Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 41 to 60 of 69

Thread: PlayStation 5 & Xbox Two for 2020

  1. #41 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Bitcoin nu se minează cu plăci grafice, și producătorii nu au nici un motiv să blocheze minarea cu plăcile lor că fac o grămadă de bani.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  2. #42 SP
    Junior Member tphaseitx's Avatar
    Asa este Bitcoin se mineaza cu hardware dedicat, etherum @ co se mineaza pe GPU.

    E un cutit cu 2 taisuri. Minerii nu sunt fideli unui brand ca si gamerii si mineritul azi e sus maine e jos. Si cand e jos nu poti sa alergi inapoi la gamerii pe care i-ai tradat.

    Asa ca atat nV cat si AMD tre sa impace si gamerii si minerii.

  3. #43 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Anyway, v-am zis, nu exista devkits inca, deci sunt sanse minime sa vina in 2019, poate doar in iarna dar si aia e devreme.
    ZVON :

    "Semiaccuarate" care au vorbit inainte de parteneriatul dintre Nintendo Switch si Nvidia si au dat specificatiile corecte pt. PS4 in 2012 mentioneaza urmatoarele :

    Quick Summary of Playstation 5 article:

    -Uses AMD's Navi as its base architecture, not specifically using Navi.
    -CPU is custom Zen
    -Large amount of devkits have apparently gone out.
    -Author suggests 2018 release of PS5 is not out of the question based on the amount of devkits released as this is a "sure sign that the launch is getting close". Not definitive.
    -VR "goodies" baked in at the silicon level. (My Opinion, not authors: Sony not giving up on PSVR any time soon. VR support inside the PS5 right out of the box)

    Some more stuff in there, but doesn't really discuss power of the system.
    https://www.resetera.com/threads/sem...y-in-op.33810/

    https://semiaccurate.com/2018/04/03/...5next-details/

  4. #44 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Cum s-a mai spus, companiile nu au primit devkits, insa se zvoneste ca 2020 ar fi anul comunicat de Sony. Articolul ala e aberant.

  5. #45 SP
    Senior Member nina's Avatar
    zvoneste si comunicat nu se impaca in aceeasi propozitie blondoooo

  6. #46 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Eu zic ca se impaca, iti trebuie doar putina imaginatie.

  7. #47 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Eu nu cred ca va exista un salt grafic mare, PS5 va miza pe aceeasi grafica mostly, doar ca de data asta titlurile vor fi 4k60fps si/sau VRR.
    HDMI 2.1 vine cu variable refresh rate, aici vom vedea tot marketingul generatiei urmatoare de console.
    Eu unul n-am mai avut chef sa astept mereu un alt standard, daca astepti mereu ceva, o sa astepti la nesfarsit.
    Asa ca o sa fiu multumit daca PS5 o sa duca 4k60fps cu HDR pe ZD9-ul meu

  8. #48 SP
    Senior Member nina's Avatar
    Quote Originally Posted by blondutzu View Post
    Eu zic ca se impaca, iti trebuie doar putina imaginatie.
    comunicat e o informatie oficiala,as vrea sa vad acest comunicat provenit din imaginatia ta

  9. #49 SP
    Member blondutzu's Avatar
    mai citeste odata ce am scris si cauta in DEX "a comunica", apoi zi-mi ca nu este folosit cum trebuie (hint: am zis, am spus, am comunicat).

    Daca anul lansarii chiar va fi 2020 te asigur ca majoritatea studiourilor (upper management) deja stiu lucrul asta, e o chestiune de timp pana ajunge informatia si la echipele de developeri (momentan doar se zvoneste).

    Sorry de offtopic

  10. #50 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Asa ca o sa fiu multumit daca PS5 o sa duca 4k60fps cu HDR
    pai asta poate si ps4 pro acum.

  11. #51 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Cred ca n-am fost eu clar.
    PS 4 Pro duce 40k60fps real in f putine titluri, maj. remastered (Wipeout, Last Of Us, GT Sport etc.), iar titlurile noi sunt de regula 1440p - 1800p, checkerboard etc.

    PS 5 ar trebui sa fie suficient de puternic pt. a duce orice in minim 30 fps in real 4K, asa ca e clar ca vor impinge tare de tot variable refresh rate.
    Cu ocazia asta poate se trezesc si introduc si playerul bluray 4K.

  12. #52 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Pe mine ma amuza ca toti o dati cu 4k si momentan nici macar 1080x60fps nu avem decat la cateva titluri.

    Prefer intotdeauna un 60fps solid unui 4k30-....

    Drept urmare, eu imi doresc ca PS5 sa poata face asta, sa ma lase cu 4k-ul vietii...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #53 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    As fi fost de acord cu tine pana acum 2 saptamani.
    Am un base PS4 pe care il foloseam pe un tv 1080p de 55" si eram super multumit pana am trecut la un TV de 4K de 75".

    Orice titlu 1080p arata rau, plin de jaggies, neclar.
    Driveclub, pe care il consideram impecabil, arata slab de tot acum, nu are pic de AA, imaginea e neclara, si e plin de color banding (fiind 8bit). Din pacate jocul nu a primit suport pt. Pro....

    Am testat GT Sport si Uncharted 4 pe Pro-ul unui prieten si e cu totul altceva.
    Eu unul sper ca PS5 sa aduca doar titluri 4K, sau cu preset-uri, cum e Rise of the Tomb Raider.

  14. #54 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    Pe mine ma amuza ca toti o dati cu 4k si momentan nici macar 1080x60fps nu avem decat la cateva titluri.

    Prefer intotdeauna un 60fps solid unui 4k30-....

    Drept urmare, eu imi doresc ca PS5 sa poata face asta, sa ma lase cu 4k-ul vietii...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sa fie si 4k si 60 fps... E altceva in 4k, totul e mai clar, mai bine definit. Observ detalii pe care înainte nu le observam, ma simt de parca înainte aveam ecranul murdar și acum mi l-a curățat cineva. Sper sa duca ps5 toate jocurile la 4k nativ, fara artificii de genul checkerboard rendering.

  15. #55 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Avand in vedere cat te costa un PC care sa-ti duca 4k60fps, nu stiu cate sperante sa-mi fac sa duca PS5 asa ceva.

  16. #56 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Daca ne gandim ca PS5 o sa iasa in 2020 (eu estimez late november), atunci ne putem astepta la un GPU cu minim capabilitatile echivalente unui GTX1080ti, care da, nu duce orice in 4K60fps locked, daaar, PS5 fiind mult mai bine optimizat decat un PC, si luand in calcul Variable Refresh Rate, nu vad de ce nu ar putea fi posibil.

  17. #57 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Eu sincer cred ca nu o sa faca niciodata eforturi pentru un framerate mai mare. Sunt convins ca vor exista multe alte upgrade-uri la urmatoarea generatie, dar niciunul legat de FPS. Cu PS4 Pro si Xbox One X, au avut ocazia perfecta de a merge pe 60FPS la 1080p, insa au prioritizat rezolutia, considerand ca e mai important sa ii satisfaca pe cei cu TV-uri 4K decat sa faca niste ajustari mai mult decat necesare la performanta. Inca din 2006 vorbesc despre 60FPS, dar e evident ca se refera in principiu fie la joculete mici, banale din punct de vedere grafic, fie la titluri exclusive, create de studiourile lor unde cel putin teoretic, au mai mult control asupra development-ului si implicit, al optimizarii.

    Dupa tot ce s-a intamplat in ultimii 5 ani cu consolele, mie mi se pare ca nicio persoana dintre cei sus-pusi in industria asta nu da doi bani pe framerate. Nu stiu, oare e mai putin impresionant ca marketing? E mai demonstrabila in clipuri de prezentare si reclame diferenta dintre 1080p si 4K decat cea dintre 30 si 60 FPS? Phil Spencer a intrebat anul trecut ceva jurnalist ca de ce si-ar dori 60FPS la nu stiu ce joc. Ce fel de intrebare e asta? Si atunci, nu pot decat sa cred ca urmatoarele generatii vor avea nu stiu ce mega-rezolutii (upscaled sau native), specificatii absolut beton pe hartie, preturi extrem de bune pentru ceea ce ofera (ca si pentru generatia actuala) etc. Cine stie, poate se vor indrepta chiar catre 8K si alte artificii, dar din toate semnele de pana acum, 30FPS va ramane standardul. Sper sa ma insel.

  18. #58 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Eu consider ca urm. generatie o sa puna accentul pe framerate.
    Eu usor sa-ti dai seama daca te uiti la Xbox One cu Freesync si specificatiile HDMI 2.1 . Framerate-ul impreuna cu native 4K vor fi cap de afis.
    Iar PS4 Pro cu ale sale moduri (Performance/Resolution) in maj. titlurilor, ma face sa cred ca se va continua pe ruta asta si pe viitor. Deci 4K sau 60fps pt doritori.

    4K e MUST have pt diagonale mari. (peste 65").

  19. #59 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Hai sa las și eu un mesaj. Următoarea consolă PlayStation se lansează anul viitor, 99%. Sper sa mai existe forumul ca sa pot sa va spun, v-am zis eu.

  20. #60 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    bai, eu de anul trecut tot zic ca o sa vina pe final de 2019 ps5 , ce om !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts