Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4
Results 61 to 79 of 79

Thread: Purici SONY 55XF9005

  1. #61 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Pai ar fi normal asa, sa nu se interfereze. Problema in radio frecvenra sunt interferentele. In infrarosu nu exista asa ceva.

  2. #62 SP
    Member PumaS's Avatar
    O sa incerc si eu cand ajung acasa




    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  3. #63 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Sincer, din tot ce a spus acolo, cred ca cel mai bun sfat este sa nu iti conectezi televizorul la internet, like ever. Ii faci update de OS manual de pe stick si aia e. Pentru Netlfix/Prime/GO etc ai aplicatii direct din consola deci nu mai trebuie sa instalezi nimic, dar chiar si pe alea le poti pune la fel, de pe stick.

    Tristan, dar asa e Android-ul cel "subnutrit". Se taraie cand il tot incarci cu chestii si daca nu isi face clear de cache, devine o corvoada sa interactionezi cu el.

  4. #64 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Da, este Netflix pe consola, doar ca Netflix pe PS4 activează HDR pt toate filmele, chiar daca acestea nu au. Si la cele fără HDR se vede aiurea cu HDR forțat de aplicație.

  5. #65 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    ....

    PS: am uitat sa spun un lucru important ca si input lag si fluiditatea imaginii pe ps4 pro nu situ daca exista mai rapid din nou extceptand OLED

    Respect

    Exista si mai rapide insa cel pe care il ai tu, dpmd este cel mai echilibrat la calitate-imagine/input-lag (1080p-40ms ; 4k- 24ms).

    @Khufu:

    Subiectul asta a fost o mare bataie de cap pentru mine, sunt genul de om care prefera sa aiba o imagine putin mai slaba insa input-lag-ul sa fie cat se poate de jos.

    Inainte sa-mi cumpar TV-ul actual am facut o gramada de teste prin magazine fiindca sunt multe televizoare la care nu gasesti aceasta specificatie pe net. Testul se face extrem de usor cu un laptop si o camera foto.

    Ma oprisem la doua TV-uri, seria XE7 de la Sony si seria NU7100 de la Samsung. Am ales Sony-ul datorita imaginii superioare, in special pe HDR, design-ului si pretului pe care l-am prins. Singurul plus pe care il are nu7100 este un input lag cu ~5ms mai mic.

    Ador televizorul si il recomand cu cea mai mare caldura oricui doreste un TV extrem de bun pe gaming si la un pret mediu.

    Partea de ''smart'' este perfecta pentru mine, buton special pentru Youtube si buton special pentru Netflix. Mult mai bine se vad aplicatiile direct din TV decat prin aplicatia de ps4/xbox. cand este cntent HDR se schimba automat, pe console nu.

    Culorile mi se par perfecte insa sta slab pe partea de contrast si black-uniformity. Parti la care XF9 este clar superior.

    Sa aveti in vedere ca la televizoarele Sony trebuie selectat din meniu ENHANCED FORMAT de la HDMI SIGNAL FORMAT si folosit slotul 2 sau 3 de HDMI.

    Daca o sa intre la BF cu un pret bun, este un best buy!

    Sunt cateva serii de la Sony, printre care este inclus si cel pe care l-am achizionat, care vin cu telecomenzi diferite in functie de culoare, cele negre vin cu telecomanda clasica iar cele argintii cu una mini careia ii lipsesc cateva functii.

  6. #66 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Da, este Netflix pe consola, doar ca Netflix pe PS4 activează HDR pt toate filmele, chiar daca acestea nu au. Si la cele fără HDR se vede aiurea cu HDR forțat de aplicație.
    Cumva, mi-a scapat acest aspect. Multumesc de atentionare

    @Teo

    Iti multumesc si tie pentru randurile asternute. Imi e tot mai clar ca este o varianta foarte buna pentru ce caut eu. Pot trece peste mici neajunsuri, atata timp cat overall sunt fericit cu el. Sincer, legat de pret, nu stiu daca va fi ceva cu el de Black Friday-ul autohton, si tind sa dau comanda zilele astea, pana incepe nebunia cu BF cand probabil ar ajunge prin Decembrie

  7. #67 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Revin cu un mic update, mai mult pentru cei care ar fi tentati de televizor, dar si cu vreo doua povesti semi-amuzante (triste, actually), in caz ca lumea nu stie cum face eMag treaba pe la noi. Post lung, sorry not sorry. Detalii strict despre televizor, in ultimul paragraf.

    Am comandat acest model de BF, pe langa alte chestii. Sub plot: am cumparat si o masina de spalat. Noua, sau cel putin, asa era listata. Mi-a ajuns cu greu, deh, cantareste mult si baietii nu se ingramadeau la ea. Cand ajunge, o aduc baietii sus, totul ok. Cand am mutat-o eu putin prin casa (o lasasem pe hol), am observat apa care curgea din ambalaj in partea de jos. Era sigilata, "Poate o fi stat undeva in apa prin depozit", zic. Deschid cuva, sa vezi si sa nu crezi, apa inauntru. Niste cm buni de apa. Plus pete inauntru, de uzura. Pete care nu se stergeau cu carpa. Pete pe care nu le-am vazut nici in masina alor mei care si-au luat o masina de spalat noua acum vreo 2 ani. Si au tot spalat de atunci. Extraordinar. Facut cerere de retur in secunda doi, iar dupa niste zile au venit niste băieții sa o ia. M-au întrebat de curiozitate de ce o returnez, dupa ce au desfacut-o cu totul pentru a o verifica si pentru a-i face poze. Le-am zis motivul, si unul din ei a spus ca daca era putin aburit geamul la cuva, era normal, condens, chestii, dar asa.. Nu prea are sens.

    A durat vreo 8 zile sa ajunga la ei în depozit, plus vreo 4 sa o studieze sa vada daca se intrunesc conditiile de retur. Pana sa ajungă la ei, sunasem la call center sa intreb daca e totul in regula si poate nu am primit eu mesaj. Domnisoara imi spune ca nu a ajuns si ma întreba, si ea, de ce o returnez. Ii spun motivul, la care ea: "Sa stiti ca uneori producatorii o testeaza inainte sa o trimita, si poate de asta era apa in masina". Am ras si m-am hlizit de zici ca nu-i adevărat. Si-or fi spalat salopetele băieții de la testare sa vada daca e ce trebuie, sau cine stie. Nu am vrut sa intru pe acest fagas de discuție cu ea, i-am zis doar ca nu e prima masina de spalat pe care am luat-o in viata mea, sa faca ce vor cu ea, eu m-am convins. Nu stiu daca asta ii invata la training, dar oricum, m-a amuzat replica chiar daca era tragi-comic, pe timpul si banii mei. Mi-au trimis voucher cu suma si aia a fost. Inca ma gandesc daca sa mai iau de la ei sau nu. Carrefour le da clasa la orice ora din zi si din noaptea la categoria asta de produse si nu numai. Poate fac cerere de refund, sa vad.


    Mbon. Televizorul, ca de aici plecasem, l-am ridicat personal din showroom. Nu l-am verificat acolo, i-am zis ca nu sunt cu astea asa tare, il iau acasă si daca e spart sau are pixeli morti/backlight bleeding, etc il fac pachet si inapoi în bratele lor il aduc. Intamplarea a facut ca in perioada aia sa fiu ocupat cu munca si cu o plecare afara din tara, deci nu am avut timp initial sa il studiez foarte mult din primele zile. L-am montat, tipla pe el, toate cele. Arata bine, asa, la suprafață. Am facut niste setari de imagine, all good, sau cel putin destul de aproape de gustul meu. Aveam in minte sa ii fac si acele teste LED pe culori si am reusit sa le fac dupa cateva zile. Cand m-am apucat, am vazut partea trista. Pixeli morti, vreo doi, care iti sareau in ochi ca un punct rosu pe frunte. Apoi.. Pe ecran negru complet, in partea de jos dreapta a ecranului, panel-ul avea flickering. Doar acolo. Si ciudat este ca in filme si jocuri, pe negru, nu făcea asa, sau cel putin nu asa vizibil. Am zis ca aia e, am tras loz necâștigător, ii fac retur, din păcate avand doar optiunea de curier, retur in showroom aparent nu se putea. Norocul meu ca a a venit cineva sa il ia a doua zi. Nu a fost verificat, baiatul nu avea chef foarte mare (Sameday, fata de Fan la masina de spalat). A deschis putin cutia, s-a uitat prin punga ai de protectie la el si aia a fost. Nenonorocul a fost ca a durat 10 zile sa ajung la ei. Azi dimineata am primit mesaj, deci pana saptamana viitoarea o sa tot studieze pachetul.

    Din nou, vreți sa stiti ceva amuzant? Sun la eMag azi sa întreb ce trebuie sa fac, dupa ce il verifica, pentru ca vreau sa îmi plaseze o comanda cu acelasi model, in speranta ca va fi unul fara astfel de probleme. Domnisoara ma întreabă. "Televizorul era resigiliat, nu?". Eu ii zic nu, am platit preț de produs nou, sau cel putin asa era pe site listat. La care ea, oarecum, amuzata: "Pai aici din ce vad in comanda, cand deschid, asa imi apare, ca e resigilat." Am ras din nou de gunoiul marca inregistrata eMag. I-am spus ca ea n-are nicio vina, nu vreau sa ma cert cu nimeni acum, vreau sa o rezolve cumva. M-a pus pe hold sa intrebe care sunt opțiunile, probabil era noua. Am stat ceva pe hold, iar cand se intoarce imi spune ca, din păcate, nu mai au acest model pe stoc, este vandut doar de alti parteneri si la un pret mai mare, normal. Ori imi trimit resigiliat, ca doar asa mai au, ori sa aleg alt model in aceeasi bani. Am pus-o in dificultate din nou cand am intrebat-o daca pot sa iau alt televizor si sa platesc diferenta, in caz ca o sa fie mai mult. Dupa alte minute de hold, fara muzica de data asta, deci era doar pe mute, imi zice ca s-ar putea si ca intre timp s-a uitat pe site sa vad niste modele si era pregatita sa imi recomande unul care e "asemanator", undeva pe la 2000 si ceva de lei. Am oprit-o din discurs, i-am explicat ca eu am luat modelul ala după niste cautari lungi si multe luate in considerare. Apoi, probabil un superior a tras-o de urechi pentru ce a zis mai devreme, si a ținut sa îmi comunice ca, de fapt, nu televizorul meu era resigiliat, ci astea de acum de pe stoc asa sunt. Buna rau asta. Mi-au placut din nou foarte tare. Acum o sa astept sa vad daca revine in stoc, nici ei nu stiu cand. Peste tot vad ca e cu 1000 RON mai scump, cam asta era pretul si inainte. Dar, inca o data, nici nu stiu daca vreau sa imi mai pierd timpul cu astia. Ca la cat de norocos sunt, daca prind altul la fel, dau cu el de pereți. BF eMag.. Ce sa zic. Sunt curios cati or fi luat teapa si nu stiu, sau poate nu se streseaza cu lucrurile de genul, sau nu cunosc la nivel tehnic cat de cat. Buticarii astia trimit de noi niste televizoare folosite si fac profit. Unde tine, tine, unde nu.. "Nu mai e stoc, dom'le." 3/10 nu recomand, ca pe Metacritic.


    Pentru cei care cauta detalii despre TV: Overall, am fost mulțumit. Nu 100%, dar destul de aproape. Daca il iei pentru content 4K (Netflix si Gaming), este cam ce trebuie. Trebuie setat, din fabrica nu vine foarte bine pus la punct, dar cred ca depinde si de gusturi. Este slow pe partea de TV in anumite momente, lucru pe care il consider inacceptabil pentru un TV de atatia bani in 2018. Din pacate, sistemul de operare il trage în spate. Design foarte elegant, mai subțire decat ma așteptam, desi mult zic ca e cam gros, comparand probabil cu modelele OLED. Nu ma atrag acele picioare de suport, preferam acel unibody stand de la modelele mai vechi, dar aia e. Nu am experimentat film grain, sau poate nu am incercat film sau joc care sa aiba acest feature. Nu am reușit sa instalez HBO Go, dar merge facut cast pe televizor de pe laptop, deci si asta e okish. Sunetul il am printr-un soundbar, dar chiar si cand l-am lasat pe speakers, era destul de decent pentru un TV. Am observat o chestie destul de enervanta, si din ce am citit pe net, o au si altii, si anume o problema ce tine de subtitrari. Pe Netflix, cand apare subtitrarea, acea parte de ecran se lumineaza foarte tare si se face un contrast discrepant, mai ales cand este fundal negru. Se aprinde imaginea tare in zona si apoi revine la loc cand dispare titrarea. Sunt convins ca mulți nici nu observa, dar pe mine ma sacaia tare mult. Era un fix de genul, sa pui titrarea cu text galben pe fundal negru, dar nu prea ma atragea asa tare aceasta optiune, sau sa dai in setari off la niste optiuni care remediau un pic acest aspect. Cam asa despre TV. Sper sa ajute si pe altii care sunt in cautari.

  8. #68 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Legat de masina de spalat, am luat si eu una cu uscator de la ei in weekendul de BF, dar vanduta de flanco. Era mai ieftina putin pe site-ul emag. A ajuns dupa o saptaman si totul a fost ok. Din cate am citit pe cartea ei, scria ca pot gasi apa in ea deaorece se fac teste la fabrica, dar n-a fost cazul. Oricum daca spui ca avea si urme de folosire, atunci nu pare prea ok.

  9. #69 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Da, acele urme erau multe prea evidente. Eu am mai luat masini de la alte magazine de-a lungul timpului, dar absolut niciodata nu au venit cu apa in ele. Chiar daca le-ar testa, ma gandesc ca le golesc cum trebuie dupa, sa nu para ca si cand si-au spalat hainele de pe ei sau ca i-ar fi dat un test scurt. Cum sa lasi acolo o mica baltoaca? Anyway, sa fie la ei acolo. Am auzit si trait destule despre/cu ei ca sa stiu ca sunt capabili de magarii de genul. Ca lumea nu mai are incredere in ei si ii suspecteaza de asta, e doar vina lor.

  10. #70 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Update cu runda a doua...

    Am pandit televizorul pe site, sa il gasesc din nou vandut de eMag, sunat la ei, plasat comanda cu ridicare din showroom. Trecand peste faptul ca nu intelegeau situatia si initial ma puneau sa platesc o diferenta (acum costa mai mult), am reusit cu ajutorul unui baiat de treaba de la informatii sa plec cu TV-ul acasa. Si cam aici se termina partea buna. O poza face cat o mie de cuvinte, so...


    L-am dus inapoi a doua zi, cerut banii inapoi si cam asta e povestea cu Sony XF pentru mine. O sa ma reprofilez, cel mai probabil. Tot la un Samsung ma intorc, cred. eMag nu are nicio vina, ci producatorul. Still...trist.
    Attached Images Attached Images 20181219_231558.jpg 20181219_231549.jpg 20181219_231553.jpg

  11. #71 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pe asta asa l-ai luat? Lovit? L-ai testat in magazin inainte? Daca da, nu inteleg de ce l-ai mai luat. Daca nu, nu inteleg de ce au acceptat sa-ti dea banii inapoi, fiind ridicat personal. Puteai sa-l lovesti tu...

  12. #72 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Păi cine a zis că e lovit? Nu pare lovit

  13. #73 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Man, normal ca nu l-am scos din cutie. Am scris si in primul post legat de problema cu primul TV ca eu nu stau sa mi-l deschida si probeze in showroom. Nu e ce trebuie, il fac pachet si il duc inapoi, nu e bai. Chestiile mici le mai deschid, telefoane, etc, dar nu stau la TV. De asta exista cele 30 de zile.

    Nu aveau de ce sa zica ca e lovit de mine, nu este crapat in niciun fel, niciun damage de suprafata. Este o problema din fabrica, au apasat prea tare pe panel. Si ar mai fi si chestia ca nu cred ca sta nimeni de distractie sa schimbe televizoare ca pe ciorapi ca apoi doar sa isi ia banii inapoi. Nu are niciun sens.

  14. #74 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ala este 100% lovit acolo in zona aia. Ceva presiune s-a aplicat pe display de a ajuns in halu ala. Nu cred ca e de fabricatie neaparat. Dar e bine ca ti-ai luat banii inapoi.

    Eu nu te acuz, sau ceva de genu

    Nu stiu ce sa zic. Eu cu XE90 n-am avut nicio problema de genu asta. Nu este el cel mai stralucit TV, dar imaginea e fff buna pe ce am nevoie.

  15. #75 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mare noroc ai avut. Sa risti cu ridicare personala fara testare la ei... in ziua de azi e mega risc. Daca ajungeai cu el acasa ciobit/lovit, stii ca nu il mai puteai da inapoi? Eu ultima oara cand am facut cu ridicare, am schimbat 3 TV-uri pe loc la eMag. Pana si baietii de la bancul de probe se minunau ce defecte le aratam (pe Samsung).

    Oricum, e sad story cu Sony la TV-uri. Si eu trebuie sa chem service-ul Sony, pentru ca am depasit cele 30 de zile. Pe zi ce trece, se maresc zonele de bleeding. Culmea e ca nici macar bleeding-ul nu e atat de deranjant cat experienta Android TV pe Sony. Cred ca nu mi-a mers Android atat de prost nici pe device-uri de 20$... crash-uri, restart-uri, freeze-uri, slowdowns... Plus ca nu inteleg de ce s-au zgarcit in ultimul hal. Sa nu pui tu pe un TV de 75" macar un amarat de chipset gigabit? Merge mai bine pe WiFi decat pe LAN... e jenant si te astepti la asa ceva cand cumperi un no-name. Dar, asta e... noroc ca am device-uri care sa inlocuiasca SMART-ul cu succes. Insa e bizar ca se blocheaza chiar si cand te uiti doar la posturi TV. Grrr.

  16. #76 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Presiune plus lovit, tot ce se poate. Eu cred ca din fabrica e problema, la asamblare, dar cine stie. Stiu ca nu ma acuzi E bine intr-adevar ca am reusit sa o rezolv asa, putea sa fie mai urat. eMag a fost exemplar in acest episod. Ca sa nu zica lumea ca zicem doar nasoale despre ei. Intr-adevar, daca il deschideam si ii puneam pe baieti sa il bage in priza atunci, salvam o seara de nervi. Aia e, lectie invatata.

    Ma gandeam la XE, dar sincer, dupa toata tevatura asta cu Sony, nici eu nu mai stiu. Back to the drawing board.

    @Monky Haha, da, ar fi fost ceva sa ii pun pe baieti sa faca parada modei cu televizoarele. Partea nasoala este faptul ca au f putine bucati din acest model (in aceasta perioada), deci nu stiu daca ar fi putut sa ma ajute pe loc sau in aceeasi zi cu altele (si asa pentru asta a durat o zi si ceva sa ajunga in Showroom)

  17. #77 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Eu personal nu mai vreau sa aud de Sony cand e vorba de TV-uri. Am incercat modele de la 3000 pana la 7000 de RON si am fost dezamagit de toate, mai ales pe partea de smart.
    Acum mi-am luat un soundbar de la ei, care nu a fost deloc ieftin (vreo 6000) si are aceleasi probleme mizerabile cu softul precum televizoarele lor.
    Adio Sony!

  18. #78 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca SMART-ul mai il rezolvi cu un device extern (un PS4, un nVidia Shield, un Chromecast, Apple TV, etc...), dar ramai socat sa vezi ca in 2018, Sony nu are o functie de sortare/editare a ordinii canalelor. Au scos un soft (de PC) dar care nu functioneaza inca, si care oricum ar fi fost super annoying de folosit (trebuie sa exporti de pe TV pe un USB stick, mergi la PC, editezi, te intorci cu stick-ul la TV, importi. And repeat).

    Sau alta chestie, pe care nu am patit-o nici pe TV-uri de 10x mai ieftine: ma chinui sa fac o calibrare (pentru Netflix de exp.), totul OK. O salvez in Custom Picture 1 (de exp.). Opresc TV-ul... cand ajung sa folosesc din nou TV-ul si intru in Netflix, ghici ce... nu mai e in Custom Picture 1. A uitat. S-a setat pe Apps. And it's random. And it's annoying. In fine, vorba ta... ma indoiesc ca o sa mai incerc curand un alt TV Sony.

  19. #79 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu am luat recent un TV+soundbar (bundle) TV a venit impachetat in 2 cutii (prima mult mai mare decat TV-ul care la colturi avea pachete din alea de spuma sa tine cutia TV-ului intacta - vezi coltul stanga superior - ca un "air bag" de spuma) ... insa sound bar-ul a venit in cutia originala (fara ambalaj suplimentar) si foarte vizibil afectata, insa produsull a fost ok (fara nici o problema).
    Attached Images Attached Images img_1985.jpg img_1990.jpg img_1988.jpg img_1979.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4

Similar Threads

  1. Sony PlayStation 5 By nurv in forum Console Club
    Replies: 103 Last Post: 20-02-2019, 15:23
  2. Conferinta Sony E3 By tudyniuz in forum Hot Story
    Replies: 19 Last Post: 18-06-2016, 15:12
  3. Sony vinde divizia Sony Online Entertainment By djleo666 in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 03-02-2015, 21:29
  4. Strategia Sony By Templier in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 20-10-2014, 19:05
  5. Sony lanseaza noile casti Sony X By FallouT in forum Tech News
    Replies: 5 Last Post: 11-09-2012, 20:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts