Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Pot fi considerate tabletele/smartphone-urile ca si console?

Voters
220. You may not vote on this poll
  • Da, le pot considera si console

    100 45.45%
  • Nu, nu le pot considera si console

    104 47.27%
  • Nu sunt inca decis

    16 7.27%
Page 9 of 10 FirstFirst ... 7 8 9 10 LastLast
Results 161 to 180 of 196

Thread: Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?

  1. #161 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ai mai sus cateva exemple (cu poze) in care sunt vandute tablete impreuna cu controller
    Daca aparatele din poza 1 si 2 se pot numi tablete astept thread-ul care sa ma intrebe, retoric aproape: "pot fi considerate consolele smartphone-uri?"

  2. #162 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    well... noi vorbim aici doar despre telefone si tablete, nu de alte device-uri construite pentru jocuri (tegra, steam machine, etc) care chiar sunt console. Vezi titlu: http://www.consolegames.ro/forum/f6-...le/index8.html

    A video game console is a device that outputs a video signal to display a video game. The term "video game console" is used to distinguish a machine designed for consumers to use for playing video games on a separate television in contrast to arcade machines, handheld game consoles, or home computers.
    A handheld game console is a lightweight, portable electronic device with a built-in screen, game controls, and speakers.[1] Handheld game consoles are smaller than home video game consoles and contain the console, screen, speakers, and controls in one unit, allowing people to carry them and play them at any time or place
    Ma rog, divagam, dar o consola este un dispozitiv creat special pentru jocuri ca focus principal.

  3. #163 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    O consola este o chestie dedicata pentru jocuri, iar tabletele si telefoanele au alte "veleitati".

    Apar trenduri noi evolutive - nevoia de socializare permanenta (facebook / tweeter si restul de aplicatii specifice)
    Nevoia de a fi in ton cu informatia constant
    Nevoia de a putea comunica la orice ora si de oriunde (skype / email / etc)

    Evolutiv vorbim consolele ar trebui sa isi doreasca featureuri ale tabletelor si smartphone urilor si nu invers.

    Ca si nivel de venituri generate consolele si smartphoneurile cred ca aduc o gramada de bani desi jocurile si aplicatiile sunt extrem de ieftine (da exista si aplicatii scumpe insa sunt exceptii).

    Insa lipseste ceva - titluri AAA - multa lume crede ca un titlu AAA este un titlu care este de success, total fals .. titlurile AAA sunt titluri in care se pompeaza bani cu toptanu si de multe ori din aceasta cauza aceste titluri produc si valuri (Uncharted, Gran Turismo, seria GTA, TLOU .. ETC. sunt titluri AAA).

    Cred ca platforma smartphone /tablet foloseste un alt model de marketing = vinde repede si mult si MOVE on ... datorita numarului de aplicatii (ENORM !!!!) succesul sau mai curand insuccesul multor jocuri este trecut cu vederea foarte usor (se vede doar "the tip of the iceberg") insa in realitate la fiecare 1 joc BUN pe aceste platforma exista 1000 jocuri proaste (de aceea eu incerc sa stau departe - pentru mine personal este overwhelming). Cred ca pe an apar cel putin cateva mii de jocuri pe aceste platforme (daca pun Android + Ios + BB + windows mobile la un loc) ceea ce duce la o evidenta saturatie si un pic de "desgust" din partea gamerilor care sunt obisnuiti sa investeasca timpul lor pretios intr-un joc de buna sau foarte buna calitate, un fel de filtrare automata.

    Discutia o putem muta insa la un alt nivel ... de ce e nevoie sa le consideram console ? Ele au propria lor categorie alaturi de PC care de asemeni este o categorie "separata". Smartphone urile / tabletele nu elimina consolele / nu elimina PC-urile ... totul se completeaza. Vrei sa te joci ceva casual pentru ca trebuie sa faci un drum lung sau in metrou /tranvai in drum spre servici/scoala ... poti juca pe telefon (nimeni nu se va uita ciudat la tine spre deosebire de situatia in care scoti orice fel de consola portabila si devii "o tinta"). Vrei sa te joci acasa, un joc de dimensiuni epice, sau ceva online cu prietenii - poti opta pentru consola sau PC, dai o petrcere si vrei sa mentii o atmosfera de buna dispozitie - te poti folosi de consola, ai un drum lung de facut cu avionul sau trenul - nimic mai bun decat o tableta, pana si in momentele cand esti "rege" si stai pe tron gandindu-te ca mancare picanta nu ustura doar la intrare, cel mai bun prieten poate fi smartphone-ul, tableta sau consola portabila.

    Deci dragilor - eu sugerez sa le lasam asa cum sunt, nu sunt "marketate" ca si console (pentru ca sunt mai versatile) de aceea nu trebuie sa fim noi mai "presus" si sa re-catalogam lucrurile.

  4. #164 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Daca aparatele din poza 1 si 2 se pot numi tablete astept thread-ul care sa ma intrebe, retoric aproape: "pot fi considerate consolele smartphone-uri?"
    In caz ca nu ti-ai dat seama, acelea chiar sunt niste tablete cu Android... care au si butoane fizice. Ai ghicit, exact ca o consola (wow). Cat despre partea cu "pot fi considerate consolele smartphone-uri", daca iei un PSVita cu 3G si partea de telefonie o lasi pe mana lui Skype (de exp.), atunci raspunsul este da.
    Quote Originally Posted by OEE View Post
    Ma rog, divagam, dar o consola este un dispozitiv creat special pentru jocuri ca focus principal.
    Deci ai ajuns in sfarsit la concluzia mea... ca daca mi-am luat o tableta pt. gaming in mod special, o pot considera linistit consola?

    Pe Darkie il inteleg oarecum, pt. ca el e colectionar inrait. Iar un colectionar inrait nu va fi niciodata atras de lucrurile pe care nu le poate colectiona (atinge fizic). In cazul de fata, jocurile pt. device-urile mobile - care nu sunt decat in format digital.

    Cat despre intrebarea "de ce e nevoie sa le consideram console"... nu cred ca e neaparat nevoie. Am vrut doar sa fim "anvantgardisti", sa ne gandim dinainte la ce se va intampla, sa deschidem ochii la modul in care evolueaza lucrurile. Multi insa sunt insa atat de "stuck in the past", incat orice motive s-ar invoca, ar tine-o pe-a lor.

    Darkie, o sa vina ziua aceea in care te vei juca linistit in "tramvai", sau pe "tron"... dupa care te duci acasa in dining room si continui jocul pe TV-ul imens, pe acelasi device mobil. Pentru mine a cam venit... multe din jocuri prefer sa mi le pun frumos de pe tableta pe TV. Pentru altii e mai greu, pt. ca nah... nu au decat Angry Birds si nu exista Uncharted

  5. #165 SP
    Member florent's Avatar
    Apple au facut un pas serios in a rivaliza cu Sony si Nintendo pe segmentul console portabile prin adaugarea oficiala a suportului pentru controllere in IOS 7 , din ce in ce mai mult jocuri vor putea fi jucate cu un gamepad care se ataseaza pe iPhone 5/5s ( vezi Logitech Powelshell )
    Producatorii de jocuri scot bani frumosi din jocurile pentru mobile, deci se pot numi si ele console de jocuri

  6. #166 SP
    Member Kratos's Avatar
    Am si eu o nedumerire: ce conteaza daca sunt considerate console sau nu? Eu ma joc pe tot ce prind si trebuie sa recunosc ca sunt de acord cu ce au spus unii mai devreme: au evoluat mobilele intr-un ritm incredibil. Daca acum 5 ani nu aveai ce juca, acum cu greu mai faci fata avalansei de jocuri. Cel putin asa ai avantajul ca au preturi super mega decente si acest lucru se simte la buzunar. Eu unul am ajuns sa cumpar pe luna cam 10 jocuri de mobil/tableta si 1 joc de consola. Desigur ca nu e batut in cuie, depinde de buget.

    Jocul meu favorit acum este Hearthstone: World of Warcraft. Cine imi va spune ca este o porcarie, indraznesc sa-i spun din start ca e habarnist! De ce nu l-a lansat Blizzard pe 'next-gen consoles', nu stiu. Poate or fi prea puternice.

  7. #167 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pana si cei de la nVidia sunt de acord cu mine: http://www.consolegames.ro/forum/f7-...ste-o-tableta/

  8. #168 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu cred ca e mai simplu sa copiezi decat sa inovezi - mai ales cand ti-o furi grav cu un device precum Shield.

  9. #169 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?

    Cred ca dintre toti de pe piata, tipii de la nVidia au fost cei care au copiat cel mai putin... Au venit de fiecare data cu procesoare noi made "inhouse" (si ieftine - vezi Tegra 3). Au venit cu o jucarie care a facut ceva original (chiar daca vorbim totusi de game streaming de pe PC pe langa jocurile de Android). Tegra K1 as indrazni sa spun ca e unic pe piata in momentul asta, iar despre Shield Tablet nu se stie mai nimic, deci nu poate spune cineva ca au copiat ceva (inca). Eu sper sa fie gen WikiPad, sa poti detasa tableta de controller. Si sper sa fie adevarate zvonurile cu 64bits si 5GB RAM.

    Eu nu vad Shield-ul celor de la nVidia ca fiind o eroare, ba din contra, bravos lor ca au indraznit! A fost prima lor consola portabila si o miscare mai mult decat surprinzatoare... din pacate s-a bazat pe chestii care nu aveau cum sa prinda. In primul rand, faptul ca au venit cu rezolutia aceea (1280 x 720) in timp ce gasesti mobile cu rezolutii de 2-4 ori mai mari. In al doilea rand, ideea in sine de streaming a jocurilor de PC pe un ecran de doar 5" e mai mult decat aiurea - oricat de bine s-ar misca, totul devine la nivel de purice (incearca sa citesti ceva din ce scrie pe ecran in timpul unui joc). Si nu in ultimul rand, Tegra 4... care a iesit prea tarziu si prea slab. Ah, si lipsa suportului pt. controllere din Android, care acum e cu totul alta viata.

    Cum ziceam, evolueaza lucrurile. Poate nu o vor nimeri nici din a doua iteratie... poate chiar nici din a treia. Dar la naiba, macar ei incearca! As vrea sa vad si eu pe Microsoft, Apple, AMD & Co. ca incearca macar, pentru ca n-ar strica extra competitie. Parerea mea :hac:

  10. #170 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Când aveţi PS4 şi XBone acasă.
    Când mai aveţi timp şi de altceva ?
    Mă refer la cei care au un loc de muncă, sunt doar eu s-au am impresia că timpul din ce în ce devine tot mai limitat.

  11. #171 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am si PS4 si Xbone acasa (plus altele). Recunosc ca am timpul in pioneze (mai ales ca sunt mare fan seriale si urmaresc cateva tone)... insa reusesc sa ma descurc si cu ceva timp pt. gaming pe alte device-uri. Asta probabil pt. ca am cam renuntat la jocurile multiplayer (gen Eve, WoW, Halo, Forza & Co). Daca as mai juca si ceva masiv (gen MMORPG), probabil ca ar mai trebui sa renunt la gaming pe alte alea... cu siguranta insa iPad-ul nu va fi unul din ele. Pentru mine e la fel de relaxant gamingul pe un iPad ca si pe console. Stau aruncat in pat / fotoliu / canapea si stiu ca pot sa inchid jocul instant, il continui la fel de instant oricand vreau, and so on. Sper ca functia asta sa apara si pe PS4 si Xbone, pt. ca asa s-au si laudat...

  12. #172 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Personal ma joc pe telefonul Android cel putin cam intre 80 si 120 de minute pe zi, cand vin si cand ma duc la servici (acesta este timpul pierdut pe mijloacele de transport in comun).

    Sincer totusi nu inteleg de ce atata neintelegere pe acest subiect, la fel ca si PC-urile, smartphone-urile si tabletele pot fi configurate sa fie orice ne dorim noi chiar si console. Vrei sa fie consola ? Este consola, hell poate fi si workstation cu accesoriile si aplicatiile potrivite.

  13. #173 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Cred ca tine foarte mult de cum utilizezi device-ul. Eu nu am jucat niciun joc cu adevarat mai important mai mult de 20 minute, in total. Si am o groaza cumparate pe Android.(Batman, Spiderman, Gangstar, Modern Combat, Nova, Mass Effect etc) Cel mai mult mi-am pierdut vremea cu Asphalt 6-8. Ca atare pentru mine smartphone-ul nu este o consola, ci este un gadget care ruleaza si jocuri.

  14. #174 SP
    Admin MonkY's Avatar

  15. #175 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Interesant dat total inutil din pacate lipsa jocurilor (cum am mai scris) este problema. Dar sunt curios cand specificatille hardware ale telefoanelor/tabletelor vor fi "on-parr" cu cele ale consolelor (sunt sigur ca in urmatorii 1-2 ani se va intampla) si producatorii vor vedea vaca de muls "multiplatform" pentru a lansa jocurile si pe telefoane/tablete datorita install base-ului, cred ca vom asista incet incet la disparitia consolelor "clasice" asa cum le stim noi inlocuite de device-ul multifunctional (telefon / tableta / PC / consola / media center .. etc). One device to rule them all

  16. #176 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bre, mai schimbati placa asta cu "lipsa jocurilor" ca va faceti de cappuccino
    Spuneti si voi mai corect "EU nu am ce sa joc pe o tableta sau smartphone"... asta e cu totul altceva. Intr-adevar, inca n-a iesit Pokemon pe tableta

  17. #177 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Lipsa jocurilor AAA - am scris mai sus maestre si am facut referire fix la alea -

    Degeaba avem 100.000 titluri de rahat 10.000 titluri indie (care au farmecul lor insa sunt efemere) si 1000 porturi de PC daca n-avem cele 100 titluri care sa faca diferenta si sa puna telefoanele si tabletele pe harta gamerilor. Daca vrei sa pun in alt format ceea ce vreau sa exemplific, un gamer poate supravietui doar cu PC sau doar cu o consola, insa nu cred ca un gamer poate fi gamer doar pentru ca are smartphone / tableta (cel putin nu inca), tabletele/smartphone urile sunt device-uri care completeaza experienta de gamer, insa (dupa cum mentionezi si tu) acestea devin din ce in ce mai mult "console" insa nu sunt inca la nivelul necesar.Sunt 100 % sigur ca in cativa ani (sub 5) acestea vor putea fi considerate console, pentru simplul motiv ca vor inghiti piata "subrezita" a consolelor hardware. (doar 3 producatori, unil dintre ei are acum probleme cu consola "de casa" "Nintendo" / unul are probleme mari financiare "Sony" datorate si firmei mama / al 3 lea aproape era sa isi taie singur craca de sub picioare cu masurile anuntate public "Microsoft".

    PS: cifrele de ma sus 100K/10K .. etc - sunt scoase din cur doar de dragul "exemplului" nu le luati ca exacte, insa le-am dat pentru a se intelege mai bine cascadarea.
    PPS: ma uit in statistici si vad ca deja in App store / Android store s-a depasit 200K aplicatii incadrate la categoria jocuri ... e trist avand in vedere calitatea, insa sunt sigur ca asta se va schimba in viitorul apropiat. Sper ca va dati seama ca aceasta platforma virtuala este cea mai de success a tuturor timpurilor, chiar daca punem in aceeasi galeata toate jocurile pe console (probabil undeva la 10-15K) si toate jocurile de PC (sau platforme compatibile) probabil undeva la 10-15K ... abea ajungem la 15-20 %

  18. #178 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar

    Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?

    As mai face o remarca. In app purchases distrug jocurile de pe deviceurile acestea. E adevarat ca pe un joc de PS4/XO dau 150-200 lei, dar am sanse sa ma bucur de o experienta completa. Sigur, mai exista dlc-uri care propun content suplimentar, nu ajutor in-game pe bani. Spre exemplu, la asphalt 7 trebuie sa joc de 10X o cursa ca sa pot sa imi iau o masina decenta. Cu bani, rezolvi aspectul asta cat ai clipi. Apoi sa ne uitam la ultimele jocuri aparute. Deja incep sa ridice nivelul preturilor pe la 15 euro.

  19. #179 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nici eu nu sunt disperat dupa IAP-uri, insa daca te uiti atent, si pe PS4/XO/PS3/X360 dai 150-200 lei (sau mai mult), dupa care mai bagi inca pe atat in DLC-uri, addon-uri, extra-uri si Season Pass-uri. Asta e o moda globala, nu e valabila doar pe o platforma sau alta. As spune aici ca de vina sunt cei care dau bani pe asa ceva, nu cei care cer...

    Cat despre "deja incep sa ridice preturile pe la 15 euro", daca te uiti atent, acelea sunt fie titlurile AAA de care vorbea Darkie, fie sunt cei care vin de pe console (unde s-au obisnuit cu preturi mari - gen Capcom, Square Enix).

    Pe Darkie nu-l mai "contrez", pt. ca e la inceputuri in ale digital purchase-ului si se uita mai mult la statistici decat la jocuri (sincer, eu nu am timp sa joc toate nebuniile bune pe care le-am cumparat - a ma plange ca nu am jocuri bune pe iPad ar fi o mare minciuna din partea mea - asta in timp ce PSVita zace...)

  20. #180 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pai PSVita zace pentru ca n-ai tu timp sa scufunzi 20-30 ore intr-un joc sunt convins ca aceeleasi jocuri de Vita ar putea aparea pe ipad care este mai puternic decat Psvita si 3DS la un loc - insa cine ar plati 30 lire pe ele

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 10 FirstFirst ... 7 8 9 10 LastLast

Similar Threads

  1. Smartphone Photography By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 10 Last Post: 05-03-2015, 04:28
  2. Nu mai pot posta in BAZAR CONSOLE !!! By szabi90 in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 13-12-2013, 12:23
  3. Nu pot crea thread nou pe Sony: Jocuri Console By TheArsonist in forum Help Desk
    Replies: 2 Last Post: 11-12-2013, 23:36
  4. Hobby-urile gamerilor By paunstefan in forum Offtopic
    Replies: 46 Last Post: 30-10-2013, 16:42
  5. iPad-urile si iPhone-urile primesc inca un GamePad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2012, 15:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts