Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ai fi interesat sa cumperi o consola " always-on "?

Voters
154. You may not vote on this poll
  • Da

    37 24.03%
  • Nu

    117 75.97%
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 53 of 53

Thread: Ai fi interesat sa cumperi o consola " always-on "?

  1. #41 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Nu inteleg ce is cu toate upgrade-urile astea la care se gandesc Sony si Microsoft.
    O consola de jocuri ar presupune sa pui disc-ul cu joc in ea si sa te joci. Hai ca mai vrei un multiplayer iti tragi un net la ea si te joci, dar rostul facebook-ului si al altor minuni nu inteleg. De ce vrea din ceva ce merge bine sa o impopotoneze ca sa fie la moda..Da, e veche , un upgrade la ea dar fa-o nene consola de jocuri nu retea de socializare sau host ca sa fie always-on.

  2. #42 SP
    Member MiniEmotion's Avatar
    Quote Originally Posted by andreiaka View Post
    Nu inteleg ce is cu toate upgrade-urile astea la care se gandesc Sony si Microsoft.
    O consola de jocuri ar presupune sa pui disc-ul cu joc in ea si sa te joci. Hai ca mai vrei un multiplayer iti tragi un net la ea si te joci, dar rostul facebook-ului si al altor minuni nu inteleg. De ce vrea din ceva ce merge bine sa o impopotoneze ca sa fie la moda..Da, e veche , un upgrade la ea dar fa-o nene consola de jocuri nu retea de socializare sau host ca sa fie always-on.
    Asta ar fii ideea lor, sa fie "mai mult" decat o simpla consola de jocuri. Citisem tot pe forum ca Microsoft vor sa aplice planul asta, si noul xbox nu va fi doar pentru jocuri. Parerea mea e ca PC-ul e facut pentru retele de socializare, mess etc, nu o consola
    Daca ar putea face din consola un host, ei asta e alta treaba. Un server calumea e vreo 20-30 de milioane, daca poti sa tii cateva servere de CS sa zicem in timp ce tu joci altceva fara sacadari / freeze-uri sau alte probleme, asta ar fi interesant, si banuiesc ca si pretul ar fi unul si mai interesant

  3. #43 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    E mai complicat decat Da sau Nu, sunt multe aspecte aici. La prima vedere si eu as spune Nu. Dar daca pe consola respectiva apar multe exclusivitati foarte bune si la pret bun? Si consola in sine costa putin... Atunci de ce sa n-o cumpar? Nu-mi place ideea, dar nici n-o sa zic NU doar pentru o singura chestie.

    In plus e discutabil si termenul "always on". Ce inseamna mai exact? Daca pierd legatura la net pentru 3 secunde e gata? Ma scoate din joc si pierd tot ce am jucat fara sa salveze un checkpoint? Daca da... e grav. Dar daca doar verifica periodic (si daca nu exista conexiune revine si mai verifica dupa 2-3 minute) e ok. Sau se foloseste de internet ca sa proceseze date? Atunci iar e cam aiurea, inseamna ca am sacadari sau chiar mai rau daca conexiunea devine cateodata mai slaba.

    Repet: nu poate exista un raspuns sigur (cel putin nu pentru mine) pana nu sunt clarificate mai multe aspecte.
    Poate fi ceva de genul PS plus unde poti incepe sa joci jocul insa da nu ai conexiune la internet iti scrie "your content will expire in 30 min"

  4. #44 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Am dat "da" din gresala, si din cate stiu nu se poate modifica .
    Clar nu, din cate am inteels noul Xbox ar fi always on, si deja au aparut pe internet critici ale fanilor catre Microsoft.
    Always-on => digital copy only. Deci din start se duc placerea de a juca singur si cea de a colectiona rafturi intregi de jocuri.

  5. #45 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Mariush View Post
    Sunt 19 respondenti care ar incerca asa ceva, intrebarea mea este de ce?
    Daca ai fi citit ce-am scris eu poate ti-ai fi dat seama. Sa zicem ca-ti dau doua console pe care apar jocuri identice. Prima consola e clasica, jocurile vin pe discuri si fiecare joc costa 50 euro. A doua consola e always on, jocurile vin de pe net si costa 1 euro. Ce-ai alege? Daca ai net "naspa" sau n-ai deloc net... nu prea ai ce face, alegi consola clasica. Dar daca ai net ok de ce sa n-alegi consola always on?

    Fireste ca daca nu exista diferenta mare intre preturile la jocuri sau alte avantaje cam oricine ar alege consola clasica.

  6. #46 SP
    Member Mariush's Avatar
    Problema e ca in ultimul an am inceput sa prind gustul colectionarii Asadar, clar prefer copiile retail, in detrimentul celor digitale (ma mandresc sa le vad acolo pe raft ).

    Desigur daca vobim de diferenta de 49€ probabil ma voi razgandi, insa, si daca este cum spui tu, refuz sa cred ca diferenta va depasi cateva zeci de procente, ceea ce pentru mine nu e motivatie suficienta.

    Si da, nu-mi sari in cap ca acum ceva timp am purtat o discutie usor diferita pe tema asta

  7. #47 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Daca ai fi citit ce-am scris eu poate ti-ai fi dat seama. Sa zicem ca-ti dau doua console pe care apar jocuri identice. Prima consola e clasica, jocurile vin pe discuri si fiecare joc costa 50 euro. A doua consola e always on, jocurile vin de pe net si costa 1 euro. Ce-ai alege? Daca ai net "naspa" sau n-ai deloc net... nu prea ai ce face, alegi consola clasica. Dar daca ai net ok de ce sa n-alegi consola always on?

    Fireste ca daca nu exista diferenta mare intre preturile la jocuri sau alte avantaje cam oricine ar alege consola clasica.
    Raportul de pret pentru cele doua categorii(fizic/digital) este fantasmagoric.Avem deja posibilitate de a cumpara jocurile in format digital pe ambele console,sony respectiv microsoft,iar preturile la majoritatea jocurilor digitale,nu sunt nici pe departe decente dpmdv.

  8. #48 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Mariush View Post
    Problema e ca in ultimul an am inceput sa prind gustul colectionarii Asadar, clar prefer copiile retail, in detrimentul celor digitale (ma mandresc sa le vad acolo pe raft ).

    Desigur daca vobim de diferenta de 49€ probabil ma voi razgandi, insa, si daca este cum spui tu, refuz sa cred ca diferenta va depasi cateva zeci de procente, ceea ce pentru mine nu e motivatie suficienta.

    Si da, nu-mi sari in cap ca acum ceva timp am purtat o discutie usor diferita pe tema asta
    Da, tu probabil erai de cealalta parte a baricadei atunci

    Eu am fost, sunt si probabil voi ramane adeptul jocurilor retail. Insa dadeam un exemplu (clar exagerat) ca sa vezi un posibil motiv pentru care unii pot alege consolele always-on. Si trebuie sa stii ca sunt si adepti ai jocurilor digitale, pe aia nu-i intereseaza sa colectioneze sau sa vada dvd-uri pe raft, pt aia e doar o distractie si chiar ii incurca jocurile retail, pur si simplu le ocupa loc degeaba. Iar aia probabil ca vor fi incantati de consolele always-on, mai ales daca jocurile si consolele vor fi mai ieftine.

    La mine mai e si nostalgia, mie-mi place sa pastrez jocurile pe care le-am jucat ca sa stiu ca-s "acolo" si ca le voi putea juca si peste 20 de ani daca "ma apuca". Iar cu "digital" n-am deloc siguranta, am mai zis asta, nu cred ca Sony va mai oferi suport pentru PS3 peste 20 de ani, poate nici nu va mai exista Sony atunci. Insa o consola PS3 tot mai gasesti (mai ales daca-ti tii una-doua in debara) si iei jocul din dulap si joci

    Sper doar sa tina discurile pana atunci, din ce am vazut la CD-urile vechi nu-s probleme, am CD-uri (originale, matritate) din 94-95 si merg perfect si azi. Cu alea inscriptibile e alta discutie, majoritatea nu mai sunt bune dupa un timp, chiar daca le pastrezi in conditii bune si-s discuri de calitate

  9. #49 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Sper sa nu moara industria retail ,multi(inclusiv eu) nu ar da placerea aceea cand desigilezi un joc(mai ales o editie speciala) si sa il bagi in consola iar atunci cand cumperi ceva digital parca dai bani pe nimic.

  10. #50 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Nu as avea vre-o problema cu o consola allways on, PS3'ul oricum e by default signed-in indeiferent ca ma joc single- sau multiplayer.
    Daca am probleme cu net-ul 1-2 ori pe an cate o jumatate de zi e mare lucru.

    Viitorul e digital distribution, e inevitabil.

    Cred insa ca urmatoarea generatie vom mai putea cumpara jocuri atat in format digital cat si retail. Nu m-as mira insa daca generatie de dupa va fi digital only.

  11. #51 SP
    Member eneea's Avatar
    @Raverx: Dude hai sa fim realisti, tu chair crezi ca o sa fie vreo diferenta intre preturile (sa zicem) a unui joc pt un PS4 (care nu e always-on) si al unui nextXbox (care sa presupunem) e always on? eu sunt mai mult ca sigur ca nu o sa fie diferente, chair daca mi-ar placea sa ma insel... insa cum s-a mai zis pretul la majoritatea Games on Demand de pe xbox sunt mult peste pretul retail si nu gasesc niciun motiv sa fie asa

  12. #52 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by eneea View Post
    insa cum s-a mai zis pretul la majoritatea Games on Demand de pe xbox sunt mult peste pretul retail si nu gasesc niciun motiv sa fie asa
    Acelasi motiv pentru care si pe PS Sore se gasesc jocuri cu pret mai mare decat pretul actual la retail'eri = don't piss off (= undercut) the retailers 'couse they will stop retailing your games.

    Preturile sunt in cea mai mare parte fixate de publishers iar acestia vor sa vanda cat mai multe unitati. Chiar daca d.p.d.v. logistic ar fi mai simplu sa isi distribuie jocurile online, marja de profit inca nu se echivaleaza cu pierderea pe care o risca daca si-ar urca retailer'ii in cap.

  13. #53 SP
    Junior Member heLLboy :x's Avatar
    Atunci de ce sa mai car cu mine o cutie de plastic care nu face nimic?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 18-06-2011, 16:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts