Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 79

Thread: Purici SONY 55XF9005

  1. #21 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Incearca cu spirt + microfibra (sa nu lase scame ca nu ai facut nimic) sau hartie moale din prosop de bucatarie. Incearca pe un colt intai sa nu reactioneze, dar nu are cum, e sticla.

    Legat de experienta Dolby Vision> Am incercat aseara seria de documentare pe Netflix - Chef`s Table - super imagine.

  2. #22 SP
    Member PumaS's Avatar
    Salutare de aseara am observat cand imaginea este perfect neagra au aparut niste pete mai deschise la culoare oare de ce ?

    Cand l-am luat nu erau fiindca de obicei se observa in loading screen, petele sunt cumva rotunde

  3. #23 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Alea din cate am inteles sunt zone de diming in cazul tv-ului ,cand practic n-ai nimic afisat pe ecran asa apar , nu conteaza ce tv ai , la unele modele apar mai pronuntat la altele mai putin, nu e bai , e perfect normal.

    Este o problema cand ai o imagine afisata si ai chestiile alea , dar de obicei asta se intampla la tv-uri "chiftele"

  4. #24 SP
    Member Hazer's Avatar
    Backlight bleeding. E ceva comun pentru LED-uri. Posibil ca asa sa fie imaginea respectiva pe care o redai.. nu o sa gasesti niciodata un panel perfect (poate doar OLED, dar si acolo sunt niste probleme la gray uniformity), asa ca nu mai cauta TV-ul de tot felul de chestii ca mereu o sa gasesti ceva care nu este in regula.

  5. #25 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Eu am incercat din anumite motive sa joc in fullHD , dupa care sa joc doar in 4k ( fara HDR ) , bai .. nu se mai poate , si asta pe acelasi tv..
    Deci cum te obisnuiesti cu un standard e mega incomod sa te intorci iar la trecut , probabil ca te reobisnuiesti dupa o perioada , insa.. doar asa poti sa-ti dai seama despre cum era si cum este acum..

  6. #26 SP
    Member omega's Avatar
    Cum s-a spus si mai sus e vorba de backlight bleeding. Vad ca ai multe nemultumiri, eu zic sa-i faci retur si sa iei un samsung mai ieftin (ca tot imaginea aia o vei avea) sau sa mai pui bani si sa iei un OLED daca vrei o diferenta notabila.

  7. #27 SP
    Member PumaS's Avatar
    Sincer nu vreau Samsung am vazut ce poate imaginea celor de la Sony si de la samsung am comparat cu un Q6 pentru living o sa merg pe B8 dar pentru gaming as ramane la modelul asta de SONY fiindca imaginea cand este redata din sursa buna este izbitor de buna.

    Ideea este ca nu inteleg de unde a aparut acel bleeding care nu era in momentul achizitiei, ma gandesc sa fac retur la EMAG dar din pacate cutia este de mult aruncata si daca ar fi as face inlocuire pe acelasi tip de produs, din ce am inteles nu prea merge retur fara cutie.

  8. #28 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Cutia nu mai este obligatorie de vreo 2 ani pt garantie si returnare.

  9. #29 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Pt garanție nu-i necesara, dar returul e cam altceva, eu zic ca trebuie si cutia. Nu te costa nimic sa-i întrebi, mie mi-au răspuns mereu pe Facebook daca am avut vreo nelămurire.

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    PumaS: exact asa patesc si eu la actualul de 75" cu bleeding (care se observa in draci pe negru, in special in dark room). Calitate Sony, deh... Nu am avut nici-un TV sau device LED la care sa apara cloud bleeding in timp, pana la Sony. Intr-adevar, toate au... mai mult sau mai putin. Ei bine, la Sony se tot maresc zonele de clouding. Dar ma tem ca la fel de tipic Sony este sa spuna ca asa ceva nu face obiectul garantiei. Prin urmare, daca esti in perioada de 30 de zile, cere retur fara sa mai stai pe ganduri.

  11. #31 SP
    Member PumaS's Avatar
    L-am achizitionat pe data de 3.10 dar am inteles ca pentru produsele fara cutie ar fi 14zile politica de retur / inlocuire, eu vreau inlocuire nu retur. Am vb cu un amic care lucreaza acolo si mi-a spus sa ma duc astazi neaparat cu el ca sa nu se duca cele 14 zile si daca am noroc de un baiat cumsecade achit o taxa de cutie ( ca sa se poata vinde la resigilate ) si cam asta e. Revin cu feedback daca am reusit sa il inlocuiesc sau nu.... sper sa nu am evenimente neplacute cu emag pana acum nu am avut

    Multumesc pentru sfat MonkY

  12. #32 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    poate iei un samsung mai fitos sa vedem cum ti se pare , macar stim negativele din ambele parti

    ca si impresie generala ( eu am un sony din 2015 ) , cred ca nu ai stiut sa-ti setezi tv-ul conform preferintelor tale , dar daca esti mega pretentios mai bine mergi spre Oled.

  13. #33 SP
    Member PumaS's Avatar
    Ma repet, am testat un Q6 si nu m-a impresionat, din punctul meu de vede Samsung are imaginea putin saturata ( artificiala ) Sony reproduce culorile foarte bine, pentru gaming mi se pare best buy doar ca am fost ghinionist si nu as vrea sa stau cu mainile in san cand platesc multi bani pentru un produs, nu este genul meu si mai ales cand EMAG iti permite acest "LUX", puteam sa il iau cu 400 ron mai ieftin din alta parte daram platit acesti bani in plus pentru serviciile bune pe care le ofera sa vedem daca imi mentin parerea si dupa seara asta . O varianta foarte buna mi se pare si LG B8/C8 dar nu pentru gaming avand in vedere BURN IN-ul dar nu stiu cat de grav este acest BURN IN deoarece am avut aceiasi problema si in urma cu 6-7 ani cred cand am decis sa-mi iau o PLASMA PANASONIC si la sfatul lui MonkY de la vremea respectiva l-am achizitionat ei bine nici dupa 7 ani nu am nici cea mai mica urma de BURN-IN doar ca i-am facut ca la carte prima rulare , l-am lasat 48 h sa mearga in continuu pe imagini active FHD la cea mai buna calitate, dar daca ar fi sa schimb acest TV l-as schimba doar pe un LG OLED nu SAMSUNG

    PS : vorbim de produse in acelasi BUGET aka Q6 fiindca Q8 este cu 2500 RON mai scump

  14. #34 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Dupa o calibrare corecta nu mai ai culori saturate. Mergi cel mai bine pe Oled. Oledul asta din 2018 vine cu functie de autocalibrare . Din ce am citit este foarte buna. https://www.avforums.com/review/lg-o...a-review.14523 - articolul aici

  15. #35 SP
    Member PumaS's Avatar

    Purici SONY 55XF9005




    Hopefully this is better

    5400 cu reducere de 10%

    Televizoare10 este codul


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  16. #36 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cu banii ăștia luai lejer OLED, B7. Au fost și urmează iar oferte.

    PS: Mai terminați cu prostiile cu burn in! Și cu teste făcute "ca în viața reală" 24 de ore din 24 pe CNN.

  17. #37 SP
    Member PumaS's Avatar
    Cu siguranta voi merge pe oled in sufragerie ma gandeam la un C8 dar sa mai scada pretul. Sincer imi place mult de tot imaginea lui B7 dar pentru gaming am mers pe acesta fiindca se vede superb daca in 30 de zile incepand de astazi simt ceva nemultumiri o sa merg pe B7 dar totusi am vazut ceva teste si m au cam speriat daca este cineva utilizator de oled si il are de minim 6 luni astept si eu feedback.Nu erau teste hardcore erau utilizatori randol carora le a ramas imaginea din fifa cu scorul meciului nu foarte deranjanta se vedea bine pe background alb


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  18. #38 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Suntem vreo 3-4 pe aici care-l avem de cel puțin un an. Eu nu am nicio problema, jocurile care au implementat HDR-ul asa cum trebuie, se vad senzațional. La fel și filmele de pe Amazon Prime Video. Amazonul bate la fund Netflix pe partea de 4k HDR/Dolby Vision

    PS: Am jucat o grămadă de jocuri cu HUD activat, Destiny, Fifa, Horizon, samd ...

  19. #39 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Nu vreau sa sperii pe nimeni legat de oled/superamoled, insa eu chiar acum cateva zile am observat un mic burn-in la telefonul meu pe care il detin de vreo 2 ani(Galaxy s7). Un pic neasteptat as putea spune. Mie mi-au ramas cele 3 puncte de la butonul de setari(dreapta sus) de la aplicatia Whatsapp. Se observa mai mult pe nuante de alb/gri cand ecranul e setat pe brightness mai mare, insa si pe unele culori. Prima data am crezut ca sunt cauzate de Chrome, pentru ca si ala are butonul cam in aceeasi zona, insa nu era de la el, ci de la Whatsapp care are acel icon pentru setari setat pe alb. De mentionat ca nu sunt genul care sta non-stop pe telefon, insa e aplicatia respectiva e una din cele mai folosite de mine. Am zis sa mentinez asta aici asa ca idee. Problema e reala si poate aparea si la o utilizare normala in timp.
    Situatia poate sta altfel in cazul tv-urilor LG, insa nu am cum sa ma pronunt acolo.
    Pe mine unul nu ma deranjeaza aspectul asta pe un telefon, dar nu stiu daca m-as impaca sa vad asa ceva pe un tv cu diagonala mare

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dant3: daca nu ti s-a intamplat tie, asta nu inseamna ca problema nu exista. Si poate tu folosesti in mod diferit TV-ul. La mine de exp. merge aprox. 20 de ore pe zi... ramane cu orele pe acelasi post sau intr-un joc. La LED ma doare undeva de treaba asta (desi sunt si modele de LED cu probleme de genul - Dell stie!), insa pe OLED n-as risca. Anyway, iti recomand sa faci o vizita la un service LG, sa vezi cum stau gramada OLED-urile. Ma indoiesc ca de bune ce sunt...

    P.S. La naiba, eu am avut burn in pana si pe Galaxy S7 de la Samsung... si vorba aia, e un OLED de care putini se plang.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Sony PlayStation 5 By nurv in forum Console Club
    Replies: 103 Last Post: 20-02-2019, 15:23
  2. Conferinta Sony E3 By tudyniuz in forum Hot Story
    Replies: 19 Last Post: 18-06-2016, 15:12
  3. Sony vinde divizia Sony Online Entertainment By djleo666 in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 03-02-2015, 21:29
  4. Strategia Sony By Templier in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 20-10-2014, 19:05
  5. Sony lanseaza noile casti Sony X By FallouT in forum Tech News
    Replies: 5 Last Post: 11-09-2012, 20:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts