Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

Voters
186. You may not vote on this poll
  • Da, sunt de acord cu plata unei taxe in Bazar.

    82 44.09%
  • Nu, nu sunt de acord cu plata taxei in Bazar.

    55 29.57%
  • Prefer sa donez sau sa licitez (ma abtin).

    45 24.19%
  • Alte idei (postati in thread).

    4 2.15%
Page 5 of 7 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 LastLast
Results 81 to 100 of 124

Thread: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

  1. #81 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Nu chiar (stau in Italia) dar din pacate sunt minor si nu am un card de credit sau un cont paypal.

  2. #82 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cristy: chiar si ca minor, chiar si in tari departate... exista intotdeauna niste oameni mari pe langa noi care pot ajuta. Ba chiar in cazul tau, este bine sa existe nu doar ajutorul, ci si acordul parintilor. Pentru ca la urma urmei, de la ei vin banii. Intreaba-i daca vor sa te ajute sa donezi. Daca nu, atunci nu-i bai... macar stii ca ai incercat. Mai ai un pic si vei putea avea propriul tau card/cont bancar

    P.S. Nu mai stiu exact la cine am auzit treaba asta, dar am inteles ca el le-a facut copiilor carduri speciale... care pot fi folosite si de minori.

  3. #83 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    P.S. Nu mai stiu exact la cine am auzit treaba asta, dar am inteles ca el le-a facut copiilor carduri speciale... care pot fi folosite si de minori.
    La mine, poate?
    Am un card bancar de la BCR special pentru copii, Card Junior ii zice, pe care se incaseaza automat alocatia si se pot face si depuneri. Am fost frumos cu mama la banca, am completat cateva formulare si in vreo 2-3 saptamani am avut cardul .
    Pe langa faptul ca poti sa ai prorpiul card cu semnatura si numele tau pe el chiar daca esti minor, mai ai si cateva facilitati, gen interogari gratuite, si comision mai mic la depuneri sau extrageri de numerar.
    Eu am deja cont de paypal pe el si l-am folosit ca sa im incarc contul de Steam. Am cumparat si puncte Wii direct de pe consola, totul merge ok.

    Deci daca aveti (ca si minori) ocazia sa il faceti, eu zic sa nu va ganditi de doua ori.

  4. #84 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Daca stai in strainatate ce ai face cu aria bazar?

  5. #85 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Mă alătur și eu discuției.. A fost cam ascuns thread-ul.

    Propunerea mea ar fi următoarea:

    Schimbăm prețurile la premium membership:
    1 lună 3 euro
    3 luni 5 euro
    6 luni 7 euro
    1 an 10 euro

    Și introducem următoarele beneficii pentru acest tip de abonament:
    - premium users pot deschide threaduri pe aria de bazar, ceilalți doar le pot viziona
    - thread-ul cu coduri de la zavvi, the hut etc. să fie exclusiv premium userilor
    - thread-ul cu tips Jocuri la prețuri bune de asemenea să fie exclusiv premium userilor (deși aici mă g�ndesc la faptul că vor posta ofertele tot premium userii).

    De asemenea, cred că ar trebui să fie mult mai vizibilă partea cu premium membership, beneficiile oferite de către acesta etc.

    Sunt de părere că introducerea unei taxe doar pentru bazar nu e rea, dar efectele vor fi mai mult negative dec�t pozitive. Printre acestea: cred că cel mai mare efect negativ va fi scăderea numărului de oferte, iar acest lucru ne va afecta pe toți, căci ne-ar priva pe toți (cei interesați) de eventuale jocuri la prețuri bune. De aceea cred că introducerea acestui lucru la abonamentul premium membership ar fi cea mai potrivită soluție �mpreună cu scăderea prețurilor pentru acest abonament. (Momentan cred că este un pic cam mare prețul, iar majoritatea ați spus că 5 euro pe an ar fi echitabil.)

    Așa că de ce acei 5-10 euro pe an care să �l plătim să nu fie chiar acest membership? Consider că introducerea celor 3 lucruri menționate mai sus + altele �n abonament ar mări considerabil numărul userilor premium. Dar repet cu mențiunea ca aceste beneficii să fie clar explicate și scoase �n evidență mai mult dec�t p�nă acum.

    Putem răm�ne crema cremelor prin introducerea unei taxe anuale obligatorii, dar această cremă va fi din ce �n ce mai puțină �n timp și cu timpul va duce la dispariția CG. Printr-un premium membership reg�ndit nu �ndepărtăm userii noi, iar CG va continua să crească.

    L.E. Iar această variantă pentru aria de bazar pe care am propus-o cred că e potrivită și pentru cei care fac schimb sau cumpără (anunțuri de acest gen). Nu mai trebuie să se facă distincție �ntre threaduri și nici să stea un moderator să verifice pentru fiecare thread dacă a plătit autorul acei 5 lei...

  6. #86 SP
    Member Mythul's Avatar
    O alta problema sunt userii noi, care probabil s-au inscris pe forum si intra si ei in aria de bazar sa poata cumpara ceva, iar cand vor vedea ca se cere o taxa ma tem ca primul lucru care-l vor face va fi sa inchida fereastra. Asa facem toti cand intra pe un forum nou, forum a carui calitate/comunitate nu o cunoastem, cand vedem o fereastra ce ne cere bani, exit and never come back.

  7. #87 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Crearea unui grup premium distinct cu privilegii de deschidere threaduri noi in bazar, cu taxa mica. Celelalte grupuri premium care sunt deja existente pot include sau nu aceste privilegii. Permite forumul accederea unui utilizator la mai multe grupuri?

    Sau

    Limitarea tuturor utilizatorilor la un singur thread (in acelasi timp, nu unul for ever) de vanzare (si cumparare) care sa fie gratuit de postat, pentru publicarea mai multor anunturi fiind necesara achizitia de membership premium cu privilegii. Posibilitatea deschiderii threadurilor vand/schimb/cumpar (adica all in one) ar trebui reglementata. In acest caz grupul premium ar putea avea o taxa usor mai mare. Controlul clonelor ar trebui inasprit.

    Orice varianta s-ar alege, trebuie mers pe ideea putin de la toti, nu mult de la putini! Scorurile de genul 3 eur/luna mi se par aberante, s-ar ajunge ca pe okazii, unde numai pe foaie mai sunt utilizatori. Asa, "din pix", as zice ca pentru a doua varianta propusa de mine taxa ar trebui sa fie mai mica sau egala cu 1 eur/luna, plata pe minim 3 sau 6 luni odata.
    La faza cu taxarea tuturor utilizatorilor si revenirea la ~500 (eu as aproxima ca ar ramane chiar mai putini) eram pe sub masa. E ca si cum ai arunca la gunoi ultimii ani de consolegames.

  8. #88 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Mythul View Post
    O alta problema sunt userii noi, care probabil s-au inscris pe forum si intra si ei in aria de bazar sa poata cumpara ceva, iar cand vor vedea ca se cere o taxa ma tem ca primul lucru care-l vor face va fi sa inchida fereastra. Asa facem toti cand intra pe un forum nou, forum a carui calitate/comunitate nu o cunoastem, cand vedem o fereastra ce ne cere bani, exit and never come back.
    True. Plus ca mai e un aspect pe care l-am tot mentionat, dar vad ca tot n-a fost inteles. Daca vor fi doar cativa "platitori" care pot posta pe Bazar cum credeti ca va arata aria aia? Intra cineva si vede 10 jocuri la vanzare, ce interes ar avea sa-si faca si el cont platit sa posteze acolo?

  9. #89 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Pei de ce să faci mai multe grupuri și să te complici cu acest lucru?

    Faci doar premium membership cu mai multe beneficii la un preț mai accesibil dec�t acum. Eu personal sunt mai tentat să plătesc pentru mai multe beneficii gen 10 euro/an dec�t să dau 5 euro/an doar pentru aria de bazar...

    At�ta timp c�t explici clar de ce e bine să ai premium membership și nu scoți �n evidență doar faptul că poți posta �n aria de bazar, cred că mulți vor adera la această politică. Dacă spui doar 5 euro/an pentru aria de bazar, mulți vor �nchide fereastra �n mai puțin de 2 secunde și mythul, nu se vor �ntoarce...

    Varianta propusă mi se pare cel mai ușor de implementat, un singur proiect asupra căreia să te dedici complet. Așa o să ai VIP, Membership premium, bazar membership etc. și trebuie de toate să ai grijă ca să le �mbunătățești.

  10. #90 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by scofield91 View Post
    Varianta propusă mi se pare cel mai ușor de implementat, un singur proiect asupra căreia să te dedici complet. Așa o să ai VIP, Membership premium, bazar membership etc. și trebuie de toate să ai grijă ca să le �mbunătățești.
    Bine, eu zic pentru ultima data, desi cred ca o fac degeaba. Cum crezi ca o sa arate aria de bazar cu doar 20-30 oameni activi acolo? Cine are macar 3 neuroni va inteleg ce zic, cine nu... va descoperi cand se va implementa sistemul.

  11. #91 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Pe aria de xbox și așa nu sunt mai mulți... �nțeleg ce spui, eu �ncerc să-ți explic altceva...

    Dacă oferi mai multe beneficii dec�t postarea pe aria de bazar, vei avea mai mulți useri care vor plăti. Am recitit toate mesajele tale din acest thread, tu mergi pe soluția donațiilor, licitațiilor și a firmelor care să sponsorizeze, altfel ne avertizezi că-ți vei face bagajele.

    P�nă acum aceste soluții nu au mers, așa că trebuie propuse altele.

  12. #92 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Am si eu o propunere.Ar fi ca userii care platesc sa primeasca thread sticky pe aria de bazar si gata.Asa mi se pare cel mai ok.Pot sa intre si membrii free dar cei cu cont platit vor avea prioritate si probabil cand acestia vor vedea ca le merge bine platitorilor se alatura si ei.Asa mi se pare ok pentru toti.Sa nu devenim ca Micro$oft si sa cerem bani pentru orice rahat.I mean , ar mai trebui sa ceara bani pe demouri.Intelegeti ce vreau sa spun.

  13. #93 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by scofield91 View Post
    �nțeleg ce spui, eu �ncerc să-ți explic altceva...
    Nu intelegi nimic.

    Quote Originally Posted by scofield91 View Post
    tu mergi pe soluția donațiilor, licitațiilor și a firmelor care să sponsorizeze, altfel ne avertizezi că-ți vei face bagajele.
    Eu nu va avertizez ca plec, va avertizez ca o sa plecati voi singuri dupa putin timp, imediat ce o sa realizati ca pe forum bate vantul si pe Bazar sunt 12 thread-uri cu 3 console si 22 de jocuri si niciun cumparator.


    Quote Originally Posted by scofield91 View Post
    P�nă acum aceste soluții nu au mers, așa că trebuie propuse altele.
    Sunt de acord, dar trebuie analizate solutii propuse si daca-s din start niste solutii aberante, fara sanse de reusita ar trebui abandonate. Ba mai mult, solutia cu membership obligatoriu sau cu taxa pe bazar nu doar ca e o prostie (in opinia mea, fireste), ci va face exact contrariul, in loc sa sustina forumul il va ucide rapid.

    Cat despre sticky... ala se poate cumpara si acum, nu? Dar nu are niciun rost, pe anumite arii pot lasa un anunt si peste o saptamana si ramane pe prima pagina fara nevoie de "up", deci un sticky acolo e o prostie uriasa. E ca si cum ai avea o livada plina cu meri de toate felurile si tu te-ai duce si ai cumpara mere de la piata.

  14. #94 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Alta solutie.:

    -Pentru a posta pe Bazar platesti o taxa de 1 , 3 , 6 etc. luni sau platesti o taxa care iti permite sa deschizi un numar de threaduri pe bazar , pe care le folosesti cand vrei.
    -Cand postezi un thread si vrei sa vinzi/schimbi/cumperi cat mai repede , platesti 1,2,3/Euro si un moderator iti va face threadul sticky. (pe langa taxa de mai sus)
    -Pentru acces la support tehnic (pune o intrebare primeste un raspuns , probleme si solutii etc.) sa fie o taxa gen membership pentru 1 luna , 3 , 6 , 12 etc..
    -Sa fie un numar limitat de pm-uri care sa poata fii trimis intr-o zii , si daca vrei mai mult platesti o taxa...

    Eu as fi dispus sa platesc pentru toate chestiunile de mai sus.
    Ganditi-va si voi: "Postez ideile astea, dar eu as platii pentru facilitatile astea?"

  15. #95 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Să nu mai propunem idei de genul acesta că le taie rădăcinile RaverX.

  16. #96 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Cristy probabil tu ,eu si inca cativa am fi de acord sa platim acele taxe.Dar ce se intampla cu celelalte mii de useri care nu vor?Simplu, o sa isi ia zborul.Cred ca pentru inceput ce am zis eu este o idee ok , iar cu timpul probabil aceasta va fi dezvoltata de Monky & CO.

  17. #97 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by scofield91 View Post
    Să nu mai propunem idei de genul acesta că le taie rădăcinile RaverX.
    Eu nu le tai radacinile, n-as avea cum, doar va spun sa va ganditi si la ce s-ar intampla daca s-ar aplica. Asa putem propune fiecare orice, uite, eu propun ca de fiecare data cand deschizi forumul sa fii taxat cu 0.01 euro, de fiecare data cand postezi ceva sa fii iar taxat cu 0.01 euro. O parte din useri probabil ca ar fi de acord, insa intrebarea e: cat de mare e partea respectiva. Si ce se intampla cu forumul dupa ce intra in vigoare regula.

    N-am nimic impotriva propunerilor, cat timp se analizeaza realist si se masoara nu doar avantajele, ci si dezavantajele.

    In continuare vad ca solutie viabila sponsorizare cu ajutorul banerelor, nu inteleg de ce s-a renuntat la ideea asta. La un moment dat erau niste reclame fainute care "inconjurau" forumul, chiar era placut, se vedea ca esti pe un forum de gaming. Nu stiu cine a renuntat, dar e pacat. Poate s-a cerut prea mult, poate firmele care sponsorizau au vazut ca nu "iese" nimic din banere, n-am idee.

    Astea trebuie gandite inainte, la inceput forumul trebuie sa atraga firmele cu preturi mici si firmele sa fie constiente ca n-o sa aibe o tona de clienti. Forumul ramane in viata, daca totul merge bine se aduna mai multi useri, firmele care sponsorizeaza vad ca au mai multi clienti, preturile la banere pot creste usor.

    Dar nu stiu de ce dau eu lectii de marketing... Sunt convins ca adminii stiu mai bine ca mine cum merge treaba si poate undeva e o "buba" pe care eu n-o vad.

  18. #98 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Eu nu vad asta ca pe o idee stralucita. Daca cineva vrea sa vanda un joc de 30 LEI? Il mai taxam cu 10 LEI? Ar fi mai ok 2% din valoarea produsului sau, ce naiba, parca era forumul consolistilor? Toti parca aveam ceva in comun si anume jocurile video...

  19. #99 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Quote Originally Posted by PayneKiller View Post
    Ar fi mai ok 2% din valoarea produsului
    S-a mai spus de cateva ori pe poll-ul asta ca nu e o idee buna. Userul poate declara o valoare mult mai mica decat cea reala, si astfel sa plateasca mai putin forumului. Nu e o solutie.

  20. #100 SP
    Senior Member LucKos's Avatar

    Re: Ai fi de acord cu plata unei taxe modice pentru anuntul deschis pe aria Bazar?

    Hai sa ne gandim un pic care este/va fi scopul forumului asta: CONSOLEgames ?!?
    Daca ne axam pe aria bazar ca nucleu al acestui forum atunci mergem pe mentalitatea lui RaverX ca sa nu speriem 'clientii'.
    Daca vrem o comunitate de pasionati de console si jocurile aferente care vor stiri, ponturi cu oferte si suport tehnic atunci se poate face ceva ca sa mai triem targetul. Fiind mai putini si costurile de administrare ar fi mai reduse.
    Daca forumul asta exista doar pt aria de bazar, e chiar trist!!!
    Eu oricum cand mai vand un joc il pun aici, la concurenta si pe okazii - pe care credeti ca il dau mai rpd? Evident ca pe okazii - un site dedicat comertului.
    Sa nu mai zic ca oricat de fair ar fi pretul intotdeauna se gasesc cel putin 2-3 care au 20-30 de posturi (doar in bazar) sa incerce sa mai negocieze un pic si sa mai traga un pic din pret.

    Hai sa facem un exercitiu de gandire si sa ne gandim dc ne-am putea lipsi de bazar de pe forumul asta sau nu? Eu, DA!

    RaverX, ce zici?

    Eu zic ca de aici ar trebui sa inceapa discutia. Cand a inceput Monky totul nu cred ca primul rand era sa creeze o comunitate solida si un 'vad' pt Bazar. Altfel nu mai aveam news pe prima pagina, ci threaduri din bazar!!!

    So, hai sa o luam logic: care e targetul, caracteristicile si nevoile lui si luam deciziile accordingly.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 7 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 01-03-2014, 20:00
  2. Replies: 30 Last Post: 17-12-2009, 11:24
  3. Ghid pentru alegerea unei console nextgen! By Xtm in forum Console Club
    Replies: 101 Last Post: 02-12-2008, 18:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts