Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

Voters
186. You may not vote on this poll
  • Da, sunt de acord cu plata unei taxe in Bazar.

    82 44.09%
  • Nu, nu sunt de acord cu plata taxei in Bazar.

    55 29.57%
  • Prefer sa donez sau sa licitez (ma abtin).

    45 24.19%
  • Alte idei (postati in thread).

    4 2.15%
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 124

Thread: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

  1. #41 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    p.s. ar trebui scoasa a 3a optiune ca numa incurca. O consider o portita pentru userii care nu vor sa plateasca taxa de care discutam. Inafara de mine, divayo, OEE si inca 3-4 oameni, mai nimeni nu a licitat pe CG de mai bine de un an (pus la vanzare, cumparat etc). Vad ca sunt chestii de calitate in aria de licitatii dar se pare ca ori e criza ori romanul chiar are de toate si nu ii mai trebuie nimic.

    ---------- Post added 18-12-2012 at 10:28 AM ----------

    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Si dupa aceasta clarificare, mi-a mai veniy o idee care e si mai eleganta:
    Toate anunturile de vanzare din bazar sa necesite mai intai aprobare de la un admin!! In felul asta se asigua si consistenta anuntului si respectarea regulilor de posting, ex. toate anunturile au un pret inclus etc.
    Astfel adminul vede dc sellerul are platit membershipul sau nu. Dc. nu are platit at. nu este aprobat, dc. da - at. a dat dovada de bun simt si se alege si CG cu ceva dupa profitul lui, so threadul se valideaza.

    Sigur e posibila varianta asta! Monky?
    buna si ideea aceasta si cred ca e destul de realizabila: avem mai multi moderatori decat editori (4-5 vs 2? ) si oricum poate dupa ce o sa prinda lumea ca trebuia sa plateasca o sa se mai rareasca numarul de cereri si nu va fi asa de greu de verificat tot...sigur o sa dureze mai putin decat sa scrii cateva stiri . Sau eventual, mai punem pe cineva sa fie moderator pentru slujba respectiva (dar sa aiba vechime, sa fie serios si sa se vada ca s-a implicat in problema asta in ultima vreme. Luckos si inca cativa membrii sincer ar implinii aceste cerinte destul de usor)

  2. #42 SP
    Senior Member LucKos's Avatar

    Re: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    p.s. ar trebui scoasa a 3a optiune ca numa incurca. O consider o portita pentru userii care nu vor sa plateasca taxa
    Total de acord! Si eu am avut aceeasi propunere mai sus. Ori alba, ori neagra - cei care se abtin fie nu sunt siguri fie nu stiu si le putem acorda mai mult timp de gandire si cand s-au decis revin cu un Da sau Nu. Abtinerea e pt. eunuci ) Scuze pt. cei jigniti, dar apropo de comunism - d-aia a cazut ca sa putem sa zicem DA/NU, nu sa ne abtinem.

    Merci de credit Tudo! Cum am mai spus-o, in lipsa de timp al altor moderatori/admini ma pot oferi voluntar cel putin o luna (pt ca imi permite timpul acum).

    Legat de conditionarea accesului pe threadurile de Jocuri cu Preturi bune si Coduri: avand in vedere ca prin utilizarea informatiei prezente acolo beneficiezi de o economie de cel putin cateva zeci de RON, chiar sute in cazul unor CEuri, nu vad de ce nu din acea 'economie' sa nu beneficieze si CG?! Totul se transpune in taxa de membru - care evident daca se va invarti in jurul a 5-10-20 E., totul va fi echitabil (asa cum trebuie sa fie). Tocmai mi-am reinoit subscriptia de 1 an si chiar nu-mi pare rau - doar din bun simt pt toate ponturile si codurile pe care le-am primit pana acum.

  3. #43 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Daca tu ai considerat ce am zis, imi cer scuze, dar eu am intentionat sa spun ca o astfel de masura ar fi exagerata. Cel mai bine ar fi sa impartim forumul. Aia care platesc sa poata face threaduri unde vor si sa vada ce threaduri voi, iar cei normali doar o parte. Oricum la cate opinii am vazut azi m-am zapacit de tot si nici nu mai stiu daca altcineva a zi ce am zis si eu. Sper sa gasim o modalitate de a tine Consolegames in viata. Hai sa il revergoram cu niste modificari!

  4. #44 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Din ce vad eu, din pacate, putini s-au exprimat in cadrul thread-ului. Apoi, daca doar asa putini au venit cu sugestii, ma intreb, cati se vor obosi sa plateasca in afara de cei de mai jos? Ce taxa vom fi nevoiti sa cerem ca sa strangem banii necesari?

    GreyhounD
    LucKos
    tray
    tudyniuz
    iry
    x2z
    razvanrazy
    Boghy02
    gvingi76
    MonkY
    divayo
    MihneaWii
    Master Jedi
    Raskolnikov1944
    RELOADED9
    Firezu
    Florin85
    RaverX
    Devergo
    Tudoran
    iPaul

  5. #45 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Aştept decizia finala si ma voi supune de dragul acestui forum. Din păcate cu licitaţiile m-am lămurit, cred ca am fost vreo 10 care tot au venit cu ce au gasit prin casa. Altii au ajuns din păcate sa isi liciteze propriile licitaţii, respect! Propun si eu ca acest forum sa devină exclusivist, sa se pună o taxa de...vedem cati răm�nem si asta e, măcar ajungem "acţionari la propria afacere" si altfel o sa se dezvolte si alte arii ale forumului, mai multe stiri de calitate, premii pt cea mai buna stire, recenzie, funny guy, etc...De unde premii? O sa fim proprii sponsori, in loc sa pun la licitaţie un joc, il dau ca premiu pt cea mai interesanta ştire din luna respectiva, c�ştigătorul fiind desemnat prin vot/sondaj. Cu siguranţă se va lua cea mai buna decizie, doar suntem altfel, nu? Long live the king (ConsoleGames)

  6. #46 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Monky are ultimul cuvant,dar cred ca nu poate contesta nimeni ca majoritatea ideilor cu care s-a venit ar fi valide. Scaderea numarului de useri ar fi evidenta,dar forumul ar deveni unul exclusivist si cred ca merita asta,intrucat e cel mai bun din Romania.

    Daca hosting-ul e in jur de 2000 de euro anual ---> 2000 : 5 = 400 useri. Nu e nevoie de mai mult pentru ca acest site sa se sustina. Inutil sa mai vorbim despre cei care isi vor face Premium sau VIP,avand o contributie mult mai insemnata.

    In continuare,cred ca e o idee buna cea cu taxa anuala. Desi presimt ca citind aceste randuri,Monky are dubii serioase.

    Vin cu inca o sugestie care nu stiu cat de usor ar putea fi pusa in practica,dar s-ar putea incerca un trial de o luna,doua,trei pentru taxa de membership. "Sa luam pulsul",cum s-ar zice,sa vedem cine ramane si cine isi face bagajelu'. Chiar cred ca minim 50% din userii activi (si aici vorbesc de cei care posteaza zilnic,viziteaza site-ul de nenumarate ori intr-o zi etc.) vor fi de acord sa dea acei bani.

    Astept cu maxim interes decizia "executivului".


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #47 SP
    Junior Member Valerio's Avatar
    O taxa anuala si am scapat de griji!

  8. #48 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Cred ca cel mai simplu ar fi ca doar membri premium/vip sa poata posta in aria de Bazar.(nu doar sa deschida thread ci sa posteze)
    Daca esti un cumparator fugar poti sa citesti posturile, nu ai nevoie sa postezi. Majoritatea celor care vand isi trec date de contact sau pot fi contactati prin PM. Daca nu vrei sa stai sa cauti/urmaresti prin arie, iti faci cont premium si postezi anunt de cumparare.

  9. #49 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar

    Re: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Eu unul am si premium, am pus produse la licitatii si am licitat pentru a ajuta, pe cat pot de mult, acest site pe care imi petrec cateva ore bune in fiecare zi. Sunt total de acord cu introducerea unei taxe sub orice forma va considera 'managementul'. Dupa cum au spus si alti useri: o sa fiim mai putini dar mai buni.

    Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

  10. #50 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Ideea acestui poll este de a se vedea disponibilitatea utilizatorilor la plata unei taxe (suma nu este inca batuta in cuie), avand in vedere succesul ariei Bazar. Este un thread deschis, pentru a se lua in considerare toate ideile voastre si sunt destule bune.

  11. #51 SP
    Member Dark Wadder's Avatar
    1. Nu cred ca au comentat in acest thread mai mult de 1/1000 din membrii forumului - deci exista cel putin o prima problema.
    2. Am incercat sa realizez o intalnire CG in weekendul trecut. Doream sa scot la licitatie intre 50 si 100 de produse diferite, de la preturi ridicole de gen 10 ron / joc xbox 360, joc ps3, blu-ray sigilat, etc. Interesul a fost 1/10.000 dintre membrii forumului si intalnirea nu a mai avut loc.
    3. Am impresia ca "romanul se pricepe la agricultura, politica, fotbal" si mai nou console, publicitate, jurnalism, comunism, etc.
    4. Forumul acesta a fost gandit drept un hobby de catre creatorii si proprietarii (proprietarul) acest site. Costurile acum nu se mai inchid. S-a introdus contul VIP. S-au incercat licitatii. S-a reorganizat aria de bazar (In opinia mea prost, iar acolo chiar e estul salbatic.) ETC. REZULTATUL ACTUAL ESTE CA CG NU ESTE PE 0. Cineva sau mai multe persoane trebuie sa scoata din buzunar bani in fiecare an ca sa acopere costurile.
    5. Pentru a se sustine acest proiect pe termen lung trebuie gandit capitalist. Adica CG trebuie sa fie pe profit. In cel mai rau caz sa faca break even.
    6. Inmultirea taxelor NU ESTE O IDEE BUNA.

  12. #52 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Bun, si tu ce solutii vezi? Arunca cu idei, ca deocamdata suntem la brainstorming

    Eu sincer n-am auzit de acea iesire ca as fi venit... poate era cu circuit inchis!:d

    Quote Originally Posted by Dark Wadder View Post
    1. Nu cred ca au comentat in acest thread mai mult de 1/1000 din membrii forumului - deci exista cel putin o prima problema.
    2. Am incercat sa realizez o intalnire CG in weekendul trecut. Doream sa scot la licitatie intre 50 si 100 de produse diferite, de la preturi ridicole de gen 10 ron / joc xbox 360, joc ps3, blu-ray sigilat, etc. Interesul a fost 1/10.000 dintre membrii forumului si intalnirea nu a mai avut loc.
    3. Am impresia ca "romanul se pricepe la agricultura, politica, fotbal" si mai nou console, publicitate, jurnalism, comunism, etc.
    4. Forumul acesta a fost gandit drept un hobby de catre creatorii si proprietarii (proprietarul) acest site. Costurile acum nu se mai inchid. S-a introdus contul VIP. S-au incercat licitatii. S-a reorganizat aria de bazar (In opinia mea prost, iar acolo chiar e estul salbatic.) ETC. REZULTATUL ACTUAL ESTE CA CG NU ESTE PE 0. Cineva sau mai multe persoane trebuie sa scoata din buzunar bani in fiecare an ca sa acopere costurile.
    5. Pentru a se sustine acest proiect pe termen lung trebuie gandit capitalist. Adica CG trebuie sa fie pe profit. In cel mai rau caz sa faca break even.
    6. Inmultirea taxelor NU ESTE O IDEE BUNA.

  13. #53 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Hai sa zicem ca e pus acolo intr-un colt si nu a vazut multa lume poll-ul.

    Desi nu sunt cel mai in masura sa comentez, din cate am vazut nu multa lume a dat de inteles ca e de acord sa plateasca cei 5 euro anuali, asa ca pentru mine cel putin, e de inteles ca nu vom ramane multi. Dar cum a spus si Tudoran, multa lume nu face altceva decat sa adune informatii de pe site, nu vine cu nici o idee, cu nici un sfat, cu vre un thread inovativ sau ceva .

    Dupa parerea mea cine vrea sa plateasca , sa o faca iar cine nu, nu. Ideea cu cei 5 euro o consider cea mai buna, si cred ca intr-un poll ar iesi majoritara. Un forum cu 300-400-500 de oameni mi se pare ideal. O sa ne respectam toti intre noi, pentru ca nu o sa vina toti ciumpalacii sa comenteze pe oriunde si sa profite de orice pe gratis, iar pentru mine lucrul asta e mai mult decat perfect.

    E adevarat, pana acum nu am donat un leu pentru CG, dar stiind ca poate sa dispara, sunt dispus sa dau acei banuti anual sau o data la 6 luni daca stiu ca dupa ce vin de la scoala si ma asez la birou, pot sa stau linistit in mediul on-line, pe forumul pe care ma simt bine.

    Multumesc pentru atentie.

  14. #54 SP
    Member Dark Wadder's Avatar
    Cred ca pot scoate niste idei din tolba. Insa este cam greu fara imputuri.
    1. Care sunt costurile CG? Hosting 2000 de euro / an. In rest? Adiacente?
    2. Cati proprietari sunt?

    Intrebarile au urmatoarea logica. Ai o anumita strategie cand ai de acoperit o factura de 2000 de euro si alta cand trebuie sa decartezi 6000. Conteaza si cat de impartita e decizia finala.

  15. #55 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Mda...

  16. #56 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MihneaWii View Post
    Un forum cu 300-400-500 de oameni mi se pare ideal.
    Te inseli amarnic. Un forum cu 300 de oameni nu e forum, e un grup, ceva acolo. Crede-ma ca stiu ce vorbesc, activez pe astfel de forumuri (fani 3dfx, Quake1 mapping, programare in asamblare, etc) si nu e deloc ok. Da, toata lumea se cunoaste acolo, dar asta e singurul avantaj, e ca intr-un satuc, cine mai vrea sa traiasca intr-un satuc? Poate niste pensionari nostalgici, dar intr-un oras mare altele sunt conditiile: locuri de munca, magazine, lume, etc.

    La fel e si pe un forum, mai ales daca vrei sa si vinzi/cumperi, nu doar sa discuti. Gandeste-te daca o sa fim 300 de oameni, cate jocuri crezi ca vor fi scoase la vanzare? Si cati potentiali clienti vei avea cand vei scoate tu la vanzare un joc sau o consola? Plus ca si discutiile vor fi putine si plictisitoare, sa stii ca si posturile mai slabe, discutiile mai putin reusite, etc au rolul si farmecul lor pe un forum.

  17. #57 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Singurul dezavantaj major al chestiei asteia e ca pierdem userii noi. Nu o sa dea nimeni un ban ca sa faca parte din ceva. Cel putin nu la inceput. Si da, poate suntem 400 acum, dar la anu, cati din cei 400 mai raman? Si cine le ia locul? Ca na, te costa sa intri pe forumul asta. Trebuie salvat si forumul cumva, si e o varianta si taxarea, dar sunt nenumarate riscuri la care trebuie sa ne gandim.

  18. #58 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Singurul dezavantaj major al chestiei asteia e ca pierdem userii noi. Nu o sa dea nimeni un ban ca sa faca parte din ceva. Cel putin nu la inceput.
    Se poate acorda un timp de 3-4 luni fiecarui user nou sa vada despre ce e vorba pe aici, cum e lumea si tot ce inseamna ConsoeGames.ro .
    Eu m-am indragostit instant de voi, de forum, dar eu oricum ma atasez usor .

    Totusi taxa anuala ramane o solutie, iar pentru userii noi un timp de 3-4 luni de acomodare e foarte bun.

  19. #59 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Ca sa nu-ti pierzi din vizitatori si din potentiali cumparatori, taxezi doar "vanzatorii". Solutia pe care am propus-o mi se pare cea mai lejera: se aplica o taxa lunara, trimestriala, anuala de xEuro (stabilim detaliile dupa ce ne punem de acord cu metoda) si toate threadurile noi de la vanzatori trec printr-un filtru al adminilor/moderatorilor. Cine are membership platit are thread validat si postat, cine nu, plateste si se posteaza ulterior - cine refuza, ghinion (nu toleram egoismul). Mi se pare cel mai ok. La un calcul simplu: 10-15E pe an x 200 de selleri -> aia e, jackpot! Plus alte surse de venit gen licitatii, donatii, reclama pe site, parteneriate etc. Daca iesim pe plus, pastram pentru anul urmator cel putin 50% din suma necesara pt. costurile administrative si de restul dam premii - evident la userii platitori .

    In felul asta pastram si "orasul" de care zicea RaverX, forumul se alege cu ceva in urma profitului vanzatorilor, etc.

    Eu, as face cu circuit inchis si thread-urile de jocuri cu preturi bune si coduri de discount - avand in vedere ca sunt generatoare de economii substantiale cumparatorilor, dar CG nu se alege cu nimic din acele economii...

  20. #60 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Foarte buna ideea lui gvingi76. Vin totusi cu o mica modificare la ea. Toti userii noi sa poata posta 5-10 threaduri pana sa fie nevoiti sa plateasca pentru un cont premium care sa le permita postarea mai multor threaduri.

    E interesanta si ideea lui Luckos cu circuitul inchis. Daca ar fi definitive aceste doua idei eu as plati 5 euro pe an pentru aceste servicii.

    Ce a spus MihneaWii poate fi o alternativa la ce am scris eu mai sus cu threadurile. De exemplu abonamentul de la xbox live este gratis o luna cand iti iei o consola noua. Apoi decizi daca vrei sa te joci online, sa vorbesti cu prietenii tai etc. sau daca ramai la silver si joci doar offline.

    Un mic offtopic: De ce ora de pe site este GMT + 4?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 01-03-2014, 20:00
  2. Replies: 30 Last Post: 17-12-2009, 11:24
  3. Ghid pentru alegerea unei console nextgen! By Xtm in forum Console Club
    Replies: 101 Last Post: 02-12-2008, 18:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts