Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Pot fi considerate tabletele/smartphone-urile ca si console?

Voters
220. You may not vote on this poll
  • Da, le pot considera si console

    100 45.45%
  • Nu, nu le pot considera si console

    104 47.27%
  • Nu sunt inca decis

    16 7.27%
Page 10 of 10 FirstFirst ... 8 9 10
Results 181 to 196 of 196

Thread: Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?

  1. #181 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?

    P.S. Pentru cei care s-au plictisit de mine si de iPad-ul meu... nu pot sa spun decat "Sorry!". Pentru mine chiar e o platforma ideala de jocuri (ati vazut ca nici macar nu m-am obosit sa-i spun "consola"), probabil si datorita faptului ca la batranetile mele a ma jucat pe un maxim 5" (atat cat imi ofera un PSVita, PSP, 3DS, etc.), e prea mult. La 9.7" si la cum se misca, pentru mine e perfect. Poate chiar ar merge si un 11-12" (daca se pastreaza aceeasi greutate)... Atentie, am zis platforma ideala, asta nu inseamna ca e singura. Ba din contra, un combo gen "PS4 + iPad + WiiU" (sau "X1 + iPad + PS3") cred ca e perfect. Ai in felul acesta acces la orice gen de joc vrei... si cred ca doar timpul si bugetul sunt singurele mari probleme...
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Pai PSVita zace pentru ca n-ai tu timp sa scufunzi 20-30 ore intr-un joc
    Ce-i drept, e drept. N-am mai avut de mult timp un joc de PSVita care sa ma prinda 20-30 de ore (asta in timp ce am sute de ore in jocuri pe iOS)... In plus, asa cum am spus mai sus, pt. mine deja a devenit obositor sa ma joc "cramponat" de ecranul mic si controalele facute parca pentru copiii (dar e de inteles - daca erau mai mari ar fi suferit prea mult portabilitatea).
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    sunt convins ca aceeleasi jocuri de Vita ar putea aparea pe ipad care este mai puternic decat Psvita si 3DS la un loc - insa cine ar plati 30 lire pe ele
    Sunt multe jocuri de Vita pe iOS si Android, si costa de 10 ori mai putin. Daca te referi la anumite titluri ai caror publisheri au contracte banoase cu alde Sony & Co... da, probabil nu vor veni prea curand. Si sincer, nici nu trebuie... sa ramana pe platforma "mama" - it's their loss, not mine! Plus ca trebuie sa recunoastem, anumite jocuri se preteaza mai bine pe o platforma sau alta.

  2. #182 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmmm...
    Attached Images Attached Images tegrak1.jpg

  3. #183 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Remmember, remmember... Hai sa vedem unde am ajuns in 2019. Mai exact, la Asus Phone ROG 2. Vi-l las pe Buhnici sa-l prezinte.


  4. #184 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Urat video. A aratat foarte multe, dar de fapt n-a aratat mare lucru. Multe cutii si loading screens.

    Cat despre gaming pe tablete/telefoane, deja nu cred ca mai trebe vreun raspuns dat de noi, cat timp atat pe iOS cat si pe Android s-au lansat Arcade-urile, abonamente lunare focusate pe jocuri de calitate (cel putin pe iOS), exclusive si unele chiar senzationale.

    Deci e clar ca se poate, ba chiar ai parte de niste experiente unice.

  5. #185 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E tipicul lui buhnici, doar nu te asteptai la ceva prea tehnic de la el? E vorba despre ce-i acolo... ceva ce din punctul meu de vedere e wow. Pentru un telefon. Care deja e cu ADN de gaming, 100%. Gamepad-uri, gameplay pe TV, racire, docking, etc... Nintendo e mic copil la capitolul hardware pe langa Asus. Lipsesc doar mai multe jocuri AAA pe Android. Atat.

    Ocazie cu care eu as recomanda celor de la Nintendo sa se lase de facut console si hardware in general... sa apeleze la unii ca Asus... si ei sa se ocupe strict de software... de jocuri!

  6. #186 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda, nu stiu ce sa zic. Pe mine nu m-a dat pe spate.

    Daca vreau sa ma joc ceva pe TV, am 2 console si o mini-consola (switch ).
    Dar daca vreau ceva on the go si nu am chef sa iau switch-u - ma refer la telefon - atunci nici nu ma car cu toate chestiile alea in ghiozdan, deci m-as juca tot cu dejtu pe ecran.

    In teorie da, suna interesant, arata bine, iti fura ochii cu briz briz-uri luminate si racire nu stiu de care, dar cat de util este in real life, daca nu te joci acasa?

  7. #187 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E un Switch care e si smartphone care e si dual screen, care e si desktop, care... Oricum in acest moment cred ca e cel mai rapid Android (astept sa vad Mate 30 Pro cat scoate). Asa ca daca tot iti iei telefon destept, de ce sa nu iei unul de gaming, care face multe altele. Si nu prost. Adica, la partea de hardware repet, Nintendo pare o jucarie ieftina. Aia inca nu prea inteleg ce inseamna 120Hz, 1ms timp de raspuns, 10bit HDR, DTS X-Ultra, UFS 3.0, OLED, 6000mAh, etc... Ei stiu sa faca jocuri. Asa ca sa le faca pe Android, ar avea fanbase mai mare. Sau pe iOS, ca nu ma supar!

  8. #188 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, are multe plusuri in teorie, dar cand esti pe drum, deageaba ai ecran nu stiu de care sau procesor nu stiu de care, cat timp trebuie sa ai in ghiozdan inca un telefon si un suport, ca sa joci dual screen, sau manete si alte balarii pentru racire ca sa joci oricum niste jocuri nu prea stralucite.

    Adica, oricat s-ar stradui producatorii, un joc gen Zelda Breath of the Wild n-o sa vezi pe telefoane - poate doar Oceanhorn 2 sa fie asemanator doar ca asta este exclusiv iOS prin Apple Arcade

    Iar Nintendo, sunt complet de acord cu faptul ca ar trebui sa se lase de facut hardware sau sa-l faca mai bun, dar cat timp ei vand 'jde milioane de console noi cu hardware vechi, doar pentru ca au jocuri bune, vor continua sa faca acelasi lucru fara nicio jena.

  9. #189 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai stai man un pic... adica ti se pare aiurea sa cari in plus accesorii la un telefon (desi poti sa joci si fara gamepad, on the run), dar ti se pare OK ca pe langa telefon sa cari un Nintendo Switch si accesoriile sale?!?

    Cei de la Nintendo au deja 6 jocuri pe iOS... deci se poate. Chiar m-am mirat maxim cand am vazut Mario Kart pe iOS. Cat despre Zelda, ar arata mult mai bine pe un iPad Pro, la 120Hz. Ca nu vor, asta e o alta problema... oricum japonezii inca se mai joaca si cu Tamagotchi d-ala pe 8bit, so...

    P.S. Sa nu mai vorbim ca odata ce mai toti au servicii de streaming games (Google, Sony, Microsoft), pe acelasi telefon vei putea juca si jocuri de PS4, si de Xbox, si de la Google... Eu zic ca ai destule jocuri bune. If you are into streaming, that is...

  10. #190 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ce accesorii iti trebuiesc la switch, pentru on the go?

    Eu nu vorbesc de ce s-ar putea face, dar in momentul de fata, sa investesti in troller-u ala de la Buhnici este complet inutil.

    Mario Kart pe iOS este o cretinatate facuta doar pentru a face tone de bani din nimic. Ala nu se poate numi joc

    Super Mario Run macar a fost decent si chiar m-a facut sa-l deblochez complet.

    Ce zici tu de jocuri care ar arata mai bine, cu siguranta pe iPad Pro ar arata mai bine si majoritatea jocurilor de PS4/Xbox One.

    Dar da, cu streaming-ul de la Stadia and co o sa se treaca la un alt nivel dpdv portabilitate. Conexiune de internet sa avem, desi nu vad pe nimeni sa joace ceva in metrou, la cat semnal avem noi (de multe ori nu-mi deschide o amarata de stire care e doar text), asa ca in continuare, daca vrei jocuri bune, on the go, dar si cu un control decent (nu doar touch), Switch-ul este cea mai buna modalitate

    Personal, am renuntat in proportie de 99% sa ma joc pe telefon/tableta, in momentul in care am luat Switch. Si nu ma car peste tot cu el, dar si cand o fac

  11. #191 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ce accesorii iti trebuiesc la switch, pentru on the go?
    Nu m-ai inteles. Telefonul oricum il ai cu tine in ziua de azi, oricand. Acel telefon ar putea fi oricand un Asus ROG 2. Si nu mai ai nevoie decat de acele "Joy‑Con"-uri (asta daca nu vrei sa te joci direct pe touchscreen). Pe cand tu, pe langa smartphone, trebuie sa cari extra consola, cu ale sale Joy-Con-uri and stuff (nu-mi spune ca tu cari Switch-ul fara un case, eventual un charger, etc.).

    Nu am testat Mario Kart, am dat doar exemplu ca Nintendo a inceput sa scoata jocuri si de iOS/Android. Eu nu mai am timp sa joc d-astea de cand eram copil... de-abia fac fata la Lineage II, Star Trek Fleet Command & Co, unde desigur, ma bat alti copiii.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Personal, am renuntat in proportie de 99% sa ma joc pe telefon/tableta, in momentul in care am luat Switch. Si nu ma car peste tot cu el, dar si cand o fac
    La mine e fix invers. Personal am renuntat la orice consola mobila de cand cu smartphone-urile/tabletele si atat de multe jocuri din ce in ce mai bune, si care sunt in sfarsit la preturi decente. Cand vad joc de 59.99$ (cum sunt majoritatea de la Nintendo), dau frumusel skip. Nu mai dau atatia bani pe un joc de mobil in 720p, nici sa ma bati...

    Dar, in final, fiecare alege ce optiune doreste, desigur

  12. #192 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Eu unul nu am absolut nici un joc instalat pe telefon , pur si simplu nu ma atrage sa ma joc pe telefon .


    Pentru gaming on the go folosesc o Vita .

  13. #193 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Recent am inceput sa ma joc si eu pe telefon. Desi l-am avut tot timpul in buzunar, nu m-a atras niciodata ideea de a-l folosi pe post de "consola". Pana recent,cand fiind in concediu am inceput sa instalez jocuri si pe el. Am ramas foarte placut surprins cate jocuri exista, si mai ales ca poti juca multe chiar ok folosind touchscreenul. Si uneori chiar prefer sa joc mai nou pe telefon chiar si acasa langa ps4 si pc. Si asta pt ca e cea mai usor de accesat "consola". In cateva secunde ai dechis jocul, il pui pe pauza si faci altceva, reiei iar cateva minute etc. Eu va recomand jocul de mai jos. Mai ales ca e gratis primul nivel. L-am cumparat si merita pe deplin.

  14. #194 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    August 2019 dragalia_lost_one_year_revenue.jpg

    Sent from my moto g(7) power using Tapatalk

  15. #195 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by lukecelmare View Post
    August 2019 Attachment 286000
    Adica extrem de slabut prin comparatie cu concurenta. Daca luam exemplul lui Fire Emblem Heroes (cel mai productiv din lista ta), a scos 618 milioane $ de la lansare (February 2, 2017). Deci in 2 ani si jumatate. Prin comparatie, Lineage 2 Revolution a scos un miliard de coco in doar un an! Pokemon Go... "doar" 2.5 miliarde $. Nu mai vorbim de prostioare gen Candy Crush Saga care au sarit de mult de 4 miliarde. Iar daca trecem la PUBG, Fortnite, Clash of Clans and Co... e nebunie curata. Si sa nu uitam ca astea sunt raportate la piata western, pt. ca pe Asia, rup la vanzari titluri de care nici n-am auzit... gen Monster Strike care a sarit de 7 miliarde de dolari numai in Japan. Sau, ati auzit vreunul de Fate/Grand Order? A scos 3 miliarde la fel, doar in Japan.

    Asa ca, revin... daca Nintendo ar lansa titlurile mari (AAA) pentru iOS si Android, de-abia atunci ar face bani cu adevarat. Insa ei le tin pentru hardware-ul lor invechit... gameplay in 720p si alte alea. Ceea ce nu e rau pt. astia mai old-school ca noi... dar pe generatia asta care vine, ii lasa rece.

  16. #196 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Btw, in caz ca nu stiati, de la iOS 13 si TvOS 13 puteti conecta gamepadurile de Xbox One si PS4 direct la un iPhone, iPad sau Apple TV. Impreuna cu noul Arcade, practic Apple a venit sa imi confirme afirmatiile. Nu ca ar conta prea mult... dar e asa, un fel de satisfactie personala.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 10 FirstFirst ... 8 9 10

Similar Threads

  1. Smartphone Photography By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 10 Last Post: 05-03-2015, 04:28
  2. Nu mai pot posta in BAZAR CONSOLE !!! By szabi90 in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 13-12-2013, 12:23
  3. Nu pot crea thread nou pe Sony: Jocuri Console By TheArsonist in forum Help Desk
    Replies: 2 Last Post: 11-12-2013, 23:36
  4. Hobby-urile gamerilor By paunstefan in forum Offtopic
    Replies: 46 Last Post: 30-10-2013, 16:42
  5. iPad-urile si iPhone-urile primesc inca un GamePad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2012, 15:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts