Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 37 of 37

Thread: Ubisoft - ce joc v-a placut cel mai mult?

  1. #21 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by westy9009 View Post
    ... pot sa spun ca UBISoftul este cateva clase peste EA .
    Daca te referi la imboldul educational pe care il ofera francize ca Assassin's Creed ( inducandu-le copiilor curiozitatea de a studia aprofundat istoria dupa ce joaca un AC), desigur ca da.Sau ca fac o excelenta promovare turistica al unei regiuni sau tari in Far Cry si te provoaca sa studiezi geografia? Sau ca se pricep extrem de bine la level-design si sa proiecteze orase virtuale si lumi open-world....de ce nu ar fi cu cateva clase peste EA, axata prea mult pe shootere de razboi, simulatoare casnice, jocuri sportive si cu raliuri de masini ?

    Dar si in jocurile open world marca Ubisoft faci extrem de mult grinding.
    Te urci in turnulete, culegi pene, asasinezi repetitiv pe templieri sau pirati ca sa deblochezi o misiune, vanezi 2-3 exemplare de animale ca sa obtii/sa fabrici item-ul X, repeti misiunea daca dai gres si esti depistat..........e grinding ca-n World of Warcraft!
    Genul asta de gameplay nu prea ma distreaza.
    Mai bine ma distrez dand headshot-uri prin Battlefield ca sa deblochez arme sau dand goluri prin FIFA -da, e grinding, dar e mai distractiv.

    ---------- Post added 03-08-2018 at 17:15 ----------

    E totusi interesant cati romani prefera Ubisoft. Ubisoft e chiar cea mai iubita companie de gaming de catre romani. De altfel, primul sediu pe care l-a deschis Ubisoft in afara Frantei a fost in Romania.
    Sunt foarte multi testeri, dezvoltatori, sefi de proiect si manageri ROMANI care au contribuit la producerea jocurilor Ubisoft.
    Deci clar Ubisoft ar putea fi considerata o companie franco-canadiano-romana!

  2. #22 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    P.S. An de an Fifele se fac în birourile de lângă AFI Cotroceni. Și EA sunt în RO de ceva timp...

  3. #23 SP
    Member omega's Avatar
    Eu stiam ca 2017 a fost primul facut acolo.

  4. #24 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    P.S. An de an Fifele se fac în birourile de lângă AFI Cotroceni. Și EA sunt în RO de ceva timp...
    De curand....de vreo doi ani incoace, FIFA17 fiind primul joc EA dezvoltat de romani in colaborare cu canadienii. In rest, celelalte jocuri sunt doar testate.


    Dar Ubisoft e de prin 1992 in Romania.
    Majoritatea jocurilor Ubi au amprenta romaneasca mai mare de multi ani. Sunt nume romanesti la fiecare credits, inclusiv pe partea de marketing si dezvoltare, nu doar pe QA.
    Iar din 2012 incoace, Ubisoft Romania s-a implicat si a colaborat in dezvoltarea unor jocuri ca AC Unity, AC Origins, AC 3, Black Flag, Ghost Recon Future Soldier, Just Dance, Far Cry 5, Watch Dogs, Far Cry 3, The Division, For Honor, The Crew etc.


    E drept ca majoritatea jocurilor unde s-au implicat romanii au fost mediocre.....dar asta din cauza proastei colaborari cu dezvoltatorii francezi si cei canadieni care freaca lula prin pauze dese si lungi din ce am auzit/citit pe raposatul forum CG.
    Si salariile pentru testeri si dezvoltatori sunt foarte mici, volumul de munca foarte mare, leadership-ul de *****, doar pasiunea pentru jocuri fiind cea care ii determina pe romani sa se implice in proiecte.

  5. #25 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Assassin's Creed 2, Child of Light

  6. #26 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Probabil o sa ziceti ca sunt biased, dar sa spui ca Ubisoft nu-si asuma riscuri cu chestii noi mi se pare putin stupid. For Honor a fost un risc imens, la fel si Steep. Skull & Bones nu mai zic. Also, Siege probabil ca a fost cel mai mare risc, sa incerci sa intri pe o nisa unde te bati cap in cap cu gigantul CS:GO... eu ma mir ca s-a aprobat pitchul tbh

    Anyway, usor-usor incepe sa creasca Ubisoft Bucuresti si the higher-ups vad ca incepem sa facem treaba din ce in ce mai buna, plus ca forta de munca la noi e cu mult mai ieftina. Hence, incepem sa fim un pic mai mult decat un studio support. You'll see in due time

  7. #27 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post

    Anyway, usor-usor incepe sa creasca Ubisoft Bucuresti si the higher-ups vad ca incepem sa facem treaba din ce in ce mai buna, plus ca forta de munca la noi e cu mult mai ieftina.
    Si asta ti se pare ok?
    Sa platesti in mod egal cu salariul minim toti angajatii de pe pozitiile entry-level, fie profesionisti, fie incepatori?


    Eu nu stiu daca lui Ubi o sa-i mai mearga asa multa vreme.
    Vezi cam care e situatia economica de doi ani incoace si cat de mare e criza de personal pe piata muncii tocmai din cauza salariilor mizerabile, adaugand si scumpirile, coruptia generalizata si inflatia perpetuata multumita preaiubitului partid aflat la guvernare care a marit salariile la toti bugetarii mediocri, trecand cu vederea peste performanta.La cati tineri emigreaza acum, cred ca Ubi ar trebui sa-si faca planuri sa-si mute sediul in India sau prin China daca vrea neaparat forta de munca ieftina.In vremurile actuale, ca o companie de gaming, e de preferat sa-ti pastrezi angajatii profesionisti oferindu-le salarii mai mari , sa te axezi pe proiecte cat mai putine pentru a te asigura ca jocurilea alea putine sa iasa cat mai de calitate si sa eviti sa angajezi incepatori .

    Ubisoft face contrariul - prea multe proiecte, forta de munca ieftina si prost platita, angajeaza carne de tun, mediocrii si profesionistii laolalta platiti la fel cu salarii mizerabile, leadership mizerabil, rezultand multe jocuri si toate cam mizerabile , nefinisate, dezamagitoare in ultimii doi ani : Far Cry 5, The Crew 2, For Honor, Ghost Recon Wildlands, Just Dance 2018, Steep, Far Cry Primal, Watch Dogs 2, The Division, Assassin's Creed Syndicate si s-ar parea din trailere ca nici AC Odissey nu va avea mare succes (numai voice-acting-ul ala jenant imi da senzatia de FAIL).

    Dintre toate jocurile Ubi lansate in ultimii doi ani, doar doua jocuri mi-au placut sau mi s-au parut cat de cat decente avand o experienta placuta: AC Origins si South Park asta nou, si astea doar asta-toamna dupa o serie de dezamagiri perpetue de 3 ani incoace de la Rainbow Six Siege.
    Ubisoft functioneaza pe principiul cantitate>calitate dupa modelul Activision/EA.Si asta ii va aduce prabusirea fiindca spre deosebire de Activision si EA, Ubi nu are o comunitate de fani loiali si uituci care sa indure periodic o dezamagire cum au companiile cele mentionate in America si Asia. In afara de AC, nu prea sunt alte jocuri Ubi care sa fie extrem de jucate pe piata americana si cea asiatica.
    Ubisoft traieste doar din Rainbow Six Siege fiindca doar ala mai tine compania in picioare si oarecum vanzarile aduse de cate un Far Cry sau Assassins Creed lansat anual. Ca in rest, For Honor si The Crew 2 sunt praf! Ce a mai fost lansat prin 2016-2017 e deja mort si uitat. Asa de praf e For Honor ca de curand au lansat un starter edition gratuit pentru For Honor si cred ca de vreo 3-4 ori numai in ultimul an i-au oferit weekendu-uri gratuite ca sa atraga jucatori. Degeaba, nimic nu-i vor determina sa renunte la Overwatch, Counter Strike, League of Legends, Battlefield , Call of Duty, Playerunknown's Battlegrounds si Fortnite pentru For Honor.





    https://variety.com/2018/digital/glo...er-1202731552/

    Din cate am auzit, Ubi are ceva probleme financiare si e pe cale sa fie achizitionat de Vivendi (deja au cumparat 30% din el) si mai nou Tencent i-a devenit actionar.

    In ritmul asta nu se anunta un viitor prea frumos pentru ei.
    Sa vedem din toamna incolo ce vor scoate ca pana acum, in prima jumatate al acestui an m-au dezamagit total cu Far Cry 5 si Crew 2, si asta dupa ce credeam ca au facut o spectaculoasa revenire cu lansarea lui AC Origins asta-toamna.
    Si pana si ala a avut destule defecte.

  8. #28 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar

    Ubisoft - ce joc v-a placut cel mai mult?

    Inceteaza cu dejectiile pls si fake news. Nu primesti salariu minim pe orice entry level, poate doar in testare. Ma refeream ca e mai ieftina forta de munca decat in Vest, lucru valabil pt orice job in Romania.



    Si esti in urma rau cu informatia.
    Vivendi a renuntat acum cateva luni la Ubisoft. God omule, ai trait intr-o pestera pana acum sau iar faci pe prostu?

    Nu stiu de unde iti iei tu datele alea, auzi ca doar Siege tine Ubi in picioare
    Baiete, nu mai scoate din burta pls. Toate jocurile lansate anul fiscal trecut au iesit pe plus. Asa ca, again, nu mai inventa tampenii. Ubisoft are cea mai profitabila perioada de cand exista. Arunca un ochi pe stock market daca nu ma crezi.

  9. #29 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Vedem mai incolo ca au mai fost companii care lansau o gramada de produse, au avut profit pe termen scurt si dupa aia au falimentat.
    Ce face Ubi acum e IMPRUDENTA!
    Si ce daca au scapat de Vivendi de vreme ce detinea 30% din companie (mi se pare grav pentru o companie de " succes" cum crezi tu) si au trebuit sa apeleze la un actionar ca Tencent ? Nu stii cum lucreaza chinezii fiindca astia rad tot, dar te las sa crezi ce vrei in lumea aia a ta roz.
    Si ce fake news visezi? Practic, n-au schimbat decat stapanul.
    https://www.gamesindustry.biz/articl...-hello-tencent

    Inceteaza tu cu lauda subiectiva, mai ales ca nici nu mi se pare ok sa te dai de gol si sa faci publicitate companiei unde lucrezi.



    Si ce daca au iesit pe plus la toate jocurile, jocuri care au fost extrem de dezamagitoare?
    Data viitoare pot foarte bine sa iasa pe minus. E un risc sa te bagi pe prea multe proiecte fiindca toate pot nemultumi clientela daca nu te preocupi sa scoti ceva de CALITATE!



    Si tot nu e ok ca e cea mai ieftina forta de munca din Romania. Salariul de dezvoltator la Ubi Romania.....ala nu-i salariu. As zice ca salariile de la Oracle si Microsoft din tara asta sunt oarecum decente. La salariile oferite de Ubi cu care nu poti trai, pai scuze, tinerii vor prefera sa lucreze chelneri pe 2000-3000 euro in Franta decat dezvoltatori la Ubi platiti ca pe o plantatie din India.

    Ubi n-ar trebui sa se bazeze pe treaba asta pe termen lung.
    Mai bine daca tot s-au asociat cu Tencent sa deschida alte sedii de testare si dezvoltare prin China si sa-i plateasca pe aia cu banane ca romanii s-au saturat sa fie tratati ca forta de munca ieftina si ca un popor de sclavi. Le-a mers cat a mers, dar acum gata.

  10. #30 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Tencent e drumul spre China. Nu poti lansa sau deschide nimic in China fara sa treci prin Tencent, it's that simple. Iar China e o piata IMENSA. Connect the dots.
    Also, Tencent are degetul bagat in multe companii. Gen PUBG. Hence, majoritatea jucatorilor de PUBG (si de unde vine si o foarte mare parte de revenue) sunt chinezi.

  11. #31 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Probabil o sa ziceti ca sunt biased, dar sa spui ca Ubisoft nu-si asuma riscuri cu chestii noi mi se pare putin stupid. For Honor a fost un risc imens, la fel si Steep. Skull & Bones nu mai zic. Also, Siege probabil ca a fost cel mai mare risc, sa incerci sa intri pe o nisa unde te bati cap in cap cu gigantul CS:GO... eu ma mir ca s-a aprobat pitchul tbh
    Esti biased. Probabil lucrezi acolo sau ceva dar ce tu vezi risc eu vad playing it safe.
    Toate jocurile enumerate de tine au fost facute deja mai bine de altcineva. Ei doar au capitalizat pe concurenta. La fel a fost si cu Watch Dogs cand GTA V mergea bine.

  12. #32 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Comparativ cu alte companii, da, mi se par mai riscante. Mai "noi" si diferite de trendul actual unde toti scot battle royale-uri pe banda pentru ca asta prinde acum.

  13. #33 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Aici iti dau dreptate.

  14. #34 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Stai ca acusi anunta anul viitor un Tom Clancy Battle Royale , un Far Cry Battle Royale si un Assassin's Creed Battle Royale indiferent ce zic ei.
    Foamea e mare

  15. #35 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Asta e, daca s-ar anunta ar fi exact pentru ca ar juca-o safe si pentru ca ar face bani. Desi, nu stiu de fapt cat de safe ar fi pentru ca deja e piata saturata si sa iesi cu un BR la cativa ani dupa ce au iesit altii cu atatea, ar fi greu sa ii bati. Deci de fapt ar fi riscant daca stau sa ma gandesc. Dar da, n-ar fi asa fresh.

  16. #36 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    M-a mâncat în cur sa postez aici ce jocuri mi-au plăcut. Acum nu mai scap de mizeriile ăstuia.

    PS: Nu-i mai dați quote că fac atac de cord

  17. #37 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    M-a mâncat în cur sa postez aici ce jocuri mi-au plăcut. Acum nu mai scap de mizeriile ăstuia.

    PS: Nu-i mai dați quote că fac atac de cord
    Nu poti sa dezactivezi notificarile sau ce?
    In rest foarte bine ca ti-au placut Assassin's Creed 2 si Child of Light. Si mie mi-au placut si imi pare rau ca Ubi nu mai face jocuri ca inainte.

    P.S.
    Si daca nu stai bine cu inima, ce cauti pe forum in loc sa te duci la un consult? Sau si mai bine, daca vrei sa faci o ironie, fa una ca lumea !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 43 Last Post: 17-06-2014, 23:19
  2. Ce apreciezi cel mai mult la un joc? By MonkY in forum Polls
    Replies: 22 Last Post: 19-03-2014, 12:31
  3. Replies: 20 Last Post: 28-01-2014, 02:13
  4. Care v-a placut mai mult? By IuLy in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 8 Last Post: 17-12-2010, 10:45
  5. Ce joc asteptati cel mai mult in 2010? By Razvan in forum Console Club
    Replies: 133 Last Post: 27-07-2010, 23:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts