Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Pot fi considerate tabletele/smartphone-urile ca si console?

Voters
220. You may not vote on this poll
  • Da, le pot considera si console

    100 45.45%
  • Nu, nu le pot considera si console

    104 47.27%
  • Nu sunt inca decis

    16 7.27%
Page 8 of 10 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 LastLast
Results 141 to 160 of 196

Thread: Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?

  1. #141 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Personal consider ca tabletele si smartphone-urile sunt fratiorul mai mic al consolelor portabile desi acestea cresc si se dezvolta rapid nu vor ajunge prea curand sa egaleze(pe partea de gaming) o consola portabila .

  2. #142 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    Personal consider ca tabletele si smartphone-urile sunt fratiorul mai mic al consolelor portabile desi acestea cresc si se dezvolta rapid nu vor ajunge prea curand sa egaleze(pe partea de gaming) o consola portabila .
    Nu vor ajunge sa egaleze consolele portabile pe partea de gaming? Cred ca vroiai sa scrii invers... consolele portabile nu prea mai au sanse in momentul de fata. Si chiar si Sony a realizat asta si a decis ca este obligatorie implementarea PSV in orice joc de PS4, altfel ar fi ajuns sa detina o consola portabila moarta...

    In plus, dupa ce atat Apple cat si Google au deschis tone de API-uri pentru gamepad-uri... vom vedea din ce in ce mai mult micsorandu-se granita dintre smartphones/tablets si console portabile... iar la cum evolueaza hardware-ul pt. mobile (vezi Tegra 4 si Snapdragon 800), am un feeling ca intr-un an doi vom avea pe portabile hardware mult mai performant decat avem in Xbox 360 si PS3 in momentul de fata. Deja la partea de RAM mobilele sunt departe... la partea de video sunt departe (vezi rendering in 4K)... Mai trebuiesc titlurile AAA sa vina din urma (vezi XCOM, House of Dead, Warhammer, Baldurs Gates, Star Wars KOTOR & Co) si cam asta va fi.

  3. #143 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Puteti face un setup "hybrid" cu un Apple TV+iPad,iPod touch sau iPhone+Controller PS3.Streaming-ul se face catre Apple TV iar iPad-ul se ocupa de procesarea jocurilor+controller.Sunt destule jocuri in App Store care pot fi configurate pentru controller.
    Vad un viitor sumbru pentru console cand Apple si restul vin in fiecare an cu procesoare mobile "2x more powerful,faster" + alte nebunii.
    Acuma astept sa vina un Gigel sa ma contrazica si sa bage un motiv fictiv

  4. #144 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu zic ca-s din ce in ce mai mult "console"




  5. #145 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Avand in vedere cat de mult au avansat in ultima vreme pot fi considerate device-uri multifunctionale (printre care si console) la fel ca PC-ul. Am ajuns sa pot emula si jocuri de PSP pe smartphone that's crazy .

  6. #146 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Avand in vedere rezultatul poll-ului ti-ar veni sa crezi ceva, dar citind topicul oricine va vedea curiozitatea ca in proportie de 80% toti care si-au expus parerea au facut-o spunand NU. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca toti userii cu vechime au spus vehement NU, ei fiind de regula si useri activi pe forum, cel putin cand s-a deschis topicul. Cu toate astea, votul arata altceva, mi se pare hilar ca in afara de 2-3 persoane care au spus DA, restul doar au votat pozitiv fara sa aibe niciun comentariu.

    Anyway, acum ca s-a dezgropat iar topicul, eu continui sa spun NU chiar si doi ani mai tarziu.

  7. #147 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Anyway, acum ca s-a dezgropat iar topicul, eu continui sa spun NU chiar si doi ani mai tarziu.
    ditto

  8. #148 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu ma uit la problema din punct de vedere evolutiv ... in ultimii 15 ani totul evolueaza, insa consolele au ramas foarte traditionale, desi componentele din interior au evoluat si softwareul se poate spune ca a facut aceelasi lucru, multe lucruri au cam ramas la fel:

    - controlerul - de la A.B,Star,Select si D-pad a ajuns sa aibe multe butoane care mai de care mai ciudate
    - supportul pentru jocuri - de la cartrigeuri de cativa Kilo au ajuns sa aibe zeci de GB pe disc optic
    - forma - in general destul de standard ca si dimensiune nu s-a redus extrem de mult, ba chiar a crescut (vezi Xbox One si PS4 care sunt mai voluminoase, sau cel putin la fel de voluminoase ca Xbox si Playstation originale) - Nintendo a redus ce-i drept volumul ocupat de consola lor, insa a adaugat accesorul de tip tableta care elimina aproape tot avantajul

    Sincer sa fiu eu cred ca tabletele si telefoanele inteligente ameninta piata consolelor foarte tare, la un moment dat acestea vor inlocui consolele definitiv - motivele sunt simple (si n-au legatura cu jocurile):

    - tabletele si smartphonurile au deja sistemul ideal de "deploy" al jocurilor, da domnilor odata cu evolutia acestora privim declinul formatului fizic, prognozez ca in 10-15 ani nu vor mai exista jocuri in format fizic (sau daca vor exista vor fi extrem de putine, deja ma uit la declinul muzicii pe CD sau a filmelor DVD/BR care chiar au un lifespan generator de bani extrem de scurt, in general max 1 an de la lansarea filmului, apoi merg doar pe un trend descendent pana la disparitie completa) - ma uit doar la Apple care castiga ENORM de multi bani doar din vanzarea/distributia de software desi ei nu se considera "software company".

    Putem lua ca exemplu declinul (produs din aceelasi motiv - existenta telefoane/tablete) al aparatelor foto portabile / camerelor video portabile, sincer in ziua de azi in loc sa ai un telefon/o camera foto / o camera video (ca acum 7-8 ani) ai doar un smartphone care poate face poze la o calitate considerabil mai buna decat a aparatelor foto si poate filma mult mai bine decat o camera video. Evident pot exista si anumite dezavantaje (cum ar fi battery life - dar presimt ca in curand vom avea inovatii extraordinare in acest domeniu, datorita utilizarii la scara planetara a device-urilor mobile din ce in ce mai puternice, care au nevoie de putere / autonomie cat mai crescuta).

    Oricum e interesant cum revenim la acest thread din cand in cand sa vedem cam care este evolutia - odata cu inaintarea in varsta (si pierderea interesului pentru jocuri) coroborat cu noua generatie care este mult mai obisnuita cu tablete/smartphonuri probabil ca balanta se va inclina in favoarea acestora din urma.

  9. #149 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Avand in vedere rezultatul poll-ului ti-ar veni sa crezi ceva, dar citind topicul oricine va vedea curiozitatea ca in proportie de 80% toti care si-au expus parerea au facut-o spunand NU. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca toti userii cu vechime au spus vehement NU, ei fiind de regula si useri activi pe forum, cel putin cand s-a deschis topicul. Cu toate astea, votul arata altceva, mi se pare hilar ca in afara de 2-3 persoane care au spus DA, restul doar au votat pozitiv fara sa aibe niciun comentariu.
    Probabil te referi la cei care considera ca daca nu scrie Sony pe un device, atunci clar nu poate fi consola, nu?

    In alta ordine de idei, sunt altii care refuza sa vada cat de mult evolueaza "jucariile" astea mobile. Sau sunt cei care pot spune cu usurinta ca un PlayStation Vita e o consola, dar un Archos GamePad, sau un smartphone cu gamepad de la MOGA & Co nu este. La naiba, multi nici macar jucaria celor de la nVidia (Shield) nu o vad precum o consola. Probabil la fel vor spune si despre WikiPad & Co. Dar nah, asa se intampla cand umblam cu "double standards".

    Ideea este ca daca toate jucariile astea mobile (fie ele micro-console, smartphone-uri sau tablete) vor continua sa evolueze din punct de vedere hardware si software in acest ritm, in timp ce Sony, Microsoft si Nintendo se bazeaza cate 10 ani pe niste procesoare mediocre de la AMD, nu doar ca ii vor ajunge din urma, dar ii vor si depasi. Ma distreaza cand vad ca se cocheteaza cu 2K si 4K pe niste "amarate" de mobile, in timp ce "monstrii" alimentati la priza de-abia pot atinge 1080p-ul. Intr-adevar, vorbim de un nivel grafic diferit... dar asta e o chestie temporara (as you can see with K1 - care e doar inceputul).

    Singura problema ramane la nivelul developerilor... care vor fi constransi sa-si tina exclusivitatile pentru Sony, Microsoft sau Nintendo. Desi la un moment dat, un publisher se va intreba "Oare ce sa fac? Sa scot jocul asta pentru 10 milioane de Wii U-uri sau sa ma indrept spre cele aproape 2 miliarde de smartphone-uri si tablete?"

    Un alt punct care va fi depasit odata ce vom avea Google TV si Apple TV mai performante si incluse in toate TV-urile, va fi cel de "jucat pe TV". Merge acum sa faci diverse nebunii via AirPlay, Chromecast sau mai stiu eu ce... insa trebuie ceva mult mai simplu. Si nu toti detin un SmartTV. Stiu ca majoritatea au optiunea de a scoate semnal via HDMI, insa se pierde din farmecul de a te juca pe un device mobil.

  10. #150 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In afara de grafica, eu nu vad evolutia jocurilor de pe tablete si smartfoane. In continuare 95% din jocuri sunt casual si prostioare, si au ca tinta nu gamerii, ci userii de rand care folosesc device-urile astea pentru mai multe lucruri, nu doar gaming. Nu si-a cumparat nimeni un PS Vita pentru a se uita la filme pe el, a vrut jocuri. Deci omu' e gamer. Asta e diferenta, chiar nu stiu cum dupa doi ani si vreo 10 pagini de comentarii nu ai inteles diferenta intre astea si o consola.

    Sunt de acord ca poate vor fi inlocuite consolele si sunt de acord cu ce a zis darkie mai sus. E clar vorba de o evolutie, dar vorbim de lucruri diferite. Daca tu nu te jucai mai mult pe tableta decat pe consola, nu aveam topicul asta. Imi pare rau ca nu poti vedea treaba dintr-un punct de vedere mai obiectiv, excluzandu-te pe tine si uitandu-te chiar pe forum la topicuri gen GTA unde s-au scris 50 de pagini in ultima saptamana inainte de lansare. Acolo e interesul gamerilor, nu Angry Birds, Talking Tom, 2048 si QuizUp. Ca pe astea le joaca marea majoritate a posesorilor de tablete si smartfoane. Aici pe forum e o exceptie pentru ca e o comunitate formata din gameri, iar un gamer se joaca oriunde si orice. Doar e boala grea, nu?

    Cel mai bine a zis-o Ovidiu prin topicul asta acum vreo doi ani. Te joci pe tableta in metrou si cand stai pe tron.

  11. #151 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Te joci pe tableta in metrou si cand stai pe tron.
    Nu prea, pt asta am Vita sau 3DS.

    Dar adevarul asta e, tabletele au castigat foarte mult teren iar kinderii incep sa le foloseasca de la varste fragede si nu baga in seama consolele.

  12. #152 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    In afara de grafica, eu nu vad evolutia jocurilor de pe tablete si smartfoane. In continuare 95% din jocuri sunt casual si prostioare, si au ca tinta nu gamerii, ci userii de rand care folosesc device-urile astea pentru mai multe lucruri, nu doar gaming.
    Deci sa inteleg ca un Star Wars: Kotor atunci cand era pe Xbox, era super joc de consola, iar acum daca este pe o tableta a devenit casual si "prostioara". Un XCOM: Enemy Unknown este super joc de consola, dar daca-l joci pe smartphone sau tableta e bull****. La fel si despre GTA, The Walking Dead, Dead Space, Rayman, Sine Mora, Real Boxing, etc... Nu mai vorbim despre MOBA-uri sau MMORPG-uri (gen Order & Chaos - care e o clona de WoW pur si simplu). Si as putea continua cu exemplele, dar nu cred ca are sens - unii vor vedea in continuare doar Candy Crash.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Asta e diferenta, chiar nu stiu cum dupa doi ani si vreo 10 pagini de comentarii nu ai inteles diferenta intre astea si o consola.
    Ma mir ca nu m-ai facut prost direct. Ar fi fost mai simplu. Anyway, eu ca prostul voi continua sa vad evolutia in ultimii ani si sa ma gandesc la ce va veni, in timp ce unii stau cu aceiasi ochelari de cal si vad doar Talking Tom si Angry Birds pe astfel de device-uri.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Daca tu nu te jucai mai mult pe tableta decat pe consola, nu aveam topicul asta.
    Stiu man ca daca nu eram eu asa prost nu mai exista topicul asta, aria asta, forumul asta. Ce sa fac, nu pot sa ma abtin... Cat despre afirmatia ca ma joc mai mult pe tableta decat pe consola, nu ma astept sa ma inteleaga cineva care nici nu era nascut cand ma jucam pe prima mea consola.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Acolo e interesul gamerilor, nu Angry Birds, Talking Tom, 2048 si QuizUp. Ca pe astea le joaca marea majoritate a posesorilor de tablete si smartfoane.
    Repet, tu ai ramas ca acum 2-3 ani la nivelul Angry Birds si nu-l poti depasi (sau nu vrei). Sorry, dar trebuie sa fii prost (ca mine) pentru asta. Mai uita-te si tu pe AppStore, Marketplace, nVidia Tegra Zone, poate gasesti totusi si alte jocuri care nu necesita varsta de 3 ani. Ti-am dat link la http://www.consolegames.ro/forum/f81...i-bune-pe-ios/ si tu tot dai exemple cu jocuri puerile.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Cel mai bine a zis-o Ovidiu prin topicul asta acum vreo doi ani. Te joci pe tableta in metrou si cand stai pe tron.
    Si nu acelasi lucru il faci cu un PSV, PSP, 3DS? Sa inteleg ca nici acelea nu sunt console pt. ca se joaca Ovidiu in metrou sau pe tron?!?

    Anyway, lucrurile evolueaza indiferent de cat de mult se agata unii de aceleasi posturi de acum 2 ani sau mai mult. Pe device-urile mobile, din punct de vedere hardware deja avem cpu-uri si gpu-uri care pot rivaliza cu cele din clasa desktop... din punct de vedere software deja avem ultimele engine-uri capabile sa ruleze orice (am dat exemplu Tegra K1 care e capabil sa ruleze cod DirectX 12, OpenGL 4.4, OpenGL ES 3.1 si Google AEP - cu alte cuvinte poate randa orice poate un PS4 sau X1, si mai mult decat poate un PS3 sau Xbox 360 - ramane doar de rezolvat problema puterii de calcul, dar la cum merg lucrurile, cred ca in 2 ani vom vedea 4Ghz si DDR4 pe astfel de "jucarii"). Avem deja suport pentru gamepad-uri atat via iOS cat si Android... poti chiar sa-ti folosesti gamepad-ul de la PS3 daca vrei. Poti sa legi cam orice device la TV in caz ca vrei sa te joci pe "the big screen". Titlurile sunt din ce in ce mai bine gandite si mai muncite (developerii si publisherii aducand din ce in ce mai multe titluri AAA direct pe device-uri mobile - ba chiar exclusive (vezi ultimul Civilization). Dar daca in final sunt considerat un prost pt. ca vad sau spun lucrurile astea, atunci asa sa fie. Prefer sa raman asa prost decat destept si sa ma joc Talking Tom pe tron.

  13. #153 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Habar n-am de ce te ataci de fiecare data si iei totul la modul personal. Nu te-a facut nimeni prost, e vorba de opinii diferite, doar ca tu nu ai aratat in topicul asta ca esti de acord cu opiniile diferite ale altora. Nici OEE nu e de acord, atunci gata, eu si OEE si altii care au mai postat pana acum spunand NU te-am atacat pe tine doar pentru ca nu avem aceleasi pareri?

    Evolutia nu a negat-o nimeni. Prima masina era numita un fel de bicicleta, doar in forma finala pe care o stim azi s-a numit masina. Asa va fi si gamingul de pe tablete, o sa ajunga la stadiul in care va avea propriul nume si dispozitivle de pe care vom juca vor avea o denumir proprie. Insa de doi ani pana acum nu s-a schimbat nimic, dispozitivele astea tot nu pot fi considerate console.

    Nu vom ajunge insa niciunde la modul asta. Eu mi-am spus parerea si atat, nu te-am facut prost. Daca tu asta ai inteles, eu aleg sa ma retrag.

  14. #154 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Habar n-am de ce te ataci de fiecare data si iei totul la modul personal.
    Odata ce-mi spui ca nici n-ar exista discutia asta daca nu m-as juca eu mai mult pe tableta decat pe console, e clar ca mi se adreseaza mie personal, nu?
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu te-a facut nimeni prost, e vorba de opinii diferite
    Eh nu. Una e sa ai opinie diferita (pe care o accept), si alta e sa-mi spui mie ca nu inteleg ceva ce mi se repeta de 2 ani de zile. Era mai simplu daca-mi spuneai direct ca sunt prost si nu inteleg... dar ai preferat metoda mai pe ocolite.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nici OEE nu e de acord, atunci gata, eu si OEE si altii care au mai postat pana acum spunand NU te-am atacat pe tine doar pentru ca nu avem aceleasi pareri?
    Nici nu trebuie sa fie cineva de acord cu mine. Nu am nimic de castigat daca e considerat un device mobil la acelasi nivel cu o consola. Dar una este sa vii cu argumente serioase, si alta e sa-mi dai exemple gen Angry Birds. Care Angry Birds iti reamintesc (in caz ca ai uitat), ca se regaseste si pe toate consolele.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Evolutia nu a negat-o nimeni. Prima masina era numita un fel de bicicleta, doar in forma finala pe care o stim azi s-a numit masina. Asa va fi si gamingul de pe tablete, o sa ajunga la stadiul in care va avea propriul nume si dispozitivle de pe care vom juca vor avea o denumir proprie. Insa de doi ani pana acum nu s-a schimbat nimic, dispozitivele astea tot nu pot fi considerate console.
    Poate pentru tine nu s-a schimbat nimic. Apple, Google, Amazon, nVidia, Razer si altii insa vad lucrurile diferit fata de tine, si vin cu suport pt. controllere, cu micro-console, cu gamepad-uri, cu device-uri care aduc mai aproape experienta de consola pe un device mobil... Unii chiar scot direct device-uri cu Android ce au gamepad incorporat (deci pot fi clar asemanate cu un PSV sau un 3DS - dar cu alte titluri si cu mai multe posibilitati de a rula si apps).
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Nu vom ajunge insa nicinde la modul asta. Eu mi-am spus parerea si atat, nu te-am facut prost. Daca tu asta ai inteles, eu aleg sa ma retrag.
    Quiting is an easy option...

  15. #155 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Aloooo, baieti, daca voi sunteti toti rosii iar eu sunt singurul verde de buna seama ca va moderez, asa-i ? Fiti moderati!

    Cred ca asta a fost de la bun inceput mai degraba o chestiune de semantica decat de incadrare propriu-zisa. Concret: toate cele despre care se vorbeste aici sunt platforme de gaming. O consola de gaming este de regula numita o platforma dedicata. Chiar si un PC. Cu siguranta, PC-ul facut prin anii 2000 de o cunostinta care folosea ca unic periferic o tastatura modificata si pusa intr-o cutie de placaj impreuna cu un joystick (probabil digital si acela, in anii respectivi) era o consola pentru jocuri, considerand ca modificase tot ce putuse pentru a juca aproape exclusiv Microsft Flight Simulator (cred ca toate versiunile care-i picasera in mana). Ce m-ar putea opri sa-l numesc "consola"? Faptul ca n-a fost fabricat ci doar modificat in acest scop? Pentru ca, nu-i asa, daca te gandesti sa privesti un alt device (tableta, smartfone etc) ca pe o consola, de ce n-ai face-o cu orice alt device fabricat sau modificat in scopul de a te juca?

    Daca trebuie neaparat sa ne legam de semantica (desi nu vad rostul, pentru ca nu vad iesind nimic constructiv din asta), acele "tamagotchi" cu doua butoane pe care poti juca exclusiv Tetris sunt mai console decat orice tableta sau smartphone pentru ca acel device a fost construit special in scopul de a te juca cu/ pe el.

    Pe vremuri, cuvantul consola definea mai mult sau mai putin un terminal, totalitatea perifericelor conectate unui computer pentru a putea efectua input si pentru a primi output, de regula un monitor, tastatura si oricare alte device-uri de control dedicate unei anumite operatiuni. Probabil ca acelasi cuvant a fost folosit pentru a defini un device "compact", "all-in-one" destinat gamingului.

    Sunt perfect constient ca stiti toate astea, sa nu credeti ca m-am gasit eu s-o fac pe desteptul si ca explic eu ce si cum, ci doar imi doresc sa imblanzim spiritele si sa discutam mai mult de gaming si mai putin de semantica .

  16. #156 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Dom'le, sa fie clar, console sunt doar alea care se leaga la tembelizor si pe care scrie Nintendo, Sony sau M$... NOT.

  17. #157 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Nu uita de Ouya, the supreme being!

  18. #158 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai eu tocmai exemplul asta cu gamingul il dadeam. Ca jocurile devin din ce in ce mai bune, avem suport de "butoane fizice" (o lunga perioada de timp multi s-au legat fix de chestia asta, ca nu se poate considera consola pt. ca nu suporta touchscreen-ul - acum au gasit alte motive), avem din ce in ce mai multe exclusivitati si developeri care se axeaza din ce in ce mai mult si pe mobile.

    De aceea am si facut threadul cu jocuri bune de iOS... de aceea avem si thread cu controllere. Unii le desconsidera doar pt. ca poti juca prostioare gen Candy Crash... dar daca nu ma insel, cred ca exista cateva mii de joculete pt. console care sunt mult mai proaste decat Candy Crash.

    Probabil ca pentru multi (precum tudyniuz), toate cele de mai jos nu pot fi considerate console, ci tablete sau accesorii pt. smartphones/tablets. Caz in care eu cred ca ar fi momentul ca si 3DS, PSV & Co. sa-si piarda numele de console, pt. ca fac fix acelasi lucru, cu marea diferenta ca acelasi joc pe Marketplace sau AppStore costa 0.99$ - 2.99$ in timp ce pe PlayStation Store costa 29$ - 49$.
    Attached Images Attached Images gamepad.jpg gamepad2.jpg ipega.jpg jxd.jpg jxd_2.jpg moga.jpg wikipad.jpg

  19. #159 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Tabletele si smartphone-urile pot fi considerate console?
    Atunci cand telu sau tableta vor fi vandute impreuna cu un controler si vor avea in portofoliu (SI VOR ARATA GRAFIC !!!) ca si un Halo, GoW, Gran Turismo, Uncharted, Forza, seria Fable, Killzone, etc, etc, etc ...atunci, eu personal le voi considera console.

  20. #160 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Atunci cand telu sau tableta vor fi vandute impreuna cu un controler
    Ai mai sus cateva exemple (cu poze) in care sunt vandute tablete impreuna cu controller (detasabil sau nu).
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Atunci cand vor avea in portofoliu (SI VOR ARATA GRAFIC !!!) ca si un Halo, GoW, Gran Turismo, Uncharted, Forza, seria Fable, Killzone, etc, etc, etc ...atunci, eu personal o voi considera consola.
    Deci pentru tine e consola doar daca are vreunul din jocurile de mai sus? In cazul asta cam toate consolele pana la PS2 nu se mai numesc console (de retro consoles nu mai vorbim). La fel si DS-ul, 3DS-ul and so on.

    Deja devine haios threadul. Unul nu considera ca un mobile device poate fi consola pt. ca are Angry Birds, altul pt. ca n-are Uncharted... Eu credeam ca o consola de jocuri este cea pe care pur si simplu te poti juca fara sa-ti pese de drivere, de ce OS ai sau alte nebunii... dar acum vad ca de fapt e dupa preferinte. Exact cum am spus mai devreme, unii daca nu vad sigla Sony, Microsoft sau Nintendo... dau reject.

    P.S. Eu consider consola chiar si primul meu TV verde-negru, care avea jocul pong integrat (si 2 joystick-uri)... asa cum consider consola si primul meu Tetris... si prima tableta tot pt. jocuri mi-am luat-o. Asa cum si PC-ul poti spune ca e o consola, doar ca una al dracu' de complicata - la urma urmei, asta vrea sa faca Valve cu Steam Machines: un PC care sa se comporte ca o consola, usor de folosit, via gamepad. Bine, unii nici pe aceea nu o vor numi consola, pt. ca nu va avea cu siguranta GoW, Gran Turismo, Uncharted, etc... Anyway, i'm tired. Numiti-le cum doriti...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 10 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 LastLast

Similar Threads

  1. Smartphone Photography By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 10 Last Post: 05-03-2015, 04:28
  2. Nu mai pot posta in BAZAR CONSOLE !!! By szabi90 in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 13-12-2013, 12:23
  3. Nu pot crea thread nou pe Sony: Jocuri Console By TheArsonist in forum Help Desk
    Replies: 2 Last Post: 11-12-2013, 23:36
  4. Hobby-urile gamerilor By paunstefan in forum Offtopic
    Replies: 46 Last Post: 30-10-2013, 16:42
  5. iPad-urile si iPhone-urile primesc inca un GamePad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2012, 15:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts