Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 223

Thread: Decizie grea pentru anul care vine

  1. #21 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by malpraxis06 View Post
    ...."astia mai saracii"? )))....aici sunt oameni care si-au cumparat ambele console Next-gen si se vorbeste despre "astia mai saracii"?....asta-i tare))....chiar nu va dati seama ca suntem si copii pe aici, serios acum nu ne permitem sa dam bani pe niste lucruri care, imi pare rau sa spun, insa nu sunt deloc justificate pentru mine. Tot aud de niste "costuri de intretinere" in valoare de mii de euro? WTF!!!!. Am si eu prieteni care tin site-uri chiar mai populate decat acest forum si cu totii mi-au spus ca ei nu platesc atat de mult pentru mentenanta.
    Nu cred ca au legatura achizitiile userilor cu bugetul site-ului. Nici eu nu sunt prea incantat de restrictia de pe bazar, dar daca asta e decizia...

    Acum ma iau si pe mine ca exemplu, eu am Xbox One si PS4, ce legatura am eu cu CG si cu banii celor care intretin site-ul? Nu pot sa spui ca site-ul e bogat pt. ca userii lui isi cumpara lucruri, e redundant...

  2. #22 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Cei care si-au cumparat consola next gen au donat ( majoritatea ).
    Poti sa ii numeri pe degete pe cei care au consola next gen.

  3. #23 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    mie mi se pare absolut normal sa platesti o taxa ca sa accesezi un serviciu de pe urma caruia obtii niste bani si oricine are o problema cu asta sa-si mute afacerile in alta parte. nu aveti bani sa platiti o taxa (infima) pentru ceea ce obtineti? nu-i bai, nu va retine nimeni aici. dac ati avut bani sa cumparati produsul pe care il vindeti (si care de cele mai multe ori are legatura cu gamingul pe console, adica jocuri, console, accesorii, samd) atunci aveti si aia 20 EUR cat e premiumul pe un an (iar asta inseamna 1.66 EUR/luna sau 7.5 RON), mai ales ca fondurile sunt absolut necesare pentru functionarea forumului.

  4. #24 SP
    Member malpraxis06's Avatar
    Da mai naz, perfect de acord cu tine, insa uite cum vad eu lucrurile:

    Deschid forumul si ma uit prin diverse topicuri printre care si cel cu "Ce ne-am cumparat astazi" sau "Coltul de rai al consolistului" si dau peste imagini postate de echipa de moderatori sau admini cu diverse achizitii in valoare de niste sume mari. Din acest lucru ce poti sa-ti dai seama? Ca aceste persoane nu sunt tocmai intr-o situatie financiara precara. Apoi, aceste persoane, vin la mine - o persoana cu o situatie financiara mai proasta deoarece am doar 18 ani si nu-mi pot gasi un loc de munca deoarece nici macar nu am terminat liceul - si ma roaga sa donez bani forumului. Cand prezint situatia si altor persoane cerandu-le parerea mi se spune ca treaba asta este bull**** deoarece mentenanta forumului nu ar putea costa atat de mult. Eu ce pot sa inteleg din toata treaba asta? Ca niste oameni vin si ma roaga sa donez bani pentru ceva nejustificat. Observati ca nu am folosit termenul "imi cer" deoarece este adevara, nimeni nu imi baga mana in buzunar.

    Am incercat sa-mi expun parerea cat mai politicos posibil si fara a jigni pe nimeni. Este pur si simplu parerea mea si pot face pariu ca si a altor colegi consolisti.

  5. #25 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Microsoft sau Sony iti cer bani ca sa te joci, nu ar putea Gill Bates si Hirai-san sa suporte ei costurile serviciilor? Zici ca ai 18 ani si ca ti-au spus niste prieteni ca se poate face hosting gratis, pe home.ro sau ce mai e la moda acum. Eu iti zic ca esti inca tanar, fara vreo insinuare de jignire. Ti s-a notat parerea, sa trecem mai departe.

  6. #26 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by malpraxis06 View Post
    Da mai naz, perfect de acord cu tine, insa uite cum vad eu lucrurile:

    Deschid forumul si ma uit prin diverse topicuri printre care si cel cu "Ce ne-am cumparat astazi" sau "Coltul de rai al consolistului" si dau peste imagini postate de echipa de moderatori sau admini cu diverse achizitii in valoare de niste sume mari. Din acest lucru ce poti sa-ti dai seama? Ca aceste persoane nu sunt tocmai intr-o situatie financiara precara. Apoi, aceste persoane, vin la mine - o persoana cu o situatie financiara mai proasta deoarece am doar 18 ani si nu-mi pot gasi un loc de munca deoarece nici macar nu am terminat liceul - si ma roaga sa donez bani forumului. Cand prezint situatia si altor persoane cerandu-le parerea mi se spune ca treaba asta este bull**** deoarece mentenanta forumului nu ar putea costa atat de mult. Eu ce pot sa inteleg din toata treaba asta? Ca niste oameni vin si ma roaga sa donez bani pentru ceva nejustificat. Observati ca nu am folosit termenul "imi cer" deoarece este adevara, nimeni nu imi baga mana in buzunar.

    Am incercat sa-mi expun parerea cat mai politicos posibil si fara a jigni pe nimeni. Este pur si simplu parerea mea si pot face pariu ca si a altor colegi consolisti.
    Nu te-a rugat nimeni sa donezi bani si nici nu ti-a bagat nimeni mana in buzunar.Terminati o data cu victimizarile si deculpabilizarile(nejustificate).Imi provocati aversiune.Daca urmareai thread-ul aferent donatiilor,ai fi vazut ce sacrificii au facut atat moderatorii cat si administratorii ca sa poate achita suma la timp.Tie ti se pare normal ca moderatorii si administratorii sa achite anual din banii lor taxele serverelor doar pentru a putea niste indivizi care poseda un cinism debordant sa-si vanda produsele pe aria respectiva si implicit sa scoata bani din treaba asta(indivizii,evident)?

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    malpraxis06: ai inteles complet gresit. Nu te-a rugat nimeni sa donezi. Nu ti-a cerut nimeni sa-ti iei Premium. Nu te obliga nimeni sa faci nimic. Asa cum nu te tine nimeni aici. Esti liber sa alegi.

    Cat despre prietenii tai care au blog-uri pe hosting-uri de 2 EUR/luna, iti recomand sa-i contactezi si si sa le ceri o oferta pentru un server Dual Xeon cu 32GB RAM ECC, 7 HDD-uri Enterprise de 1TB pe un RAID dedicat (nu mai vorbim de baterie, sursa redundanta, RMM, backup module, totul pe sasiu Intel and so on). Dupa ce primesti raspunsul acesta, te rog sa mergi pe Plans & Pricing | cPanel, Inc. (si vezi cat costa solutia pentru servere dedicate) dupa care arunca o privire pe vBulletin 5 Connect, The World's Leading Community Software (nu uita sa treci si pe la sectiunea de branding free). As putea sa stau sa-ti enumerez tone de alte module (pe bani) si alte servicii platite (pe factura, nu pe ochi frumosi)... insa n-are rost. Dupa ce iti faci un calcul cu cele de mai sus, mergi la un Datacenter serios (recomand iNes, RDS, hostway) si intreaba cat costa colocarea unui server pe luna (tine cont ca vorbim de un 5U cu 700W). Daca ai sarit la sume de mii de euro, sa nu te sperii, e ceva normal. Eu unul sunt satul sa aflu cum in tara asta toti pustii tin site-uri gratuite pe host-uri gratuite, fac mentenanta si tech suport gratuit...

    Stii ceva? E ok. Daca nu-ti convine ce se intampla aici, muta-te pe site-ul lor gratuit! Ignoranta n-are ce cauta aici.

  8. #28 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Sunt atatia indivizi teribilisti si in cautare de atentie pe forum incat am devenit imun si-am invatat sa-i ignor. Stii vorba aia, cainii latra, ursul trece.

  9. #29 SP
    Member malpraxis06's Avatar
    Nu am vrut sa jignesc pe nimeni MonkY si nu consider ca am fost ignorant. Cand am spus "prieteni" nu m-am referit la pusti de 18 ani care tin bloguri sau mai stiu eu ce, ci la site-uri serioase cu trafic mai mare decat are acest forum si care tin acel site pe masini nu atat de sofisticate.

    BTW, realizati ca daca restictionati bazarul nimanui nu o sa-i mai pese de ban deoarece TR-ul va fi inutil pentru ei .

    Anyway, putin ma afecteaza ca ma faci ignorant, eu mi-am spus parerea. Eu am vrut sa fiu politicos si sa nu jignesc pe nimeni.

    O seara placuta .

  10. #30 SP
    Member Mariush's Avatar
    Monky, ai tot respectul meu pentru rabdarea pe care o ai, sa repeti mereu astfel de lucruri...Eu unul m-as simti ca o banda stricata si probabil i-as arata usa tanarului, ba chiar i-as tine-o galant, deschisa. O sa aiba el timp sa invete a deosebi visul de realitate...
    Anyway, aplaud initiativa, it's about time.

  11. #31 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by malpraxis06 View Post
    Nu am vrut sa jignesc pe nimeni MonkY si nu consider ca am fost ignorant. Cand am spus "prieteni" nu m-am referit la pusti de 18 ani care tin bloguri sau mai stiu eu ce, ci la site-uri serioase cu trafic mai mare decat are acest forum si care tin acel site pe masini nu atat de sofisticate.

    BTW, realizati ca daca restictionati bazarul nimanui nu o sa-i mai pese de ban deoarece TR-ul va fi inutil pentru ei .


    Anyway, putin ma afecteaza ca ma faci ignorant, eu mi-am spus parerea. Eu am vrut sa fiu politicos si sa nu jignesc pe nimeni.

    O seara placuta .
    Ce corelatie are Tr-ul cu ban-ul?

  12. #32 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Suntem in Romania, mereu "exista mai ieftin". Si eu cunosc site-uri cu trafic imens care traiesc cu servere ieftine, dar asta se vede (hosting fisiere extern neaparat, serverul nu face fata la trafic si din cand in cand mai pica, etc).

    Alte forumuri care isi permit servicii de nivelul acesta isi transforma paginile in bordel, sa nu uitam asta! Reclamele au fost tinute la un nivel minim pe CG inca de la infiintarea lui.

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    malpraxis06: vroiam sa explic mai pe larg, dar mi-am dat seama ca nu are rost. E bine cum zici tu si pare demn de luat in seama bull****-ul despre care vorbeai. Bafta pe site-urile acelea serioase pe host-uri shared cu trafic mare. Noi aici ori mergem OK, ori inchidem. Easy as that.

    Cat despre bazarul nimanui si pt. ca tot te durea de cei cu bani multi (asta e ultima spetza a romanului, sa-l doara de banii altuia), as putea sa-ti dau exemplul unor persoane care a facut niste mii bune de euro pe aria de Bazar dar care nici macar Premium nu si-au luat vreodata. Pe mine nu ma deranjeaza ca au facut bani, ba chiar ma bucur (la urma urmei asta ne-am si dorit, ca si in comunitatea de consolisti sa se poata face bani din jocuri, console si accesorii). Insa nu mi se pare corect ca pentru ei sa plateasca tot aceiasi oameni care an de an au ajutat cu donatii sau licitatii din colectiile proprii. Oamenii astia au tot respectul meu, si consider ca i-as jigni daca le-as cere din nou sa ajute tot ei. Sa puna osul la bataie si cei care chiar se ocupa de vanzari/cumparari.

  14. #34 SP
    Member nutzule's Avatar
    exista un thread sau o sectiune unde se pot vedea banii stransi/necesari, cheltuieli, chitante?

  15. #35 SP
    Banned tacconi's Avatar
    Monky un om cu cat o duce mai bine cu atat este mai zgarcit.. sunt niste legi ale firii!

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mariush View Post
    Monky, ai tot respectul meu pentru rabdarea pe care o ai, sa repeti mereu astfel de lucruri...Eu unul m-as simti ca o banda stricata si probabil i-as arata usa tanarului, ba chiar i-as tine-o galant, deschisa.
    Cateodata si eu am impresia ca o sa o iau razna incercand sa explic la nesfarsit acelasi lucru... dar n-am ce sa fac man, daca nu era ceva de suflet, vindeam pana acum CG-ul (si chiar am avut oferte al naibii de serioase) si acum stateam linistit in banca mea.
    Quote Originally Posted by Mariush View Post
    Anyway, aplaud initiativa, it's about time.
    Multumim. Sper sa fie de bun augur. Cat despre nebunia asta, chiar ma intreba pana si contabilul de ce Dzeu ne mai chinuim sa facem totul cu acte... ca am putea scapa mult mai usor la negru (numai TVA-ul si impozit-ul daca l-am reduce si din start ar fi totul mai usor). Uite tocmai din cauza unora care nu cred si au impresia ca noi aici facem bisnita sau profit pe seama userilor... Nu mai vorbesc de cate controale am avut si cate acuzatii s-au adus aiurea. E motivul pentru care eu am ajuns sa nu vand nici macar un singur joc sau figurina iar tot ce primim (cand primim, daca primim) de la publisheri sau parteneri se duc la concursuri, tombole, etc. Tin totul astfel incat sa nu mi se poata spuna ca mi-am tras site ca sa-mi vand singur toate cele sau sa am cine stie ce beneficii (desi sunt multi cei din presa care pastreaza tot ce primesc - si mi se pare normal, muncesc pentru asta).

    Anyway... vedem ce-o fi. Daca deja a inceput nebunia (si nici macar nu s-a pus inca limita), nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi incepand cu 10.12...

  17. #37 SP
    Junior Member abcdef's Avatar
    Quote Originally Posted by tacconi View Post
    Monky un om cu cat o duce mai bine cu atat este mai zgarcit.. sunt niste legi ale firii!
    Mare dreptate ai!

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    FIY: acum avem 51 de Premium Members. Din peste 24,000 de membri...

  19. #39 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Noi tindem la 0 cu Premium Members. Avem useri premium in proportie de 0.2125% din total.

    Nici macar 1% nu au donat pana acum.

    Ce mi se pare si mai trist e faptul ca cei care au donat in trecut sunt cei care si acum vor dona si sustin initiativa de a limita anumite arii de pe forum. Adica tot oamenii astia fac totul, in timp ce altii care nu au facut nimic, fie nu stiu altceva in afara de aria de bazar, fie nu le pasa deloc, pentru ca nu sunt prezenti aici, sau daca sunt, sunt impotriva.

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: tocmai de aceea eu cred ca e o idee buna cea legata de Bazar. La urma urmei, acolo se fac afaceri... e normal sa si produca niste bani, chiar daca dupa mai bine de 5 ani. Adica, nu poate nimeni spune ca am exagerat, ca am luat procent din vanzari sau mai stiu eu ce. Doar ca e momentul sa se simta si cei care vand/cumpara, si nu doar aceiasi oameni care an de an doneaza, liciteaza, etc...

    Pentru cei care nu folosesc aria de Publicitate (Bazar)... nu va fi niciun fel de diferenta. Desigur, pot opta pentru functiile extra ca si membrii Premium, dar doar daca vor acest lucru.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Inca o consola vine anul acesta: Neo Geo X By MonkY in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 02-11-2012, 18:47
  2. Anul 2011 pentru PS3 va fi... By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 16 Last Post: 24-10-2010, 11:03
  3. Anul 2008 pentru consolisti By HeinekeN_ in forum Console Club
    Replies: 18 Last Post: 18-01-2009, 22:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts