Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 53

Thread: Pretul consolelor second hand

  1. #21 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Sa-l tina pe sifonier.

    Eu am dat 35 de milioane pe un super PC in 2006 si l-am vandut cu 11 milioane in 2008. In cazul asta ce mai ai de zis? Ce e vechi, e devalorizat - toata lumea stie.

  2. #22 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Te mai intreb odata Khan, ce diferente tehnice sunt intre un PS3 Phat si un PS3 slim si ce diferente tehnice sunt intre un iphone/iphone 3gs repsectiv un calculator din 2006 fata de unul din 2008?

    Si te rog, nu imi spune ca imi iubesc consola .. imi place sa cred ca nu intru in categoria "consola mea e mai tare decat a ta fiindca mai lucioasa"

  3. #23 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Cand pretul va scadea in magazinele romanesti, sa fii convins ca va scadea si pretul produselor sh, dar un ps3 la 600 de lei mi se pare destul de aberant, ok, este sh, dar asta nu inseamna ca-l si vinzi pe gratis.
    Normal ca nu-l vinzi pe gratis, ar insemna ca il donezi, il vinzi cu 600 lei

    soselinho, daca pe mine m-ai intrebat de XBOX, am versiunea Pro (60 gb, hdmi, bundle halo3 si halo wars) si am vrut sa o vand cu 1100 sigilata, cand era in magazine 1300 lei (cel mai ieftin, ca se gasesc si cu 1400) si toti au ras si au facut misto ca e mare pretul. Recent am vazut exact modelul care il am eu in Media Galaxy cu 1399. Acum consola e folosita, am avut grija de ea, dar nu conteaza, tot folosita se cheama ca e, daca ar fi sa o vand as cere pe ea un 800 negociabil, dar asta doar pt ca mai am peste 2 ani garantie.

    Edit: DeathWings, fara suparare, am vazut ca vrei sa-ti vinzi PS3-ul de 40 GB fara garantie cu 950, acum ai scazut la 850, e mai uman. Bafta la vanzare, nu vreau sa incep un flame war, da come on, tu intrebi ce diferente sunt intre un Slim de 120 GB si un Phat de 40 GB ? Pai in primul rand e hardul, triplu ca si capacitate, e consumul de curent redus la jumatate, datorat tehnologiei mai noi in care e fabricat procesorul de pe ea. Si sunt convins ca mai sunt si altele, dar nu le stim inca.

  4. #24 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Placa de baza pe care o aveam la vremea respectiva, era cotata in Top 5 de majoritatea revistelor de specialitate. Dadusem 600 RON pe ea iar acum era cotata pe la 230 noua in magazin.
    Comparativ cu placile din 2008 la 230 RON, placa mea era mult mai competitiva decat ele, dar plateam pretul vechimii.

    Iphone 3G era mai ieftin si mai bun decat Iphone 2G.
    PS3 Slim are capacitate de stocare mai mare decat PS3 phat, consum mai mic de curent (e o performanta), dimensiuni mai mici. Balanta inclina inspre el mai mult din mai toate punctele de vedere, chiar daca tehnic ruleaza aceleasi jocuri.

    Dar hai sa o luam altfel.

    De ce un NDS Phat il cumperi cu 120-150 RON in timp ce un DSLite e pe la 200-250? Sunt aceleasi performante tehnice.
    Nici macar nu e DSi sa zici ca are chestii in plus, e doar mai subtire.

  5. #25 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    RaverX, tu de fapt unde bati. Momentan, pana in septembrie, la vanzare la noi nu exista PS3 Slim. Vrei cumva sa cumperi un PS3 foarte ieftin si te-ai gandit sa schimbi mentalitatea si pretul dat de cerere si oferta?

    Gandeste-te ca la noi PS3 inca se vinde la 1800 de lei, o scadere cu 50% a pretului la acelasi produs second hand ti se pare prea putin? Comparatia cu Slim iarasi nu o sa fie valabila, pentru ca, presimt eu, varianta normala nu se va mai gasi prin magazine. Deci nu vei mai avea o baza de comparatie a unui produs sh cu acelasi produs nou din magazin.

    Sincer, 600 de lei pentru un PS3 in momentul actual mi se pare o suma foarte mica comparativ cu ce face. Si in plus, slim-ul nu aduce ceva nou din punct de vedere hardware, ca sa putem vorbi despre o uzura morala, va avea aceleasi performante cu actualul PS3 (fat, phat, gras, etc).

  6. #26 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    ...
    Edit: DeathWings, fara suparare, am vazut ca vrei sa-ti vinzi PS3-ul de 40 GB fara garantie cu 950, acum ai scazut la 850, e mai uman. Bafta la vanzare, nu vreau sa incep un flame war, da come on, tu intrebi ce diferente sunt intre un Slim de 120 GB si un Phat de 40 GB ? Pai in primul rand e hardul, triplu ca si capacitate, e consumul de curent redus la jumatate, datorat tehnologiei mai noi in care e fabricat procesorul de pe ea. Si sunt convins ca mai sunt si altele, dar nu le stim inca.

    Vezi ca mai are si un joc si e si negociabil, ajungi la 500 (glumesc desigur). Cei care au cumparat de la mine stiu preturile ce le practic si stiu ca nu caut sa ma imbogatesc pe urma unor astfel de lucruri, deci eu nu m-am luat de tine (daca se poate spune asta, pentru ca eu am zis ceva in general, nu am absolut nimic cu tine) fiindca mi-ai fi stricat mie cine stie ce afacere, daca asta ai crezut .

    In alta ordine de idei, din cate am inteles, hdd-ul la ps3 slim nu mai poate fi schimbat, la cel phat pui si de 500GB daca doresti (deci un plus fata de cea slim, posibilitate upgrade hdd). Consumul de curent, nu mi se pare ceva inovator, dar sa zicem ca e un plus al slimului ca si designul acestuia.

    Dupa cum am spus, nu spune nimeni sa o dai cu 950 cat am pus eu la inceput, asta e, greseala mea si mi-o asum, nu m-am mai uitat si eu prin alte anunturi ca sa vad ce preturi se practica, dar nici 500 de lei pentru o consola next gen si care pe deasupra e si un centru multimedia bunicel nu cred ca ar fi un pret corect.

  7. #27 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    OK, mai cititi odata (sau de 2-3 ori) postul in care explic cum am calculat pretul. Am ajuns la 500, DAR am zis clar ca nu ala e pretul corect, un 700 negociabil mi s-ar parea corect. Si am continuat cu alta versiune de 80 gb, unde am zis ca pretul cerut poate si de 1100 daca mai are garantie si niscaiva accesorii. Deci DeathWings, n-am zis s-o dai cu 500, ba dimpotriva, cred ca e bine ca ai scazut rapid de la 950 la 850, e un pret mult mai apropiat de realitate. Daca ai si un joc, cu atat mai bine, dar tot nu vad 850 ca fiind OK, un 750-800 negociabil e numa' bine, daca consola nu e zgariata si se prezinta in stare buna (se aplica si la controller). Acum sunt curios si daca o dai si cat primesti pe ea, nu zic ca-i exclus sa primesti 850, insa trebuie sa ai rabdare.

    Si nu, nu incerc sa schimb mentalitatea produselor SH, e imposibil ca un om sa faca asta, incerc sa vad daca gandesc bine si cam cum se calculeaza preturile la consolele SH. Se pare ca majoritatea ma contrazic si putini sunt de acord cu mine. Asta e, ma declar invins, o consola e o consola, n-are de ce s-ai scada pretul asa tare. Acuma sunt curios daca cer pe XBOX-ul meu 1200 lei, ca in magazin e 1400 si mai am 2 ani garantie. Oare o fi pret bun ? Cred ca da, daca folosesc aceeasi logica cu PS3.

  8. #28 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Uite ..::GameShop.ro::.. dansii te contrazic , nu e 1400 lei, e 1200 iar consola ta fiindca mai are cei 2 ani garantie merita din plin 1000-1100 lei.

    Cat despre consola mea, oricum o sa mai scad din pret

    L.E. Soselinho, atunci imi cer scuze, nu am stiut ca se poate schimba , de asta nici nu am spus ceva sigur

  9. #29 SP
    Member soselinho's Avatar
    Death Wings tin sa te contrazic in privinta:
    " in alta ordine de idei, din cate am inteles, hdd-ul la ps3 slim nu mai poate fi schimbat, la cel phat pui si de 500GB daca doresti (deci un plus fata de cea slim, posibilitate upgrade hdd). "
    se poate schimba hdd si la slim doar ca este ascuns
    Video: Removing the PlayStation 3 Slim's Hard Drive - PS3 NEWS - PlayStation 3 News

  10. #30 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Uite ..::GameShop.ro::.. dansii te contrazic , nu e 1400 lei, e 1200 iar consola ta fiindca mai are cei 2 ani garantie merita din plin 1000-1100 lei.
    Dansii nu ma contrazic deloc, consola mea e alta, dupa cum ai si precizat deja, e editia Best of Halo, cu doua jocuri bundle, casti wireless, etc. Mai exact asta :
    Attached Images Attached Images img_0253.jpg

  11. #31 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Din pacate la 360 pretul se face un pic altfel, multi considera o consola nemodata ca fiind mai ieftina. Iti povestesc din ce am observat in decursul timpului ca prefera oamenii sa plateasca pentru console. Ipotetic vorbind, daca doresti s-o vinzi, cu tot cu accesorii si bundle, un pret corect ar fi 1100-1200 de lei, daca mai are si garantie, dar s-ar putea sa te lovesti de refuzul oamenilor sa o cumpere, paradoxal pentru ca ar fi un pret prea mare, la care ei ar mai adauga pretul modarii. Nu zic ca este o mentalitate sanatoasa si corecta, dar asa se intampla de obicei

  12. #32 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Si ce te face sa crezi ca mentalitatea cumparatorului nu va fi revizuita in cazul PS3 odata cu aparitia Slim?

    Tot n-am primit o explicatie.. de ce NDS Phat e de doua ori mai ieftin ca NDS Lite la SH? Tehnic sunt aceleasi console si vorbim doar de o uzura "morala".

  13. #33 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Din pacate la 360 pretul se face un pic altfel, multi considera o consola nemodata ca fiind mai ieftina. Iti povestesc din ce am observat in decursul timpului ca prefera oamenii sa plateasca pentru console. Ipotetic vorbind, daca doresti s-o vinzi, cu tot cu accesorii si bundle, un pret corect ar fi 1100-1200 de lei, daca mai are si garantie, dar s-ar putea sa te lovesti de refuzul oamenilor sa o cumpere, paradoxal pentru ca ar fi un pret prea mare, la care ei ar mai adauga pretul modarii. Nu zic ca este o mentalitate sanatoasa si corecta, dar asa se intampla de obicei
    N-as indrazni sa cer atata pe ea, la un moment dat ma gandeam sa o vand cu 1300-1400, dar cu un volan Logitech, cu Max Shooter 2, cu inca 3 jocuri de XBOX 360 si 5 de XBOX 1, cablu VGA, cablu HDMI, play and charge kit.

  14. #34 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    @RaverX: Mi se pare deja overkill ce oferi pentru pretul respectiv

    @Khan: Nu cunosc piata NDS-ului, sau cel putin nu am vazut sa se fi vandut asa multe la noi pe forum pentru a-mi crea o impresie.

  15. #35 SP
    Member EvilG's Avatar
    Well..eu am citit toate posturile fain topicul
    Dar totusi omitem 2 chestii:
    1. Romanul niciodata nu e multumit, daca s-ar putea totul sa fie pe mocca dar nici atunci nu ar fi bine ca asa e romanul niciodata nu e multumit asta e o problema foarte mare.
    2. De ce sa scad pretul la un pret real (sa incerc sa ma pun in papuci cumparatorului).
    Ex. un pustan de 17 ani vrea o consola parintii nu si-o permit noua si apeleaza la una SH asa ca intra pe un site si gasesc in loc de 1300 -1200 sau cat e una noua ii sare in ochi cea de 900-800 RON (cu toate ca sunt 200-300 de ron in plus) asa e romanul prefera sa deie cu un leu in minus in loc sa puna 2-300 sa ieie ceva nou si mai bun de ex.
    Si asa isi achizitioneaza o consola SH ca e ok ca nu e ok, garantie, fara garantie ei sunt multumiti ca au economisit 2-300 RON.
    Totul e ok pana aici ca se strica consola sau nu, ca trebuie sa investeasca in controlare sau jocuri aici gand stai sa te gandesti....mai bine o luam pe aia mai scumpa putin decat asta corect?
    Cel mai bun exemplu il avem cu PS2-ul pana acuma 2 ani...gaseai cu 300 RON o consola PS2 SH nemodata cu un controler poate un joc. MMC etc.
    Dar 400-500 RON modata cu controler sau 2, cu toate ca aparuse PS3-ul.
    Pretul s-a mentinut si fiecare vanzator a tinut de pretul lui pana cand a inceput sa fie 400-500 RON noua in magazin atunci au mai scazut din pret. Si abia acuma achizitionezi un PS2 la un pret real SH cu 200-300 RON cu toate ca una noua e 400- 500 RON noua din magazin.
    In concluzie pretul in magazin poate sa scada vanzatorul....va tine de pretul lui.
    Si tot timpul se vor gasi cumparatori pt pretul lui.
    Iar mie personal mi se pare pe buna dreptate tu ca si vanzator NORMAL daca ai achizitionat un PS3 cu 1700 RON sa il vinzi dupa 1-2 ani cu 800-900-1000 RON in functie de ceea ce mai oferi pe langa, pt ca te doare inima sa vezi ca trebuie sa il dai mai jos.
    Dar daca traiesti din chestia asta sa vinzi console atunci iti convine din start sa lasi chiar si la 600 RON o consola next gen. (cheala) pt. ca ehhh pierzi pe deo parte castigi pe de alta.
    Dar ca si vanzator ocazional, studiezi te informezi si atunci te gandesti...renteaza?
    Personal nu detin PS3 sau 360 ( dar in curand imi voi luna un PS3 (i hope )si voi merge in magazin sa imi cumpar pt. ca sunt unele avantaje si servicii intradevar pt. un pret radicat.
    Dar ca sa imi vand celelalte console PS2-ul PSP-ul la pretul de acuma...well..nu as face-o mai bine stau acolo ca or sa sta bine, iar copii mei vor avea ce sa joace
    Iar discutia asta va fi la nesfarsit. In final tot ceea ce conteaza e ca si vanzatorul sa fie multumit si cumparatorul.

  16. #36 SP
    Member I condoe I's Avatar
    Quote Originally Posted by EvilG View Post
    Ex. un pustan de 17 ani vrea o consola parintii nu si-o permit noua si apeleaza la una SH asa ca intra pe un site si gasesc in loc de 1300 -1200 sau cat e una noua ii sare in ochi cea de 900-800 RON (cu toate ca sunt 200-300 de ron in plus) asa e romanul prefera sa deie cu un leu in minus in loc sa puna 2-300 sa ieie ceva nou si mai bun de ex.
    Sigur, doar romanul prefera ''sa ieie'' SH, alte natii, superioare nici nu au auzit de asa ceva. Cand diferenta de pret e de doar 200-300 de lei, fii sigur ca acea consola este in garantie si/sau are anumite jocuri/accesorii cu care se vinde. Si in continuare poate prefera ''sa deie'' 300 de lei pe 4-5 jocuri SH.
    Nu vreau sa ridic in slavi piata SH, dar spun ca fiecare trebuie sa judece ce e mai bine pentru el in functie de interese dar si de buget si nu trebuie etichetat de tine ca fiind roman fraier.

    Quote Originally Posted by EvilG View Post
    Personal nu detin PS3 sau 360 ( dar in curand imi voi luna un PS3 (i hope )si voi merge in magazin sa imi Cumpar pt. ca sunt unele avantaje si servicii intradevar pt. un pret radicat.
    PS: esti roman?

  17. #37 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    vai cit m-am distrat. RaverX, daca mai adaugi si faptul ca un PS3 phat lucios are citeva zgirieturi dupa 2 ani de folosire, atunci poate scazi pretul chiar la 400. ba ma mult, daca e de 40GB si nu 60GB atunci are numai 2 USB-uri, nu 4, asa ca mai scade ceva iar alea de 40GB nu au nici suport pentru carduri asa ca mai bine pune anunt la publicitate ca accepti donatii.

    anyway, lasand gluma la o parte, 'calculele' tale sunt aberante. da, e normal ca un phat SH sa fie mai ieftin decit un slim SH, insa momentan nu sunt slimuri SH pe piata. nici macar alea noi nu au intrat bine in magazine. cum zicea si Grey, prin oct-nov piata se va stabliza. eu zic ca prin primavara vom vedea 8-900RON la phaturi SH peste tot (in functie de accesorii) insa mai jos de asta nu va scadea pretul decit in momentul in care va iesi o noua revizie hardware. sunt sigur ca nu vei fi de acord cu mine asa cum nimeni de aici nu va fi de acord cu tine ca un ps3 phat ar trebui sa se vinda cu 500. intrebarea insa e, unde bati? ce finalitate are aceasta discutie sau ca sa reformulez ce finalitate vrei tu sa aiba aceasta discutie?

    daca tu vrei sa ne convingi ca pretul ar trebui sa fie 500RON, tough luck, nu vei reusi. deci, te rog, raspunde-mi, ce vrei tu de fapt? vrei un PS3 si nu ai destui bani? te enerveaza ca tu, care te 'pricepi' la hardware nu intelegi de ce consolele nu se conformeaza? vezi tu, tot romanu se pricepe la politica si fotbal irl, insa online, romanu e ca in reclama aia....pentru orice. concluzia pe care vreau sa o intelegi este ca in acest domeniu lucrurile se misca mai lent. daca eu am un ps3 phat de 60GB (prima versiune) care peste 6 ani de la lansare functioneaza si arata ireprosabil, cit ar trebui sa cer pe ea? sa o dau pe gratis? cum ziceam, lucrurile aici se misca mai incet iar preturile o iau in jos intr-un ritm muuuuult mai lent decit in ceea ce priveste hardware-ul PC. cred ca asta este si unul din motivele pentru care multi de pe aici au renuntat la PC gaming si au trecut la console gaming. apoi, faptul ca tu te pricepi la PC hardware nu trebuie sa iti dea impresia ca te pricepi si la console. da, e usor sa deduci ca ce se intimpla pe o tarla, se intimpla si pe alta. e mai usor sa faci asta decit sa te documentezi, insa aici gresesti. pe linga exemplul lui Khan cu NDS-urile iti mai dau eu inca unul. uita-te si tu pe ebay cit costa un dreamcast functional plus ceva accesorii (macar un card) si 1-2 jocuri. o sa ramai surprins. dupa logica ta ar trebui sa fie gratis, nu? uite ca nu e, asa ca, te rog, mai studiaza putin problema inainte sa ne prezinti calcule si sa emiti concluzii aberante.

  18. #38 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Vai cum incearca sa se convinga xbotii ei pe ei ca un PS3 valoreaza cu mult sub ceea ce ofera...Buna diCstractie de dimineata! lol

  19. #39 SP
    Member EvilG's Avatar
    @I condoe I tu ce crezi?

  20. #40 SP
    Member I condoe I's Avatar
    ...ca suna foarte manelistic fraza aia. Asta cred.
    Totusi, nu e cazul sa vorbim ca pe chat. Mai bine ne spui avantajele si serviciile alea care justifica pretul ridicat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts