Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 44

Thread: Microsoft Xbox One vs Nintendo Wii U vs Sony PlayStation 4

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristy View Post
    Wii U pare o gluma proasta... nu stiu cum a obtinut mai multe puncte ca X1 si PS4
    Desi X1 si PS4 au castigat la unele categorii, se pare ca in final nu doar performanta conteaza. "Gluma proasta" de Wii U de bine de rau, momentan s-a vandut in mai multe unitati decat X1 si PS4 impreuna, chiar daca are un an avans. Aceeasi gluma proasta ofera mai multe jocuri si exclusivitati, backward compatibility cu cateva mii de titluri totusi. In plus, daca te uiti pe metacritic, nici PS4 nici X1 nu au macar un singur joc cu nota peste 90/100 (exceptie fiind fl0wer, un joc de pe PS3 totusi), in timp ce Wii U are deja 4 titluri cu note peste 90/100. O fi si asta o gluma...
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    La fel cum altii considera ca e o gluma proasta sa-ti cumperi consola next-gen pentru 3 jocuri, si acelea mediocre.
    Multi au mers pe ideea ca in viitorul apropiat vor iesi si titlurile mari. Eu am punctat insa pt. ce ofera consolele in acest moment si nu ce va fi peste un an sau doi, cand probabil situatia ar putea fi complet alta.
    Quote Originally Posted by anduthebest View Post
    O mentiune am insa, WII U e backwards compatible insa nu si cu Gamecube. My shame and mistake in caz contrar, insa 99% sunt sigur ca asa este.
    Cred ca ai dreptate. Wii U nu citeste in mod direct jocuri de Gamecube (disk-urile propriu zis) insa poti lua jocuri de Gamecube din e-Shop. Exista si o metoda neoficiala de a juca Gamecube games (search on Google) insa e mai complicat (in primul rand datorita faptului ca Wii U nu are porturi pentru controllerul oficial de Gamecube - insa se rezolva cu un adaptor USB or something).

    Da, e o nebunie maxima cu faptul ca acum te poti juca pe GamePad, wiimote + nunchack, pro controller, etc... dar cred ca acesta este pretul platit pt. "inovatia" lor cu GamePad-ul "tableta" si backward compatibility.

  2. #22 SP
    Member anduthebest's Avatar
    Monky, ca o comparatie directa wii u pro controller vs xo controller vs dualshock 4 care ti se pare mai ergonomic? Eu pot spune doar ca wii u pro controller e mai ergonomic decat cele de ps3/360, insa cu cele current gen nu am experimentat. Mi se pare foarte reusit controllerul pro de wii u,nu ma doare nimic dupa folosinta indelungata si take this: 80 de ore lifetime la baterie, m-a tinut practic o luna jumate incarcat. Suprafata da contact a stickurilor analogice mi se pare un piculet cam mica, nederanjant per total. In final, chiar daca imi place mult, ii acord nota 8 avand in vedere lipsa mufei pentru headset (trebuie sa stai cu gamepadul tableta langa tine si sa conectezi castile la el) , triggerele "digital" only si lipsa suportului din unele jocuri.

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dintre cele 3, pana in acest moment, cred ca Xbox One controller este cel mai ergonomic. Asa cum am spus, mie unul mi s-a asezat perfect in mana. Wii U Pro Controller-ul este si el extrem de ergonomic (de fapt poti spune ca e al naibii de inspirat dupa design-ul gamepadului de Xbox 360) insa nu suport glossy-ul sau. Hai ca daca mai merge glossy-ul pe consola, dar pe un controller nu are ce cauta (mai ales pentru cei carora le transpira mainile). Si mai enervant este ca majoritatea titlurilor de Wii U incercate mi-au cerut sa folosesc GamePad-ul cu al sau touchscreen (caz in care saracul Wii U Pro Controller era useless).

    Un alt punct in minus este faptul ca totusi un Wii U Pro Controller te va costa extra, intrucat nu vine cu consola (eu cel putin nu am vazut decat un singur bundle cu Pro-ul inclus). Iar 50-55 de lire nu sunt de ici de colo. Pentru un meci la dublu, asta inseamna 100-110 lire extra! Nu mai vorbesc de wiimote-uri, nunchack-uri & Co.

  4. #24 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Felicitari pentru reviewul a la versus!!! Aveam nevoie de asa ceva.

    Bineinteles ca am si eu o mica mentiune de facut. PS Store pe PS4, cel putin in cazul meu, este aproape instant. Intr-adevar, sta cateva secunde pana cand adauga ceva in Downloads, dar ca browsing prin Store e aproape instant (si am intrat atat pe UK cat si pe US). Ca idee, uite cum imi merge mie pe US (captura direct din consola).



    si am inregistrat si cum merge pe PS3 (ca sa fie comparatia corecta)



    In ambele cazuri apare PS Store US (acolo am eu plus-ul).

  5. #25 SP
    Junior Member Florinakke's Avatar
    Da, buna comparatia intre cele 3 console, si nu cred ca ai facut intentionat ci pur si simplu iti place xbox-ul un pic mai mult, in defavoarea playstation-ului. De exemplu mie imi place xbox-ul mai mult decat PS-ul, dar intotdeauna voi fi simpatiza mai mult controlerul sony decat cel de la Microsoft - e o chestiune involuntara si de obisnuita.
    Totusi mi-a pacut "romanul" tau despre cele 3 console, care se vrea cat mai echidistant.
    Adevarul este ca nu ai cum sa faci o departajare clara intre niste produse care folosesc tot ceea ce este mai bun pe piata in momentul de fata - lucru confirmat si de tine. Versus-ul este din ciclul Coca Cola VS Pepsi Cola, McDolands VS KFC, Ferrari VS Lamborgini, etc.

    Cea mai mare dilema a mea este de ce consolele arata aproape la fel, si sunt urate ca dracu`? Eu nu vad decat niste boltari hi-tech din platic. Inainte sa fie lansate erau pe net niste concepte - REALIZABILE - atat de misto, incat chiar aveai impresia ca ai cumparat ceva de pe o nava spatiala. Asa dai o caruta de bani, pe o cutie lucioasa care trebuie sa o ascunzi ca sa nu-ti strice decorul in casa! Adica WTF???

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, nu-mi "place mai mult xbox-ul in defavoarea playstation-ului", ci doar ergonomia la gamepad... sau anumite titluri exclusive. Nu sunt un mare iubitor de FPS-uri si asta se cam vede (am si recunoscut-o de atatea ori).

    Pentru mine, consola perfecta ar fi fost probabil una care sa aiba asa:
    - backward compatibility ca la Wii U
    - puterea de procesare a lui PS4
    - gamepadul lui Xbox One (cu touchpad ca la PS4)
    - serviciile online si store ca pe Xbox One
    - un fel de PS+ ca pe PS4 dar jocurile sa ramana ale tale ca pe Xbox One
    - preturile la jocuri ca pe iOS/Android
    - functii de media player/sharing ca pe iOS/Android

    Din pacate asa ceva nu vom vedea niciodata... decat poate cand vor intra in scena consolelor cei de la Apple, Google sau Amazon.

  7. #27 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    MonkY ai avut sau ai probleme cu thumbstick-urile controlerului DS4 sau cum naiba se numesc? Am văzut ca deja lumea isi cumpăra separat, iarasi o chestie enervanta pe langa baterie. In rest un versus bun, dar nu sunt de acord cu vreo două chestii.
    1.De exemplu eu am avut probleme cu 2 console PS3, tu esti la a opta consola Xbox 360. Nu cred ca trebuia sa scazi nota PS4 pt ca nu ţi-a plecat la prima cheie Pe acest principiu, Xbox-ul din generatia trecuta trebuia sa ia 1 sau 2?
    2. Sa compari librăria cu jocuri a consolei WiiU cu librăria XboxOne si PS4 nu e fair, comparaţia asta era bine sa o faci in decembrie 2014.

    PS sper ca nu te-a deranjat părerea mea. Felicitări pt review!

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    MonkY ai avut sau ai probleme cu thumbstick-urile controlerului DS4 sau cum naiba se numesc? Am văzut ca deja lumea isi cumpăra separat, iarasi o chestie enervanta pe langa baterie.
    Nu, pe mine nu ma deranjeaza chiar deloc, si mi se par mai ergonomice decat la DS3. Materialul nu e prea bine ales insa, nu stiu daca vor rezista prea mult in timp (pare a fi tipul de cauciuc care se va destrama).
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    1.De exemplu eu am avut probleme cu 2 console PS3, tu esti la a opta consola Xbox 360. Nu cred ca trebuia sa scazi nota PS4 pt ca nu ţi-a plecat la prima cheie Pe acest principiu, Xbox-ul din generatia trecuta trebuia sa ia 1 sau 2?
    De bine de rau, primul Xbox 360 a mers fara probleme ceva ani, nu a venit busita din start sau ca la altii dupa nici macar 2 saptamani de gaming sa-si dea obstescul sfarsit. Am ajuns la a opta, dar asta nu inseamna ca au picat 8 (una schimbata pt. ca am vrut consola neagra - i hate white!, o alta pt. hdd mai mare si kinect, and so on). Da, RRoD-ul a fost o mare porcarie si si-a luat suficiente injuraturi Microsoft de la mine... sper ca Sony sa nu vrea sa copieze exemplul.
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    2. Sa compari librăria cu jocuri a consolei WiiU cu librăria XboxOne si PS4 nu e fair, comparaţia asta era bine sa o faci in decembrie 2014.
    Scuze, dar eu ma joc azi... nu in Decembrie 2014. Omul poate vrea sa-si ia consola sa se joace acum, nu sa astepte un an ca sa vada ce se mai intampla. Pe principiul asta, eu zic ca nici in Decembrie 2014 nu va fi bine... poate jocurile cele mai tari ies in Decembrie 2015. Sau 2016...

  9. #29 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post

    Scuze, dar eu ma joc azi... nu in Decembrie 2014. Omul poate vrea sa-si ia consola sa se joace acum, nu sa astepte un an ca sa vada ce se mai intampla. Pe principiul asta, eu zic ca nici in Decembrie 2014 nu va fi bine... poate jocurile cele mai tari ies in Decembrie 2015. Sau 2016...
    Si ce joci pe WiiU? Nu ma înţelege greşit nu am nimic cu Nintendo dar mie nu mi se mai potriveşte acum, poate ma prindea in urma cu vreo 25 de ani. Intr-un an de cand s-a lansat am văzut doar 3 jocuri care par mai interesante, la XboxOne 2 iar la PS4 niciunul Corect, azi 2/01/2014 castigator e WiiU, asa a fost si cu Xbox360 vs PS3, tot diferenţa de un an. Daca ma uit la vanzarile WiiU...Repet nu am nimic cu aceasta consola, doar ca eu nu cred ca e pt mine, nu cred ca pot sa joc un joc cu o poveste superba cum a fost TLOU pe PS3, Gears of War si Lost Odyssey pe Xbox360.

    PS daca as avea un copil sau doi i-aş creşte in materie de gaming cu WiiU, cum am crescut eu cu SNES si Atari

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O sa incerc sa listez cateva titluri bune, oferite de fiecare dintre cele 3 console in acest moment. Mai departe fiecare decide pe care o alege (atentie, nu luam in calcul Wii, PS3 sau Xbox 360 - consideram ca omul isi ia prima sa consola acum, in acest moment, nu in Decembrie 2014 sau 2015):

    Nintendo Wii U: Deus Ex: Human Revolution - Director's Cut, Assassin's Creed IV: Black Flag, Pikmin 3, Need for Speed: Most Wanted U, Mass Effect 3: Special Edition, Darksiders II, Batman: Arkham City - Armored Edition, New Super Mario Bros. U, Tekken Tag Tournament 2: Wii U Edition, Monster Hunter 3 Ultimate, Injustice: Gods Among Us, Call of Duty: Black Ops II, Resident Evil: Revelations, The Wonderful 101, ZombiU, Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist, Ninja Gaiden 3: Razor's Edge, Fifa 13, NBA 2K13, Super Mario 3D World, Rayman Legends, The Legend of Zelda: The Wind Waker HD, Trine 2: Director's Cut, Assassin's Creed 3, DuckTales: Remastered, Disney Infinity, Lego City Undercover, Nintendo Land, plus cateva mii de jocuri de Wii (printre care asa rapid avem Super Mario Galaxy, Legend of Zelda: Twilight Princess, Super Smash Bros Brawl, Rock Band 1&2, Xenoblade Chronicles, Rayman Origins, Metroid Prime Trilogy, Resident Evil 4, Donkey Kong Country Returns, No More Heroes, Mega Man 9, Golden Eye 007, Red Steel 1&2, Silent Hill: Shattered Memories, Castlevania, The Godfather, MadWorld, Dead Space: Extraction, Conduit 2, Sin and Punishment, etc. etc...)

    Xbox One: Fifa 14, NBA 2K14, Battlefield 4, Assassin's Creed IV, Call of Duty: Ghosts, Need for Speed: Rivals, Forza Motorsport 5, Dead Rising 3, Killer Instinct, Ryse: Son of Rome

    PS4: Fifa 14, NBA 2K14, Battlefield 4, Assassin's Creed IV, Call of Duty: Ghosts, Need for Speed: Rivals, Trine 2, Resogun, Lego Marvel Super Heroes, Injustice: Gods Among Us, Killzone Shadow Fall, Knack

    Bafta!

  11. #31 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Ma refeream la exclusivităţi, restul prefer sa le joc pe PS3. Am cautat o lista cu un top 10 WiiU, am gasit doar 3 jocuri foarte apreciate care par pt. alta vârstă la prima vedere si pe mine ma lasă rece, nu sunt fan platformer, am crescut destul cu Mario restul sunt multiplatform si din ce am înţeles se comportă mult mai bine pe un Xbox360/PS3.

    PS Daca un om vrea o experienţă interesanta si nu are nicio consola ii recomand PS3 si Xbox360, cu o librărie de aprox. 8 ani si exclusivităţi superbe, in niciun caz XO, PS4, WiiU
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    O sa incerc sa listez cateva titluri bune, oferite de fiecare dintre cele 3 console in acest moment. Mai departe fiecare decide pe care o alege (atentie, nu luam in calcul Wii, PS3 sau Xbox 360 - consideram ca omul isi ia prima sa consola acum, in acest moment, nu in Decembrie 2014 sau 2015)

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Ma refeream la exclusivităţi, restul prefer sa le joc pe PS3.
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Daca un om vrea o experienţă interesanta si nu are nicio consola ii recomand PS3 si Xbox360, cu o librărie de aprox. 8 ani si exclusivităţi superbe, in niciun caz XO, PS4, WiiU
    Cred ca tu ai incurcat titlul. Acesta este "Xbox One vs Wii U vs PS4" si nu "Xbox One vs Wii U vs PS4 vs PS3 vs Xbox 360"

  13. #33 SP
    Member anduthebest's Avatar
    Ce de anti-nintendo pe aici, bine ca are cine sa-i apere. Ca sa fii aproape complet va trebui sa cumperi cel putin 2 din aceste console, insa nintendo a fost intotdeauna despre the joy of gaming si chiar daca mi-au placut alte jocuri de pe alte platforme, cel mai bine tot pe nintendo systems m-am simtit. Personal consider ca aceste mature titles pentru care apreciati voi ps/xbox sunt pentru pustanii de varsta 18-20 de ani carora le place sa killuiasca si sunt blood thirsty...Mie imi place sa am fun cand ma joc, iar fun intr-un joc de genul ala nu pot sa am, dimpotriva as sta tensionat...Evident ca le mai alternez si eu, in prezent joc online 30 de minute pe zi black ops2 pe wii u and that's enough 4 me (asta pentru ca deocamdata nu are un titlu first party, unde sa pot juca competitiv online...dar mario kart 8 is comming.)

  14. #34 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Asa e, urasc Nintendo, mai ales eu...Joaca The Last of Us, Heavy Rain, Beyond, Lost Odyssey si apoi vino cu impresia asta de mature games pt pustani de 18-20.

  15. #35 SP
    Member anduthebest's Avatar
    Dant3 sa stii ca am incercat The last of Us si dupa 4 ore m-am lasat pentru ca nu-l suportam...asta este, that's me nu m-am simtit implicat de poveste si prefer gameplay over story, prea fragmentat 4 my taste. Nu a fost doar la adresa ta remarca mea cu anti-nintendo, doar a mai zis cineva aici ca e o gluma proasta, so don't take it personal. Sa speram ca 2014 va aduce jocuri bune pe toate platformele, ca sa nu supar pe nimeni!

  16. #36 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by anduthebest View Post
    Dant3 sa stii ca am incercat The last of Us si dupa 4 ore m-am lasat pentru ca nu-l suportam...asta este, that's me nu m-am simtit implicat de poveste si prefer gameplay over story, prea fragmentat 4 my taste.
    Stiu ca gusturile nu se discuta dar totuşi...Hai sa revin sa nu primesc warn pt off, nicio consola nu merita cumpărată acum, parerea mea.

    PS ma refer la consolele din numele topicului

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E bine ca exista cate ceva pentru fiecare si ca in sfarsit consolele au inceput sa isi ocupe locul de drept. Dovada sta GTA V care totusi nu puteti spune ca e un joc doar pt. "pusti de 18-20 de ani". Dar a demonstrat ca industria de gaming pe console e al naibii de bine asezata (ca dovada sta bugetul jocului si numarul de unitati vandute)...

    Wii U, X1 si PS4 sunt la inceputuri... dar cred ca incet incet vor demonstra ca merita o consola, chiar daca ai in casa un PC de 1000 de ori mai puternic. They always did!

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sheldon are aceeasi problema


  19. #39 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Acum ca am si eu doua dintre cele trei console si le-am butonat o perioada pot sa fac o mica comparatie.

    Din punct de vedere consola:
    • PS4 se misca mai rapid in meniuri;
    • Xbone pare mai organizat in dashbord, crashuri ocazionale la jocuri;
    • Ambele console au rulat jocurile fara nici o problema de input lag sau framerate.

    Din punct de vedere controler (aici parerile pot fi subiective, conform mainilor fiecaruia):
    • Xbone: + Analoguri superbe, ergonomie; - LB/RB cam prost amplasate si se misca un pic mai greoi prin meniuri; in rest se simte foarte bine in mana si nu am intampinat probleme cu el in jocuri;
    • PS4: + triggers, ergonomie, d-pad superb; - analoguri cam slabe calitativ si bateria cam slabuta; in rest se misca bine in jocuri si meniuri;
    • Un alt mare minus la ambele controlere sunt zonele glossy care lasa urme...

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    OEE: la ce anume ai intampinat crash-uri pe Xbox One? Nu de alta, dar mie nu mi s-a blocat nici macar o singura data... si am testat ceva joace pe el (exceptie TitanFall, CoD si BF4).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 7 Last Post: 28-01-2014, 20:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts