Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Sony anunta noul headset de Realitate Virtuala pentru PS4!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony anunta noul headset de Realitate Virtuala pentru PS4!

    Desi stirea este inca fierbinte si nu avem toate detaliile, consider ca o astfel de mutare din partea Sony este ceea ce numim in mod curent "a game changer" si trebuia neaparat pusa "pe hartie" in zona de Hot Story. Sunt convins ca multi asteptati de la GDC 2014 (Game Developer's Conference) anunturi importante, iar Sony nu a stat prea mult pe ganduri si a anuntat noua casca de realitate virtuala (virtual reality headset) pentru proaspata consola PlayStation 4.

    Anuntul a fost facut astazi in cadrul GDC de catre presedintele Sony Worldwide Studios, Shuehi Yoshida si a aparut sub titlul "Driving the Future of Innovation At Sony". Stim cu totii de problemele prin care a trecut Sony in ultima perioada (Jack Tretton retras, Disponibilizarile din cadrul Sony Santa Monica, Vanzarea diviziei Vaio, etc.) si genul acesta de anunt nu poate decat sa mai dreaga situatia, si sa demonstreze ca Sony mai are inca un cuvant important de spus, in special in aria de gaming unde suntem cei mai interesati.

    Am avut primul zvon legat de Sony si noul VR headset acum 6 luni, si cred ca majoritatea pariam pe faptul ca solutia Oculus Rift va fura startul si va fi prima pe piata. Veti spune ca nu exista termen de comparatie, pentru ca la Oculus Rift lucreaza nume mari (gen John Carmack) si exista deja variante pentru development pe piata. Well, nu uitati ca de cativa ani Sony are pe piata asa numitele "head mounted displays" si va readuc in atentie stirea legata de HMZ-T2 care a invatat si 3D.

    Prin urmare, teritoriul de headset-uri nu este strain celor de la Sony... si avand in vedere ca acum PS4 ar trebui sa fie suficient de puternic pentru a sustine macar 2 x 1280x720, eu zic ca e momentul perfect. Mai ales ca vine in perioada in care developmentul de PS4 e totusi la inceputuri... si as prefera ca de acum inainte mai toate titlurile sa vina cu suport pentru VR.

    Maine vom afla mai multe detalii, vom vedea si ce spun oamenii care au testat jucaria (si voi updata aceasta stire)... Sper sa aflam si o data de lansare exacta, un pret si totodata sper sa nu dezamageasca, mai ales acum cand pe langa Oculus Rift au aparut zvonuri cum ca si Microsoft lucreaza in secret la ceva de genul acesta. Totodata, ma rog sa nu fie un gimmick asa cum a fost 3D Gaming-ul, care aproape ca nu mai exista... Voi ce credeti? Va avea succes?

    Sursa: Forbes - Sony Announces Virtual Reality Headset For PS4.
    Attached Images Attached Images ps4_virtual_reality_headset.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asa cum am promis, am revenit cu un update legat de anuntul celor de la Sony. In cadrul conferintei de la GDC acestia nu doar ca au confirmat stirea prezentata de Forbes initial (care ne-a dat un pic de fiori pentru ca a disparut de pe site in totalitate), dar chiar au prezentat noul headset VR. Acesta poarta numele "Project Morpheus" si este momentan doar un dev kit. Desi nu putem vorbi despre versiunea finala, aceasta este functionala in totalitate, cei de la Sony pregatind pentru test booth cateva jocuri (printre care suna al naibii de tentant Thief si EVE Valkyrie).

    Haideti sa listam tot ce am aflat in timpul liveblog-urilor (din pacate nu a existat un live stream, prin urmare eu unul am strans informatiile de pe 3 liveblogs in acelasi timp - in caz ca apar mici discrepante, imi fac de acum mea-culpa). Prin urmare avem Project Morpheus specs & features:
    • 1080p display (nu stim inca daca avem doua screen-uri sau unul singur)
    • 90+ grade FOV (field of view)
    • 1000hz polling/tracking (via PS4 Eye)
    • Momentan nu exista varianta wireless iar firele au 5m
    • 3 metri "working volume"
    • Suport pentru 360 de grade
    • Support "forward prediction"
    • Functioneaza si daca porti ochelari
    • Functioneaza cu DualShock 4, PS Move si PS4 Eye
    • Supporta casti custom
    • Momentan va fi suportat doar PS4 (no PC version)
    • Latenta va fi "as low as possible"
    • Pretul va fi "as low as possible"
    • Disponibilitatea este "as soon as possible"
    • Experienta poate fi impartasita si pe ecran (pentru cei de langa tine)
    • Nu va putea functiona decat un VR per consola (PS4)
    • Se va conecta cu PS4 si TV-ul prin intermediul unui "breakout box"
    • Sistemul este de tip open pentru a elimina transpiratia sau aburirea ecranului (problema grava la Oculus Rift)
    • Sistemul va avea inclus un procesor
    • Diagonala unui panel LCD va fi de 5"
    • Sunt inclusi senzori de tip giroscop si accelerometru
    • Printre functiile prezentate avem Audio 3D si Social Screen
    Cam acestea sunt informatiile pe care le avem. Bineinteles ca fiind vorba de Developers Conference, Sony a explicat care sunt punctele importante pe care un game developer trebuie sa le atinga in cazul unui joc pentru VR:
    • Sight
    • Sound
    • Tracking
    • Control
    • Ease of Use
    • Content
    Aveti mai jos si cateva "capturi" de ecran de la conferinta... Asteptam sa vedem maine sesiunea de testing si ce reactii vor avea developerii, in special cei care deja au apucat sa testeze Oculus Rift.
    Attached Images Attached Images sony_ps4_vr_project_morpheus_01.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_02.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_03.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_04.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_05.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_06.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_07.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_08.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_09.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_10.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_11.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_12.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_13.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_14.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_15.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_16.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_17.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_18.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_21.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_22.jpg

  3. #3 SP
    Member Snake's Avatar
    Sa intelegem din imaginea de mai sus ca pentru a ne putea juca cu VR-ul de la Sony trebuie sa umblam dezbracati prin casa si sa ne rujam cu albastru? Glumesc. De-abia astept sa vad exact despre ce e vorba si cat de bine merge pe PS4. Daca e totul perfect si se incadreaza intr-un buget normal la cap - dupa parerea mea 300$ ar fi ideal, atunci PS4 chiar va zbura de pe rafturi tot anul 2014.

    In alta ordine de idei ma gandesc ca Sony a inceput sa renunte la ramuri care nu mai produceau bani iar PlayStation se vinde mai bine ca niciodata. Prin urmare, de ce sa nu mizeze pe cartea cea mai puternica?

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    "The show starts at today, March 18 and 5:45pm Pacific, of 12:45am UK time March 19."

    Sa înţeleg ca începe peste 15 min? Bănuiesc ca e doar pt. presa...

    PS: nu mai funcţionează acel link, cred ca au retras ştirea

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony anunta noul headset de Realitate Virtuala pentru PS4!

    Nu-i bai, incepe Live in cateva minute si vom sti 100%.

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Gata, Yoshida a inceput cu demo GoW VR, chiar sunt curios, înnebuneşte Pira

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deja au aratat jucaria. Arata ca dintr-un film S.F.

  8. #8 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    poze cu jucaria - Project Morpheus - Sony VR headset
    Attached Images Attached Images fvchgci.jpg apouhs4.jpg rpomfmn.jpg

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Se pare ca e momentan doar un devkit, nu e produsul final. Macar va fi disponibil pt. teste la GDC...

  10. #10 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Da, cred ca la E3 vom afla preţul si o dată de lansare

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Inca o poza
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1395191557540.jpg

  12. #12 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    ce ziceai MonkY ?
    Attached Images Attached Images m_5328f28b34b69_s.jpg m_5328f2a994f1d_s.jpg

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    ce ziceai MonkY ?
    Momentan nu zic nimic. Ma uit cuminte la 3 liveblogs si asimilez
    Ideea importanta e ca a spus "1920 x 1080" si nu "2 x 1920 x 1080". E posibil sa avem un screen si nu 2 precum la Oculus. Vedem imediat

    ---------- Post added 19-03-2014 at 03:35 ----------

    Hmm, au si Thief in varianta pentru Morpheus...

  14. #14 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Project Morpheus VR demos at GDC: The Deep (evade dangerous sea creatures), The Castle, EVE Valkyrie, Thief.

  15. #15 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ideea importanta e ca a spus "1920 x 1080" si nu "2 x 1920 x 1080". E posibil sa avem un screen si nu 2 precum la Oculus.
    Cred ca sunt două

    LE: Below are the current specifications of the prototype. Sony stressed they are subject to change:
    * Component: Processor unit, head-mounted unit
    * Display Method: LCD
    * Panel Size: 5 inches
    * Panel Resolution: 1920×RGB×1080 (960×RGB×1080 per eye)
    * Field of View: 90 degrees
    * Sensors: Accelerometer, Gyroscope
    * Connection interface: HDMI + USB
    * Function: 3D audio, Social Screen
    Sursa: Eurogamer
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1395193333179.jpg

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mbon, si acum pt. ca am updatat threadul... e timpul sa pic si eu linistit. Vedem maine exact ce si cum (deja tremur la gandul ca voi putea juca Valkyrie pe VR - it's a lifedream of mine). Well, thanks for your info sharing and being online with us!

    Bonus: jocurile demo pt. VR.
    Attached Images Attached Images sony_ps4_vr_project_morpheus_20.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_23.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_24.jpg sony_ps4_vr_project_morpheus_19.jpg

  17. #17 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    BTW: The new Oculus Rift costs $350 and this is what it's like

    stiu ca nu e produsul final, dar
    It's still just a development kit after all, and even the latest prototype ("Crystal Cove") is far from the expected final product. Today though, you've got one less excuse to stay in the dark: the second Oculus Rift development kit is available for pre-order, it costs $350, and it's really, really impressive. That's two reallys.
    poate Sony nu va avea un pret mai mare, daca vor totusi sa fie o competitie

  18. #18 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Astazi am fost si am cumparat o PS4 camera pentru baiatul meu si acum cand am ajuns acasa am citit ca au un contract cu cei de la NASA.

    Pe mine personal cu treaba asta au reusit sa ma corupa complet

  19. #19 SP
    Member Kratos's Avatar
    Momentan camera aceea este un fel de bibelou extrem de scump, atasat la consola.

    Cat despre contracte cu NASA, sa nu uitam ca pana si firme de catering au contracte cu ei. Asta nu inseamna ca si fac ceva prea important pe la NASA, unless you're really hungry!

  20. #20 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by Kratos View Post
    Momentan camera aceea este un fel de bibelou extrem de scump, atasat la consola.

    Cat despre contracte cu NASA, sa nu uitam ca pana si firme de catering au contracte cu ei. Asta nu inseamna ca si fac ceva prea important pe la NASA, unless you're really hungry!
    Pentru baietelul meu nu este un bibelou foarte scump, este o metoda sa se distreze. Ai citit macar ce am postat ?

    Sunt sigur ca Sony vor colabora cu cei de la NASA pentru a face mancare virtuala proiectata in casca. Asta ca sa fac si eu o gluma "buna"

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 481 Last Post: 29-10-2023, 04:58
  2. Sony anunta noul smartphone Xperia Z4 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 6 Last Post: 26-04-2015, 10:01
  3. Replies: 6 Last Post: 14-02-2015, 23:49
  4. Sony prezinta noul PS4... Not! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 8 Last Post: 15-05-2014, 19:17
  5. Replies: 4 Last Post: 06-09-2013, 15:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts