Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Console custom

  1. #1 SP
    Banned Templier's Avatar

    Console custom

    Vroiam sa am threadul meu dedicat pentru asa ceva. Nu va mai plictisesc cu ce am facut pana acum asa ca o sa trec direct la ultima consola pe care nu ati vazut-o pana acum si pe care tocmai ce am terminat-o.
    Putem sa vorbim si de alte console customizate.

    Enjoy!
    Attached Images Attached Images dscn8108.jpg dscn8112.jpg dscn8113.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu zic sa le urci si pe celelalte si sa pui o mica descriere la fiecare, postari diferite, etc, ca sa fie ca un portofoliu.

  3. #3 SP
    Member marv's Avatar
    ce zice tudy + poze mai clare.

  4. #4 SP
    Banned Templier's Avatar
    am incercat sa fac poze mai ok. sunt in discutii cu o persoana care sa se ocupe in viitor de a face poze profi dar pana atunci o sa va toruturez eu cu pozele prost facute.

    Consola e un N64 ( pt cei care nu si-au dat seama ) pe care am facut-o in ideea de castel/cetate. Cineva m-a intrebat daca e gen Castlevania si poate ca are dreptate daca as mai adauga anumite elemente din joc. Imi intrase in minte de ceva timp ca as vrea sa fac un castel si pana nu am facut nu mi-a iesit din minte, so there it is.Mi-a luat 2 zile din cauza adezivului care a trebuit sa se intareasca si cam 1 ora pentru vopsit si 1 ora pentru detalii.

    Consolele se pot si cumpara daca sunt interesati, desi nu stiu inca la cat sa o dau pe asta dar o sa ma gandesc.Consola o aveam pe acasa si cred ca merge, am si cablurile la ea si o maneta dar trebuie sa le caut.

    O sa mai fac niste console si daca nu se dau aici poate ca incerc online in US sau Europa.
    Attached Images Attached Images dscn8114.jpg dscn8115.jpg dscn8116.jpg dscn8117.jpg

  5. #5 SP
    Banned Templier's Avatar
    Astept comenzi

  6. #6 SP
    Banned Templier's Avatar
    lucrez la un PS1 Spyro
    am inteles ca ar fi cineva curios sa vada asa ceva dar nu mai stiu cine

  7. #7 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    lucrez la un PS1 Spyro
    Sa iti dea Dumnezeu sanatate.

    Daca vrei sa le vinzi o sa ai mai mult succes pe bazar.

  8. #8 SP
    Banned Templier's Avatar
    PS1 Spyro The Dragon
    Attached Images Attached Images dscn8121.jpg dscn8122.jpg dscn8123.jpg

  9. #9 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    O parere personala, eventual sfat:
    - incearca sa acorzi o mai mare atentie detaliilor. De departe consolele arata bine, dar cand te apropii, calitatea lasa mult de dorit.
    - incearca sa acorzi mai multa atentie maskingului. Ori folosesti o banda adeziva speciala pentru masking, ori trebuie sa folosesti alte metode. Cand ai scos banda adeziva, o parte din vopseaua mov s-a cojit, ceea ce nu da bine. Mai ales ca faci console custom si lumea se uita la detaliile mici.
    - incearca sa nu folosesti asa multa vopsea. Ii da un aspect incarcat, necurat. Incearca sa iti achizitionezi un aerograf. Nu este scump. Un kit cu doua aerografe (unul pentru fond si unul pentru detalii) costa cu totul in jur de 1000 de ron.

    Am facut mult custom painting cand eram mai tanar si cam de problemele astea m-am lovit si eu la inceput. Succes!

  10. #10 SP
    Member blondutzu's Avatar
    +1 spuselor lui Pizzi

    As adauga si ca sunt un pic cam incarcate, cu greu te prinzi ce consola este. Foarte frumos ca vrei sa iti pui amprenta cat mai mult, insa eu cel putin as fi mai interesat sa cumpar o consola clasica cu un twist de personalizare, decat o consola ascunsa intr-un tort (ma refer la N64, PS1 e mai bine).

    Keep it up!

  11. #11 SP
    Banned Templier's Avatar
    @ Pizzi

    ai dreptate in ceea ce spui. nu cred ca folosesc banda potrivita pt asa ceva si ar trebuii sa ma informez asupra acestui aspect. momentan folosesc banda de protectie din aia gen hartie si nu cred ca e buna .
    din pacate nu am bani sa imi iau un aerograf, poate dupa ce incep sa dau din ele

    @ blondutzu

    inteleg ce spui si cu siguranta viziunea fiecaruia e diferita. la consola N64 imi intrase in minte sa fac una gen castel

    capacul sa zic ca ar fi mers facut tot galben ca sa evit problema asta cu vopseaua dar cum am zis si mai sus probabil nu folosesc banda corespunzatoare si la "tepi" ar fi trebuit sa ii fac din placaj ca ar fi iesit drepti. din pacate s-a dus si grundul si a trebuit sa bag multa vopsea peste ei sa fie luciosi.
    mersi pentru incurajari guys

  12. #12 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Nu e rea, dar fă ceva cu capacul ăla, e odios. În rest intra în temă și faza cu scales arată frumos.

  13. #13 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    @ Pizzi

    ai dreptate in ceea ce spui. nu cred ca folosesc banda potrivita pt asa ceva si ar trebuii sa ma informez asupra acestui aspect. momentan folosesc banda de protectie din aia gen hartie si nu cred ca e buna .
    din pacate nu am bani sa imi iau un aerograf, poate dupa ce incep sa dau din ele

    @ blondutzu

    inteleg ce spui si cu siguranta viziunea fiecaruia e diferita. la consola N64 imi intrase in minte sa fac una gen castel

    capacul sa zic ca ar fi mers facut tot galben ca sa evit problema asta cu vopseaua dar cum am zis si mai sus probabil nu folosesc banda corespunzatoare si la "tepi" ar fi trebuit sa ii fac din placaj ca ar fi iesit drepti. din pacate s-a dus si grundul si a trebuit sa bag multa vopsea peste ei sa fie luciosi.
    mersi pentru incurajari guys
    Cel mai bun masking tape este cel de la 3M. Cel albastru. Are destul adeziv cat sa tina banda pe obiectul mascat, dar e destul de light incat sa nu lase urme. Sunt de diferite dimensiuni. Poti lua subtire pentru pinstriping sau normala pentru masking de zi cu zi. Aerograf poti lua unul singur, e in jur de 100 de ron, dar iti trebuie neaparat compresor. Poti folosi si butelie de aer, dar fluxul de aer nu este constant si iti afecteaza cantitatea de vopsea pulverizata. Daca te hotarasti sa iti iei aerograf, te pot invata unele trucuri.

  14. #14 SP
    Banned Templier's Avatar
    ceva idei pt un controller PS4?

  15. #15 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ai putea sa faci butoanele () sa arate ca niste gloante

    ...sau pt cei care iubesc jocurile sportive (cele cu fotbal de ex) ai putea sa faci buaoenele ca niste mingi iar partea aia "touch" s-o vopsesti ca un teren de fotbal cu 2 porti

    Ahahaha, ni ce-am gasit din intamplare chiar nu stiam ca exista deja modele.
    Attached Images Attached Images s-l1000.jpg

  16. #16 SP
    Banned Templier's Avatar
    tu nu ai vazut consola U4 pe care am facut-o
    Attached Images Attached Images dscn8069.jpg dscn8062.jpg

  17. #17 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ups! Nu sorry - a iesit fain

  18. #18 SP
    Banned Templier's Avatar

  19. #19 SP
    Banned Templier's Avatar
    maneta PS2
    Attached Images Attached Images ps2-maneta.jpg

  20. #20 SP
    Banned Templier's Avatar
    finished
    Attached Images Attached Images image.jpeg image.jpeg image.jpeg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Coperti/Covers Custom By sindweller in forum Console Club
    Replies: 28 Last Post: 15-02-2017, 03:09
  2. PSP Custom ROM By bogcrizstian in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 1 Last Post: 12-06-2016, 10:42
  3. Custom PS4 Uncharted 4 By Templier in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 143 Last Post: 07-06-2016, 22:42
  4. Recomandare custom coolerpad By catamaryo in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 04-07-2015, 16:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts