Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 50

Thread: The hackers who stole Christmas...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    The hackers who stole Christmas...

    Din pacate trebuie ca din start sa clarific faptul ca nu, nu este vorba despre un nou film din seria Grinch, ci doar un mic articol care parca striga sa fie scris drept urmare a celor intamplate in ultimele 3-4 zile. Imi pare rau ca am fost nevoit ca in perioada de Craciun in loc sa vad o activitate frenetica pe threadurile de genul "Ce joc ati terminat?" sau sa vad multe review-uri la jocuri, am ajuns sa vad zeci de pagini de plangeri la adresa serviciilor Xbox Live si PlayStation Network. Cum probabil stiati deja, aceste servicii au fost puse la pamant in ultimele zile, gratie grupului Lizard Squad.

    Cred ca am inteles cu totii motivele pentru care cei de la Lizard Squad au atacat initial (acum cateva luni) atat serviciile online oferite de Sony cat si cele ale celor de la Microsoft, Blizzard, and so on. Am tras concluzia atunci ca vroiau sa atraga atentia asupra faptului ca infrastructura si serviciile oferite lasa de dorit, si ca pot fi puse in genunchi de catre oricine are ceva cunostinte legate de DDoS (Distributed Denial of Service). Am acceptat tacit atunci, chiar daca nu am putut juca online o buna bucata de timp.

    Atunci a fost o situatie speciala, acum insa nu pot sa nu intreb "Why ruin the Christmas for so many kids?". Nu pot sa nu-mi imaginez pustii fericiti ca au primit cadou de Craciun o consola PS4 sau Xbox One... si care au despachetat frenetic cadoul frumos ambalat, doar pentru a realiza ca nu pot face absolut nimic pe consola respectiva, pentru ca nu se pot conecta. Poate au fost cativa mai norocosi care au primit si jocuri retail ce nu necesitau activare online... insa majoritatea parintilor sunt sigur ca nu si-au permis pachete atat de consistente, pentru multi fiind un efort financiar si achizitia consolei in sine. Si chiar si pentru aceia, stim foarte bine ca multe jocuri retail, fara patch-urile de tip Day1, sunt un dezastru absolut.

    Din cunostintele mele, Microsoft are pe Xbox Live aproximativ 50 de milioane de useri, in timp ce Sony are mai mult decat dublu - in jur de 110 milioane. Practic aceste 160 de milioane de useri genereaza zilnic niste milioane de dolari profit, iar perioade cum cele de sarbatori produc probabil chiar si de 10 ori mia mult. Ce nu inteleg eu insa este cum de Microsoft si Sony prefera sa stea cu serverele down, in loc sa investeasca in infrastructura, in servere mai puternice, in tech support specializat pe aceste tipuri de atacuri.

    Si ce nu inteleg este cum de pare atat de dificil sa ajunga la sursa acestor atacuri. Si cand spun asta ma gandesc la cei de la piratebay unde toate serviciile au pus umarul si i-au prins si condamnat in cateva zile. Sau ma gandesc la exemplul recent cu "The Interview", unde pana si Presedintele SUA a intervenit. Cum de acolo s-a putut interveni rapid, iar in cazul acesta in care doua companii (ce aduc o tona de profit la bugetul US), nu se poate face nimic?!?

    Personal ma bucuram ca am cateva zile libere de Craciun, zile in care aveam de gand sa termin cel putin 2-3 jocuri... sa scriu 2-3 reviews. Nu am reusit sa fac nimic altceva decat sa ma uit cu frustrare la consola care imi tot dadea eroari. Am incercat sa vad jumatatea plina a paharului, si mi-am adus aminte de chestia funny care circula de ceva timp pe internet: "Azi am ramas fara internet. A trebuit sa-mi petrec Craciunul cu familia. Par oameni de treaba"... Oricat am incercat, nu am ramas decat cu un gust amar.

    Intre timp, cei de la Lizard Squad au ajuns chiar sa dea interviuri si sa explice ca nu au fost niste simple attacuri DDoS, sa demonstreze incompetenta celor de la Sony si Microsoft... Si trebuie sa recunosc ca raspunsul (in special al celor de la Sony) a fost lent si jenant. La peste 48 de ore de PSN down, acestia ne spun doar ca "our engineers will be working to restore service as quickly as possible", asta dupa ce initial incercau sa se scuze ca PSN-ul e down pentru "scheduled maintenance" (si chiar am fost cativa dintre noi care i-am injurat ca in ziua de Craciun ei fac astfel de lucruri).

    In concluzie... a fost un Craciun trist pt. gameri, si nu pot sa nu intreb cum va arata viitorul, in special cand ma gandesc ca oameni de genul celor din Lizard Squad au acces din ce in ce mai mare la resurse... Ma uit in urma la anul 2011 si vad ca Sony nu a invatat mai nimic. Va reamintesc ca atunci s-a intamplat unul din cele mai mari hack-uri din toate timpurile, rezultatul fiind aproximativ 77 de milioane de conturi si date personale furate (si aproximativ 20 de zile de downtime).

    Daca acest gen de atacuri vor continua si nu se vor lua masuri, probabil ne vom intoarce incet-incet la sisteme de gaming offline... ne vom baza din nou pe retail si pe console care nici macar nu se conecteaza la net. Chiar ma gandesc ca din aceste atacuri cei mai "castigati" au fost cei care probabil se joaca pe console Nintendo... Pacat... mare pacat!

    Sunt curios care e parerea voastra legata de aceste vremuri, ce credeti despre atacuri... si mai ales, sunt curios cum v-ati petrecut sarbatorile. Hai La Multi Ani!
    Attached Images Attached Images anonymous.jpg

  2. #2 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Sincer a prins bine aceasta perioada de server down a celor de la PSN , am mai terminat si eu din DriveClub pe care chiar vi-l recomand sa-l cumparati si sa-l jucam impreuna La Multi Ani !

  3. #3 SP
    Member Joystick's Avatar
    Man ... trebuie sa fii si putin ''tampit'' sa faci hack in ziua de craciun .Chiar nu s-au gandit putin ca gamerii sunt oameni ? in ziua de craciun stam cu familia si prietenii...Trebuie sa ii intelegem, Kim Dotcom ia inteles , daruindule abonamente free for life pe MEGAUPLOAD ... The trolls are now happy , trolls go home . La Multi Ani !!!

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Stirea fost difuzata si la noi de digi24

  5. #5 SP
    Junior Member GoLd^'s Avatar
    Se spune ca atunci cand faci DDoS, nu faci hack, nu il poti numi hack, pur si simplu nu poti sa impiedici acest lucru, si totusi daca cauti pe internet ( ce trebuie ) vezi ca exista masura de prevenire a acestui ' lucru ' ( sa nu zicem atac ), referitor la ce au facut cei din Lizard Squad. Totusi, vorba unuia de pe internet, ceva de genul: "destul de trist ca in ziua de astazi cu atatea posibilitati, orice grup de pustani pot face una ca asta unor companii gigant". In fine, noi sa fim sanatosi. Cat despre sarbatori, toate bune, iar mosu, numai cuvinte de lauda la adresa lui.
    P.S. Gluma cu netu, buna.

  6. #6 SP
    Member Dark Wadder's Avatar
    1. In aceasta perioada se astepta lumea sa dea navala pe PSN/Xbox Live. Asadar cei de la Sony/Microsoft trebuiau sa fie pregatiti. Se pare ca nu erau - o parte din oamenii de baza fiind efectiv adusi inapoi din vacante cu avioane particulare pentru a se putea face fata crizei. De asemenea hackerii - exact cei care i-au ingenucheat acum - le mai aratasera inca o data "motanul" anul acesta. Nu trebuie sa fii geniu sa astepti o "reverificare" a serviciului tau de sarbatori.
    2. Cu trafic imens deja, cu probleme, etc - nu iti bati niciodata cuie in talpa adiacente. Lansarea comediei The interview putea fii amanata in mediu online pentru prima saptamana a lui ianuarie. In schimb au incerct sa-si optimizeze profitul si cred ca au gasit in schimb buturuga mica necesara sa rastoarne ambele caruri mari.
    3. Pana la urma mai bine pentru cei mici ca au avut de sarbatori aceste servicii jos. Mai mult timp cu familia. Si poate au avut asa timpul necesar sa citeasca si o... CARTE.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mah, nush cum a fost cu PSN, dar microsoft a fost in stare sa repare partea de gaming + MP + store in aceiasi seara (cred ca a avut un downtime de maxim 3-4h), ceea ce pot spune ca e chiar ok (asta daca nu asteptati un joc gratuit de la ei pentru downtime de 2-3-4 zile) mai ales pentru cei ca mine, care cu greu si-au luat cateva zile libere de sarbatori si care voiau ca in timpu ala, sa se joace (in cazul meu, fiind si iubita plecata din Bucuresti ).

  8. #8 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    da , asta mi se pare si mie cel mai trist in tabara Sony , caci MS a reusit sa repare "defectu' " intr-un timp decent , in schimb sony..azi vad ca merge.

  9. #9 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Nu sunt eu genul care sa rascoleasca trecutul si sa traiasca in trecut dar, dupa ce s-a intamplat in 2011, Sony trebuia sa aiba infrastructura bulletproof acum, se pare ca treaba aia cu trebuie sa ne intelegem trecutul ca sa fim pregatiti pentru viitor I se potriveste cel mai bine lui Sony care nu numai ca nu a inteles nimic din ce s-a intamplat in 2011 dar nu a luat se pare nicio masura daca s-a ajuns din nou la astfel de situatie. Despre grupul de teribilisti mi-am spus parerea in threadul Clubul Playstation 4.

  10. #10 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Nu stiu cum vedeti voi situatia, poate sunt eu mai pretentios, insa consider ca perioadele de intrerupere pe care PSN-ul le-a avut in ultimele 2-3 luni nu ar fi trebuit sa le aiba nici in 10 ani. Mai ales ca vorbim despre Sony, un colos in adevaratul sens al cuvantului, fara niciun fel de exagerare.

  11. #11 SP
    Member eneea's Avatar
    Eu am plecat acasa la parinti, si am luat ucm ine doar laptopul si un Nintendo DS...si ma bucur ca de aveam xbossu si nu puteam juca titanfall facema urat .
    Nasol ca n use investeste in securitate, totusi platim un serviciu

  12. #12 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Mai bine luai o carte de limba și literatura romana

    Cat despre subiectul threadului ... eu consider ca acest tip de "comportament" este similar cu "terorismul informatic" si pustii teribilisti, pica in capcana adevaratelor creiere din spatele ideii, majoritatea acest "hakeri" sunt doar niste victime colaterale. Eu am avut de-a face cu organizatia "anomymus" la un moment dat in cariera si va pot spune ca sunt doar niste "oi" conduse si impinse din spate de niste indivizi manipulatori (indivizi foarte inteligenti insa malefici).

    Personal consider ca traim intr-o epoca unde fiecare trebuie sa se protejeze singur, sa nu ne mai bazam pe alte companii sau persoane sa aibe grija de noi doar pentru ca le oferit niste bani lunar.

  13. #13 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Sincer sa fiu, nu am avut nici o problema cu PSN-ul inainte sau dupa Craciun. In ziua de Craciun nu m-am jucat deci nu comentez nimic.
    Cat despre multiplayer, vorba lui DeeJay-Rainy, abia a mai jucat si lumea la singleplayer pentru a mai termina din jocuri.
    Bine, asa cum a zis si razvanrazy, imi pare rau de persoanele care nu prea au timp de jocuri si care si-au facut sperante sa joace la mp acum in vacanta. Cat despre restul, cei care incingeti consolele zilnic: mai jucati oameni buni si singleplayer ca nu e sfarsitul lumii! Abia mai terminati si voi cateva jocuri.

  14. #14 SP
    Member gabytzu16's Avatar
    Nu vreau sa ii disculp , dar in 2011 sa zicem ca ofereau acces la psn free , iar acel atac a fost o greseala , o vulnerabilitate pe care trebuiau sa o repare. Dar in 2014 , la un an dupa ce se bateau cu pumnii-n piept ca pe ps4 va fi necesar un cont ps+ pentru "large investment of resources" , sa stai cu serverele down atata timp.... Vorbim totusi de un serviciu platit , nu spun ca e o avere , dar totusi costa. Ce doamne iarta-ma fac cu banii primiti din abonamente? Unde sunt acele large investments of resources ?!

  15. #15 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Cele mai bune glume, sunt glumele proaste facute bine.

  16. #16 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sunt curios care e parerea voastra legata de aceste vremuri, ce credeti despre atacuri...
    Parerea mea e foarte proasta, cei care lanseaza astfel de atacuri sunt niste vandali cibernetici, adica echivalentul "maimutelor" (ca nu le pot spune altfel) care distrug bancile si cosurile de gunoi din parcuri.

    Pedeapsa pentru astfel de specimene e mult prea mica, pot sa-l inteleg pe unul care cloneaza carduri sau care efectiv fura bani dintr-un cont, da, nu e bine deloc sa furi, dar repet, il inteleg pe respectivul infractor. Insa nu pot intelege un vandal, mai ales un vandal cibernetic. Hai ca unuia care distruge bancile in parc i-as putea gasi o scuza, e cretin, s-a nascut cu o defectiune mentala grava. Dar un "hacker"? Ala nu mai poti spune ca e prost de bubuie, de ce face atunci asa ceva? Pe bune ca nu pot pricepe.

    Unii probabil ca vor spune ca e bine ce fac, arata vulnerabilitati ale sistemelor. Nu-s deloc de acord cu ideea respectiva, poti foarte usor sa arati vulnerabilitati si fara sa strici, poti trimite un mail catre Sony si daca nu esti bagat in seama poti face publica vulnerabilitatea, dar fara a o exploata.

    Si mai e un aspect foarte urat aici - prin faptele lor ne ingradesc nu doar accesul la anumite servicii, mai grav e ca riscam sa nu mai avem deloc libertate in spatiul online. Amintesc de evenimentele de la 11 sep 2011 si de ce a urmat dupa... nu mai poti sa intri intr-un avion fara sa te scaneze si in fund, trebuie sa te descalti daca ai pantofi cu talpa groasa, sa-ti dai jos cureaua, sa nu ai la tine flacoane cu lichid, etc, etc, totul din cauza unor imbelici.

    Stiti probabil de legea care va da voie sa fie controlat orice PC fara mandat, va convine? Daca se va adopta putem spune adio la libertatea noastra digitala, poate orice "Garcea" sa intre oricand peste tine si sa-ti ia PC-ul. Iar marii "hackeri" din squadul soparlica nu fac decat sa duca lucrurile in directia aia.

    De ce oare trebuie sa platitm toti pentru actiunile unor idioti?

    In final vreau sa revin la ideea de vandal: un vandal e un "jeg" de om, un frustrat care nu e in stare sa creeze ceva si distruge ce au cladit altii. Iar pedeapsa pentru asa ceva ar trebui sa fie mult mai mare, mai ales pentru recidiva. Imi cer scuze pentru apelativele pe care le-am folosit, dar consider ca cei vizati le merita pe deplin.

  17. #17 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Nici eu nu inteleg foarte bine atacuri de acest fel. Respectivul nu se alege cu nimic. Cum zice Raver, de clonai un card iesea parnos, asa doar provoci pagube si disconfort aiurea. Iar de vrei sa faci spectacol cu cunostintele tale in materie de IT, exista si altfel de metode.

  18. #18 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    pe mine personal nu m-a afectat acest lucru pentru ca mi-am luat Far Cry 4 si am avut ce sa ma joc

  19. #19 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Asta nu e o scuza pentru nimeni. Nu conteaza ca nu te-a afectat pe tine, poate nu aveai Far Cry 4 si vroiai sa joci Destiny sau FIFA online, ce faceai atunci ? Chiar daca tu nu ai avut nevoie de online, el trebuia sa fie disponibil oricand, ca doar de-aia il platesti.

  20. #20 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    eu nu traiesc pe console daca nu ar fi mers asta e nu o sa fac crize am si alte chestii de facut si fifa online? give me a break

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 11-03-2012, 01:54
  2. Replies: 0 Last Post: 26-12-2011, 09:19
  3. Who do you think will join the SSB? By Sosetila in forum Nintendo Wii
    Replies: 2 Last Post: 17-10-2011, 22:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts