Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: E3 2014: Mega interviu - The Verdict

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    E3 2014: Mega interviu - The Verdict

    Initial m-am gandit sa procedez ca de obicei: sa adun informatiile de la toate conferintele de presa, trailerele, anunturile si toate cele, sa fac o lista, ceva calcule si sa trag o linie sub care sa trec intr-un articol concluziile aferente. Insa mi-am dat adus aminte ca frigiderul meu este momentan plin, si in ideea ca poate v-ati plictisit deja de parerile mele, m-am gandit ca ar fi bine sa aflam ce spun de fapt gamerii despre tot ce s-a intamplat in cadrul E3 2014. Prin urmare, vom selecta 10 gameri veterani de pe CG care au vizionat toate conferintele sau care au fost alaturi de noi pe ChatBox si in threadurile dedicate. Dupa care ii voi chinui pe ei cu aceleasi intrebari la care as fi vrut initial sa raspund chiar eu. La naiba, de fapt o sa scriu si eu - nu pot rata ocazia sa fiu macar in mica masura o tinta pentru haters and fanboys. So, let's do it!

    Salut! Inainte de toate, spune-ne cateva cuvinte despre tine si ce-ai facut in ultimii 6 ani pe CG?
    • AndRewqp: Salut, nu am ce sa spun prea multe despre mine, am 23 de ani, sunt student la medicina si sunt pasionat de gaming si mai ales de gaming-ul pe console, altfel nu as participa la acest interviu. Fac parte din aceasta comunitate, consolegames.ro, inca din primele luni si activitatea mea principala a fost redactarea stirilor si am ocupat si functia de editor, insa din pacate timpul liber este din ce in ce mai limitat, de aceea si activitatea mea a scazut pe forum, dar asta nu inseamna ca nu intru de mai multe ori pe zi si nu sunt la curent cu tot ce se discuta. Sa nu uit, probabil ca unii dintre voi ma stiti si de la campionatele de fifa organizate pe forum. In rest sunt un membru obisnuit care se entuziasmeaza foarte repede cand vede un joc nou sau o stire/informatie despre jocurile mele favorite si ma bucur cand mai prind putin timp liber sa ma relaxez la o sesiune de gaming sau sa ma enervez, depinde de joc si de nivel, cei cu Fifa stiu la ce ma refer foarte bine.
    • Dant3: Hmm, cateva cuvinte, sa nu plictisim. Gamingul este o parte din viata mea, imediat dupa '89 am pus mana pe o consola de jocuri, un Atari cumparat din Istanbul, pe la noi inca batea vantul schimbarii. Dar consola care mi-a marcat copilaria a fost un SNES cumparat din Germania. Apoi au urmat si celebrele console Terminator plus vreo cateva console portabile no name. In concluzie, de cand am cunoscut acest drog nu am mai putut sa renunt la el. Revenind la forum si cei 6 ani. Mai avem un pic si mergem la scoala nici nu stiu cum au trecut 6 ani atat de repede, 6 ani frumosi, atunci cand am avut timp am scris stiri, cateva recenzii si cel mai important, am cunoscut cativa oameni deosebiti. Sper sa avem un interviu si dupa E3 2050.
    • eagle-eye: 'ello! Numele meu real e Robert (nu, chiar nu ma numesc Igalai) si compensez lipsa inaltimii fizice prin pasiunea pentru jocuri. Din pacate n-am 6 ani pe CG, ci doar 4, dar au fost 4 ani frumosi in care am cunoscut oameni la fel de frumosi si pot spune ca am facut de toate. Am citit, am scris, am cumparat, am trolat, am facut offtopic, am participat la concursuri, am primit infraction-uri - de toate! Doar ca n-am fost banat, dar ma pot lipsi de asta.
    • h0stile: Au trecut deja 6 ani? Imi aduc bine aminte de vara anului 2008. Eram o mana de oameni, iar entuziasmul era cat casa. Pentru mine, CG a fost in acele timpuri o experienta de care aveam nevoie. Fara CG cu siguranta nu as fi fost unde sunt azi. Am cunoscut o gramada de oameni interesanti, i-am ascultat, ne-am si ciondanit putin, dar pana la urma am inteles ca varietatea parerilor si personalitatilor prezente pe forum este fix ceea ce ar trebui sa apreciem, iar asta ma ajuta azi mai mult decat mi-as fi putut imagina la momentul respectiv.
    • OEE: Sunt un gamer, restul e irelevant. Iar pe CG am trollat, am lurkuit, am frecat menta si am contribuit. (cica am si moderat)
    • paunstefan: Iti dai seama ca nu esti asa interesant cand te pune cineva sa spui ceva despre tine... Pai, am 17 ani, am descoperit CG-ul in 2009 si de atunci am devenit consolist, am inteles ca jocurile inseamna mai mult decat explozii si pac-pac si am cunoscut o comunitate extraordianta. Si dupa cum vedeti, anul acesta am devenit Editor.
    • Rasko: Duh, herro all!! Ce-am facut in ultimii 6 ani pe cg...Hmm.. I'll tell you what: PRIETENI!! Da, mi-am facut niste prieteni adevarati cu care m-am intalnit sau nu de-a lungul acestor ani, oameni cu care am ras copios, am baut, i-am ajutat sau m-au ajutat, ne-am bucurat de prezenta reciproca atat online cat si in real life. Prieteni pe care i-am sunat BEAT MORT la 6 dimineata si nu mi-au inchis telefonul(fooooarte rar asa ceva), prieteni pe care i-am primit cu drag la mine in casa si cu care am impartasit si bune si rele. Iar sa ajunga un forum la performantele de mai sus e mare lucru, trust me.
    • ReNeGaDe124: Salut! Eu sunt Calin si sunt un pasionat al gamingului, in special cel pe console, si al colectionatului de trofee pe PlayStation. Mereu mi-a placut sa fiu la curent cu cele mai noi informatii din industria gamingului si de asemenea sa le impartasesc cu restul comunitatii. Cam asta am facut in ultimii ani pe CG, am incercat sa ofer subiecte de dezbatere membrilor si sa iau parte la discutii interesante.
    • FishyBon3: Salutare!! Am descoperit o super comunitate de gameri romani si m-am delectat cu cel mai bun content legat de jocuri(stiri, jocuri etc.)
    • RonanN1: Hello! Numele meu este Viorel, sunt din Cluj si am 28 de ani. Ce-am facut in ultimii ani pe CG? Hmm...pai in primul rand m-am maturizat si am invatat sa fiu mai moderat in discutii (pt. ca toti stim cum am fost la inceput) si in al 2-lea rand...am incercat sa "colorez" putin atmosfera prin modul meu de a posta
    • MonkY: Howdy partners! I'm MonkY and i'm a gamoholic! In ultimii 6 ani mi-am consumat drogul alaturi de voi pe ConsoleGames.ro. Probabil v-ati saturat la cat de des ma vedeti spammand pe forum, asa ca nu va retin. Trebuie neaparat sa spun insa ca prietenul meu imaginar v-a transmis ca va iubeste!
    uncharted_4.jpg


    Ce console detii din cele prezentate la E3? Si ce ti-ai dori sa achizitionezi dupa E3 2014?
    • AndRewqp: Din pacate nu detin nicio console current-gen, PS4, XO sau WiiU, dar am inceput sa strang bani la pusculita si deja imi fac planuri pentru urmatoarea achizitie. Inca nu sunt 100% sigur ce voi cumpara, dar un lucru e sigur, mai mult ca oricand, mai ales dupa acest E3 avand in vedere jocurile ce au fost prezentate, trebuie cumparate ambele console, atat PS4 cat si XO la un moment dat, mai ales ca acum avem optiune de-a cumpara un XO si fara kinect. Insa probabil ca prima mea achizitie va fi un PS4 datorita francizilor pe care le-am jucat pe PS3 si neaparat vreau sa joc si continuarile lor.
    • Dant3: Deocamdata nu am trecut la generatia actuala, am un PS3 si o Vacuta ( PS Vita). Dupa E3 m-am hotarat sa cumpar o consola PS4 Glacier White, cred ca prin septembrie cand se lanseaza. Probabil va veni si un XboxOne dar prin 2016, un bundle cu Gears of War imi doresc.
    • eagle-eye: Ce?! Au prezentat console noi la E3? . In ciuda faptului ca nu sunt fanboy, n-am decat console Sony: un PS2 care s-a prafuit, un PS3 gras si vechi care inca merge struna si mai nou un PS4 stralucitor! Nu vreau sa mai achizitionez nimic. Nintendo nu-i de mine iar la Xbox nu-mi plac exclusivitatile (let the hate begin).
    • h0stile: Mie imi place tot ce e nou. Eu sunt acela caruia ii ploua in gura dupa orice gaselnita noua si daca vad ceva intr-o reclama ard de nerabdare sa vad cum e si in realitate. Momentan am un PlayStation 4. Urmeaza Aisha Tyler, dar inca nu sunt sigur ca voi face pasul acesta in 2014.
    • OEE: PlayStation 4, PlayStation Vita & Xbox One (ar mai fi si toate old gen, dar nu cred ca mai treuie amintite). Nu doresc sa achizitionez nimic altceva. De fapt o sa vand Xbox One pana se mai strang exclusivitati, In afara de Halo nu au nimic care sa ma intereseze.
    • paunstefan: Momentan detin un PS3 si urmeaza sa achizitionez un PS4 in lunile ce urmeaza.
    • Rasko: PS4, PS3, Xbox 360, Wii, PS2, SNES si tocmai am achizitionat un Xbox One care probabil imi ajunge maine.
    • ReNeGaDe124: Momentan detin doar PS4, PS3 si PS Vita insa, in urma acestui E3, voi avea in vedere sa achizitionez pe viitor atat Xbox One, cat si Wii U, pentru a putea juca jocurile exclusive de pe aceste 2 platforme.
    • FishyBon3: PS3, PS4.Pentru mine e de ajuns, poate voi lua in calcul o achizitie a Xbox One pe viitor.
    • RonanN1: Momentan detin doar un XBOX ONE dar vreau sa-mi iau un PS4 si un WiiU (in ordinea asta) pana la sf. anului.
    • MonkY: Sunt un mare detinator de console, deci le cam detin pe toate. As vrea sa detin si un cont in banca pe masura datoriilor - that would be nice. Dupa E3 2014 probabil imi voi achizitiona si un 3DS - Pokemon forever! (prietenul meu imaginar m-a fortat sa spun asta).
    asassins-creed-unity.jpg


    Care este impresia ta generala despre E3-ul din anul acesta?
    • AndRewqp: E3 din acest an a fost unul dintre cele mai bune din ultimii ani, se vede ca atat Microsoft cat si Sony si-au facut temele si au avut conferinte excelente si ne-au oferit exact ce ne doream si ceream de atata timp, jocuri, jocuri, jocuri. Este adevarat ca Sony a inceput conferinta mai greu si au avut cateva momente de plictiseala sau care nu aveau ce sa caute la E3, de exemplu prezentarea serialului „Powers”, insa la sfarsit au aruncat bombele si au reusit sa redreseze situatia, iar Microsoft a avut o conferinta aproape perfecta, asa ca fanii din ambele tabere au de ce sa fie fericiti si multumiti. Din pacate, cel putin asa mi se pare mie, a lipsit facutor-ul acela „WOW”, un joc surpriza care sa ne dea pe toti pe spate si sa ne intrebam unde a fost ascuns tot acest timp, vezi anul trecut „The last of us” la VGA.
    • Dant3: Un E3 foarte bun, am vazut conferinte doar cu jocuri, printre cele mai bune E3 -uri din ultimii ani.
    • eagle-eye: Un E3 bun, ca la carte si corect executat. Dar atat. Nimic wow, nimic care sa ma dea pe spate, nimic inovativ in materie de tehnologie (ma asteptam sa vad ceva Morpheus).
    • h0stile: Si diluat si concentrat in acelasi timp. Au inceput anunturile inca dinainte de E3, pentru ca in timpul conferintelor sa nu mai avem parte de acele surprize care ne-au incantat atat de mult in anii precedenti. In plus, azi e din ce in ce mai greu sa tii un secret. Aproapte tot ceea ce s-a anuntat la acest E3 a fost prezent sub o forma sau alta pe diverse canale si asta e pacat. S-au concentrat insa pe Aisha Tyler si am apreciat acest lucru.
    • OEE: Meh, se putea mult mai bine. De fapt nu a fost rau, dar faptul ca pre-E3 au dat mai tot ce s-a prezentat a lasat un gust amar, ruinand orice surpriza pe care ne-au fi putut face conferintele.
    • paunstefan: Cel mai bun E3 din cele pe care le-am urmarit eu (adica din 2010 pana acum), s-a axat pe jocuri, nu prea am mai auzit de TV, Kinect, Move si alte gimmick-uri, asa vreau sa fie E3-ul de acum incolo.
    • Rasko: In agara de unele dezamagiri personale, fenomenala. Games, games, games, games. Nu conteaza ca nu se lanseaza anul acesta, it's all about the phokin' games!!
    • ReNeGaDe124: Sunt cam dezamagit de E3-ul de anul acesta. Multe dintre anunturi au fost leakuite inainte de conferinte, prea multe trailere CGI, prea multe jocuri planificate pentru 2015. Sper ca asta sa fie doar din cauza perioadei de tranzitie de la last-gen la current-gen si ca la anul sa avem parte de o imbunatatire.
    • FishyBon3: E3 de anul acesta a reprezentat o inlantuire de asteptari, hype, jocuri pentru next-gen, toate prezentate aproape perfect.Pentru mine este cel mai bun E3 pe care l-am vazut, intrucat anul acesta, competitia a fost castigata de gameri.Per total un E3 la care visam de ceva timp.
    • RonanN1: Impresia este buna. Ce nu mi-a placut a fost faptul ca Microsoft a ignorat TOTAL X360-ul. Stiu foarte bine ca unele jocuri sunt multiplatform si ca se vor lansa si pe X360 dar totusi...
    • MonkY: Impresia mea este impresionanta! Am avut schimbari de situatie (parca au vorbit intre ei cei de la MS sa faca un mic schimb cu cei de la Sony ca mod de prezentare), am avut noi IP-uri (desi nu suficiente), am avut si ceva ratari, dar per total cred ca este unul din cele mai reusite E3-uri din ultimii ani. Motto-ul urmatoarelor E3-uri ar trebui sa fie clar: "Less talk, more games!"
    bloodborne2.jpg


    Daca ar trebui sa faci un "clasament" al conferintelor, care ar fi acela?
    • AndRewqp: Primele doua locuri Sony si Microsoft, nu as putea sa le diferentiez din pacate, amandoua au fost excelente si au avut momente foarte bune si mai putin bune, insa trebuie felicitati cei de la Microsoft ca si-au ascultat fanii, iar ultimele schimbari si anunturi au fost extrem de apreciate, iar conferinta lor din acest an a fost exact de ce aveau nevoie fanii, pe cand cei de la Sony au mers pe aceasi linie de cand au anuntat PS4, asa ca le-as oferi totusi celor de la Microsoft locul 1, pentru ca si-au recunoscut greselile si au venit cu schimbarile potrivite. Pe locul 3 as plasa conferinta celor de la Ubisoft, m-a surprins placut noul joc „Rainbow Six Siege” si mi-a placut extrem de mult noul joc Assassin’s Creed si au prezentat jocurile cele mai asteptate cu gameplay, pe locul 4 Nintendo, au jocuri grozave, dar din pacate conferinta a dezamagit si in plus am aflat despre multe jocuri dupa ce s-a terminat conferinta, iar pe ultimul loc EA, foarte dezamagit, nu au aratat niciun joc pe care il asteptam si peste 70% din timp ne-au aratat jocuri din diviza EA Sports.
    • Dant3: O sa fac un clasament la rece, din pacate o sa lipseasca prima dragoste, conferinta Nintendo, nu am avut timp sa o urmaresc.
      1. Microsoft - 9 o conferinta foarte buna, dar au lipsit jocurile pe care le astept eu ( Quantum Break, Gears of War, inca mai visez la un Lost Odyssey 2, gameplay Halo5 )
      2. Sony - 8.5 o conferinta buna salvata de Uncharted, The Order 1886, mi-a mai placut din trailer si atmosfera din Bloodborne. Daca imi aratau un God of War 4, Agent, The Last Guardian plus un mic teaser de la urmatorul proiect Quantic Dream primeau 10 cu steluta
      3. Ubisoft - 7.5 destul de ok conferinta, mi-au placut foarte mult 2 jocuri, AC: Unity ( in sfarsit Franta ) si Valiant Hearts
      4. EA - 4 am fost foarte dezamagit, asteptam macar un teaser pt. urmatoarea trilogie Mass Effect, in rest nu am vazut nimic pt mine.
    • eagle-eye: Ar fi destul de dificil sa aleg un loc intai, deoarece atat Microsoft cat si Sony au avut partile lor bune si proaste. Dar avand in vedere evolutia fata de anul trecut, clar Microsoft a castigat, si-a invatat lectia si si-a facut temele, urmat de Sony. Ubisoft pe 3, iar EA a fost dezastruos, nici nu-l pun in clasament. Nu pun nici Nintendo pentru ca nu m-am uitat, dupa cum spuneam n-am nicio treaba cu acea zona a gaming-ului si nu ma intereseaza, dar din cate am auzit n-a fost cine stie ce.
    • h0stile: Mi-a placut conferinta Ubisoft si mi-au placut jocurile Ubisoft prezentate. Am apreciat imens efortul facut de Microsoft si as putea spune ca au sanse sa-i ajunga de sarbatori, cel putin in privinta vanzarilor, pe cei de la Sony. Mi-a placut insa conferinta Sony pentru ca Uncharted si asta spune tot. Undeva jos, mult mai jos de locul 4, este Electronic Arts. Au venit cu serie de dev diaries care nu m-au impresionat deloc. Cu siguranta aceste jocuri vor fi cap de afis anul viitor, dar anul acesta Electronic Arts a aratat ca, de fapt, nu are Aisha Tyler next-gen cu care sa se laude.
    • OEE: 1. Microsoft + Sony. La egalitate de data asta. Noul stil Microsoft a fost fenomental, games games games, doar ca nu au impresionat prin nimic. Sont in schimb a avut content + multi devs, dar m-au bagat la somn prin stilul lor invechit.
      2. Ubisoft - au avut ce prezenta, conferinta destul de antrenanta si un mare + au fost gameplay vids din jocurile lor, nu doar trailere;
      3. Square-Enix - au arata cate putin din toate, fiind mai mult axata pe fani decat pe presa;
      4. Nintendo - desi au inceput fenomenal (best intro in history), in rest a fost haos total, nu au stiut sa isi prezinte deloc jocurile. Au zis ca s-a terminat conferinta, dar apoi au inceput sa toarne niste titluri mari total haotic si fara sa intelegi care e treaba cu ele. Macar au aratat jocuri;
      4. EA - toti asteptam de la ei niste titluri dar ei ne-au prezentat faptul ca ne vor prezenta prezentarea intr-un viitor care nu e prezentul.
    • paunstefan: Pe locul 1 Sony, datorita jocurilor prezentate, urmat foarte aproape de Microsoft, apoi Ubisoft si pe ultimul loc EA, nici nu stiu de ce s-au mai chinuit.
    • Rasko: 1. Sony 2. Microsoft 3. Ubisoft
    • ReNeGaDe124: Clasamentul ar fi urmatorul, voi da si niste note: Microsoft - 9, Sony - 8, Nintendo - 7, Ubisoft - 7, EA - 4
    • FishyBon3: 1.Microsoft 2.Sony 3.Ubisoft 4.Nintendo si 10.EA.
    • RonanN1: Sony - Microsoft - Nintendo - Ubisoft -EA
    • MonkY: E greu cu clasamentul, insa trebuie sa recunosc ca Microsoft m-a castigat total, din secunda in care au declarat "It's all about the games today". Deci ocupa locul 1. Urmat de Sony (la care am avut momente in care era sa adorm - noroc cu finalul). Dupa care Ubisoft, urmat de EA (sorry sports) si Nintendo.
    batman_arkham_knight_scarecrow.jpg


    Ce joc asteptai sa vezi cel mai mult la E3? Daca l-ai primit, cum ti s-a parut?
    • AndRewqp: Asteptam sa vad foarte mult Uncharted 4, trailerul a fost fantastic, dar la cat sunt de entuziasmat de acele imagini imi este frica sa nu fiu dezamagit la final, imi este foarte greu sa cred ca se poate ajunge la asemenea perfomante dupa doi ani de la lansarea consolei, insa sa nu uitam ca ND nu ne-a dezamagit niciodata. Al doilea joc pe care il asteptam era „Project Beast”, care se numeste „Bloodborne” stiam studioul care se ocupa de joc si ma asteptam sa fie ceva special si a fost, iar acele cateva secunde de gameplay mi-a oferit hype-ul necesar ca sa devina unul dintre cele mai asteptate jocuri pentru PS4, dupa Uncharted.
    • Dant3: Stiu ca era prea devreme, visam o bomba, The Last of Us 2, Mass Effect, The Last Guardian, Agent, Cyberpunk 2077 si nu in ultimul rand a lipsit cu desavarsire un studio pe care-l iubesc Quantic Dream
    • eagle-eye: Indiferent de jocurile anuntate, cel mai mult astept acel joc surpriza, la care... nu ma astept! Fie ca e IP nou sau sequel/prequel pentru o serie deja existenta, mereu tanjesc dupa surprize la E3. Iar anul acesta a fost No Man's Sky, un titlu pe care-l credeam pierdut din pricina indundatiei pe care a avut-o studioul. Also, The Witcher 3 won the event.
    • h0stile: Am visat ca o sa vad ceva legat de Gears of War si poate un nou God of War. Daca in cazul Gears era clar nu aveau ce sa arate, God of War nu cred ca era chiar atat de departe. Eram insa 99,9% sigur ca vom vedea Uncharted 4 si m-am bucurat pentru acele cateva secunde in paradis. As fi sperat la putin Aisha Tyler gameplay. Ceva de genul acesta au facut si cu primul Uncharted si le-a iesit bine. Pentru un joc care ar trebui sa iasa anul viitor, nu cred ca era imposibil.
    • OEE: Bloodborne - Fus Ro ****ing yeah! si Mass Effect
    • paunstefan: Cel mai mult asteptam noul Uncharted, l-am primit si mi-a placut ce am vazut, dar as fi vrut sa primim un trailer mai lung, prea ne tin in suspans.
    • Rasko: Gears of War si/sau God of War si/sau Red Dead Redemption: n-am avut parte de nici unul dintre acestea...
    • ReNeGaDe124: Cel mai mult asteptam sa vad Uncharted 4 si ma pot declara multumit, desi mi-as fi dorit sa vad mai mult din joc. Trailerul a fost prea scurt, mult prea scurt. Dar grafica aia, WOW.
    • FishyBon3: Nu pot zice ca asteptam un joc anume, insa cel ce m-a facut sa stau cu sufletul la gura a fost Uncharted 4.Pot sa zic ca daca arata ca in trailer, si ruleaza cu 1080p@60fps, my wet dream'll come trueDe asemenea si de la The Division aveam asteptari mai marete, dar na, macar stim ca se lanseaza in 2015.
    • RonanN1: Ce joc asteptai sa vezi cel mai mult la E3? Daca l-ai primit, cum ti s-a parut?
      A: HAHA! Am sperat la un anunt legat de seria Dead Rising dar niciodata nu m-am asteptat la un nou DLC. Am ramas super surprins, mai ales ca NIMENI nu stia nimic despre asta (niciun zvon, poza, leak...nimic). M-am asteptat sa se puna mai mult accent pe jocul Hunt: Horrors of the Gilded Age... M-am asteptat la un nou titlu din seria TEKKEN.
    • MonkY: Eu eram in agonie dupa un Final Fantasy XV, ceva legat de Cyberpunk 2077, un Half Life 3, God of War 4, Fallout 4, Mass Effect nou si Star Wars. N-am primit mai nimic din astea (decat un glimpse la ME si SW), prin urmare m-am resemnat totusi cu Mortal Kombat 10 si GTA 5 next-gen. Asta e viata. Cateodata iti baga degetele fix in ochi si-ti spune ca ai nevoie de ochelari.
    Attached Images Attached Images the_verdict.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Care ti s-a parut cel mai dezamagitor joc sau moment de la E3 2014?
    • AndRewqp: Cel mai dezamagitor moment per total mi s-a parut conferinta celor de la EA si am specificat anterior motivele, iar jocul care m-a dezamagit probabil cel mai mult a fost Destiny, pentru ca aveam asteptari foarte mari de la el, mai ales datorita publicitatii de care a avut parte si echipei care se ocupa de development, Bungie, iar ce am vazut pana acum nu m-a impresionat deloc, ba mai mult cu cat vad mai mult ajung la concluzia ca nu-mi place, dar ultimul cuvant il voi avea dupa ce il joc si o sa vedem daca m-am inselat.
    • Dant3: Conferinta EA si noul CEO Sony, Jack avea charisma, asta nou e fals.
    • eagle-eye: Conferinta EA. Vroiam neaparat sa vad trailer cu gameplay la Mirror's edge si macar un teaser la Mass Effect, dar ei mi-au aratat concepte si mini-documentare. M-a lasat rece toata treaba asta.
    • h0stile: Prezentarea POWERS din cadrul conferintei Sony. Pe langa faptul ca a durat prea mult si devenise plictisitoare toata treaba, puteau sa anunte seria in momentul in care ar fi avut si ceva Aisha Tyler de aratat audientei. A fost o chestie de umplutura care nu a avut niciun sens, lipsita de substanta. Last, but not least, noile stegulete de corner din FIFA. Really?
    • OEE: NU AU ANUNTAT MASS EFFECT!!! + 90% din conferintele EA si Nintendo.
    • paunstefan: Conferinta EA, lasand la o parte jocurile sportive si Sims, de care nu ma intereseaza, m-a dezamagit ca nu am aflat mai nimic despre noul Mass Effect, Mirror's Edge si noul joc de la Criterion.
    • Rasko: Aproape toata conferinta EA, absolut penibil. In special momentul SIMS.
      Cea mai dezamagitoare prezentare a unui joc a fost The Order. 5 pasi - quick time event - 3 pasi - apare lupu' - CGI - apasam R2 de 5 ori - CGI - las-o-n pana mea!!! - mai apare lupu' o data THE END! Really?? Sunt convins ca va fi un joc fenomenal, dar momentul ales pentru prezentarea din cadrul conferintei a fost lamentabil. O fi avut impact asupra celor care au impresia ca gamingul pe smart phone e hardcore. Poate si mai dezamagitor si frustrant a fost Devil's Third al lui Itagaki. Aici mergem spre ridicol deja si efectiv mi-a fost mila de el. Ce a ajuns sa creeze dupa capodoperele din trecut, incredibil. The fall of a man...... In categoria dezamagiri mai intra si lipsa unui joc hack n slash - vezi MIA God of War, Ninja Gaiden, Heavenly Sword, Devil may Cry etc..
    • ReNeGaDe124: Intreaga conferinta EA a fost o catastrofa. Am fost in special dezamagit de prezentarile pentru urmatorul Mass Effect si Mirror's Edge 2. Aveam asteptari ca vom vedea mult mai mult din aceste 2 jocuri decat ne-a fost arata, nu doar niste concept art.
    • FishyBon3: Jocurile sport marca EA.Toate cu tot cu grafica lor next-gen
    • RonanN1: Dupa cum am spus mai sus am fost FOARTE DEZAMAGIT de faptul ca Microsoft a ignorat VOIT X360-ul (si nu doar consola ci mai ales fanbase-ul) si asta spune multe despre ei.
    • MonkY: In cazul meu, prietenul meu imaginar a adormit instant si complet dezamagit de ceea ce s-a intamplat mare bucata de vreme la conferinta Sony. I-am dat doua palme incercand sa-i explic ca si la case mai mari (vezi Apple) se poarta blah-blah-ul, dar m-a calmat repede cand mi-a aratat "Better on PlayStation" gameplay din Batman Dark Knight rulat pe PC. Si la fel de dezamagit am fost de Nintendo, care incepuse senzational si si-a taiat craca spunandu-mi ca daca vreau jocuri pe Wii U, trebuie sa ma duc sa caut prin booth-uri. Not fun!
    bloodborne.jpg


    Ce crezi despre noul mod de prezentare al celor de la Microsoft? Cel cu "only games" si la foc automat?
    • AndRewqp: Sincer vreau sa-i felicit mai ales pe Phil Spencer, sunt sigur ca el este omul din spatele acestei conferinte si se vede foarte mult influenta lui de cand a devenit sef-ul diviziei Xbox de la Microsoft, si acest lucru se poate observa prin schimbarile din ultima vreme, cea mai importanta renuntarea la Kinect si acum cu aceasta noua abordare de a organiza o conferinta, sincer nu am mai vazut pana acum sa se prezinte doar jocuri, gameplay si trailere, fara sa urce un om pe scena si sa vorbeasca pana sa ne plictiseasca. Sper ca restul sa copieze aceasta prezentare, mai ales ca Microsoft a ridicat stacheta, iar cei de la Sony nu ar trebui sa se culce pe o ureche.
    • Dant3: Foarte ok, e bine ca au invatat din greseli, dar cred ca si datorita plecarii unui nesuferit, Don Mattrick. Aici a plecat un personaj foarte slab si a venit un personaj mult mai ok.
    • eagle-eye: Sper s-o tina tot asa! Nu numai ca se pun pe ei intr-o lumina foarte buna, dar ii motiveaza si pe ceilalti sa adopte acest mod de prezentare si automat toata industria are de castigat. Plus fanii. Mai ales fanii.
    • h0stile: Jos palaria. Imi pare bine ca si-au revenit, Phil Spencer pare sa fie o alegere buna si un cap luminat, chiar daca ai mereu impresia ca urca fumat pe scena. O fi probabil parte din sarmul lui personal, dar atat timp cat face treaba buna cu Xbox, eu il sustin. Nu sunt inca foarte convins ca o sa-mi iau Xbox One anul asta, poate si pentru ca nu sunt mare fan Halo, dar vad ca si-au gasit o gramada de parteneri si treaba incepe sa se miste in directia Aisha Tyler.
    • OEE: Nota 10 pentru schimbarea de atitudine a noii conduceri, acum sa vina cu exclusivitatile!
    • paunstefan: Am numai cuvinte de lauda, au ascultat de plangerile fanilor si le-au facut pe plac, au vorbit numai de jocuri, in plus, n-am mai auzit cuvantul "Kinect".
    • Rasko: Perfect, m-am simtit extraordinar in timpul conferintei cu prietenul meu Toma si 8 beri!
    • ReNeGaDe124: Mi s-a parut extraordinara abordarea, toti cei care sustin conferinte la E3 ar trebui sa adopte acest stil pe viitor. A fost conferinta pe care am urmarit-o cu cea mai mare placere, nici nu am simtit cand a trecut timpul, a avut un ritm si un continut foarte bune.
    • FishyBon3: Ei bine, acest mod de prezentare tip "foc automat", le-a acordat celor de la Microsoft un mare avantaj fata de ai sai adversari, fiind tipul de conferinta "model" pentru ceilalti.Aceasta strategie, le-a permis sa prezinte o multitudine de jocuri intr-un timp scurt, cele "rele" fiind compensate de cele bune ce urmau.La cat mai multe conferinte de tipul.
    • RonanN1: Au invatat din greseli dar sistemul asta e bun doar la inceput, la anul sper sa vina cu ceva noutati hardware (imbunatatiri, versiuni noi, etc.)
    • MonkY: Pentru mine a fost Nirvana! Asa trebuie sa arate o conferinta pt. gameri. Noi jocuri, noi IP-uri, gameplay, trailers, games, games and more games! Prietenul meu imaginar si-a dat drumul de cateva ori si chiar si cand nu mai rezista si vroia la toilet, era fortat sa mai urmareasca inca ceva. It was intense!
    dead_island_2.jpg


    Ai avut momente "WOW" la aceste E3? Daca da, care au fost acelea? La ce titluri sau anunturi?
    • AndRewqp: Dupa cum spuneam nu am avut momente cu adevarat „WOW”, intr-adevar trailerul de la Uncharted 4 a fost colosal si m-a impresionat foarte tare, dar vorbim de ND si ne asteptam sa primim asa ceva, de asemenea as mentiona Bloodborne, a fost o surpriza foarte placuta, si conferinta celor de la Microsoft.
    • Dant3: Oh da, oh da cand am vazut acel trailer cu Uncharted am zis vai de...consola mea, daca asa arata si in gameplay mi-au rupt buzunaru'.
    • eagle-eye: N-am avut niciun moment wow. Poate un pic cand am vazut cum arata noul Uncharted, dar din afara se vedea mai mult ca un *sigh* decat un *wow*.
    • h0stile: Grim Fandango! WOW! Nu ma asteptam la asa ceva. Apoi numarul de NPC-uri din fata catedralei Notre-Dame. Chestia asta nu are cum sa nu-ti dea un fior Aisha Tyler pe sira spinarii. Margelatu s-ar fi potrivit perfect in perioada aia.
    • OEE: Cele mai WoW momente au fost la prezentarea Tomb Raider, Far Cry, Assassin's Creed, Bloodborne
    • paunstefan: Daca nu ar fi fost leaked inainte de conferinta, ar fi fost trailer-ul lui MGS5 (pe care l-am vazut de vreo 7 ori pana acum). Asa, din ce am vazut la conferinte, trailer-ul lui Uncharted, gameplay-ul lui Far Cry 4, GTAV pentru next-gen si trailer-ul lui Sunset Overdrive.
    • Rasko: Booldborne, Far Cry 4, Uncharted, Assassin's Creed, Witcher, Batman si melodia folosita de Kojima in noul trailer Phantom Pain - look it up - Mike Oldfield "Nuclear". WORD!
      O surpriza extrem de placuta, desi nu cred ca intra tocmai la categoria WOW, a fost beta-ul Battlefield Hardline pe care am avut posibilitatea sa-l joc la cateva minute dupa anunt.
    • ReNeGaDe124: In momentul in care a aparut logo-ul Naughty Dog la finalul conferintei Sony pur si simplu am explodat de bucurie. Iar, asa cum spuneam si mai sus, cand am vazut ce a urmat chiar a fost WOW. Cred ca in dimineata aia vecinii nu au mai avut nevoie de alarma, i-am trezit eu cu tipetele.
    • FishyBon3: Majoritatea le stiam dinainte.Dupa cum am spus si mai sus, Uncharted m-a facut sa spun WOW, ce bucata, dar si alte jocuri ca: Bloodborne, Dead Island 2, ceva Indie-uri si sa nu uitam, Disney Infinity 2.
    • RonanN1: Da, am avut cateva: Super Ultra Dead Rising 3 Arcade Remix Hyper Edition Ex Plus Alpha. Trailerul pt. Dead Island 2 - Este TOTAL OPUSUL trailerului Dead Island din toate punctele de vedere. White PS4 (desi voi lua versiunea normala am avut WOW moment-ul pt. ca ma asteptam la Microsoft sa faca un asemenea anunt; acum orice ar face nu va mai avea un asemenea impact...daca la anu vor anuntat XBOX ONE White toata lumea va zice ca s-au luat dupa Sony). The Order 1886/Bloodborne (motivul pt. care-mi voi lua un PS4 anul acesta). Yoshi's Wooly World (asta a fost un moment awwwwwww)
    • MonkY: Mai nu stiu cine a scris intrebarile astea, dar nu, n-am avut niciun moment World of Warcraft la E3. In schimb am ramas impresionat de scena din Assassin's Creed Unity din sala aceea regala. Numai cand am vazut desenele de pe pereti, arhitectura, culori (asa Ubisoft, nu te sfii sa folosesti CULORI!), la un nivel de detaliu pe care rar l-am vazut pana acum, am zis DA! Asa da! Sunset Overdrive a fost iar un moment WOW. As mai aminti si GTA V next-gen, Far Cry 4 si "jucaria" aceea de la Nintendo: Splatoon. That was a WOW, COLORS! moment.
    destiny.jpg


    Ce crezi despre modul in care gamerii din Romania se implica atat de putin la astfel de evenimente?
    • AndRewqp: Din pacate in Romania nu exista o comunitate numeroasa si foarte bine dezvolatat de gameri, piata este in crestere si se vede acest lucru cu fiecare lansare de consola noua, interesul creste exponential, dar in viitorul apropiat sunt sigur ca lucrurile se vor schimba, deja sa vad unele scimbari la retailerii locali, atat la preturi cat si evenimente. Insa cu toate acestea in fiecare an vad o emulatie fantastica din partea gamerilor, cel putin cei de pe consolegames.ro astepata acest eveniment cu foarte multa nerabdare si stau toata ziua si toata noaptea pana la 6 dimineata (este si cazul meu) si vad conferintele live si le comenteaza pe forum sau chat, asa ca sunt gameri care se implica destul de serios la aceste evenimente, din pacate nu avem nici presa de specialitate pentru a promova astefel de evenimente.
    • Dant3: Nu e vina numai a noastra, cred ca daca s-ar organiza ceva ca in Vest altfel am vedea lucrurile. Mai multa publicitate si sa ne bage domne astia de Microsoft in seama, astia de la Sony vad ca si-au spalat din pacate, urmeaza Store oficial in Romania, au lansat consola PS4 oficial, ma simt si eu mai ”ieuropean”
    • eagle-eye: In ce mod ar trebui sa se implice gamerii romani in astfel de evenimente? Mi se pare ca anul trecut a fost un live-stream facut de romani, nu mai stiu cine exact, dar a fost boring rau. Nu vad cum am putea sa ne implicam mai mult decat uitandu-ne si tragand concluzii pe forumuri si site-uri de socializare, ceea ce se intampla deja.
    • h0stile: Multe din aceste titluri apar ori exclusiv pe console, ori sunt multiplatform, fiind promovate versiunile pentru console ale acestora. Piata de console din Romania este inca intr-un stadiu incipient, comparativ cea de PC, astfel incat nevoia de informatii din aceasta zona este si ea ceva mai mica. In plus, Aisha Tyler este o mare problema pe plan local, asa ca multi nu sunt extrem de interesati de un titlu anume pentru ca vor avea oricum acces "gratuit" si se vor lamuri imediat cum sta treaba.
    • OEE: Gameri avem destui, dar comunitatea este cam restransa.
    • paunstefan: Majoritatea gamerilor din Romania e neinteresata de ce se intampla in industrie, e interesata de ce mai omoara diseara in LoL sau CS. Dintre “gamerii” pe care ii cunosc IRL si nu sunt membrii aici pe forum, poate unul sau 2 a auzit de E3.
    • Rasko: S-ar implica ei saracii daca ar avea posibilitatea. Desi suntem extrem de putini in planul general, la pasiune putini ne intrec!!!
    • ReNeGaDe124: Nu stiu care este motivul dar eu sunt putin dezamagit ca se implica asa putini oameni la astfel de evenimente. Pe forumurile din afara se creaza threaduri cu zeci de pagini pentru un singur anunt, iar la noi de abia daca vezi cateva reactii. Cine stie, poate gamerul roman prefera mai mult sa se joace decat sa isi petreaca timpul pe un forum.
    • FishyBon3: Cred ca lipsa de interes, sau faptul ca multi cresc cu jocuri trase pe Verbatim, poate fi considerat un factor decisiv.Sau pur si simplu nu au timp pentru jocuri.Eu unu-l nu m-as vedea intr-o lume fara jocuri video, as dispera.
    • RonanN1: N-au cultura necesara (nu vreau sa supar pe nimeni) dar chiar nu o au in schimb au efectul de turma. Pt. majoritatea jocurile-s doar jocuri si gata; se schimba dupa cum bate vantu' si nu conteaza ce joaca...doar sa joace. Ah da, si sunt foarte superficiali...
    • MonkY: Sa fiu putin rautacios? Hai ca o sa fiu si spun clar: romanul s-a nascut destept, informat si n-are nevoie de astfel de prezentari. El stie din start ce vrea (in general Fifa, CoD, BF) si de socializat o face in general atunci cand are o problema (gen i s-a stricat consola si nu stie la cine sa apeleze - sau nu poate sa treaca de nu stiu ce nivel). In rest, multi nu vor sa fie Live pe ChatBox cu noi, pt. ca nu rezista sa nu intrebe "a aparut pe torrents?". Eu unul am ajuns sa ma bucur daca vad o mana de oameni "alesi" pe Chat... prefer sa ma simt bine intre prieteni si amici, decat la gramada "cu turma".
    far_cry_4.jpg


    Din jocurile prezentate la E3, care crezi ca va fi GOTY 2014 si 2015?
    • AndRewqp: Din pacate nu vad niciun joc prezent la E3 care sa castige detasat GOTY in 2014, dar cred ca un candidat serios ar fi AC: Unity, iar in 2015 GOTY cred ca se va alege dintre The Witcher 3 si Uncharted 4.
    • Dant3: Hmmm, GOTY 2014, Destiny sau AC: Unity, desi pe mine nu m-au impresionat foarte tare. GOTY 2015, multe jocuri, cam devreme, un concurent serios pare Uncharted 4 dar nu cred ca are sanse un joc exclusiv, Witcher cred ca o sa castige. Vorbim dupa E3 2015.
    • eagle-eye: Pe anul asta cred ca pariez pe Far Cry 4. Oricat ai vrea, nu poti invinge un joc cu elefanti nemuritori. Iar in ceea ce priveste 2015, o sa fie un an dificil. Vor iesi atatea jocuri geniale, chiar nu stiu care o sa ia GOTY. Tind spre The Witcher 3, dar si Uncharted are sanse mari. Sau Need for Speed.
    • h0stile: 2014 este un moment unic in istoria gamingului. Pentru GOTY 2014 oscilez intre Aisha Tyler, GTA V si The Last of Us. E ca in bancurile alea cu cert si paradoxal. Uncharted 4 in 2015.
    • OEE: 2014 greu, au fost titluri foarte bune, dar nimic care sa exceleze peste celelalte. Pentru mine personal o sa fie FarCry sau Assassin's Creed mai mult ca sigur (poate Destiny daca o sa exceleze si la story).
      2015 o sa ajunga mai mult ca sigur la Uncharted sau la Witcher, nu cred ca o sa ne impresioneze ceva mai mult. Desi pentru mine o sa fie Bloodborne mai mult ca sigur.
    • paunstefan: 2014, Far Cry 4 (sau GTAV, ce conteaza ca a mai luat si anul trecut? In 2015 e mai greu, apar destul de multe jocuri foarte bune, cred ca o sa fie o lupta intre MGSV si Uncharted 4, mi-e greu sa aleg.
    • Rasko: Destiny ac si Uncharted in 2015 fara nici un dubiu.
    • ReNeGaDe124: Pentru 2014 The Last of Us si GTA 5. Am cumva un deja-vu? Ah da, tot jocurile astea doua se luptau si anul trecut pentru Game of the Year. Nu le voi mai lua in considerare si anul acesta. Din pacate, cam putin "GOTY material" pentru 2014 la E3-ul de anul acesta. Personal as merge pe Destiny. Iar acum trecand la 2015, aici va fi o lupta foarte stransa intre Uncharted 4 si The Witcher 3. Cred ca la anul va fi una dintre cele mai grele decizii din ultimii ani in ceea ce priveste titlul de Game of the Year.
    • FishyBon3: GTA V si Uncharted 4:A thief's end.
    • RonanN1: Call of Duty Advanced Warfare & Rise of the Tomb Raider
    • MonkY: O sa radeti de mine, dar cred ca GOTY 2014 va fi GTA V. Again! Trevor e mult prea tare - el poate lua GOTY ani la rand. Pe 2015 insa... e mai greu de spus. Probabil lupta mare se va da intre The Witcher 3 si Uncharted 4 (asta daca nu iese in 2016). Dar sincer sper ca pana in 2015 sa vedem ceva revolutionar si sa le "ia fata".
    halo-master-chief-collection.jpg


    Ai vazut ceva surprinzator la E3? Ceva la care nu te asteptai?
    • AndRewqp: Ceva cu adevarat surprinzator a fost conferinta celor de la Microsoft, nu ma asteptam sa ne prezinte doar jocuri si sa nu atinga si alte subiecte; ceva la care nu ma asteptam, dar la modul negativ a fost conferinta celo de la EA.
    • Dant3: Noul CEO Sony
    • eagle-eye: Da. Cum ziceam mai sus, nu ma asteptam sa vad No Man's Sky sub nicio forma, si m-a surprins destul de mult aparitia sa. Si indie-urile prezentate la Microsoft mi s-au parut incredibile si chiar nu ma asteptam sa vad asa ceva pe Xbox.
    • h0stile: Am ramas Aisha Tyler cand am vazut addon-ul de POSTAL 2. Pe bune? In 2014? Dupa 11 ani? Nu stiu daca sa rad sau sa plang.
    • OEE: Bloodborne, nu ma asteptam la schimbarea asta de stil. Noul still Microsoft.
    • paunstefan: Little Big Planet 3 e printre singurele jocuri la care nu ma asteptam si chiar mi-a placut, plus prezentarea care a fost destul de amuzanta. De asemenea, Grim Fandango chiar a fost o surpriza.
    • Rasko: Grim Fandango.
    • ReNeGaDe124: Grim Fandango. Un anunt cu adevarat surprinzator, nu m-as fi asteptat niciodata. Este unul dintre jocurile copilariei mele si ma bucur ca voi avea ocazia sa-l rejoc intr-o forma remasterizata. Tim Schafer este un geniu!
    • FishyBon3: O negresa care sa prezinte conferinta Ubisoft.
    • RonanN1: Da, conferinta celor de la Nintendo (Intro-ul mai exact) nu ma asteptam la asa ceva.
    • MonkY: Nu ma asteptam la Microsoft sa-si calce pe orgoliu si sa renunte la TV, TV, Sports, TV, Kinect. Asa cum nu ma asteptam la Sony sa o lalaie pana la extrem si sa discute despre TV, TV, Movies... (ba chiar au zis Kinect in conferinta). Sau la Nintendo care in loc sa vina cu salvarea, s-a jucat de-a Matrix-ul.
    mirrors_edge_2.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ne poti da un TOP 10 games personal? Desigur, al jocurilor prezentate la E3.
    • AndRewqp: 1) Uncharted 4 - A thief's End 2)Witcher 3: Wild Hunt 3) Assassins Creed Unity 4) Bloodborne 5) The Order 1886 6) The Division 7) Far Cry 4 8) Halo 5: Guardians 9) Batman: Arkham Knight 10)Mortal Kombat X 11)MGS V: The Phantom Pain (stiu ca trebuia top 10, dar nu am putut sa votez doar 10)
    • Dant3: Desi nu am vazut prea mult gameplay hai sa incerc, dar nu pot face un top fara sa le testez, dar ochiului i-au placut urmatoarele:
      Uncharted, AC Unity, The Order 1886, Witcher, Ori si " mai nu stiu cum", Valiant Hearts, Bloodborne, Destiny, Dragon Age.
    • eagle-eye: Pai suna cam asa (de la locul 1 la 10): The Witcher 3, No Man's Sky, The Order 1886, Mortal Kombat X, Uncharted, Dragon Age: Inquisition, Tomb Raider, DOOM (chiar daca n-a fost prezentat la conferinte) si pe final Mirror's Edge si Mass Effect. Astea doua ar fi fost mai sus pe lista preferintelor, dar cum n-am vazut mai nimic din ele...
    • h0stile: In ordinea in care le-as juca acum daca le-as avea pe toate pe masa (incep cu cel mai important si includ numai titluri din care am vazut cate ceva) ar fi Aisha Tyler, Uncharted 4, AC Unity, The Order: 1886, Destiny, The Division, Fable Legends, Call of Duty: Advanced Warfare, Crackdown, Batman: Arkham Knight, Homefront: The Revolution.
    • OEE: 1. Bloodborne 2. Witcher 3 3. Destiny 4. Far Cry 4 5. Assassin's Creed Unity 6. Uncharted 4 7. The Order 1886 8. MGS V: The Phantom Pain 9. Dragon Age Inquisition 10. Halo 5
    • paunstefan: 1. Uncharted 4; 2. MGSV; 3. Far Cry 4; 4. The Order: 1886; 5. Batman: Arkham Knight; 6. Sunset Overdrive; 7. Rise of the Tomb Raider (ar fi fost mai sus, dar nu stim mai nimic despre el); 8. Assassin's Creed: Unity; 9. Forza Horizon 2; 10. No Man's Sky. Vreau sa mentionez si GTAV si The Last of Us next-gen, le-as fi bagat si pe ele in clasament , dar am zis sa las numai jocuri noi.
    • Rasko: 1. Uncharted 2. Destiny 3. Witcher 3 4. Bloodborne 5. The Order - nu trollati, am explicat ca momentul a ost dezamagitor, nu jocul per total!! 6. Shadow of Mordor 7. Lords of the Fallen 8. Dragon Age 9. Assassin's Creed 10. Far Cry 4
    • ReNeGaDe124: 1. Uncharted 4: A Thief's End 2. The Witcher 3: Wild Hunt 3. Bloodborne 4. Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain 5. Bayonetta 2 6. Hotline Miami 2: Wrong Number 7. The Division 8. Destiny 9. Scalebound 10. Batman: Arkham Knight
    • FishyBon3: A: 1.Uncharted 4:A thief's end. 2.The Division 3.Destiny 4.Assassin's Creed Unity 5.Battlefield:Hardline
      6.Far Cry 4 7.Witcher 3:the Wild Hunt. 8.Forza Horizon 2 9.The Crew 10.GTA V.
    • RonanN1: 1. Super Ultra Dead Rising 3 Arcade Remix Hyper Edition Ex Plus Alpha 2. Bloodborne 3. The Order 1886
      4. Cuphead (un indie game foarte simpatic) 5. Yoshi's Wooly World 6. Assasins Creed Unity 7. The Division 8. Bayonetta 2 9. Entwined
      10. Scalebound
    • MonkY: Pfoai. E greu de facut un TOP 10, insa al meu prieten imaginar s-a intors si imi tot urla in ureche: "Pune The Witcher 3 primul!". Asa ca ma conformez, incep cu el, si continui cu 2. AC Unity, 3. Sunset Overdrive, 4. The Division, 5. Dragon Age Inquisition, 6. Far Cry 4, 7. GTA V, 8. Mortal Kombat X, 9. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain si 10. Bayonetta 2
    mortal_kombat_x.jpg


    La categoria best trailer si best gameplay, ce jocuri ai incadra?
    • AndRewqp: La best trailer as pune, Uncharted 4, Dead Island 2, Magicka 2, MGS V, Dragon Age Inquisition si Rainbow Six Siege, dar cred ca este mult mai interesanta categoria cu best gameplay: The Witcher 3, Assassin’s Creed Unity, Far Cry 4, The Order 1886, Mortal Kombat X, Sunset Overdrive si The Division.
    • Dant3: Best trailer Uncharted 4. Best gameplay Witcher 3
    • eagle-eye: The Witcher 3 si Assassin's Creed: Unity s-ar bate cap in cap la gameplay, mi-au placut foarte mult ambele prezentari, dar tot cel mai bun trailer mi s-a parut cel de la No Man's Sky (da stiu, incep sa va sacai cu jocul asta).
    • h0stile: The Division ia clar best trailer. Unity best gameplay. Aisha Tyler best graphics.
    • OEE: Best Trailer - Magicka 2 castiga detasat, urmat de Bloodborne si Uncharted.
    • paunstefan: Cel mai bun trailer cinematic a fost al lui MGSV (da, sunt fanboy MGS, probabil ati observat) si cea mai buna prezentare de gameplay a avut-o Far Cry 4.
    • Rasko: Best trailer: Bloodborne. Best gameplay: Destiny
    • ReNeGaDe124: Cel mai bun trailer de la E3 mi s-a parut de departe cel pentru The Witcher 3. Unul dintre cele mai bune trailere din ultimul timp. Cred ca l-am revazut de zeci de ori. Iar ca si gameplay mi-a placut ce am vazut din The Division. Inca nu l-au downgradat. Ar trebui sa fie de bine, nu?
    • FishyBon3: Best Trailer MGS 5.Best gameplay: Far Cry 4 si Assassin's Creed Unity
    • RonanN1: Dead Island 2 & Bloodborne (Best trailer) si Little Big Planet 3 (Best Gameplay)
    • MonkY: La categoria best trailer cred ca in capul meu e bataie intre Dead Island 2 (it was zombielicious) si MGS V (desi o sa-mi ia ceva timp de gandire sa inteleg de ce s-a sters cu cenusa pe față). Iar la best gameplay, desi as fi tentat sa spun Aisha Tyler, am de ales intre The Division si Sunset Overdrive. As merge insa pe mana celor de la Insomniac.
    sunset_overdrive.jpg


    Care dintre persoanele de pe scenele E3 ti-a atras atentia cel mai mult? Si care ti s-a parut cel mai boring?
    • AndRewqp: Mi-a placut foarte mult de Phil Spencer, a urcat la inceput conferintei a spus cateva cuvinte de deschidere si dupa au continuat doar cu jocuri si a mai venit la sfarsit si a incheiat conferinta, a vorbit cat trebuia si imi place ca de fiecare data parta un tricou cu developer preferat la momentul respectiv, iar la polul opus a fost noul CEO al SCE, Shawn Layden, a vorbit extrem de mult, fara carisma si cand a urcat pe scena era sa adorm si sa pierd cele mai importante anunturi.
    • Dant3: Aisha Tyler de la conferinta Ubisoft, inalta si buna prezentatoare. Cel mai boooooorrrring, simplu noul CEO Sony, stiu sunt enervant, nu-l inghit.
    • eagle-eye: Cel mai mult mi-a atras atentia Aisha Tyler, as usual, dar intr-un mod negativ. Adica imi place ca e energica n stuff, dar e prea vulgara pentru mine. Iar cel mai boring a fost Shawn Layden. Mi s-a parut doar niste om pe niste scena, nu mi-a atras cu nimic atentia.
    • h0stile: Aisha Tyler! Ii duc totusi dorul lui Jack Tretton. Inteleg ca scheletul ala e ceva creative something la Ubisoft, dar ar fi putut sa aleaga si ei pe altul pentru demoul de Shape Up.
    • OEE: Reggie + Iwata au castigat detasat (desi ar trebui concediati amandoi dupa fiasco-ul conferintei). +1 pentru Phill Spencer (schimbare in bine) si -1 pentru Shawn Layden (prea plictisitor).
    • paunstefan: Au fost mai multi care mi-au atras atentia, de la Ted Price (Sunset Overdrive), Sean Murray (No Man's Sky), creatorii lui Entwined si Little Big Planet 3, niste developeri care arata faptul ca iubesc jocurile si munca lor, la un CEO ca Andrew House, care se vede ca stie ce face. Mai boring au fost unii developeri de la Ubisoft, care se chinuiau sa fie seriosi, dar deveneau penibili si nici noul CEO al SCEA, Shawn Layden nu mi s-a parut chiar interesant (Tretton era mai bun).
    • Rasko: Jack Tretton a fost preferatul meu ani de zile, DAR anul acesta - NEGRESA UBISOFT omg marry me as my 2nd wife!!!
    • ReNeGaDe124: Pe pariu ca toata lumea o sa zica Aisha Tyler aici? )
      Cat despre cel mai boring as spune Shawn Layden de la Sony. Desi poate boring este un pic cam dur. Eu l-as cataloga mai degraba ca fiind lipsit de carisma, lucru pe care predecesorul sau Jack Tretton avea din plin. S-a simtit enorma lipsa lui Jack de pe scena.
    • FishyBon3: Nu prea m-au interesat personajele, insa noul CEO Shawn Layden...Hristos cu mila.Omului alauia ii trebuie 8 maini ca sa prezinte un event intreg...goddamn.
    • RonanN1: Nu au fost chiar pe scena dar mi-au atras atentia, in egala masura si intr-un mod placut, nemuritorii: Miyamoto & Reggie. Iar cei mai boring...toti cei care au prezentat jocuri sportive.
    • MonkY: Noul CEO Sony mi s-a parut al naibii de boring (schimbati-l repede va rog - bring Jack Tretton back!) iar desi Phil Spencer mi-a placut prin cat de concis a prezentat, trebuie sa aleg meciul de fighting dintre Miyamoto si Reggie, Matrix style. That was fun (while it lasted).
    the_crew.jpg


    Daca ai avea puterea sa schimbi modul in care se intampla E3-ul, ce ai schimba?
    • AndRewqp: Singurul lucru pe care l-as schimba ar fi durata unei conferinte, mi-ar placea sa avem mai mult de 90 de minute de jocuri, trailere si anunturi.
    • Dant3: L-as plimba prin lume, mi-ar placea sa fie adus si in Europa chiar daca noi avem Gamescon-ul din Koln.
    • eagle-eye: L-as tine in Romania!
    • h0stile: Nu e clar? Aisha Tyler! De ce? Pai sa o impart pe scena cu toata lumea?
    • OEE: Focus on the games, only on the games! Restul detaliilor le putem afla din interviuri sau post-show. Si cel mai mare sfat pentur toti: CRETINILOR! NU MAI FACETI REVEALURI CU O SAPTAMANA INAINTE DE SHOW CA STRICATI TOT FARMECUL SI IMPACTUL!!!
    • paunstefan: As scoate majoritatea trailerelor cinematice si le-as inlocui cu gameplay, si as pune conferinta Sony la o ora mai normala pentru Europeni.
    • Rasko: Ora de prezentare Sony - need I say more?
    • ReNeGaDe124: As incerca sa micsorez diferenta intre experinta pe care o are un gamer ce urmareste evenimentul de acasa si experienta unuia care este la fata locului. Si asta se poate realiza prin distribuirea demourilor destinate publicului de la E3 prin intermediul magazinelor virtuale ale fiecarei console pe durata evenimentului. In felul asta pot experimenta jocurile si cei care nu au posibilitatea sa participe fizic la un astfel de eveniment.
    • FishyBon3: L-as face un Game Only Event, insemand ca discursurile plictisitoare ce nu au legatura cu gamingul sa aiba o conferinta separata.
    • RonanN1: As limita conferintele de presa (cele majore) la Microsoft, Sony si Nintendosi (si newcomers) si le-as impune un standard de bun simt iar apoi restu. Niciodata n-am inteles de ce EA si Ubisoft au conferinte pe main stage si restu sunt undeva aglomerate in colt. Prea multa importanta le acorda lumea aka sunt SUPER Overrated (si in mixtura asta sa fie bagai si cei de la Rockstar Games).
    • MonkY: In primul rand as pune regula: Games only! Pentru orice altceva, avem press conferences - sau vizitati-ne la booths. In al doilea rand, sa modifice naibii limitele astea de timp. Doar 90 de minute pentru un an (chiar doi) de jocuri? Prea putin - ne trebuie cel putin 2 ore ca sa ne "simtem bine". Vorba aceea, poate vreau si eu sa vad conferinta pe BluRay (Director's Cut version, desigur)!
    the_witcher_3.jpg


    Multumim pentru raspunsuri! Ceva cuvinte de incheiere? O concluzie pentru E3 2014?
    • AndRewqp: Multumesc echipei CG.ro ca mi-a oferit sansa sa particip la acest interviu si ca o concluzie pentru E3 din 2014, viitorul suna foarte bine si cred ca este un moment foarte bun pentru orice gamer, avem console noi, iar jocurile ce s-au anuntat sunt extraordinare si arata foarte bine, din pacate singurul lucru negativ ar fi ca majoritatea dintre ele se lanseaza in 2015. Ca o mica mentiune as completa faptul ca si la acest E3 am vazut cat de mult conteaza parerea noastra si ca suntem ascultati de catre cei care se afla la conducere si sper ca nu v-am plicisit prea tare, dar am multe idei in cap dupa E3.
    • Dant3: Viata lunga ConsoleGames, ah si inca ceva, jos cu...ala de e CEO Sony.
    • eagle-eye: In concluzie, E3-ul asta a fost unul ok si atat, ceea ce e bine avand in vedere cum a fost anii trecuti. Editiile viitoare ar trebui sa arate cel putin la fel ca asta (exceptie facand cei de la EA, nu inteleg cum de inca mai tin conferinte). Si ca sa inchei citandu-l pe un mare politician: mersi, pa-pa!
    • h0stile: 2014 este un an de tranzitie, dar si unul de sacrificiu. Consolele next-gen au aparut mult prea devreme pentru ceea ce au putut developerii sa faca, asa ca multe din jocurile pe care ar fi trebuit sa le avem in primul an le vom vedea abia in 2015 sau chiar 2016. Comparativ cu generatia precedenta cand am avut Gears of War la un an de la lansare, acum il vedem la fata cel mai devreme in 2016. Asta imi spune multe, iar amanarile din ultimul timp vin sa-mi confirme ipoteza de mai sus. Cu toate acestea, mai avem cateva jocuri bune in 2014. Sincer sa fiu, prefer putine si bune, decat multe si proaste asa ca nu ma deranjeaza foarte tare situatia. Ma deranjeaza tabara cealalta care poate sa imi arate anul asta cu degetul atat numarul mic de jocuri, cat si amanarile dureroase. Ma consoleaza insa gandul ca le voi arata si eu cu degetul in toamna versiunea de PC pentru GTA V pe care au asteptat-o ca pe a doua venire a lui Iisus, cand se vor chinui sa o ruleze pe PC-urile cu grafica integrata pe care au jucat pana atunci numai free-to-play... [ras diabolic]
    • OEE: Ce concluzie, inca sunt in gamergasm...
    • paunstefan: Pai, asa cum am mai spus, sper ca de acum incolo sa avem E3-uri bazate pe jocuri si pe lucruri de care gamerii sunt interesati. Microsoft se pare ca si-a revenit si a renuntat la gimmick-uri, Sony s-a pastrat la nivelul impus anul trecut si Nintendo... e Nintendo, fac ce vor ei. Oricum ar fi fost, gamerii au castigat.
    • Rasko: as my friend Buk Lau would say - Duh, herro all!!
    • ReNeGaDe124: In concluzie trebuie sa incepem sa strangem bani, pentru ca producatorii astia de jocuri par determinati sa ne goleasca portofelele la cat de multe jocuri interesante vor sa lanseze.
    • FishyBon3: Concluzionand, E3-ul de anul acesta a fost peste asteptari, punand in valoare generatia curenta(PS4/Xbox One), facand astfel un fel de show off al puterii de procesare care se afla sub capota consolelor. Ce sa zic, a meritat sa am o noapte alba, alaturi de alti consolisti.La un moment dat adormisem la conferinta Sony, pana a reinceput Andrew House sa vorbeasca.De acum il setez ca alarma. La revedere baieti!!
    • RonanN1: Merci ca m-ati luat si pe mine in considerare (chiar daca nu prea am cuvintele la mine mereu) si ca o concluzie E3 2014, hmmm, ce sa zic doar ca... ne asteapta un 2015 plin.
    • MonkY: Pai in primul rand vreau sa-mi multumesc mie ca m-am introdus si eu in interviu. Dupa care sa le multumesc "nebunilor" si "veterinarilor" cu care am stat Live la conferinte si ne-am bucurat sau enervat impreuna. Dar cel mai important sa le multumesc celor care desi picau de somn (ca si mine), tot scriau noi stiri, threaduri, lucrau la poze, cautau informatii (inexistente) pe Google. Iar ca o concluzie pentru E3: Bravos Microsoft! Watch it Sony! Nintendo WTF? EA: Something original/new? Ubisoft: Te tzuc Aisha! Va las acum, prietenul meu imaginar vrea sa revada a 16-a oara playlistul format din conferintele prezente la E3. Hai respect!
    metal_gear_solid_v_the_phantom_pain.jpg

  4. #4 SP
    Banned Templier's Avatar
    misto initiativa

  5. #5 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Hai ca a iesit super.Bvo MonkY!!

  6. #6 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    eu m-am amuzat copios sa citesc ce au scris ceilalti, cum au privit ei evenimentul si ce pareri au vis-a-vis de parerile si gusturile mele. in rest, rog nu ma criticati prea tare daca am abuzat de Aisha Tyler, da?

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Trebuie mentionat ca niciunul dintre cei intervievati nu stia ce scrie/raspunde celalalt...

  8. #8 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    da, pai asta a fost surpriza cea mare si pentru mine (cred ca si pentru ceilalti).

  9. #9 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Mi-a facut o placere enorma sa citesc acest interviu, de la lucruri punctate in serios, la altele putin mai amuzante ( h0stile&Aisha). Nu pot decat sa va felicit pe toti pentru un interviu realizat excelent si sa astept urmatorul E3 cu ale sale surprize dar si urmatorul interviu.

  10. #10 SP
    Member Kratos's Avatar
    Bun asa! Foarte interesant. Gameri seriosi dom'le, care stiu cand e de gluma si cand trebuie pus punctul pe j. Tineti-o tot asa!

  11. #11 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    We did our best, hope you enjoyed the rest.

    Thx to Monky for putting it all together.

  12. #12 SP
    Member Snake's Avatar
    Bai, deci n-am ce sa va reprosez. Foarte tare interviul! Sa mai faceti.
    Thanks AndRewqp, Dant3, eagle-eye, h0stile, OEE, paunstefan, Rasko, ReNeGaDe124, RonanN1 si MonkY.

  13. #13 SP
    Ω Pira's Avatar
    Foarte buna ideea, data viitoare si eu vreau sa ma implic.

  14. #14 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu-mi place ca MonkY ia toate thanksurile stiam eu ca are un plan ascuns !

    on-topic: a iesit grozav stiu ca am fost mai serios fata de restul, dar chiar voiam sa exprim niste ganduri, oricum pentru cititor este perfect, citeste mai multe stiluri . Felicitari tuturor !!!

  15. #15 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Bai, deci n-am ce sa va reprosez. Foarte tare interviul! Sa mai faceti.
    Thanks AndRewqp, Dant3, eagle-eye, h0stile, OEE, paunstefan, Rasko, ReNeGaDe124, RonanN1, FishyBon3 si MonkY.
    Betta.

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Poate mai facem un interviu dupa Gamescom?

  17. #17 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Poate mai facem un interviu dupa Gamescom?

    Interviu LIVE de la Gamescon

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    nu-mi place ca MonkY ia toate thanksurile stiam eu ca are un plan ascuns !
    Daca as putea transforma thanks-urile astea in bani, ce bine ar fi...
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Poate mai facem un interviu dupa Gamescom?
    Daca va fi un Gamescom pe masura, why not?
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Interviu LIVE de la Gamescon
    Adica iar dorm pe ChatBox?

  19. #19 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Hmmm.....Cam mult de citit. Oricum, ideea cu interviurile e destul de interesanta

  20. #20 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Ronan tu zici ca consola x360 nu a fost bagata in seama de catre microsoft, dar sony au bagat in seama ps3-ul ? Cica oferim suport inca 5 ani si deja dupa un an numai avem niciun joc mai de doamne ajuta, chita ca are grafica de watch dogs.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 10-06-2014, 07:09
  2. Replies: 0 Last Post: 20-08-2008, 03:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts