Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 35 of 35

Thread: De unde cumparati voi jocuri folosite ?

  1. #21 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Totusi eu nu prea inteleg jocurile sigilate ? Am obervat ca pe olx apar si dispar iar a doua zi iar apar cu produs , sunt anunturi false?

  2. #22 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    Din cate stiu, nu exista falsuri in ceea ce priveste jocurile. Am cumparat multe jocuri sigilate de pe olx si nu am avut niciodata probleme cu rularea acestora. Eu zic ca poti avea incredere.
    P.S. *KiritoStefan Ai reusit sa vb cu cel care avea Infamous Second Son? Cel la care ti-am dat link.

  3. #23 SP
    Member swenkyk9's Avatar

    De unde cumparati voi jocuri folosite ?

    Și eu cumpăr și vând tot de pe OLX și am două mari probleme:

    1. Felul in care negociază unii utilizatori ( Ex. Ofer 800 lei, pentru un Ps4 Pro)

    2. Tot o problema care derivează din prima. Oamenii nu cunosc valorea jocurilor/consolelor.

    Mulți utilizatori au impresia ca gamingul este un lux și atunci orice joc de ps4/Xbox one pentru ei este foare scump, nu țin cont de vechimea lor, starea lor, oferte din magazine, anul in care au apărut.

    Când ii văd pe aia cu FIFA 14, Battleborn, NBA 2k14, the order, sleeping dogs etc etc la prețuri de 100-200 lei, chiar nu înțeleg ce fel de " cercetare de piața" au făcut înainte sa pună anunțul.

    Mi se pare penibil, in condițiile in care, "dincolo" faci rost de jocuri second hand la prețuri foarte decente, mai ales ca acum si noi suntem in rând cu lumea, când vine vorba de prețurile jocurilor in magazine, nu mai avem nicio scuza.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #24 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Quote Originally Posted by swenkyk9 View Post
    Și eu cumpăr și vând tot de pe OLX și am două mari probleme:

    1. Felul in care negociază unii utilizatori ( Ex. Ofer 800 lei, pentru un Ps4 Pro)

    2. Tot o problema care derivează din prima. Oamenii nu cunosc valorea jocurilor/consolelor.

    Mulți utilizatori au impresia ca gamingul este un lux și atunci orice joc de ps4/Xbox one pentru ei este foare scump, nu țin cont de vechimea lor, starea lor, oferte din magazine, anul in care au apărut.

    Când ii văd pe aia cu FIFA 14, Battleborn, NBA 2k14, the order, sleeping dogs etc etc la prețuri de 100-200 lei, chiar nu înțeleg ce fel de " cercetare de piața" au făcut înainte sa pună anunțul.

    Mi se pare penibil, in condițiile in care, "dincolo" faci rost de jocuri second hand la prețuri foarte decente, mai ales ca acum si noi suntem in rând cu lumea, când vine vorba de prețurile jocurilor in magazine, nu mai avem nicio scuza.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ca sa iti dau un raspuns care mia dat un cap un vanzator : Ba chiorule scrie negociabil ... (e fix comentariu unui vanzator care am vrut sa iau Infamous si era scris 200 lei acuma cateva luni )
    Sincer ce ma supara e ca daca uni le-au dat teapa ne eticheteaza pe toti nesimtiti , am gasit exemplu jocul Sword Art Online si nu a vrut sa il dea prin transport mai bine a sters anuntul pe loc decat sa accept transportul .
    Si din ce observ majoritatea vanzatorilor sunt din bucuresti si unii dupa anumite tepe nu accepta transport mai bine prefera sa nu iti raspunda deloc sau sa astepte pana face vanzare face to face.

  5. #25 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    *Seenkyk9 Te aprob. Multi dintre cei care cumpara/vand pe site-urile de publicitate nu tin cont de realitate, unii sunt nepasatori, altii incearca sa profite de nestiinta altora si sa scoata un ban. Ex: saptamana trecuta o anumita doamna posta un anunt de vanzare cu Assassins Creed Origins Deluxe, la pretul de 320 lei. Asta in conditiile in care la Altex pretul era 279!!! Acum vad ca il are la 260 lei...
    Pe mine ma deranjeaza altceva si anume faza in care pui un anunt de vanzare, scrii ca prostul ca pretul nu este negociabil si nici nu doresti schimburi, si primesti 20 de mesaje exact cu lucrul de care ai scris ca te feresti.. Dar asta este, iti asumi anumite lucruri care risca sa te deranjeaze in momentul in care postezi pe acele site-uri.
    Una peste alta, eu raman la parerea ca olx-ul este momentan cel mai bun loc de unde poti cumpara jocuri la preturi bune.

  6. #26 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Puteti inchide topicul
    PS : O sa am mai multa rabdare cu olx pana prind un vanzator serios.

  7. #27 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Quote Originally Posted by Lotta View Post
    *Seenkyk9 Te aprob. Multi dintre cei care cumpara/vand pe site-urile de publicitate nu tin cont de realitate, unii sunt nepasatori, altii incearca sa profite de nestiinta altora si sa scoata un ban. Ex: saptamana trecuta o anumita doamna posta un anunt de vanzare cu Assassins Creed Origins Deluxe, la pretul de 320 lei. Asta in conditiile in care la Altex pretul era 279!!! Acum vad ca il are la 260 lei...
    Pe mine ma deranjeaza altceva si anume faza in care pui un anunt de vanzare, scrii ca prostul ca pretul nu este negociabil si nici nu doresti schimburi, si primesti 20 de mesaje exact cu lucrul de care ai scris ca te feresti.. Dar asta este, iti asumi anumite lucruri care risca sa te deranjeaze in momentul in care postezi pe acele site-uri.
    Una peste alta, eu raman la parerea ca olx-ul este momentan cel mai bun loc de unde poti cumpara jocuri la preturi bune.
    Tipei respective i-am scris si eu de pret. La o zi dupa lansarea in magazin il avea la 380 de lei. I-am dat un mesaj sa ii spun ca e 280 la Altex/MG. Mi-a raspuns ca nu se gaseste in magazin si i-am dat link cu magazinele unde il puteai si rezerva. Apoi a aparut celebra replica "Ia-l de acolo atunci".
    Nici nu intentionam sa iau varianta Deluxe, dar am spus sa ii deschid ochii. Csf cand n-ai cu cine

  8. #28 SP
    Prophet of the Void IlieRazvan's Avatar
    Exact la fel i-am zis si eu "tipei" cu AC Origins,aceeasi replica am primit...sa il cumpar din altex daca nu imi convine pretul.
    Plus ca incerca sa ma minta ca e inclus season pass in deluxe edition (ce arata in poza era defapt reclama)

  9. #29 SP
    Junior Member Lotta's Avatar
    Cum am spus mai sus, sunt destui care incearca sa profite de naivitatea altora si sa castige un ban in plus. Sunt convins ca va gasi pe cineva care sa ii cumpere jocul. Una peste alta, olx-ul ramane un loc bun de unde iti poti cumpara jocuri, daca esti putin atent.

  10. #30 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Eu nu înțeleg de ce se ferește lumea asa tare de Posta. Transportul e aprox 10 lei la un joc cu plata ramburs și in 2-3 zile ajunge. Fac tranzacții prin posta de 7 ani si n-am avut nici o problema. Sunt si companii mai mari care au încredere sa trimita cu posta pachete mai valoroase (Avon, de exemplu), nu înțeleg de ce romanii nu au. Ma apuca toti dracii cand imi spune cineva pe OLX ca un joc de 40-50 lei mi-l trimite doar prin curier si transportul e undeva la 30 lei de obicei. Mai bine il iau din magazin asa.

    In alta ordine de idei, eu am mai luat jocuri de la Alvio (era activ si pe forum, in ultima vreme pe Facebook am vorbit). Am găsit si mai ieftin decât la el, dar degeaba, toti vreau doar curier deci tot acolo ajungeam. Cu Alvio stiu sigur ca nu e teapa. I-am plătit aproape tot timpul in avans si nu au fost probleme. Si trimite cu posta
    Cat timp platesti in avans nu cred ca o sa se fereasca asa multi. Cu ramburs apar probleme.

    In primul rand poti da de un neserios care nu ridica pachetul, te-ai ars bine de tot.

    Chiar daca nu totul merge ok o sa pierzi mult timp si nervi. Trebuie sa completezi doua formulare, unul de trimis si unul pentru ramburs, stai la coada, depinde de oficiul postal si de perioada zilei, faza urata e ca nu-ti poti da seama tot timpul cat trebuie sa astepti, e posibil sa prinzi in fata doar doi oameni si unul sa scoata nspe plicuri si pana stampileaza functionara mori incet. Apoi dureaza 3 zile pana ajunge pachetul, inca atata pana vine, mergi iar la posta dupa bani, stai din nou la cozi...

    Si eu trimit destul de mult prin posta, dar deja am cam migrat spre curierat, posta a dublat tarifele cam de vreo doi ani, inca e tot mai ieftin ca prin curierat, dar cu hartogarie si drumuri se cam duce avatajul financiar...

    Ontopic: forumuri locale si alte site-uri unde exista calificative. Iau si de pe olx, dar sunt mult mai reticent. Plus ca pe olx sunt o tona de pustani, neseriosi si specimene ciudate, am trimis la multi mesaje cu 1-2 intrebari scurte si n-am primit raspuns deloc, desi aparea mesajul citit.

    Vinerea asta am vazut un anunt, avea cineva un joc mai vechi, era tot din Oradea, ii trimit mesaj scurt: "salut, sunt interesat, in ce zone din oras si la ce ore ne putem intalni?" Sambata verific, apare ca a citit mesajul, dar raspuns ioc. Nici azi. Nu inteleg specimenele astea, de ce mama naibii mai pun anunturi? Sau sa zica: nu mai e valabil sau orice. Dar nimic?

  11. #31 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    +1 pentru ce zice RaverX .

  12. #32 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cat timp platesti in avans nu cred ca o sa se fereasca asa multi. Cu ramburs apar probleme.

    In primul rand poti da de un neserios care nu ridica pachetul, te-ai ars bine de tot.

    Chiar daca nu totul merge ok o sa pierzi mult timp si nervi. Trebuie sa completezi doua formulare, unul de trimis si unul pentru ramburs, stai la coada, depinde de oficiul postal si de perioada zilei, faza urata e ca nu-ti poti da seama tot timpul cat trebuie sa astepti, e posibil sa prinzi in fata doar doi oameni si unul sa scoata nspe plicuri si pana stampileaza functionara mori incet. Apoi dureaza 3 zile pana ajunge pachetul, inca atata pana vine, mergi iar la posta dupa bani, stai din nou la cozi...

    Si eu trimit destul de mult prin posta, dar deja am cam migrat spre curierat, posta a dublat tarifele cam de vreo doi ani, inca e tot mai ieftin ca prin curierat, dar cu hartogarie si drumuri se cam duce avatajul financiar...

    Ontopic: forumuri locale si alte site-uri unde exista calificative. Iau si de pe olx, dar sunt mult mai reticent. Plus ca pe olx sunt o tona de pustani, neseriosi si specimene ciudate, am trimis la multi mesaje cu 1-2 intrebari scurte si n-am primit raspuns deloc, desi aparea mesajul citit.

    Vinerea asta am vazut un anunt, avea cineva un joc mai vechi, era tot din Oradea, ii trimit mesaj scurt: "salut, sunt interesat, in ce zone din oras si la ce ore ne putem intalni?" Sambata verific, apare ca a citit mesajul, dar raspuns ioc. Nici azi. Nu inteleg specimenele astea, de ce mama naibii mai pun anunturi? Sau sa zica: nu mai e valabil sau orice. Dar nimic?
    Totusi cu plata in avans nu prea sunt de acord cu tine , am vrut sa iau infamous de la cineva cu 60 de lei si mia spus de acord ... nu spui ca dupa 3 zile il cauta si il intreb il mai trimiti ? Si el pai nu am avut timp sa merg la curier
    Adica daca ias fi dat si bani pe transport imi loam o mare teapa , eu inteleg ce spui tu dar si vanzator iti poate da o teapa nu doar cumparatorul adica sa zicem ca eu cumpar Infamous eu si primesc alt joc.Si nici optiunea face to face nu e mereu la indemana exemplu eu sunt din mangalia si in mangalia majoritatea jocurilor de ps4 sau xbox gasite sunt cam aiurea(aiurea fiindca unele daca adaug expansiune ajung ca in magazin exemplu : bloodborne era 50 lei cd folosit daca vreau sa joc expansiunea fiind 90 lei pe store =140 iar acuma bloodborne e 127 la reducere la altex) .
    Ps.M-am mai uitat pe public24 dar nici acolo nui prea grozav ,totusi mia recomandat un amic ca ar trebui sa iau dupa G2A ?

  13. #33 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Ti-am mai zis si mai sus, cauta-l pe Facebook pe Viorel Albu (Alvio). Are postata lista cu jocurile. Iti trimite prin posta (probabil si curier) si poti liniștit sa plătești in avans (am plătit de multe ori fara probleme). Tot timpul in două-trei zile am primit jocurile de la el. Primește si jocuri la schimb. Bine, le evalueaza mai jos decat prețul lor, pt el e o afacere treaba asta si trebuie sa scoată ceva chiar si la schimb.

  14. #34 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Olx sau daca stai in constanta este un stand in Vivo unde iti cumpara jocurile vechi si cumperi altele .

    Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

  15. #35 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Quote Originally Posted by KiritoStefan View Post
    Totusi cu plata in avans nu prea sunt de acord cu tine , am vrut sa iau infamous de la cineva cu 60 de lei si mia spus de acord ... nu spui ca dupa 3 zile il cauta si il intreb il mai trimiti ? Si el pai nu am avut timp sa merg la curier
    Adica daca ias fi dat si bani pe transport imi loam o mare teapa , eu inteleg ce spui tu dar si vanzator iti poate da o teapa nu doar cumparatorul adica sa zicem ca eu cumpar Infamous eu si primesc alt joc.Si nici optiunea face to face nu e mereu la indemana exemplu eu sunt din mangalia si in mangalia majoritatea jocurilor de ps4 sau xbox gasite sunt cam aiurea(aiurea fiindca unele daca adaug expansiune ajung ca in magazin exemplu : bloodborne era 50 lei cd folosit daca vreau sa joc expansiunea fiind 90 lei pe store =140 iar acuma bloodborne e 127 la reducere la altex) .
    Ps.M-am mai uitat pe public24 dar nici acolo nui prea grozav ,totusi mia recomandat un amic ca ar trebui sa iau dupa G2A ?
    Am si eu cateva nelamuriri. In Mangalia nu se preda gramatica la scoala sau ai probleme cu tastatura? Poate nu esti roman, as intelege si asta. Spune-ne si noua daca iti lipseste liniuta despartitoare, virgula sau ai mai multe taste de "o".
    Chiar ma dore mintea cand vad cum postezi. Stiu ca asta nu este cel mai important lucru de pe acest forum, dar cand cineva scrie in halul asta ar trebui sa il putem taxa.
    Ca si fiu si on topic, mai bine astept reducerile de black friday, mai ales cele de pe PS Store. Poti gasi Infamous chiar si cu $5. Astfel nu te mai complici cu livratul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Voi ce jocuri jucati impreuna cu prietenii? Adica multiplayer. By KiritoStefan in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7 Last Post: 03-05-2017, 13:57
  2. Replies: 4 Last Post: 22-10-2012, 12:36
  3. De unde va cumparati jocurile? By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 113 Last Post: 23-07-2011, 09:58
  4. De unde cumparati jocuri? By obidan in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 21 Last Post: 27-07-2010, 22:16
  5. De unde va cumparati skin-uri pt PS3? By Mask in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 7 Last Post: 30-08-2009, 15:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts