Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Cum consideri violenta din jocuri?

Voters
168. You may not vote on this poll
  • Care violenta? Nu am voie jocuri rated "M"

    4 2.38%
  • E OK, la un nivel care nu ma deranjeaza

    98 58.33%
  • Este exagerat de multa violenta

    8 4.76%
  • Nu este niciodata suficienta

    58 34.52%
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Cum consideri violenta din jocuri?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Cum consideri violenta din jocuri?

    Ladies and gents, it's time for a new poll! De data aceasta, haideti sa aflam cum stam cu violenta in jocuri. Cum considerati ca se regaseste in jocurile video?
    • Care violenta? Nu am voie jocuri rated "M"
    • E OK, la un nivel care nu ma deranjeaza
    • Este exagerat de multa violenta
    • Nu este niciodata suficienta

  2. #2 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Nu stiu ce considerati multi prin violenta dar de la Postal 2 si Manhunt nu am mai vazut jocuri mai 18+

    Sent from my GT-I5500

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ar mai trebui introdus ceva gen: "nu ma deranjeza,oricat de mult ar fi"

  4. #4 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ar mai trebui introdus ceva gen: "nu ma deranjeza,oricat de mult ar fi"
    Este deja: "Nu este niciodata suficienta"

  5. #5 SP
    Member Xristina's Avatar
    Quote Originally Posted by Marinake View Post
    Nu stiu ce considerati multi prin violenta dar de la Postal 2 si Manhunt nu am mai vazut jocuri mai 18+

    Sent from my GT-I5500
    Dragon Age este 18+, Saints Row 2 la fel

    Ca un joc sa fie incadrat in 18+ trebuie sa aiba nu doar violenta cat si teme specifice adultilor. Pe mine personal un ma deranjeaza, ma joc de la o varsta destul de frageda si niciodata nu am vrut sa scot un AK la scoala, depinde foarte mult si de controlul pe care il au parintii asupra copiilor, daca ei vad in consola/PC un babysitter atunci da exista o sansa de X % ca el sa ajunga un psihopat antisocial.

  6. #6 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    Dragon Age este 18+, Saints Row 2 la fel

    Ca un joc sa fie incadrat in 18+ trebuie sa aiba nu doar violenta cat si teme specifice adultilor. Pe mine personal un ma deranjeaza, ma joc de la o varsta destul de frageda si niciodata nu am vrut sa scot un AK la scoala, depinde foarte mult si de controlul pe care il au parintii asupra copiilor, daca ei vad in consola/PC un babysitter atunci da exista o sansa de X % ca el sa ajunga un psihopat antisocial.
    Ai dreptate cu asta.La scenariul cu AK-47 la scoala mai ajuta si dependenta + o minte prafuita

    Sent from my GT-I5500

  7. #7 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Pe mine nu ma deranjeaza deloc. Ba chiar vreau sa fie, mai ales in masura in care are si un corespondent in realitate. In schimb, violenta gratuita din jocuri nu imi displace neaaparat, dar nici nu ma atrage.

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu zic ca daca violenta din jocuri are logica in contextul actiunii, poate sa fie oricata. Dar nici nu pot sa spun ca am simtit vreodata nevoia sa fie mai multa.

  9. #9 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Sunt atatea jocuri, daca nu-ti place unul ca e "prea violent" nu-l joci. E ca si la filme sau la canalele TV, nu-ti place - nu te uiti, simplu. Cine e "deranjat" ca un anumit joc e "prea violent" are o problema GRAVA la mansarda. Grava de tot. Din pacate sunt multi cimpanzei care se plang ca jocurile sunt violente si ca ei sau odraslele lor sunt afectate.

    Nu-ti place un joc ca e violent? Nu-l juca, e atat de simplu... Si nu-l cumpara din start, sunt demo-uri, trailere, review-uri.

    Eu vreau violenta in jocuri, imi plac FPS-urile la nebunie, vreau sa vad cum sare sangele peste tot. E un joc, ma distrez, pot face in joc ce in viata reala n-as face niciodata. Daca esti pudic nu te uiti la filme xxx. Daca esti sensibil nu joci jocuri violente. Nu inseamna ca daca tu esti sensibil trebuie sa fie interzise jocurile violente, e stupid, e ca si cum as spune ca mie nu-mi plac bananele, au gust naspa, ma deranjeaza. E simplu, nu le consum si gata, nu cer sa fie interzise.

    Deci nu - nu consider deloc violenta exagerata in jocuri si nu ma deranjeaza absolut deloc.

  10. #10 SP
    Junior Member AlynSephiroth's Avatar
    Violenta din unele jocuri ma face sa "gust" din acel joc cu mai multa placere , cu mai multa pasiune.

  11. #11 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    + ca din unele jocuri mai invata unii copii si putina anatomie umana

    Sent from my GT-I5500

  12. #12 SP
    Junior Member sTrEs's Avatar
    Violenta cat cuprinde, dar sa fie cu cap.

  13. #13 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    "a fi cu cap" nu se prea "pupa" cu violenta..

  14. #14 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    atata timp cat in viata de zi cu zi suntem incojurati la tot pasul de violenta si nu ma refer doar la razboaiele duse de americani pentru democracy, dar si daca ne plimbam prin strazile din bucuresti ne vom intersecta cu diverse acte de violenta, cred ca la un anumit nivel este nevoie de putina violenta in jocurile video, daca producatorii isi doresc sa le ofere gamerilor o experienta cat mai autentica si o atmosfera realistica. nu sunt de acord cu acei oameni care sustin ca din cauza violentei din jocuri copiii o iau razna si incep sa traga cu armele prin scoli, acei copii clar au probleme psihice si mai devreme sau mai tarziu vor claca. orice persoana fiind ea matura sau copil, cu un psihic normal si cu un nivel de inteligenta incadrat in limitele normale, poate sa faca distinctia dintre realitate si lumea virtuala . so for me, violenta is not a bad thing si printre jocurile mele preferate se numara jocuri considerate foarte violente

  15. #15 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    atata timp cat in viata de zi cu zi suntem incojurati la tot pasul de violenta si nu ma refer doar la razboaiele duse de americani pentru idioocracy
    Fixed

    Sent from my GT-I5500

  16. #16 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu se intelege ca am fost ironic sau ce ?

  17. #17 SP
    Junior Member subaru's Avatar
    parerea mea ca sunt multe jocuri violente, si alea sunt fear perseus mandate silent hill gow dante-s inferno etc ... sau cum ar trebui sa arate violenta intr`un joc anume

  18. #18 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Daca e la un nivel normal, nu e deranjanta.Chestia e ca unii imi zic in clasa:,,Vai, ai tai te lasa sa joci gta4 si COD, eu nu am voie, ai mei spun ca ma face violent.", asadar joaca nfs.Rezutatul:Eu stau frumos in banca si ma uit la respectivul cum se bate cu altul care ,,nu are voie la jocuri cu bataie".

  19. #19 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by A_A_A View Post
    Chestia e ca unii imi zic in clasa:,,Vai, ai tai te lasa sa joci gta4 si COD, eu nu am voie, ai mei spun ca ma face violent.", asadar joaca nfs.Rezutatul:Eu stau frumos in banca si ma uit la respectivul cum se bate cu altul care ,,nu are voie la jocuri cu bataie".
    Sa inteleg ca tu crezi ca violenta din jocuri te "antreneaza" pt violenta din viata reala? Hai sa fim seriosi, doar nu-ti imaginezi un pici de 12 ani cum trage in coleg cu un AK47...

    Violenta in jocuri e un lucru bun, dar violenta in viata reala e un lucru extrem de rau, doar un idiot apeleaza la violenta (si mai refer inclusiv la violenta verbala). Daca mie-mi place Killzone3 nu inseamna ca si in viata reala bag cutitul in ochi la cineva.

  20. #20 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Parerea mea e ca violenta din jocuri are si ea un rol : acela de a opri toti marlanii sa o aplice in viata reala.

    Sent from my GT-I5500

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Cum sa devii Master Chief pe strazile din Romania By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 18-02-2015, 06:34
  2. Cum cumpar din ps store? help please By maty1998 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 07-12-2012, 20:02
  3. Va place violenta in jocuri ? By PumaS in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 55 Last Post: 29-01-2010, 08:28
  4. Cum scap de linia asta din Windows 7 ? By MonkY in forum Software
    Replies: 5 Last Post: 10-01-2010, 03:29
  5. Nintendo - Cum sa faci bani din jocuri ! By MonkY in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 17-09-2008, 20:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts