, indiferent cat de scump sau ieftin ar fi. varianta imediata care rezolva problema e sa isi caute surse de jocuri in alta parte. alte forumuri, sau site-uri de publicitate unde gasesc acelasi tip de facilitati gratuit.
    Bun, o sa spuneti... "good ridance" DAR cand numarul celor care fac asta e MARE!... comunitatea de trading se face praf instant... a se vedea ce se intampla momentan pe bazar... cine a cumparat vip/premium/trader? cine inca posteaza? cei care fac intr-un fel sau altul un mic profit ... cei care se ocupa cu asta, cei care mai rar cumpara si mai mult vand... si la preturi mai maricele... cei care nu fac schimburi avantajoase cu userii obisnuiti. astfel, in ultima vreme, oferta e praf pe forum, aceleasi post-uri, aceleasi jocuri, nimic "nou"....

    Cred ca mai degraba o solutie ar fi intradevar reducerea traficului pe server, si din cate am inteles din thread-ul asta o MARE! problema sunt atasmentele media mari. sincer eu cred ... parerea mea e ca la asta trebuie renuntat... si nu prin scaderea calitatii atasamentelor ci prin eliminarea lor complet (apropo, eu de mult ma uit in tool-ul de upload pt o varianta de a sterge atasamente uloadate de mine de mult care nu mai au ce sa caute pe site si m-am prins cum sa o fac)... in loc de atasamente sa se foloseasca LINK-uri spre ... dropbox, google drive sau o gramada de alte astfel de servicii pentru cei care vor sa foloseasca atasamente.

    Si ca sa nu fiu acuzat ca sunt unul din multii acuzati ca fiind "calici" am sa si donez acum, fara sa cumpar nici un fel de extra status. pentru ca la momentul de fata ... mi se pare inutil, pentru ca nu mai prea ai cu cine sa faci schimburi pe Bazar.

    Asa cum probabil unii au remarcat multi useri deja s-au reorientat.... ar fi pacat.

    Cum am zis... "Just my two cents"
    In fine, cineva care e de parerea mea, pe care de altfel am expus-o si am fost imediat contracarat de "aplaudacii" deciziei. Asta e, sincer eu nu am citit niciodata partea de stiri sau review-uri, de ce sa mint, imi iau informatiile de acel gen din alta parte (de unde cred ca de fapt si le iau si "autorii" articolelor pana la urma) Iar chestia cu "noi nu suntem Mercador" e casi cu cum directorul unui mall ar spune "noi nu suntem McDonalds" cand de fapt exista si un astfel de stabiliment in mall si sunt oameni care vin numai pentru asta acolo.
    Sincer, eu veneam pe forum pentru schimburi de jocuri din colectia proprie sau chiar vanzarea lor la preturi sub piata, dar care sa imi mai scoata din parleala. Caci da, in ciuda baietilor de bani gata care mai comenteaza pe aici ca suntem niste flamanzi care nu isi permit sa dea 2 milioane pe un joc nou, suntem unii, chiar multi, cu 1000 ron salariu care nu putem sa alocam sume de-astea pe un joc, totusi.

    Decizia apartine administratorilor, deci sa nu mi se spuna ca daca nu imi convine sa plec, ca oricum nu am ce face si m-am reorientat, insa aici aveam deja niste prieteni cu care mai faceam schimburi de (ce sa vezi) console games Multa bafta in continuare.

  16. #216 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Hai noroc!

  17. #217 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Nu-mi distruge universul!Te rog,nu pleca.

  18. #218 SP
    Member Snake's Avatar
    Ma scuzati ca spun asta dar eu unul ma bucur ca in sfarsit vor pleca de aici toti 'mancatorii de sub unghii'. Se plang ca nu-si permit dar se pot numi usor cateva sute dintre ei care se dau mari pe threaduri gen http://www.consolegames.ro/forum/f60...ne-am+cumparat si http://www.consolegames.ro/forum/f60...+consolistului. Si cei mai haiosi sunt cei care si-au luat PS4 si TV-uri de ultima generatie. Nu e un lucru rau asta dar sa te mai si plangi dupa aceea eu cred ca e jenant.

    @lordico: du-te man pe computergames ca oricum aici ai avut zero contributii la aceasta comunitate. Du-te si baga-i bani in buzunarul lui Stroie, ca poate cu ajutorul tau anul asta o sa sara de 2 milioane de euro. Iar daca unii ca noi care contribuim suntem considerati aplaudaci, atunci da-mi voie sa-ti spun ca esti un 'mancator de sub unghii'. Adica un zgarcit de care nu cred ca are nimeni nevoie. Bafta prin alte parti!

  19. #219 SP
    Member PayPerView's Avatar
    Am vrut sa cumpar azi un ps3, am intrat la vanzari si surpriza, nu era nici unul.A trebuit sa ma duc pe mercador si alte site uri.
    La vanzari filme nici nu mai zic ca n a mai scris nimeni nimic de nu stiu cate zile.
    Nu stiu care e logica...sa poti sa vinzi un film de 20-30 lei trebuie sa platesti 12, 15, 20 euro sau cat e taxa voastra.
    Daca nu mai puteti sa tineti site ul, puteti foarte bine sa l vindeti cuiva care o sa poata si aia e.
    N am mai vazut bazar cu taxa...Nu toti vind sau cumpara de milioane ca sa merite taxa platita.
    Copos cand n a mai putut sa tina rapidul l a vandut eu asa stiu...

  20. #220 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hey... hey! Hai sa nu fim rautaciosi. Nu e nimeni obligat sa stea aici daca nu-i convine, dar nici sa nu-i jignim pe cei care aleg sa faca acest lucru (chiar si temporar). Pentru faze gen "aplaudaci", nu am comentarii. E reprezentativa situatia de genul acesta pentru tara asta... cum apare o problema undeva, majoritatea arata cu degetul spre altii si da bir cu fugitii. Asta este, ne-am obisnuit.

    ---------- Post added 22-12-2013 at 21:02 ----------

    PayPerView: stai linistit... ca daca nu se strang banii, il inchidem si gata. N-o sa mai fii deranjat pe-aici. Sau poate vrei sa ne faci o oferta, daca tot vrei sa sa vindem...

    Apropos, nici eu n-am mai vazut pana acum oameni care prefera sa faca atata galagie in loc sa stea 5 minute sa scrie o stire pt. comunitatea din care face parte... ca sa poata avea Premium. Eu chiar n-am mai scris in ultima perioada pentru a vedea cine se agita. Cam... nimeni. Pai serios acum, unii chiar cred ca aici e mercador sau vrem useri inregistrati (si clonele aferente) doar pentru a vinde un film? Inchideam de tot Bazar-ul daca era asa... si dadeam linkuri direct acolo. Pfft...

    Deci pentru cei care stau pe CG doar pentru Bazar... am un singur lucru sa le spun: Calatorie sprancenata!

    ---------- Post added 22-12-2013 at 21:08 ----------

    Anyway, intre timp vorba lunga saracia omului. In plus vad ca s-au aprins spiritele si nu cred ca e necesar (mai ales ca ne apropiem de Craciun). Prin urmare, consider ca e cazul ca acest thread sa-si gaseasca obstescul sfarsit. Cine doreste sa ajute, o poate face. Cine nu, multa bafta! Thread closed... Multumim pentru sprijinul acordat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 12 FirstFirst ... 9 10 11 12 LastLast

Similar Threads

  1. Inca o consola vine anul acesta: Neo Geo X By MonkY in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 02-11-2012, 18:47
  2. Anul 2011 pentru PS3 va fi... By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 24-10-2010, 11:03
  3. Anul 2008 pentru consolisti By HeinekeN_ in forum Console Club
    Replies: 18 Last Post: 18-01-2009, 22:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts