Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 14 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast
Results 201 to 220 of 261

Thread: Assassin's Creed Odyssey

  1. #201 SP
    Junior Member xeka's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    In jocul asta apar mai toate numele mari ce practic au pus bazele civilizatiei actuale : Pericles ( tatal democratiei ) , Hipocrate ( al medicinei ) ,Pitagora , Herodot , Sofocles etc.. sa nu mai zic de locatii pe care nu vreau sa le dau spoiler , jocul este mult peste WItcher atat la story / locatii / personaje cat si la combat
    Nu vreau sa te superi pe mine fiindca prea te vad asa entuziasmat de joc , dar vreau sa te intreb serios: cate RPG-uri ai jucat la viata ta? Diablo 2, Dragon Age Origins sau Baldur's Gate iti suna cunoscut ?
    Cum sa fie aceasta mediocritate pseudo-RPG cu microtranzactii si buguri peste Witcher al carui personaj e in top 50 protagonisti din jocuri, poveste inspirata din cel mai citit roman din Polonia, gameplay si combat cu siguranta mult mai complexe decat mizeria de combat de tip hack & slash cu grinding sistem din ultimele doua jocuri AC ?
    Cum sa-l compari apoi cu un joc care a fost premiat ca GOTY in 2015?

    P.S.
    Clistene este parintele democratiei , nu Pericle.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Cleisthenes

  2. #202 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tu nu te mai saturi de facut clone?

    Ce te bagi tu in placerile omului? Lasa-l sa se bucure de joc. Daca pentru el este mai bun decat Witcher 3, bravo lui. Poate pentru mine FIFA 19 e mai bun decat Witcher 3. Lasa-ma sa ma bucur de ce-mi place si nu mai incerca tu sa modelezi oamenii.

  3. #203 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Alta clona marca Sando Khan? Asa se intampla cand n-ai lucruri mai bune de facut in viata. Pentru mine W3 e jocul preferat ever, deci nu incape comparatie, dar acum trebuie sa se gaseasca cate unul cu ciocanul sa strice cheful oamenilor de joc.

    In alta ordine de idei, am 57 de ore in Odissey si n-am descoperit nici 50% din harta. Nu stiu cat imi place sa ma joc pe cat imi place sa descopar Grecia antica, drept urmare stau si umblu prin toate "?". Am realizat intre timp ca acele questuri pe timp nu merita facute, pentru ca sunt f repetitive. Totodata, povestea mi se pare destul de interesanta si nu tin minte vreun AC sa ma faca sa ma inteseze ce se intampla in main quest asa mult.
    Pacat ca, cel mai probabil, va trebui sa il las o perioada odata cu RDR2.

  4. #204 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pot sa-l joc fara sa incerc deloc Origins? Sau e vreo chestie iar prin prezent care se leagă?

  5. #205 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    E si o povestioara in prezent, de data asta cu personaje ce au o identitate, nu mai controlezi un simplu angajat abstergo.
    Dar poti urmari pe YT secventele din prezent si sa joci direct Odyssey, daca nu te atrage Origins.

  6. #206 SP
    Member Smara's Avatar
    Sa mor daca inteleg ,,piticii,, unora care insista ca punctul lor de vedere este cel inspirat de divinitate si aducator de adevar .
    Si mie Odyssey imi aduce mai multa satisfactie decat mi-a adus Witcher 3. Care este problema, din moment ce nu o spun ca pe un adevar universal valabil ?!?!?!? Nevoile mele sunt satisfacute mai mult de jocul asta, este interzis ?!

    Uite ca nici ultimul God of War nu m-a entuziasmat asa de mult , insa asta nu m-a impiedicat sa-l savurez si sa-l apreciez, basca ca nu m-am apucat sa arunc cu pietre in aia care-l vad cel mai bun din serie.

    Celor pasionati de antichitate, grafica si AC le recomand cu caldura jocul, nu cred ca vor fi dezamagiti . Cei care sunt indecisi pot astepta un pret bun sau un s.h. avantajos. Cat despre microtranzactii : nu sunt necesare pentru a avansa in joc. A, daca esti putoare si vrei totul de-a gata, plateste.

  7. #207 SP
    Member madskills's Avatar
    ^^ Bravo ! Pe mine ma lasa masca oamenii astia obsedati de Witcher, zici ca sunt ca aia de vin din usa in usa sa-ti bage o religie pe gat. Am mai zis-o si eu pe alt topic, ideea unui joc e sa bucure playerul. ATAT. Nu sa-l bucure in raport cu altii ! Mie de exemplu Zelda mi se pare o mizerie absoluta, efectiv nu ma atrage nimic la jocul ala, altii il considera opera de arta. Inseamna ca eu sunt prost si aia destepti sau vice-versa? De aia se numeste libertate de opinie fratilor si de aia exista atatea tipuri de jocuri, pentru ca toti suntem diferiti !

  8. #208 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by Smara View Post
    Cat despre microtranzactii : nu sunt necesare pentru a avansa in joc. A, daca esti putoare si vrei totul de-a gata, plateste.
    N-a zis nimeni ca sunt necesare. Dar imagineaza-ti ca jocul este proiectat in jurul lor; ai fi naiv sa crezi altfel. Poate tu sau alti prieteni de-ai tai nu puneti botul la asa ceva, dar poate altul pune. Designul e de asa natura incat daca vrei sa-l joci fara mtx, dureaza mai mult decat ar trebui tocmai pt ca exista magazinul ala in joc. Nu-mi spune mie ca ce faci intre misiunile principale e continut de cea mai buna calitate, ca nu te cred. Sunt aceleasi activitati plictisitoare, existente de la geneza francizei. Ca tie-ti plac astea, bravo, dar cum tu nu intelegi piticii unora ca mine, nici eu nu iti inteleg piticii unora ca tine, fair enough?

  9. #209 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Pot sa-l joc fara sa incerc deloc Origins? Sau e vreo chestie iar prin prezent care se leagă?
    Joaca-l linistit, nici eu n-am trecut prin Origins si n-am avut nicio problema. Oricum "present-day story" e cam la pamant ca ma indoiesc ca mai intelege cineva toate detaliile (cred ca si writerii sunt un pic in ceata ), dar n-o sa ai absolut nicio problema in a intelege tot ce se petrece.

  10. #210 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by xeka View Post
    vreau sa te intreb serios: cate RPG-uri ai jucat la viata ta? Diablo 2, Dragon Age Origins sau Baldur's Gate iti suna cunoscut ?

    Ma joc de prin '90 de pe vremea in care incarcam jocurile de pe casete audio.. asadar , da, am jucat Diablo 2/ 3 , Dragon Age ,Titan Quest.. da au fost bune la vremea lor , eu unul nu vreau jocuri asemanatoare , vreau mereu altceva asa ca da imi place acest ultim AC ( fiind altceva fata de seria AC, nu exista asasini sau templieri ) luptele cu diversi bosi , armurile , dialogurile, combatul totul diferit .

    Mi-a scos peri albi porcul ala mistret .. mai ales cand tragea vanturi si ma omora relativ usor..

  11. #211 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    Ma joc de prin '90 de pe vremea in care incarcam jocurile de pe casete audio.. asadar , da, am jucat Diablo 2/ 3 , Dragon Age ,Titan Quest.. da au fost bune la vremea lor , eu unul nu vreau jocuri asemanatoare , vreau mereu altceva asa ca da imi place acest ultim AC ( fiind altceva fata de seria AC, nu exista asasini sau templieri ) luptele cu diversi bosi , armurile , dialogurile, combatul totul diferit .

    Mi-a scos peri albi porcul ala mistret .. mai ales cand tragea vanturi si ma omora relativ usor..

  12. #212 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    ok , desi credeam ca esti mai " deschis " defapt sunt eu inchis la minte, "ignore" pe viitor prea multa energie negativa din partea ta , prea multe randuri scrise despre nimic, probabil ca se trage de la nick name ( desi o persoana "serioasa" , insa ai ales ceva stupid ca si id.. dar te vrei luat in serios cumva , nu ca te-ar interesa.. Isus.. )

  13. #213 SP
    Member Smara's Avatar
    Clovnusor, postul meu era o rabufnire pentru userul xeka. Nu ti-am urmarit pozitia fata de acest subiect, insa daca te autoincluzi in piticii la care am facut referire, este decizia ta.
    Nu stiu cate ore ai jucat in Odyssey, eu am 45 ore petrecute si sunt level 21, dar nu simt ca am facut misiuni secundare la greu, asa cum lasi sa se inteleaga, ca sa pot avansa in joc. Poate tine de abordarea fiecaruia in poveste si de modul in care isi gestioneaza resusele...
    Am mai comentat si pentru cei care nu au luat inca jocul si sunt indecisi in privinta achizitionarii lui.
    Cat despre ,,cine care cum crede ca are dreptate,, ma lasa rece, zi buna !

  14. #214 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Eu am 57 de ore si level 38, si tocmai am terminat Actul 5 din Story, ca sa nu dau spoilere. Daca iti place sa explorezi in jocuri, nu vei avea nevoie de grind. Cand spun grind, ma refer la facut acele questuri time limited care apar la nesfarsit. Din astea am mai tot facut pana la nivel 20 si ceva, apoi m-am saturat de ele. Daca te tii de story si questurile cu galben pe harta, care de altfel sunt chiar faine, jocul va decurge foarte ok.
    Sistemul de cultisti mi se pare destul de bun. La cel de mercenari as fi preferat sa nu ia altii locul celor omorati, cum se intampla in Origins. Aici cred ca au vrut sa copieze putin Shadow of Mordor cu sistemul lor, dar doar in aspectul inlocuirii celor morti.

  15. #215 SP
    ymy
    Member ymy's Avatar
    Dupa cateva zeci bune de ore de joc si ajuns la level 44, las si eu aici cateva impresii pozitive si negative despre joc, pentru cei care stau in cumpana daca sa joace sau nu Odyssey.
    Inca de la bun inceput, m-a dezamagit putin faptul ca Alexis (eu cu el joc) este de fapt un mercenar (persoana care poate fi loiala sau tradatoare in acelasi timp, in schimbul banilor) si nu un asasin (in spiritul seriei).
    Am ales sa lupt alaturi de spartani, insa foarte curand am inceput sa primesc misiuni in totala contradictie cu acea camaraderie, si care ma puneau in situatia de lupta apoi impotriva lor. Da, povestea te pune in situatii contradictorii si de a lua decizii, care te cam fac sa te indoiesti de moralitatea personajului.
    O misiune, luata de la un politician, ma pune in situatia de a omori o sarmana femeie, care avea banala vina de a fi in opozitie cu el. Sau, dau foc silozurilor unor bieti tarani, din care insa se aprovizioneaza o armata sau alta si de aceea trebuiesc arse. Sau, scufund niste amarate de corabii ale unor comerciati civili (persoane fizice cred ), doar asa, de dorul lelii. Misiuni destul de penibile dar in conformitate cu statutul lui Alexios, care este si inger si diavol in aceeasi masura.
    Voice acting-ul este dezamagitor pe alocuri. Accesele de furie din unele dialoguri ale lui Alexios, sunt redate atat de teatral, incat nu m-au convins de loc.
    Privit din spate atunci cand alearga, Alexios pare un pitic cu fusta si cu picioare strambe. Penibil.
    Despre misiunile secundare repetitive nu am sa vorbesc prea mult. Da, ele sunt de genul dute omoara-l pe cutare, sau dute elibereaza-l pe cutare, sau, fa pe curierul si livreaza pachete, bani sau altceva. Ele insa pot fi ignorate complet.

    In rest, jocul este bun. Are suficiente activitati care sa starneasca interesul si curiozitatea. Animale legendare de ucis, mercenari suparati care te urmaresc pretutindeni, cultisti puternici si misteriosi, precum si creaturi mitologice legendare de lichidat.
    Grafica este superba, gameplay-ul bun, combat-ul satisfacator spre discutabil, locatii mirifice si foarte frumos si real redate.
    Microtranzactiile aferente jocului, nu sunt necesare spre a fi achizitionate, decat daca jucatorul nu are rabdare sau doreste sa inceapa jocul din start cu un gear mai bun si cu un boost consistent.

    Da, Odyssey este cam altceva, nu acel spirit pur de assassin creed, dar merita pierdut timpul cu el.

  16. #216 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mie tocmai invers mi s-a parut, toate misiunile alea contrdictorii, luate si de la spartani si de la atenieni erau ok pentru ca esti un mercenar, iti vinzi sabia to the highest bidder. De-aia te si "racolau" toti, dar e la latitudinea ta de cum rezolvi anumite situatii. True, e cam "lazy writing", hai sa facem un mercenar doar pentru ca asta rezolva problema de moralitate, dar mie oricum imi place sa fiu morally grey si sellsword asa ca a picat bine in fantezia personala . But I get your point.

  17. #217 SP
    Member Mishy's Avatar
    Assassin's Creed Odyssey: Legacy of the First Blade DLC


  18. #218 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Am inceput sa-l joc si eu, sunt cam pe la mijlocul povestii, level 26. Pe cat de mult mi-a placut origins pe atata de mult imi displace odyssey.

    Misiunile m-i se par o prostie si trase de coada doar sa lungeasca gameplay-ul, locatile seamana rau una cu alta, tot jocul pare la fel.
    Is deja satul sa strang si resurse pt upgrade-uri si una peste alta nici aer de assassins creed parca nu-mi ofera, s-a dus de mult misterul din seria asta care te tinea in fata tv-ului doar sa mai descoperi ceva din poveste.

    Il joc de plictiseala si de abia astept sa-l termin si sa-l vand! Ma bucur ca l-am prins la un pret bun si ca nu l-am luat mai devreme.

  19. #219 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Ce sfarsit sec are, am luat trofeul Odyssey's End si am ramas tampit, ce asta ii sfarsitu? Am ramas cu doua sub ramuri ale povestii neterminate cand am luat trofeul, ma gandeam ca trebuie sa le fac si pe alea inainte sa iau trofeul asta dar se pare ca ar fi chestii optionale desi legate de campanie.

    Am continuat si pana la urma dupa 80 de ore am temrinat
    nici un end credit, nici nimic.

    Plus ca urasc jocurile care povestea/campania nu te plimba pe toata harta, desi am facut o groaza si din side questuri au ramas cateva regiuni si insule ne explorate. Meh, nici nu le mai explorez ca is satul de Odyssey. Sincer mie unu nu mi-a placut, e enervant cat trebuie sa umbli sa-ti faci level ca sa poti face unele lucruri din odyssey/main quest. Am vrut sa termin jocul ca sa nu pot zice ca m-a temrinat el pe mine, loooool.

    Origins mi-a placut dar daca urmatorul AC va fi ca si Odyssey eu nu-l ma joc, sa-l joace cainii! Oai ce satul is de looting si de XP gathering!

  20. #220 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Cum puteti sa jucati 80 de ore un joc care va displace, nu stiu...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 14 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 12-09-2012, 20:56
  2. Replies: 0 Last Post: 29-08-2012, 22:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts