Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 53 of 53

Thread: Pretul consolelor second hand

  1. #41 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    In primul rand ce discutam aici? Incercam cumva sa ne convingem noi pe noi ca un Playstaion 3 second hand merita in momentul de fata 400-500 de RON? Daca voua nu vi se pare aberant, mie mi se pare aberant sa palavragim pe subiectul acesta.
    Inteleg ca foarte multa lume astepta o ieftinire a acestui aparat, dar asta nu inseamna ca la 3 zile dupa aparatia noului model pe cel vechi il aruncam la groapa de gunoi si nu mai dorim sa auzim de el. Este exact mentalitatea de rahat a romanului. De exemplu, au ajuns masinile second hand(foarte multe modele) sa coste mai putin decat in Germania si sa se strice piata din cauza samsarilor si a tiganilor. Tot timpul romanasul nostru (or should I say rommul nostru) are impresia ca totul i se cuvine si mai ales, totul i se cuvine fara munca si gratuit daca se poate. Exact acelasi fenomen se intampla in minunata nostra comunitate odata cu aparitia noului model de Playstaion 3.

    Nu in ultimul rand, imi invit prietenii la dans:



    va stiti voi care....

  2. #42 SP
    Member EvilG's Avatar
    offtopic:
    "..ca suna foarte manelistic fraza aia. Asta cred."
    Poate vroiai sa ma exprim asa:
    "geee MF imi permit sa imi iau that S*** new, de ce sa nu arunc pa geam inca 300-400 RON MF geeee"
    Sau "Rock onnnnn dude, eu imi permit asa ca dau inca 300-400 RON in loc sa imi iau o vodka pe ziua de azi"
    Sau "dude, decat sa investesc intr-un PC dual core de 2.4 MHz si o placa video de 512 MB mai bine dau cu 300-400 RON in plus imi iau consola si nu mai mai dezlipeste nici maicamea de TV si ma joc pana imi crapa ochelari...."
    Sau "debia astept sa imi iau PS3 ca sa imi iau eye toy sa vad cum dansez techtonic si dupaia sa ma postez pa youtbue...nu conteaza ca arunc 300-400 RON in plus ca doar ce...ma vede lumea si agatz gagici"

    Apropo...in care categorie te integrezi?
    Dude...atata timp cat fac ceva pt mine....investesc in mine ))))
    Asta nu cred ca te intereseaza pe tine c fac cum fac sau modul cum aleg eu sa ma exprim si daca tot cunosti manelisti si all mighty judge cred ca mai potrivit ar fi fost o fraza:
    "frate....eu arunc 400 RON pa geam ca imi perimit doar ma imbrac da la D&G si Versace asa ca pa mine nu ma fac 400 da ron intelegi frate?"
    abtinete data viitoare sa iti dai cu parerea ca nu te pricepi
    Ontopic:
    Avantaje: garantie, iti alegi produsul.
    Ai bucuria de al desface din cutia noua si sa faci ochi mari sa iti zici uaiii ce fain ii.
    Daca ti se strica ti-l repari pe baza garantiei (care apropo o faci pe numele tau) fara sa dai 400 RON IN PLUS.
    Stii ca are viata mai lunga si nu stai cu o frica in san bah daca il tin 24 ore nu sunt sanse sa se duca blocul optic?
    Ai mai multa grija de ea fiind noua si ca ai dat 400 RON IN PLUS, cel putin o luna 2 nu dai cu joy-ul de pamant
    Mai vrei avantaje?
    Credema ca si eu mi-am luat jocuri SH chestii SH, sau chestii ieftine de nevoie sau ca mi-a fost lene sa caut in alta parte.
    Nu sunt pro si nici contra. Intelegi cum zic?
    E doar o parere dude....si optez pt. o chestie noua in momentul de fatza.
    Iar daca as fi pus sa aleg....o consola noua fara nici un joc...sau una SH cu 3 jocuri la cealsi pret? Ghici pe care as lua-o.......


    Later Edit:
    Frazele de mai sus "e pt" I condoe I

  3. #43 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Conversati cumva cu mine sau ma inseala ochiul meu batran?

  4. #44 SP
    Member Dante's Avatar
    eu am dat acum 2 saptamani 750 ron pe un ps3 de 80 pachet standard +2 jocuri. eu cred ca l-am luat ieftin judecand dupa faptul ca 1 saptamana am stat cu ochii pe ariile de publicitate ale mai multor forumuri + situri de licitatii. pretul pt sh-uri am vazut ca e cam 1000 ron in medie (+/- daca au jocuri, al 2-lea controler , cablu hdmi etc)

  5. #45 SP
    Member I condoe I's Avatar
    Quote Originally Posted by EvilG View Post
    offtopic:
    "..ca suna foarte manelistic fraza aia. Asta cred."
    Poate vroiai sa ma exprim asa:
    "geee MF imi permit sa imi iau that S*** new, de ce sa nu arunc pa geam inca 300-400 RON MF geeee"
    Sau "Rock onnnnn dude, eu imi permit asa ca dau inca 300-400 RON in loc sa imi iau o vodka pe ziua de azi"
    Sau "dude, decat sa investesc intr-un PC dual core de 2.4 MHz si o placa video de 512 MB mai bine dau cu 300-400 RON in plus imi iau consola si nu mai mai dezlipeste nici maicamea de TV si ma joc pana imi crapa ochelari...."
    Sau "debia astept sa imi iau PS3 ca sa imi iau eye toy sa vad cum dansez techtonic si dupaia sa ma postez pa youtbue...nu conteaza ca arunc 300-400 RON in plus ca doar ce...ma vede lumea si agatz gagici"

    Apropo...in care categorie te integrezi?
    Dude...atata timp cat fac ceva pt mine....investesc in mine ))))
    Asta nu cred ca te intereseaza pe tine c fac cum fac sau modul cum aleg eu sa ma exprim si daca tot cunosti manelisti si all mighty judge cred ca mai potrivit ar fi fost o fraza:
    "frate....eu arunc 400 RON pa geam ca imi perimit doar ma imbrac da la D&G si Versace asa ca pa mine nu ma fac 400 da ron intelegi frate?"
    abtinete data viitoare sa iti dai cu parerea ca nu te pricepi
    Ontopic:
    Avantaje: garantie, iti alegi produsul.
    Ai bucuria de al desface din cutia noua si sa faci ochi mari sa iti zici uaiii ce fain ii.
    Daca ti se strica ti-l repari pe baza garantiei (care apropo o faci pe numele tau) fara sa dai 400 RON IN PLUS.
    Stii ca are viata mai lunga si nu stai cu o frica in san bah daca il tin 24 ore nu sunt sanse sa se duca blocul optic?
    Ai mai multa grija de ea fiind noua si ca ai dat 400 RON IN PLUS, cel putin o luna 2 nu dai cu joy-ul de pamant
    Mai vrei avantaje?
    Credema ca si eu mi-am luat jocuri SH chestii SH, sau chestii ieftine de nevoie sau ca mi-a fost lene sa caut in alta parte.
    Nu sunt pro si nici contra. Intelegi cum zic?
    E doar o parere dude....si optez pt. o chestie noua in momentul de fatza.
    Iar daca as fi pus sa aleg....o consola noua fara nici un joc...sau una SH cu 3 jocuri la cealsi pret? Ghici pe care as lua-o.......


    Later Edit:
    Frazele de mai sus "e pt" I condoe I
    Calmeaza-te!

  6. #46 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    vai cit m-am distrat. RaverX, daca mai adaugi si faptul ca un PS3 phat lucios are citeva zgirieturi dupa 2 ani de folosire, atunci poate scazi pretul chiar la 400. ba ma mult, daca e de 40GB si nu 60GB atunci are numai 2 USB-uri, nu 4, asa ca mai scade ceva iar alea de 40GB nu au nici suport pentru carduri asa ca mai bine pune anunt la publicitate ca accepti donatii.

    anyway, lasand gluma la o parte, 'calculele' tale sunt aberante. da, e normal ca un phat SH sa fie mai ieftin decit un slim SH, insa momentan nu sunt slimuri SH pe piata. nici macar alea noi nu au intrat bine in magazine. cum zicea si Grey, prin oct-nov piata se va stabliza. eu zic ca prin primavara vom vedea 8-900RON la phaturi SH peste tot (in functie de accesorii) insa mai jos de asta nu va scadea pretul decit in momentul in care va iesi o noua revizie hardware. sunt sigur ca nu vei fi de acord cu mine asa cum nimeni de aici nu va fi de acord cu tine ca un ps3 phat ar trebui sa se vinda cu 500. intrebarea insa e, unde bati? ce finalitate are aceasta discutie sau ca sa reformulez ce finalitate vrei tu sa aiba aceasta discutie?

    daca tu vrei sa ne convingi ca pretul ar trebui sa fie 500RON, tough luck, nu vei reusi. deci, te rog, raspunde-mi, ce vrei tu de fapt? vrei un PS3 si nu ai destui bani? te enerveaza ca tu, care te 'pricepi' la hardware nu intelegi de ce consolele nu se conformeaza? vezi tu, tot romanu se pricepe la politica si fotbal irl, insa online, romanu e ca in reclama aia....pentru orice. concluzia pe care vreau sa o intelegi este ca in acest domeniu lucrurile se misca mai lent. daca eu am un ps3 phat de 60GB (prima versiune) care peste 6 ani de la lansare functioneaza si arata ireprosabil, cit ar trebui sa cer pe ea? sa o dau pe gratis? cum ziceam, lucrurile aici se misca mai incet iar preturile o iau in jos intr-un ritm muuuuult mai lent decit in ceea ce priveste hardware-ul PC. cred ca asta este si unul din motivele pentru care multi de pe aici au renuntat la PC gaming si au trecut la console gaming. apoi, faptul ca tu te pricepi la PC hardware nu trebuie sa iti dea impresia ca te pricepi si la console. da, e usor sa deduci ca ce se intimpla pe o tarla, se intimpla si pe alta. e mai usor sa faci asta decit sa te documentezi, insa aici gresesti. pe linga exemplul lui Khan cu NDS-urile iti mai dau eu inca unul. uita-te si tu pe ebay cit costa un dreamcast functional plus ceva accesorii (macar un card) si 1-2 jocuri. o sa ramai surprins. dupa logica ta ar trebui sa fie gratis, nu? uite ca nu e, asa ca, te rog, mai studiaza putin problema inainte sa ne prezinti calcule si sa emiti concluzii aberante.
    Da, si eu m-am distrat la ultimele posturi. Stiu, eu sunt un fraier, gandesc mai logic, nu-s genul, "frate, am scazut 2 milioane, mancatzash, e pret bun". Am venit cu argumente logice. Ma distreaza cum ganditi, uita-te inainte la postul nr. 9 din acest thread si o sa vezi ca am zis ca 700 lei negociabil ar trebui sa fie pretul corect si voi veniti cu exagerari specific romanesti : "hai ba, nu-l vrei pe gratis" sau "400 ca-i zgariat e bine ?" In calculul meu am luat si zgarieturile in considerare si multe alte aspecte, asa ca nu mai trebuie scazut (parerea mea). Cine vrea poate reface calculul si scrie valorile care le considera. Revin, eu am vazut un pret de 700 si nu cred ca sunt departe, deja stiu doua cazuri de PS3 40 GB care s-au vandut cu 750 si asta inainte ca PS3 Slim sa apara oficial la noi in magazine.

  7. #47 SP
    Member I condoe I's Avatar
    Am citit tot threadul si se vorbeste in vreo 5-6 posturi de mentalitate romaneasca. M-a enervat EvilG ca o tinea cu romanu prefera sa deie, sa ieie, romanu e fraier etc. si a tinut sa-mi raspunda la misto in 4 limbi straine.

    @RaverX: Prietene tu de unde dracu ai scos-o pe asta, exagerari specific romanesti? nici nu stiam ca exista asa ceva. Ce deosebeste o exagerare normala de una romaneasca? Pana la urma voi ce sunteti si pe cine criticati, ca nu mai inteleg?

  8. #48 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pretul consolelor SH este dat de CERERE/OFERTA - si este echilibrat pe FORUM de pretul de magazin, pentru a nu se face "specula". (asta pentru ca am vazut "aluzii" cu privire la pretul de forum)

  9. #49 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Imi place ca toti sar cu vorbe gen "waaaaaaaaaa cum sa dai asa de putin pe un PS3, va bateti joc, mwahahah, xbotule nu stii sa pretuiesti performanta", dar nimeni nu a spus pana acum de ce PS3 phat ar trebui sa isi mentina pretul pentru second hand?
    Imi aduce niste avantaje phat vs slim? Ce m-ar putea face sa ma decid pe mine, cumparator de PS3 sa iau varianta phat in ziua de azi?
    In cazul PSP fat vs Slim aveam homebrew, in cazul DSi vs DS aveam compatibilitatea cu jocurile pentru GBA.

    Cum ar fi ca in loc sa contestati chilipirul sa dati niste argumente valide pentru care pretul ar trebui sa ramana la fel?
    La mijlocul lui Octombrie plec in Canada. Imi iau de acolo un PS3 Slim cu 820 RON.
    De ce as da pe un PS3 phat mai mult de 5-600 RON in conditiile astea? Doar ca sa ma flatez pentru ca eu nu sunt ca ceilalti romani?

    Sa trag adanc aer in piept si sa-mi spun cand ma trezesc "eu am dau mai multi bani pe produsele astea, pentru ca nu sunt un calic ca si ceilalti, pentru ca eu nu caut sa platesc cat mai putin, ci cat mai mult - echivalent cu performanta". Dupa conceptia voastra este prost sa faci tot posibilul sa dai cat mai putini bani pe un produs.

    Romaneste este mai degraba sa sari cu gura, sa comentezi, in loc sa spui clar si pe fata de ce preturile ar trebui sa ramana asa cum sunt (in conceptia ta, bineinteles).

  10. #50 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Discutia PS3 vs Xbox 360 nu-si are rostul -

    Preturile USA/Canada Vs EUROPE (sau rest of the world) nu isi au rostul -

    Va rog completari la obiect vis-a-vis de intrebare (desi raspunsul s-a dat de cel putin 3-4 ori pana acum)

  11. #51 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    condoe, cu tot respectul, nu suntem prieteni, nici macar nu ne cunoastem. Si tin sa te anunt ca sunt o gramada de chestii care pot fi specifice unei natiuni. Tupeu specific romanesc, punctualitate specific germana, etc. Si exagerarile astea sunt specific romanesti, n-are rost sa ne enervam, stii cum e cu olimpiadele pt oamenii "cu disabilitati" si discutiile pe Internet. Eu doar am vrut sa vad cum ganditi voi cand puneti pretul la o consola SH, chiar si eu am un XBOX 360 si m-ar ajuta sa stiu ce pret trebuie sa cer pe ea daca ar fi s-o vand, n-are rost s-o prelungim tot asa.

    rodarkone, ai uitat sa apesi pe "Close this topic"

  12. #52 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Pai completarile pana acum au fost doar asa (un mic rezumat):

    Q- Cat de ieftin sa fie un PS3 SH dupa noile "reglementari"?
    A1- Huh? PS3 e la fel de l33t ca si inainte. Roman calic ce esti, vrei sa-l iei moca a?
    Q- Dupa parerea mea ar merge pe la 700 RON desi ar putea scadea si pe la 450-500.
    A2 - Mwahahaha. Esti invidios ca n-ai PS3 si faci presiuni.
    A3 - Mhwahaha de unde o scoti. Mai scade mai scade, ca poate ti-l dau si pe degeaba.
    A4 - Esti un roman calic. De fapt tu faci ce fac toti romanii, vrei totul gratis. Da nene banii pe un PS3 phat si nu mai pune intrebari aiurea.
    A5 - Ce-i ala roman calic? Eu nu am mai auzit.. si de ce spuneti ca toti romanii sunt calici ca doar sunteti romani.

    Nici macar un raspuns n-a argumentat motivul pentru care PS3 phat trebuie sa se mentina scump. Care-i mecanismul?

  13. #53 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Din pacate discutiile despre mentalitati, versus-uri, piraterie etc se pot face prin discutii pe threaduri speciale, evident in limitele accepate pe forum (nu ca n-ar fi fost o gramada de astfel de discutii)

    avand in vedere ca RaverX s-a declarat multumit (si pentru a nu perpetua discutiile offtopic) considerati threadul inchis.

    PS: puteti sa continuati schimbul de mesaje in contradictoriu pe diferite teme pe privat, sau pe threaduri specializate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts