Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Recomandare sistem 5.1, Home Cinema sau un sistem audio bun pt Playstation 4 PRo

  1. #1 SP
    Member cimaron's Avatar

    Recomandare sistem 5.1, Home Cinema sau un sistem audio bun pt Playstation 4 PRo

    Salutare, am si eu marea rugaminte sa imi dati niste sfaturi pentru achizitionarea unui sistem audio bun pentru Ps4 PRo
    Bugetul meu este cuprins intre 1000-1800 ron! Astept niste pareri sincere...sau chiar link`uri
    Va multumesc

  2. #2 SP
    Member flamer's Avatar
    Hello. Eu folosesc un sistem Logitech Z906 si sunt chiar ff multumit de el. Se aude bine, nu vibreaza boxele desi housingul lor este din plastic nu lemn, are o claritate chiar ff buna si putere destula sa iti sara in cap vecinii daca stai la bloc.

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

  3. #3 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Eu am un Logitech Z5500 de 7 ani si sunt multumit. Dar nu cred ca se mai fabrica. Acum e urmasul pe piata (Z906).

    cel mai puternic la sistemele astea e bass-ul, satelitii sunt puternici dar in general nu ii foloseste pe toti daca asculti muzica pe youtube de exemplu.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am observat cum majoritatea celor cu sisteme 5.1 nu amplaseaza corect toti satelitii, caz in care e inutil faptul ca are 5 sateliti. Am vazut zeci de oameni cu cele doua sisteme mentionate mai sus in care au pus toti satelitii central sa bata direct, lucru complet incorect. Eu zic sa nu iei un 5.1 decat daca esti convins ca vei putea trage firele pe unde trebuie incat sa obtii acel surround sound. Daca stii ca vei face asta, acel Z906 este foarte bun pentru pretul pe care il are, ba chiar peste multe sisteme mai scumpe.

    Dar repet, 5.1 cu satelitii pusi incorect este fix pix.

  5. #5 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Din pacate, gama de pe piata nu mai este asa diversificata cum era acum cativa ani, iar cand spun asta ma refer la 5.1 fara unitate de DVD sau Blueray incorporata.
    Eu am tot Z906 si il recomand, daca il folosesti in mare pt PS4 Pro. Daca te uiti si la filme, sa iei in considerare ca nu decodeaza el direct standarde noi, gen DTS-HD sau Atmos, decodeaza cam tot pana la DTS.

  6. #6 SP
    Junior Member zet105's Avatar
    Receiver Yamaha care decodeaza format HD (cam 1000ron ) si boxe magnat 5.0 . Daca stai la bloc garantat nu ai nevoie de subwoofer. Doar ca nu prea te incadrezi cu bugetul decat la SH. Dar eu zic ca merita, daca vrei calitate si nu buhaiala

  7. #7 SP
    Member cimaron's Avatar
    Si cam care ar fi amplasarea corecta a satelitiilor?

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In general vrei ceva precum in poza de mai jos, dar depinde si de ce ajungi sa cumperi, uneori nu trebuie sa le ai in spatele tau ci doar in laterale la acelasi nivel cu tine, dar cam asta e ideea:

    LE: Si sa nu uitam inaltimea la care le amplasezi, ideal este sa fie la nivelul capului cele din spate.
    Attached Images Attached Images maxresdefault.jpg

  9. #9 SP
    Member cimaron's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    In general vrei ceva precum in poza de mai jos, dar depinde si de ce ajungi sa cumperi, uneori nu trebuie sa le ai in spatele tau ci doar in laterale la acelasi nivel cu tine, dar cam asta e ideea:

    LE: Si sa nu uitam inaltimea la care le amplasezi, ideal este sa fie la nivelul capului cele din spate.
    Tu personal ce ai alege? Home Cinema sau acest Logitech pe care il lauda toata lumea?

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Logitech e o varianta de buget, un home cinema poate ajunge la preturi ridicate daca vrei ceva cu adevarat bun. Un amplificator calumea si niste boxe serioase pot oferi un sunet demn de cinema, dar este un setup mult peste bugetul amintit de tine. Eu personal nu as alege niciuna dintre variante, pentru mine multitudinea de cabluri necesare pentru un astfel de setup sunt un dealbreaker. Eu am un 2.0, fara subwoofer pentru ca nici pe alea nu le suport, insa nu e nici pe aproape un setup ideal iar majoritatea cauta de regula altceva. Eu nu vreau cabluri, setupuri complicate, nebunii, am vrut plug&play desi am sacrificat un sunet extraordinar. Ce as alege eu nu prea are legatura cu ce vrei si cauti tu.

    La bugetul tau Logitech acela este foarte ok, mai ales daca il pozitionezi cum trebuie. Dar orice ai alege, chiar si un sistem de tip home cinema care vin cu Blu Ray players, tot iti recomand sa le asculti personal inainte, incat sa fii multumit de sunet. Sau sa te asiguri ca poti returna in caz ca nu iti e pe plac.

  11. #11 SP
    Member cimaron's Avatar
    Am inteles. Multumesc frumos pentru sfat!

  12. #12 SP
    Junior Member zet105's Avatar
    Am uitat sa mentionez (am vazut ca intreba cineva de pozitionarea satelitilor) la receiver yamaha ai un fel de microfon cu un cablu de cativa metri, care se conecteaza intr-o mufa speciala si isi configureaza singur puterea/volumul in functie de unde pozitionezi microfonul respectiv.Mai exact este vorba de o calibrare.

    Cat despre sunet...joc Until Dawn: a sarit sotia de pe pat (ea e spectator). Cine a jucat jocul stie la ce ma refer.

  13. #13 SP
    Member cimaron's Avatar
    Nu stiu ce alegere sa fac...unii zic ca pentru filme e mult mai ok un Home Cinema! Sistemele astea Home Cinema se conecteaza la PS4?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. O recomandare pt un sistem home cinema Ps4 By cimaron in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 06-04-2016, 21:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts