Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Care este cea mai buna poveste

Voters
84. You may not vote on this poll
  • Firewatch

    0 0%
  • Inside

    3 3.57%
  • Quantum Break

    3 3.57%
  • The Last Guardian

    8 9.52%
  • The Witcher 3: Blood and Wine

    26 30.95%
  • Uncharted 4: A Thief's End

    44 52.38%
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: CG Awards 2016: Cea mai buna poveste

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    CG Awards 2016: Cea mai buna poveste

    Iata-ne la sfarsitul unui nou an, asadar este timpul sa tragem linie si sa vedem ce jocuri ne-au incantat, ne-au fascinat si chiar enervat in 2016.

    Nominalizarile pentru cea mai buna poveste a anului sunt:
    • Firewatch
    • Inside
    • Quantum Break
    • The Last Guardian
    • The Witcher 3: Blood and Wine

    As dori sa va atrag atentia, daca credeti ca sunt necesare adaugari in oricare lista, nu votati si comentati pe thread si putem in unele cazuri sa mai adaugam optiuni.
    Attached Images Attached Images colonel-radec-medieval-pixel-under.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member AGKill0's Avatar
    Uncharted 4 este cea mai buna poveste

  3. #3 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Inca nu am jucat TLG, Uncharted 4 va rog

  4. #4 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    +1. Aici as adauga si Mafia3. M-a dezamagit la anumite capitole, dar povestea nu a fost unul dintre ele.

    In alta ordine de idei, cred ca nici DS3 nu ar trebui ignorat. Nu expune naratiunea intr-un mod conventional dar are una dintre cele mai complexe si frumoase povesti incluzand si primul dlc.

  5. #5 SP
    Member eneea's Avatar
    The Witcher 3: Blood and Wine face parte din DLC si nu se poate juca fara jocul de baza (din cate stiu). Din punctul meu de vedere nu are ce cauta aici

  6. #6 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    La chestii de-astea se iau in considerare si expansion-urile, daca sunt indeajuns de mari. Avand in vedere ca B&W are poveste cat au alte jocuri full, merita foarte bine sa ramana aici (si alte site-uri la fel au facut).

  7. #7 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    as adauga pe lista si Mafia + Dark Souls

  8. #8 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Exact ce zisei si eu

  9. #9 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ma, asta cu povestea in DS nu stiu ce sa spun... eu inteleg ca are un lore misto, dar parca nu prea e de bagat in categoria asta.

  10. #10 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    De ce? S-ar putea sa faci confuzie intre Lore care e backstory-ul universului cu toate componentele sale, si povestea jocului in sine care e reprezentata de evenimentele din joc si de cele care seteaza cadrul spatio-temporal ale jocului. Spre exemplu: faptul ca odata lumea era populata/condusa de dragoni nemuritori e lore. Faptul ca tu ca jucator vei intalni niste ramasite ale acelor timpuri demult apuse e parte din povestea jocului.

  11. #11 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mă refer ca nu e tocmai "povestită" şi e cam dificil să te prinzi de ea dacă nu ești foarte atent (eu am citit-o de pe wiki). Consider ca pentru ca un joc sa câștige aici nu trebuie numai sa aibă o poveste grozavă, dar să fie transmisă cum trebuie. Dar aici e părerea mea personală, să pui Dark Souls la poveste e ca şi cum ai pune Uncharted la gameplay.

  12. #12 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Inteleg ce vrei sa spui acum. Dar nu sunt se acord. Modurile de a transmite o poveste sunt multe. Si poll-ul nu e pentru cea msi buna naratiune lineara. Si nu sunt de acord nici legat de gameplay. Ce are Uncharted? Doar pentru ca e simplu, nu e bun?

  13. #13 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    E bun, dar nu iese in evidenta, nu e core-ul jocului, e JUST OK. Si n-am zis ca povestea trebuie sa fie neaparat liniara, cel putin la TLG numai asta nu e, doar ca la fel ca gameplay-ul din U4, core-ul lui DS nu e povestea, nu se pune asa mult accent pe ea si nu se evidentiaza mai cu nimic decat cu faptul ca e mai greu de descifrat . Dar din nou, aici cu povestea la DS e doar parerea mea, poate chiar ai dreptate si merita sa fie aici, eu inteleg perfect de ce vreti sa fie trecut in lista.

  14. #14 SP
    Member eneea's Avatar
    Daca Uncharted era nominalizat si la Indie si la MP sigur lua si categoriile alea ). Preseun ca asa osa fie si cnad apare urmaotorul God OD war sau The last of Us

  15. #15 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pai da, pentru ca multora le place asa mult jocul incat nu se mai gandesc DE CE anume le place jocul si considera ca e best overall, fara sa-l sparga in "bucati" tehnice.

  16. #16 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Pai da, pentru ca multora le place asa mult jocul incat nu se mai gandesc DE CE anume le place jocul si considera ca e best overall, fara sa-l sparga in "bucati" tehnice.
    +1 pentru ca gandesti ca un game designer. Eu studiez games theory de ceva timp si sunt de multe ori uimit cata lume ridica in slavi niște jocuri fara sa le perceapa greșelile sau măcar esenta.

  17. #17 SP
    Member dilibau666's Avatar
    @Espiritus Nu e bine să striveşti "corola de minuni a lumii", pentru că întunecimea pe care o vei găsi în spate te va strivi la rându-i!

  18. #18 SP
    Member Victor420's Avatar
    @dilibau666 foarte frumos spus. Mie Inside mi s-a parut cea mai fascinanta poveste. A fost ceva ce nu am mai vazut pana acum, fata de celelate nominalizari. Ca o ceapa, la care ii mai descoperi cate un strat la fiecare playthrough.

  19. #19 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Pai da, pentru ca multora le place asa mult jocul incat nu se mai gandesc DE CE anume le place jocul si considera ca e best overall, fara sa-l sparga in "bucati" tehnice.
    sa inteleg ca suntem colegi? Cu siguranta esti in domeniu.

  20. #20 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by Victor420 View Post
    Ca o ceapa, la care ii mai descoperi cate un strat la fiecare playthrough.
    Superb spus

    ---------- Post added 23-12-2016 at 16:48 ----------

    Quote Originally Posted by blondutzu View Post
    sa inteleg ca suntem colegi? Cu siguranta esti in domeniu.
    Probabil?
    Toate semnele spre asta îndreaptă.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. CG Awards 2016: Cea mai buna grafica By tudyniuz in forum Polls
    Replies: 5 Last Post: 04-01-2017, 09:08
  2. Replies: 8 Last Post: 23-12-2016, 00:38
  3. Replies: 5 Last Post: 02-01-2015, 12:46
  4. Replies: 1 Last Post: 31-12-2014, 17:06
  5. Replies: 3 Last Post: 20-12-2013, 15:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts