Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

Voters
186. You may not vote on this poll
  • Da, sunt de acord cu plata unei taxe in Bazar.

    82 44.09%
  • Nu, nu sunt de acord cu plata taxei in Bazar.

    55 29.57%
  • Prefer sa donez sau sa licitez (ma abtin).

    45 24.19%
  • Alte idei (postati in thread).

    4 2.15%
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 124

Thread: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

  1. #21 SP
    Senior Member divayo's Avatar
    Eu imi doresc sa fie echitabil si corect pt toata lumea, 5 euro nu e mult, adevarat ca nu vom ramane cata frunza si iarba (am inteles ca am fii peste 20 000 de razboinici) dar sa vedem din cei multi cati vor de fapt sa ajute, si 1000 sa ramanem, dar vor fii cu adevarat 1000 de ''spartani'' iar la un 5 euro anual, faceti voi calculele.

  2. #22 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Quote Originally Posted by divayo View Post
    O taxa de 5 euro anual daca vrei sa fii membru CG e super ok pt toata lumea, cu libera trecere pe orice sectiune aici pe forum, nu 10 ron pt sectiunea X, alti bani pt premium member s.a.m.d.+ de asta vad ca ba comision d'acolo, ba de dincolo, o taxa unica pt toata lumea fara atatea batai de cap cu X comisioane si tot asa.

    ---------- Post added 17-12-2012 at 06:37 PM ----------

    Vad ca pe primul loc e ''sunt de acord cu plata taxei pe aria bazar'' dar eu intreb, oare acolo nu au votat cei care nu-si deschid thread mai deloc sau chiar deloc acolo?
    +1. Cel mai bine asa.

  3. #23 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Lasati un trial de 1 luna pemtru orice user nou cu toate facilitatile incluse, dupa care introduceti o taxa obligatorie de 5 euro pe an pentru toata lumea care doreste sa fie membru.
    Taxa pe aria bazar e periculoasa, si asa sunt multi boschetari cu gura mare dar n-au donat 1 leu vreodata. Cum mai zicea cineva, ramanem modelatorii, Monky si inca 10 insi.

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dar aia 10, suntem baieti frumosi

  5. #25 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Cel mai bine cred ca ar fi sa fie create conturi VIP. Asa impacam si capra si varza. De exemplu VIP sa poata face cate threaduri vor, iar useri normali sa poata posta de exemplu 1 sau 2 threaduri pe luna. Incercati creati si niste facilitati in plus pentru VIP. Daca ar fi de exemplu 10 euro pe an(nici prea mult, nici prea putin), 7 euro 6 luni, 5 euro 3 luni, 2 euro per luna ar fi ideal. De asemenea un VIP permanent la 25-30 de euro zic ca e o idee foarte buna. Sau sa fie toate permanente, dar cu optiuni diferite. Adica la 10 euro sa poti sa postezi n threaduri si sa ai x facilitati, la 15 euro sa ai ce ai la 10 + alte lucruri s.a.m.d. Eu as fi de acord cu o astfel de decizie si as plati 10 euro pe an ca sa pot face ce fac si acum. Eu zic sa aplicati taxele de la 1 ianuarie! Spor la calculat taxe!

    @Raskolnikov1944: Pe mine m-ai uitat. Fie macar 10 jumate. As face orice daca mi-ati da treaba.

  6. #26 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Si eu sunt de acord cu cei 5 euro. Deja comunitatea e suficient de mare incat multi dintre noi sa ne dorim sa ramanem aici din terte motive,nu neaparat pentru o anumita arie. I haven't played a game in months now,deci nu ma intereseaza aria Bazar in perioada aceasta. Dar chiar si pentru faptul ca citesc un review scris de un user sau o anumita stire,mi se pare normal sa achit o anumita suma. Iar 5 euro pe an isi permite oricine,indiferent de varsta,salariu,bani de buzunar etc. E rezonabil pentru membership,fie el chiar si standard. Cine vrea mai mult de atat,e liber sa plateasca in plus si sa obtina nume colorat,spatiu mai mare pentru poze si mai stiu eu ce minuni ofera Premium-ul si VIP-ul. Nu numai ca nu va fi forumul pustiu (asa cum cred unii),din contra,acesta va capata un statut mai elitist. Poate. Nu as sti sa spun sigur. In plus,ar disparea si cei care isi permit plasme de 3000 de lei,console de 1000,dar nu si bani de jocuri si asteapta de la noi tutorial-uri pentru a-si moda XBOX-urile.

    Ce mi se pare foarte important si cred ca asta conteaza chiar mai mult decat suma ce trebuie achitata este numarul modalitatilor de plata. Nu stiu in ce masura ar putea fi implementat asa ceva,dar e necesar ca eventualul user sa aiba o paleta larga de posibilitati,altminteri va scadea drastic numarul acestora. Unii nu au card,altora nu le convine plata prin sms,altii nu sunt satisfacuti cu mersul la banca s.a.m.d. In acest caz,trebuie ca oricine sa poata plati acei bani.

    Oricum,o idee simpla si foarte practica.

  7. #27 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Exista deja o parte de membri VIP/Premium.
    Nu cred ca ar fi ok sa ingradesti pe tot forumul posibilitatea de a deschide thread ( desi, cand vezi ce threaduri deschid unii...).
    Dar sunt 29.582 de threaduri deschise doar pe aria de Bazar Console... Daca ar fi fost taxat fiecare thread deschis cu 1 euro erau bani pentru tot ce a fost si inca 5 ani de acum incolo la... Pacat ca nu exista posibilitatea de taxare la thread doar pe aria de bazar...

  8. #28 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Si eu sunt de acord cu 5 euro pe an. E pacat ca CG sa dispara ,si un 5 euro nu e suma asa de mare , mai ales ca o platesti odata pe an pentru serviciile oferite de CG AKA colegii de pe forum... pana la urma noi ne ajutam intre noi , intr-un fel sau altu.Stima.

  9. #29 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Cati fumatori sunt aici care dau 5 euro intr-o zi sau doua pe tigari... ganditi-va ca asa pe un intreg an , isi iau fumurile necesare. Eu zic ca e suficient.
    N-am o sursa sigura de bani inafara de alocatie, dar pot renunta la jumatate din alocatia dintr-o luna ca sa stau pe forumul meu favorit un an.

  10. #30 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by gvingi76 View Post
    Exista deja o parte de membri VIP/Premium.
    Nu cred ca ar fi ok sa ingradesti pe tot forumul posibilitatea de a deschide thread ( desi, cand vezi ce threaduri deschid unii...).
    Dar sunt 29.582 de threaduri deschise doar pe aria de Bazar Console... Daca ar fi fost taxat fiecare thread deschis cu 1 euro erau bani pentru tot ce a fost si inca 5 ani de acum incolo la... Pacat ca nu exista posibilitatea de taxare la thread doar pe aria de bazar...
    Daca ar fi fost taxat fiecare thread deschis nu vedeai nici a suta parte din thread-uri. Si taxarea pe thread e o idee foarte proasta, eu pot sa-mi deschid un thread in care scriu "vand/schimb/cumpar jocuri ps3, update periodic". Cred ca ai prins ideea.

    Taxarea ariei Bazar nu cred ca e o solutie, cine vrea sa suporte site-ul o poate face prin multe alte modalitati: donatii, cumparare/vanzare de pe aria licitatii, cumparare premium membership. Cine nu vrea (sau nu poate) n-o sa plateasca pt Bazar, mai ales cand sunt multe alte site-uri unde pot posta gratuit.

  11. #31 SP
    Member Devergo's Avatar
    Forum privat, 5-10 euro pe an, rezolvam toate problemele. E absurd sa taxezi per thread deschis (non-sticky) cand sunt site-uri care se ocupa special cu trading care nu cer nimic.

  12. #32 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Daca ar fi fost taxat fiecare thread deschis nu vedeai nici a suta parte din thread-uri. Si taxarea pe thread e o idee foarte proasta, eu pot sa-mi deschid un thread in care scriu "vand/schimb/cumpar jocuri ps3, update periodic". Cred ca ai prins ideea.
    Ar fi fost mai putine threaduri. Acum sunt mai multe threaduri in Bazar Console decat useri pe forum.Sunt chiar jumatate din toate threadurile de pe forum.
    Ar fi rau ca un user sa aibe un singur thread acolo?
    1 user-1 thread-1 donatie/plata. Singuri care vor dispare vor fi cei care oricum nu intrau decat pe aria de bazar, pentru ca asta insemna pentru ei aceasta comunitate : o piata de desfacere unde nu platesti chirie pentru taraba.(...sau poate ma insel)

  13. #33 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cei din bazar nu voteaza, pentru ca doar acolo isi fac veacul. Nici nu stiu sa mearga in alta parte pe forum. Ei nu vor vota si se vor trezi ca trebuie sa plateasca sa ramana pe forum. Sa-i vedeti atunci pe toti cum sar in sus ca niste cocosi. Ma refer desigur la cei care nu au contact decat cu aria de bazar a forumului. Tot ceilalti se streseaza si se agita iar mai marii bazarului nici nu au habar ce se intampla.

  14. #34 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    dau dreptate la majoritatea post-urilor (mai ales ultimele doua legate de numarul de thread-uri si de userii care le-au creat). Acum nu vom risca sa inchidem site-ul doar ca sa nu ii "suparam" pe afaceristii de pe Bazar. Si in plus 1 thread pe user ar fi foarte ok. Ma dispera cand vad unul ca face un thread pt fiecare joc care il are pt ps3. Sau adauga un thread nou in loc sa faca update la unul.. si tot asa. Tin minte cand cautam Nintendo DS pt prietena mea ca a fost destul de greu avand in vedere ca unii useri au facut chiar si 3-4 thread-uri cu aceeasi chestie. Oricum trebuia imbunatatit si bazarul.

    Acei 5 euro anuali vor garanta si supravietuirea site-ului, si un bazar mai curat si o comunitate cu mai putini smecherasi.

  15. #35 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Eu sunt circumspect cu privire la adaugarea taxei pentru accesarea ariei bazar.Nu exista nici un impediment real care sa-i opreasca pe cei care vor cu adevarat sa ajute comunitatea ,pe langa asta ,se vor injumatati potentialii clienti .Sunt de acord cu o taxa anuala de 5 euro pentru cei care isi vand produsele aici ,dar nu cu privarea ariei bazar .

  16. #36 SP
    Senior Member LucKos's Avatar

    Re: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Ce ziceti dc un admin/moderator va verifica zilnic sau la 3 zile posturile din rubrica de vanzari. Vanzatorii care nu au premium/vip activ li se da o perioada de gratie de 3-4 zile pt plata membershipului - dupa care li se rade thread-ul. La a2a abatere - bann. Mi se pare cel mai elegant asa, dar trebuie sa avem un moderator/admin dornic sa fie Judge Dredd pe bazar - eu ma ofer (cel putin o luna de proba - acum de sarbatori), dar nu e tocmai etic ca si eu mai am threaduri pe bazar. Any other volunteers?!

    1. De asemenea o alta sursa de venituri ar fi vanzarea de subscriptions pt PSN/XBOX/WARCRAFT, whatever MMORPG - dar nu stiu cat de usor se poate obtine un parteneriat cu providerii si evident ca ne trebuie capital pt investitia initiala.

    2. Thread-ul de 'Jocuri cu preturi bune' limitat doar pt premium users. La fel si cel de coduri zavvi/thehut. Oricum am vazut ca majoritatea celor care doneaza coduri sunt tot premium users, dar altii le folosesc si nici macar bun simt n-au sa multumeasca.

    Pe mine chiar nu ma deranjeaza dc din 29.000 de useri, ramanem doar 500-1000 dar care sunt ok si sunt in stare sa doneze 5-10 euro pe an. Cand va fi cazul si vom avea buget in avans pt 3 ani - putem sa-l facem public din nou.

    DAR, avand in vedere ca practic avem monopol si e singurul forum serios ce vizeaza doar consolele, regulile monopolului s-ar aplica usor si ar fi intelese - gen taxa de membership pt. oricine. Evident este necesar un fine tunning la perioada de subscription, costuri si 'libertati'. Plus ca e cool sa stii ca faci parte dintr-un grup mai restrans de oameni.

    Ma bucur ca sunt implicati destul de multi in discutie - sper sa ajungem la un numitor comun pana la sf. anului (macar o majoritate dintre noi pt ca nu va fi nicioadata consens).

    Cheers,
    L.

    P.S. As conditiona accesul si pe Ghidul Cumparatorului sau pe Pune o intrebare/primeste un raspuns. Stiu ca romanii sunt ahtiati dupa 'GRATIS' dar totusi 5-10E pe an, tot aia e - si esti la zi cu toate discounturile/ofertele si ai tot suportul necesar.

  17. #37 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Luckos, ce ai scris tu acolo e comunism curat. Nu poti sa ii dai omului ban pentru ca a postat 2 threaduri si nu a platit. Oricum e o idee proasta sa platesti 1 euro sau mai stiu eu cat per thread. Daca ar fi o taxa de 5 euro pe an de membership, te asigur ca nu ramanem 500-1000. Si chiar daca am ramane 500 s-ar aduna banii de hosting anual. Daca ar fi si bani in plus ar fi fantastic sa fie si Consolegames TV sau Consolegames Radio. Asa ne mai extindem si noi.

  18. #38 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu consider ca 30 lei donati anual de fiecare user dornic sa mentina site-ul in viata reprezinta o suma rotunda si de bun simt. Problema care se intrezareste aici este ca, mult discutata arie de Bazar, se va rarefia fara doar si poate.

  19. #39 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    o chestie nu inteleg de la foarte multi useri: "daca faci chestia asta (ce ar putea sa salveze site-ul), vor ramane doar 500-1000 de useri pe forum". Dar vedeti sa posteze mai mult de 500-1000 de useri pe thread-uri? (acuma sincer). Eu de cativa ani m-am si obisnuit: x e ala care sigur are ceva interesant de zis, y e acela amuzant, z e ala saritor, omega e cel care tot timpu are ceva de comentat...tot timpul aceeasi useri. Ma si mir cand mai vad un user ceva mai nou care are ceva de zis si nu e "frate, cum modez PS3-ul? ca nu am cum sa imi si cumpar tigari/batura si sa si cumpar jocuri originale la 30-40 de lei".

    Inainte si eu ma uitam pe site sa vad cati useri se alatura intr-o luna sau cat de multi mai trebuie pana ajungem la 20 000. Dar uite ca suntem 20k+ si nu au donat nici macar 5%. Sunt prea ocupati sa faca afaceri pe bazar, sa afle cum sa modeze consola sau sa afle cum se castiga banuti online (tin minte cand a venit un val mare de mturk-eri ).

    Thread-urile cheie spun eu ca ar fi cele cu "jocuri cu preturi bune" (si cand aveam lucrarea aia de facut in Maya si stateam 12 ore la laborator, tot intram odata la 3-4 zile pe thread ca sa vad ce oferte mai sunt), cel cu voucherele moka, cel cu "pui o intrebare primesti un raspuns" si poate inca cateva. Ar fi cam extrem sa limitam site-urile acelea, dar sincer e si aia o posibilitate. Oricum trebuie sa ne gandim odata ce facem si poate luna viitoare sa implementam...we don;t know how much time we have left . Persoanelor care chiar le pasa de ConsoleGames.ro vor intra cel putin odata luna/saptamana asta pe thread vor vedea ce se stabileste si vor reusi sa puna de-o parte 5 euro (2 pachete de tigari/cateva beri/whatever) pana in ianuarie,

  20. #40 SP
    Senior Member LucKos's Avatar

    Re: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Quote Originally Posted by RELOADED9 View Post
    Luckos, ce ai scris tu acolo e comunism curat. Nu poti sa ii dai omului ban pentru ca a postat 2 threaduri si nu a platit. Oricum e o idee proasta sa platesti 1 euro sau mai stiu eu cat per thread. Daca ar fi o taxa de 5 euro pe an de membership, te asigur ca nu ramanem 500-1000. Si chiar daca am ramane 500 s-ar aduna banii de hosting anual. Daca ar fi si bani in plus ar fi fantastic sa fie si Consolegames TV sau Consolegames Radio. Asa ne mai extindem si noi.
    @Reloaded:
    1. Vorbesti din carti legat de comunism asa ca abtine-te. N-ai prins vremurile cand trebuia sa te scoli de la patru dimineata ca sa prinzi masina cu lapte la sticla de sticla . Ce-i drept nici eu nu eram prea batran, dar pot sa zic ca am prins vremurile alea tulburi cu juraminte de soim al patriei, desene animate alb-negru de la 5 la 6 in rusa (no zait pagadin sau cum se scrie) si toate neajunsurile acelei epoci. In afara de o jignire care ai vrut sa mi-o aduci, comparatia dintre ce am spus eu, comunism si concluzia ta e total aberanta. Comunism inseamna ca toata lumea sa aiba aceleasi drepturi si BENEFICII indiferent de efortul depus, pregatire, threaduri de vanzare pe forum sau nu, folosire de coduri de discount sau nu, DAR cum toate astea se intampla pe o platforma care are costuri administrative dar nu e sustinuta de 'beneficiari' nu mi se pare fair aluzia ta.
    2. Dc pt tine e OK sa profite toti vanzatorii de pe bazar de un potential de 29.000 de cumparatori si sa-si vanda nestingherit jocurile etc. dupa care sa nu dea nimic inapoi (nici macar 1 RON) la consolegames.ro, DA, atunci eu sunt un comunist nenorocit cand propun taxarea lor si toate taxele sa se duca la forum, nu la mine sau la tine.
    3. Citeste cu atentie ce am propus in ultimul post (si titlul threadului) ca sa-ti dai seama la threadurile carei sectiuni ma refeream. NU, taxarea pe thread (pt ca a zis Monky mai devreme ca e imposibil de implementat), ci verificarea vanzatorilor dc au membership aka dc. au asigurat un minim de recunostinta si au platit suma modica de administrare a platformei pe care isi vand produsele. E clar acum? Adica vinzi 2 jocuri de pe 2 threaduri de aici la 2 useri de aici, iti iei minim 100-120 RON - dar nu dai nimic la CG si pt tine e ok?!?! E ca la ziar - platesti sa-ti puo anuntul ca stii ca o sa ajunga la x0000 oameni, fara sa ai o garantie ca ti-l va cumpara cineva-doar iti cresti sansele!!!

    Si dupa aceasta clarificare, mi-a mai veniy o idee care e si mai eleganta:
    Toate anunturile de vanzare din bazar sa necesite mai intai aprobare de la un admin!! In felul asta se asigua si consistenta anuntului si respectarea regulilor de posting, ex. toate anunturile au un pret inclus etc.
    Astfel adminul vede dc sellerul are platit membershipul sau nu. Dc. nu are platit at. nu este aprobat, dc. da - at. a dat dovada de bun simt si se alege si CG cu ceva dupa profitul lui, so threadul se valideaza.

    Sigur e posibila varianta asta! Monky?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 01-03-2014, 20:00
  2. Replies: 30 Last Post: 17-12-2009, 11:24
  3. Ghid pentru alegerea unei console nextgen! By Xtm in forum Console Club
    Replies: 101 Last Post: 02-12-2008, 18:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts