Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ati avut probleme cu DS4 pana acum?

Voters
123. You may not vote on this poll
  • Am avut probleme cu bateria

    10 8.13%
  • Am avut probleme cu butoanele

    10 8.13%
  • Am avut probleme cu triggerele

    21 17.07%
  • Am avut probleme cu materialul

    17 13.82%
  • Am avut alte probleme - postez pe thread

    2 1.63%
  • Nu am avut probleme

    81 65.85%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 44

Thread: Rata defectiunilor - DS4

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Rata defectiunilor - DS4

    Well, dupa ce am ajuns la al treilea Dual Shock 4 busit, am zis ca nu ar strica sa vad daca nu cumva sunt eu un caz mai special sau se intampla si pe la altii. Prin urmare, am decis sa deschid un poll precum acesta. O sa va rog sa postati si cum ati rezolvat problemele.

    Dupa ce ca DS4 are o baterie de tot rasul (o sa caut baterii third party mai serioase), materialele sunt vai de ele (deja mi-am pus alte ciupercute pentru ca s-au "cojit" cele originale), mai pica si R1 si R2 in draci. Le-am desfacut sa vad ce se intampla acolo de se busesc, si am vazut ca e un simplu plastic ce tine triggerele in locul lor... plastic ce se pare ca cedeaza destul de usor. Daca aveti surse pentru replacement buttons, baterii, etc... va rog sa postati aici. Multumesc!

    P.S. Nu inteleg cum Dzeu gamepad-urile de PS si PS2 imi functioneaza perfect si in ziua de azi, iar astea "next-gen" pica pe capete.
    Attached Images Attached Images ds4.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Pana acum, nu am avut probleme cu DS4. Am doua si ambele functioneaza foarte bine. Bateria tine destul, thumb stickul nu s-a cojit. Mi-am achizitionat recent si covere pentru thumb sticks, dar inca nu au ajuns. Le-am luat de pe ebay.
    Poate sunt eu norocos cu DS4, pana acum.

  3. #3 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    al meu are 2 ani+ si merge ok , iar de forjat primeste zilnic ,ba chiar mi se spune in party ca rup controllerul de cum apas atunci cand trag brust fire.. R2

  4. #4 SP
    Member ragnarlodbrok23's Avatar
    Nici eu nu am avut probleme cu ele pana acum, exceptand scartait-ul R2-ului si L2-ului.

  5. #5 SP
    Junior Member Rekinu's Avatar
    La mine a murit din senin, nu mai incarca deloc, nici prin consola nici prin incarcatorul de la telefon. L-am dus in garantie ( desi mi-au cerut si consola fiind controllerul din pachet si le-am explicat frumos ca nu are nici o problema consola, doar DS4 ) in 3 zile mi-au trimis altul nou.

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu am avut probleme cu niciunul. Consola a făcut figuri, chiar am rămas surprins.
    Uite un articol recent, bănuiesc că se referă la modelele noi.

    Sony Has Fixed DualShock 4 Trigger Issues By Improving Build Quality

  7. #7 SP
    Junior Member BajaCustom's Avatar
    Monky, incearca un Li-Po de 3600 Ah : CONEXELECTRONIC - Produse

  8. #8 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Is la al 3-lea controler pana acum. La precedentele mi s-au stricat trigerele si stikurile(L3). Cele mai proaste manete de pana acum ce le-a avut vre-un PS dupa parerea mea, d.p.d.v. calitativ nu ergonomic.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Uite un articol recent, bănuiesc că se referă la modelele noi.

    Sony Has Fixed DualShock 4 Trigger Issues By Improving Build Quality
    Mda, si acum sa-mi cumpar gamepad-uri noi... Imagineaza-ti ce raspuns as primi de la Altex daca as intreba ce model number au pe stoc
    Quote Originally Posted by BajaCustom View Post
    Monky, incearca un Li-Po de 3600 Ah : CONEXELECTRONIC - Produse
    Ai testat asa ceva? Mie mi se pare ca are dimensiuni mai mari decat bateria originala...

  10. #10 SP
    Member Viteza's Avatar
    Eu nu am avut probleme cu nici unul din cele 6. In schimb am reparat mai mult de 30 de controllere cu diverse probleme pe care le voi insirui in ordine: R2 rupt, L2 rupt, stick-uri uzate. Ca inlocuire pentru stickuri, folosesc stickuri de x1, mi se pare mai bune si ofera un grip mai bun. Din cate am reparat, doar unul singur avea probleme cu bateria. Din pacate nu am gasit nici un inlocuitor fiabil pentru bateria stock. Momentan.

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mda, si acum sa-mi cumpar gamepad-uri noi... Imagineaza-ti ce raspuns as primi de la Altex daca as intreba ce model number au pe stoc

    Ai testat asa ceva? Mie mi se pare ca are dimensiuni mai mari decat bateria originala...
    Nu trebuie să întrebi, îți cumperi acele DS Limited Edt., Star Wars sau Uncharted

  12. #12 SP
    Junior Member BajaCustom's Avatar
    Nu am testat si nici nu gasesc dimensiunile bateriei din DS4, dar poti opta si pt. o varianta mai mica tinand cont ca cea stock are 1000mAh. Am gasit si un video cu 2 acumulatori de smartphone inseriati, dar asa te duce mai sus investitia. Viteza, nu stiu ce inseamna la tine fiabil pentru ca totul se rezuma la specificatia tehnica a acumulatorului si dimensiune, care sunt similare in cele mai multe din cazuri. Acum, daca tu ai folosit niste baterii LiIo/LiPo la pret de Varta 9V s-ar putea sa fi nimerit ceva de calitate discutabila . Desigur, nu toate suporta aceleasi cicluri de incarcare/descarcare dar nici n-ai cum sa ai aceleasi asteptari ca de la cel original. Monky, ar fi util daca ai putea sa masori acumualtorul si sa vedem ce se potriveste. Nu am PS4, inca, deoarece n-am reusit sa strang suficienti bani ca sa-l cumpar (still neet that 200 bucks), dar "de printre prieteni" am vazut ca ciupercile de pe analoage se tocesc si se rup foarte repede. Am un Xbox One si, sincer, unul din motivele pentru care l-am ales "primul" a fost controllerul, comaprand la un prieten cu cel de PS4, la vremea respectiva.

  13. #13 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Legat de durata bateriei, nu pot sa spun ca ma vait, avand doua controllere si incarcatorul de priza Sony. Nici nu m-am jucat asa mult pe ps4, insa uite ca am patit-o si eu acum cateva zile:

    Controller nou (cel secundar, pe care-l folosesc mai des, cel principal e din editia limitata si l-am pus bine ), luat de la emag, 2 luni cred ca are.

    Stick-ul stanga L3, nu mai functioneaza deloc din senin, si R2-ul functioneaza mai greoi. Cred ca am nimerit un produs cu probleme, nu cred ca se buseste asa din senin, folosit ocazional.
    L-am trimis la emag, din ce am inteles, o sa-l inlocuie cu altul.

  14. #14 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Eu am un controller de la lansare si unul cumpărat de vreo 10 luni. Cel de la lansare, în afara de problema ciupercutelor, funcționează ca in prima zi si este folosit zilnic. Celalalt la fel, fără probleme, folosit tot zilnic. Durata bateriei nu ma deranjează pt ca le schimb intre ele, dar nici cand aveam doar unul nu era deranjant. Nu am jucat niciodată mai mult decât tine bateria și de fiecare data il lăsam la încărcat cu consola in rest mode

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am 3 controllere, cel venit cu consola acum 2 ani jumate si inca doua cumparate la scurt timp dupa, unul rosu si unul alb. Toate functioneaza fara probleme, bateria tine exact cat spune Sony ca tine, materialul nu s-a tocit la niciuna, desi dupa un an de cand le-am avut am folosit grip-uri pe stick-uri, dar nu pentru a le proteja, ci pentru confort. Apoi LED-ul nu vad ce probleme poate sa aiba, doar sa te enerveze, ca ma enerveaza si pe mine, chiar si la intensitatea minima. Triggerele nu au nici ele nimc, scartaie, inca din prima saptamana, dar sunt obisnuit cu asta de la X360.

    N-am de ce sa ma plang, mi se pare un controller foarte reusit

  16. #16 SP
    Member Snake's Avatar
    Am 4 gamepaduri oficiale Sony. La 2 mi s-a rupt materialul de pe thumbsticks si la 3 dintre ele am avut probleme cu butoanele din dreapta. De exemplu R1 si R2 care raman blocate - la unul dintre ele a ramas blocat dupa primele ore de joc. Unul am reusit sa-l schimb in garantie - restul nu!

    Bateria este execrabila! Daca aveti link-uri din Romania pentru baterie mai buna si eu vreau sa o schimb!

  17. #17 SP
    Member cipvas's Avatar
    Mda, proaste controlere. Am 2 cumparate de la lansare. Unul impreuna cu consola si celalat separat de prin UK. Inca de la inceput am pus intr-unul din ele o baterie din asta: 2000mAh Lithium Battery for PS 4 Wireless Controllers EVG-275399 - TinyDeal , dar sa fiu sincer nu am vazut mare diferenta in autonomie. Iar de vre-o 2-3 luni la ambele controlere am probleme cu joystick-urile mecanice. La unul nu mergea cum trebuie L3 sus-jos, iar la celalat R3 stanga-dreapta. Daca lasam controlerul fara sa-l ating, intr-un joc fiind, imagina se misca singura,incet, ca si cum as fi mutat eu privirea personajului. Am cumparat eu de prin China niste joystick-uri mecanice, dar si alea sunt de proasta calitate.

  18. #18 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    Cred ca tine si de noroc.Eu am 2 controllere pe care le forjez zilnic si intr-un an de zile nu am avut deloc probleme cu ele.Thumbstick-urile arata impecabil,butoanele functioneaza si arata impecabil,trigger-ele la fel si in legatura cu bateria nu am nimic de reprosat.

  19. #19 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Poate contează si cum le folosești. Alții apasa mai tare, le mai trantesc etc

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    bicky: cele de PS si PS2 au trecut "prin foc si apa"... au prins vreme studentiei cand se jucau 20 de insi la betie pe ele... si inca merg. Zgariate, lovite, dar merg. Astea de PS4 au stat mai mult in sertar (daca ar fi sa le comparam ca timp de joc) si s-au dus unul cate unul.

    Nu zic nu, unii or juca asa mai "ca fetele"... apasa delicat and stuff like that... dar astea ar trebui sa fie pt. hardcore use... sa dai cu ele de pereti si sa mearga. Cele de Xbox One, Xbox 360, PS2, PS, Wii, Wii U... n-au nici pe dracu'. In fine, pacat de ele, pt. ca la ergonomie stau mult mai bine decat cele DS3-urile...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Rata defectiunilor - PS4 By AndRewqp in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1122 Last Post: 24-01-2018, 16:48
  2. Rata defectiunilor - Xbox One By AndRewqp in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 140 Last Post: 31-01-2017, 19:33
  3. Customizare DS4 By EdenIsNotEnough in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 3 Last Post: 23-03-2014, 17:32
  4. Rata defectiunilor - Wii U By MonkY in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 6 Last Post: 05-01-2014, 22:46
  5. Zelda Wii ar putea rata anul 2010 By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 18-11-2009, 22:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts