Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 10 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 LastLast
Results 141 to 160 of 190

Thread: Black Friday 2017

  1. #141 SP
    495
    Member 495's Avatar
    As dori sa fie un photoshop foarte reusit... ^

  2. #142 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mi se pare atat de jenanta faza asta cu inventar inainte... inventar dupa un eveniment. Parca e pe vremea lui Ceasca. Bai nene, sunteti magazin online 24/7, sau inchideti/deschideti dupa bunul plac?

    P.S. O fi greu sa numere baniii?
    Attached Images Attached Images 2017-11-18_023413.png

  3. #143 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Legat de vinerea neagra, sunt multe persoane neinformate . Practic cei care cumpara de la vanzatorii cu reclame peste tot, platesc reclamele nu produsele.

    Tata ieri mi-a spus ca era interesat de achizitionarea unui televizor (are nevoie de un televizor, nu are nicio legatura ca este si vinerea neagra), iar televizorul la eMag era redus de la 2799 ron la 2449 ron, dar s-a interesat si la Selgros unde era redus de la 2199 la 2099 si mi-a spus ca multe alte televizoare au preturi mai mici acolo.

    Probabil ca Selgros / Carrefour / etc, nu investesc asa de multi bani in reclame.


    AlexB

  4. #144 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Informat, neinformat, blackFRAIERday este o campanie de prostit poporul in Romania, practica ultimilor 3 ani mi-a demonstrat asta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #145 SP
    Member lucas22010's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Informat, neinformat, blackFRAIERday este o campanie de prostit poporul in Romania, practica ultimilor 3 ani mi-a demonstrat asta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    n-ai luat nimic, asa-i?

  6. #146 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by lucas22010 View Post
    n-ai luat nimic, asa-i?
    Am luat un cooler de procesor caruia i-au crescut pretul artificial in urma cu o saptamana ca apoi sa se laude cu extraordinara reducere de 32%.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #147 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Informat, neinformat, blackFRAIERday este o campanie de prostit poporul in Romania, practica ultimilor 3 ani mi-a demonstrat asta.
    Man, faptul ca astia mai mari fac prostii si ofertele nu sunt decat la 5-6 produse care ajung maxim 2 minute, nu inseamna ca toti incearca sa prosteasca. Si uite, eu o sa dau un exemplu foarte simplu si foarte clar:

    Eu mi-am luat acum un Olight R50 Pro Seeker LE cu 500 lei (cu tot cu TVA) de pe Olight Romania. Tot anul a fluctuat intre 770-850 RON. O urmaresc de cand s-a lansat, si in afara de o mica reducere anul trecut (mult prea mica pt. a ma arunca), n-am vazut. Acelasi produs chiar si acum pe Amazon este 169.95 EUR (fara sa mai vorbim de transport extra). 169.95 EUR inseamna 790 RON. De la 500 la 800, e o reducere semnificativa, zic eu.

    Sau alt exemplu: am luat pt. un client 10 HDD-uri. Le urmaresc de mai bine de 3 luni. A iesit cu 1400 RON mai ieftin fata de pretul cel mai bun de pana in BF. Nu e nimic de "prostit poporul" aici. Pur si simplu a iesit mult mai ieftin. Da, probabil daca le luam de la distribuitor, m-as fi apropiat de acel pret. Dar am inceput sa am o problema cand vine vorba de service, si prefer sa cumpar de acolo unde stiu ca pot rezolva repede si ok cu service-ul, nu sa fac n drumuri sa duc/iau produsul, sa astept sa trimita ei mai multe odata la producator, and so on.

    Eu ma bucur ca am luat si eu (in sfarsit) PS4 Pro la 1399 RON. Nu cred ca a mai fost in alta zi a anului mai ieftin. Nu e asa mare discount ca la acel Olight, dar cei 2-300 RON, pt. mine conteaza. Mai ales daca dau si PS4 la un pret bun, chiar ies cu un upgrade la o suma decenta.

    Daca as fi prins acel Samsung Galaxy S7 (care imi trebuie pt. un proiect pe Gear VR) la 1499 RON, probabil ar fi fost cel mai OK Black Friday. Adica sa iesi cu 1000 RON mai ieftin din 3-4 produse, eu zic ca nu e rau deloc. Nu mai spun ca daca aveam buget sa iau televizor... acolo chiar au fost reduceri nebune, de cate 3-5000 RON fata de preturile "de raft".

    In rest da, ai perfecta dreptate. Eu nu am timp (si nervi) pentru asa ceva, dar cred ca as fi stat sa demonstrez cum au crescut preturile artificial, ca sa aiba de unde sa faca reducerea de BF. Am vazut produse care culmea au fost mai scumpe de BF, cu tot cu super mega reducere, decat au fost in timpul anului. Dar chestiile astea se mai intampla si prin tarile civilizate... in final nu te obliga nimeni sa cumperi.

    Ce e insa extrem de stupid la noi, e genul asta de actiune marca eMag. Cu inchis magazinul online cu x ore inainte, cu deschis magazinul random, cu inchis iar dupa... E o chestie la care te astepti sa se intample pe vre-un site de duzina, nu la acest nivel. But hey! Nici pe mine nu ma obliga eMag-ul sa stau pe pagina lor, sau in aplicatie, sau sa dau refresh-uri de nebun noaptea... e alegerea mea. Din pacate.

  8. #148 SP
    Junior Member andrei932000's Avatar
    Am prins si eu ps4 pro la 1399. Stiti cumva o rezolvare la urmatoarea problema: Comanda facuta pe numele meu cu datele mele de contact plus plata ramburs. Eu sunt plecat din tara weekend-ul acesta si am o problema cu telefonul( nu stiu cum naiba s-a dezactivat roaming -ul si nu pot primii mesaje pe telefon nici sa sun). Am vorbit cu cineva care este in Bucuresti si poate sa il ridice doar ca trebuie sa aflu numarul de telefon al curierului. Maine ar ajunge coletul conform datelor furnizate de emag - livrare 18-19 nov.

    Stiti cum pot afla numarul de telefon? sau daca ii zic prietenului sa se duca la prima ora dimineata la sediul lor pe fabrica de glucoza sa vorbeasca acolo cu cineva, ajuta?

  9. #149 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Black Friday 2017

    Astia mari au si cea mai variata oferta @MonkY

    In rest, ai dreptate, nu ne obliga nimeni sa cumparam de la ei.

    DAR cand ii auzi cum se bat cu pumnii in piept cu megareducerile lor, TE CAM APUCA DRACII.

    Am mai spus-o, ma simt luat de prost exact cum ne iau politicienii si un asemenea atentat asupra inteligentei mele nu prea inghit.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #150 SP
    Member Alex_P's Avatar
    Johnny poate nu ai observat, căci nici eu nu am observat inițial, dar nu au zis nimic de mega reduceri anul acesta. Au promovat black friday ca și ziua cu cele mai multe reduceri din an, nu cele mai mari. Ma refer la eMAG aici.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #151 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Nu stiu de voi, dar eu am prins bundle Switch + Mario & Rabbids la 1500 si un monitor AOC redus cu vreo 300 de lei. Aveti extensia pricy pentru chrome ca sa vedeti istoricul pretului unui produs, va dati seama in primele 5 secunde daca a fost crescut artificial inainte sau nu.

  12. #152 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Apropo de Black Friday, vreau sa impartasesc o experienta pe care am avut-o cu Altex. Cu vreo doua-trei saptamani in urma, cautam un HDD extern de dimensiuni mari. Intru la Altex pe site si vad un Seagate de 4TB redus de la 650 la 450 de lei. Pe site scria mare : "Cumpara acum! Nu mai astepta Black Friday!" Am tot stat si m-am gandit cam o zi, dupa care am spus what the hell, hai ca e buna reducerea, nu poate fi cu mult mai ieftin de Black Friday si oricum, si daca ar fi la un 350-400 de lei (sigur ca da), s-ar epuiza rapid, probabil nu le-ar merge site-ul, ar trebui sa ma trezesc la 6 etc. Pana la urma, l-am luat asa, la 450.

    Intru vineri la Altex pe site - produsul costa 530 de lei. Aparent, am facut bine ca i-am ascultat si nu am asteptat Black Friday.

  13. #153 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    ^Ti l-au si livrat? Intreb pt. ca astia anuleaza comenzile si ATAT. Primesti un mail sec: produs indisponibil, va recomandam alt produs (unul de rahat ofc), bla, bla....

    Vai mama lor!!!

  14. #154 SP
    Member geo971986's Avatar
    Am studiat si eu putin fenomenul Black Friday "de romania". In fiecare an cam acelasi lucru. Un exemplu teoretic din ce am observat eu: presupunem un produs cu pret 7000 lei redus printr-o oferta "random" la 6250. Acelasi produs in alte magazine (fara reducere) in jur de 6300 iar ei marcheteaza -750. In ajun de Black Friday, oferta "random" miraculos expira, produsul ajunge la pretul original de 7000 insa cateva ore mai tarziu intra Black Friday si ajunge la pretul minune de 6250 - 6300...oau ce noroc pe noi cu Black Friday! Daca produsul respectiv sta de prea mult timp in stoc posibil sa se mai adauge o "extra" reducere de 100-150 de lei (reala) iar ei il promoveaza ca redus cu -900 de lei pe cand reducerea reala este maxim 200. Poate schema e mai complexa de atat insa concluziile ce le-am tras eu:
    - exista unele reduceri insa nici pe-aproape de ce se marketeaza
    - daca un produs se anunta cu o reducere x, cea reala (daca suntem norocosi) e undeva la x/2 insa poate fi si zero daca produsul are cerere pe piata.
    - in Romania se promoveaza reclama mincinoasa masiv iar autoritatile nu fac nimic.
    - cand ceva suna bine, sigur are un schepsis.
    - Black Friday in romania este doar manipulare media.

    Nici astia de la TV cu teleshopingul lor nu se lasa mai prejos. La inceputul anului am luat la parinti un fake de bicicleta pt exercitii la pretul de 299 lei cu transport inclus. acum cateva saptamani i-au redus pretul la 249 insa au bagat la loc taxa transport 26 de lei deci reducerea este 24 lei nu -50 cat e marketat. Azi dimineata vad la tv, oferta senzationala la bicicleta respectiva de Black Friday: 249+transport. Astia chiar ne iau de tampiti?

  15. #155 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    In mod surprinzator, l-am primit in 3 zile. A doua zi dupa ce am facut comanda, pe la pranz, am primit un SMS cu un AWB care din motive pe care nu le inteleg, cand il introduceam pe site-ul curierului, imi aparea "Numar AWB inexistent". Am incercat sa introduc numarul fara alea 3-4 litere de la inceput, ma gandeam daca sunt pe site-ul gresit...In fine, pana la urma, seara a mers si mi-a aparut locatia coletului. Ma gandesc ca nu fusese inca introdus AWB-ul in baza lor de date. Cine stie...

    Eu nu mai cred in Black Friday, cu atat mai putin cand vine vorba de Altex. Intr-adevar, exista acele cateva oferte care sunt evident extrem de bune (Xbox One S la 600RON, eMag), dar iti trebuie si putin noroc ca sa le prinzi.

  16. #156 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Produs luat la pretul de 89 de lei anul trecut de BF acum costa 134 de lei. Sunt curios cate astfel de "oferte" se ascund printre promotiile tuturor magazinelor.

    In alta ordine de idei, comanda plasata vineri la eMAG nici pana acum nu a fost procesata desi produsele sunt bine-mersi in stoc. Probabil tot eu trebuie sa-i sun si sa-i rog frumos poate-poate binevoiesc s-o proceseze si s-o trimita.

    Black Friday Romania in a nutshell, cum se spune...

  17. #157 SP
    Member Hider141's Avatar
    Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
    In mod surprinzator, l-am primit in 3 zile. A doua zi dupa ce am facut comanda, pe la pranz, am primit un SMS cu un AWB care din motive pe care nu le inteleg, cand il introduceam pe site-ul curierului, imi aparea "Numar AWB inexistent". Am incercat sa introduc numarul fara alea 3-4 litere de la inceput, ma gandeam daca sunt pe site-ul gresit...In fine, pana la urma, seara a mers si mi-a aparut locatia coletului. Ma gandesc ca nu fusese inca introdus AWB-ul in baza lor de date. Cine stie...
    Eu nu mai cred in Black Friday, cu atat mai putin cand vine vorba de Altex. Intr-adevar, exista acele cateva oferte care sunt evident extrem de bune (Xbox One S la 600RON, eMag), dar iti trebuie si putin noroc ca sa le prinzi.
    Legat de AWB, cred ca uneori nu-l introduc imediat in sistem. Am patit si eu de multe ori cu comenzile trimise catre mine prin Fan Curier.


    Quote Originally Posted by Csander View Post
    Produs luat la pretul de 89 de lei anul trecut de BF acum costa 134 de lei. Sunt curios cate astfel de "oferte" se ascund printre promotiile tuturor magazinelor.
    In alta ordine de idei, comanda plasata vineri la eMAG nici pana acum nu a fost procesata desi produsele sunt bine-mersi in stoc. Probabil tot eu trebuie sa-i sun si sa-i rog frumos poate-poate binevoiesc s-o proceseze si s-o trimita.
    Black Friday Romania in a nutshell, cum se spune...
    Trebuie sa te uiti la pretul avut de produs in urma cu maxim 3 sau 4 luni.
    Intr-o perioada mult mai mare de timp pot fi o gramada de alte cauze pentru pretul marit: cotatia Leu-Euro, instabilitatea politico-economica din Rromanistan, dezastre naturale sau alte cauze care reduc stocul produsului sau al componentelor folosite in el, etc.

  18. #158 SP
    Member bdevil's Avatar
    Mi-a venit si mie VR-ul de la eMag, confirm ca e prima versiune CUH-ZVR1, fara manual in engleza sau romana, mi-a venit doar in ceha, slovena, turca si orice altceva. Dar l-am descarcat de pe net, l-am instalat si e ok.

  19. #159 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    @Csander cam acelasi lucru am patit si eu, comanda finalizata vineri la PGarage, platit cu cardul, la stare comandaREGATIT (produsele erau stoc suficient)... niciun semn de atunci, parca as fi comandat la Amazon US.

    Maine o sa-i sun sa-i intreb putin de sanatate... sper sa-mi mentin calmul.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #160 SP
    Junior Member CeReaLK's Avatar
    Daca este cineva interesat.




    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 10 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 LastLast

Similar Threads

  1. PS4 Pro Black Friday 2017 By Ramon in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 32 Last Post: 21-11-2017, 23:14
  2. Black Friday 2016 By cimaron in forum Console Club
    Replies: 365 Last Post: 26-11-2016, 05:36
  3. Black Friday 2015 By Prototype93D in forum Console Club
    Replies: 632 Last Post: 06-02-2016, 18:20
  4. Black Friday 2014 By tudyniuz in forum Console Club
    Replies: 610 Last Post: 05-12-2014, 23:53
  5. Obiective pt Black Friday By calin_kalf in forum Foto & Video
    Replies: 13 Last Post: 22-11-2012, 15:11

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts