Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 36

Thread: Microsoft a cumparat Bethesda si ZeniMax Media

  1. #1 SP
    Banned ignognito's Avatar

    Microsoft a cumparat Bethesda si ZeniMax Media

    Ma asteptam ca vanzarea companiei Warner Bros. Interactive Entertainment catre un gigant al industriei sa fie evenimentul anului, dar conducerea de la A&T s-a razgandit.

    https://www.ign.com/articles/the-5-b...da-acquisition

    https://zonait.ro/microsoft-a-cumpar...llout-si-doom/

    Asta e evenimentul anului in industria gamingului.
    Microsoft a achizitionat toate studiourile Zeni Max si Bethesda care au produs jocuri ca Wolfenstein, Elder Scrolls, Fallout, Dishonored si DOOM.

    Ce schimbari credeti ca vor surveni?
    In afara ca jocurile ar putea fi lansate exclusiv pe Xbox si PC.....pentru jucatorii de PlayStation 5 care sunt fanatici anti-Xbox, achizitionarea istorica ar putea fi o mare pierdere fiindca nu vor mai putea juca Elder Scrolls 6 si Fallout 5 de exemplu si vor trebui sa-si cumpere un PC sau un Xbox SS/SX.

    ---------- Post added 23-09-2020 at 13:28 ----------

    MASTER CHIEF si DOOMGUY vor face echipa de acum inainte. E posibil sa-i vedem impreuna in viitoarele jocuri DOOM/HALO


  2. #2 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Consola mea principala este PS4, am un xbox one pentru ca sunt fanatic si il folosesc ca sac de box sa mi vars frustrarea existentiala pentru ca am 15 ani si nu pot mai mult.

  3. #3 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Quote Originally Posted by SeCeX View Post
    Consola mea principala este PS4, am un xbox one pentru ca sunt fanatic si il folosesc ca sac de box sa mi vars frustrarea existentiala pentru ca am 15 ani si nu pot mai mult.
    15 ani? Meh. Poate 5 ani varsta mintala vrei sa spui.
    Eu am vazut adulti in toata firea de 30-40 de ani prin America care sunt fie fanatici pro-PlayStation, fie fanatici pro-Xbox, care ajung sa se bata si se injura pe toate forumurile si retelele de socializare.

    Ma rog, in America e un bipartidism la toate capitolele: Coca Cola vs Pepsi, McDonald's vs KFC, New England Patriots vs Pittsburg Steelers, New York Yankees vs Boston Red Sox, Walmart vs Amazon, Facebook vs Twitter, CNN vs Fox News, iPhone vs Samsung, Ford Motor vs General Motors, negrii vs albii, Partidul Republican vs Partidul Democrat etc.

  4. #4 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Asta e problema lor, ideea e ca daca ti pasa suficient de mult de ip urile astea, strangi din c..r si iti iei si un xbox, daca o sa fie cazul de exclusivitati, eu personal asta am sa fac, am crescut cu xbox, dar ador si playstation, vorba aia, power to the player.

  5. #5 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Daca tot s-a produs achizitia, sper ca Microsoft sa o puna pe Bethesda Game Studios sa scoata un mod/ DLC expansion cu Elder Scrolls pentru Age of Empires 4.

    Cat de fain ar fi sa ne jucam un RTS cu orci, elfi, imperiali, nordici, redguard, bretoni, khajiit, argonieni, cu harti care sa includa Skyrim, Hammerfell, Cyrodiil, Elsweyr, Valenwood, Black Marsh, Morrowind, High Rock ..... din tot Tamrielul!

  6. #6 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Eu vreau un joc separat, tot strategie în timp real, cu Donald Trump în rol principal de cuceritor al mapamondului. By Bethesda. Te bagi să-l joci?

  7. #7 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Eu l as alege pe Putin.

  8. #8 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Eu sper ca Microsoft sa scoata Bethesda din situatia catastrofala in care se afla.
    In ultimii 3 ani a lansat jocuri cam mediocre, in afara de Doom Ethernal.

  9. #9 SP
    Junior Member Vulpine's Avatar
    E încă devreme să vorbim despre Elder Scrolls 6, dar personal nu cred că va fi Xbox/PC exclusive, cel mult timed exclusive. Cred că ar fi mai profitabil pentru ei să se pună într-o lumină favorabilă cu opțiunile 80 euro (sau chiar mai mult) pe PS5 vs day 1 in game pass pe Xbox/PC/mobile cu xcloud. Dar mai sunt niște ani până e gata jocul, cine știe cum vor evolua lucrurile.

  10. #10 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Din ce stiu, Elder Scrolls 6 e in dezvoltare de vreo cativa ani, deci e posibil sa fi dezvoltat demult si o varianta pentru PlayStation inainte de achizitionare. Cred ca firesc ar fi sa-l lanseze si pe PS5 ca sa nu se puna rau cu fanii, fie si la un pret mare cum ai spus tu.

  11. #11 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Puteți găsi răspunsurile și în felul următor: dacă Sony cumpăra Bethesda, am mai fi văzut următorul Fallout și TESVI pe Xbox/PC? N-aș prea crede.

  12. #12 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pe pc cu siguranță, pe xbox nu. Îmi mențin părerea, Microsoft o sa puna jocurile pe toate platformele, inclusiv PS5.

    Obsidian este tot un studio Microsoft cu joc care este pe toate platformele, The Outer Worlds.

  13. #13 SP
    Member blackjack2150's Avatar
    The Outer Worlds era aproape de lansare cu toate deal-urile de distriubtie semnate cand studioul a fost cumparat de MS. Nu sunt situatii similare. Si chair daca ar fi, MS pot decide sa schimbe strategia dupa cum considera. Au optiuni si probabil mult "leverage" chiar peste Sony pe viitor. Am mai zis pe un thread; cum ar suna "va dam catalogul Bethesda pe PS daca ne dati exclusivele voastre pe Xbox"?

  14. #14 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Dap.....se pare ca titlurile viitoare ca Starfield vor fi exclusive pe PC si Xbox.
    https://wccftech.com/starfield-may-r...clusive-rumor/

  15. #15 SP
    Manager paul's Avatar
    Si EA au fost interesati sa-i cumpere, dar nu se precizeaza in ce perioada:
    But much like in Hollywood, franchises such as Fallout and Elder Scrolls remain valuable, as consumers continue to play them online and purchase updates and items within the games. As industry valuations rose, Altman considered selling ZeniMax for several years and at one point was close to a deal with rival Electronic Arts Inc.
    From Banking Scandal to Video-Game CEO to Billion-Dollar Score - Bloomberg

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Fanboii Xbox înainte ca Ms sa cumpere Bethesda = Ce face Sony cu jocurile exclusive este "anti-consumer", huoaaaa!!!

    Aceiași fanboi după: Speram ca toate jocurile care vin in viitor sa fie exclusive.

    Și când ma gândesc ca vin băieții aici pe forum pe topicul PS5 si spun ca ăilalți sunt ipocriți.




  17. #17 SP
    Member ymess's Avatar
    Si daca scot jocurile pe toate platformele, inclusiv Playstation, realizati ca mare parte din profit ajunge si la Microsoft

  18. #18 SP
    Manager paul's Avatar

  19. #19 SP
    Banned ignognito's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Si EA au fost interesati sa-i cumpere, dar nu se precizeaza in ce perioada:
    Pentru EA cam bate falimentul la usa, ce sa mai cumpere? Abia daca mai traiesc de pe urma lui Apex , Sims 4, Star Wars si FIFA, ca restul francizelor le-a "omorat".

  20. #20 SP
    Member ymess's Avatar
    Chiar asa, cu pretul la bursa nu departe de maxim istoric in plina pandemie, cu miliarde profit din jocuri si miliarde din microtranzactii, chiar de faliment isi pun ei problema.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 13-06-2016, 11:47
  2. Replies: 5 Last Post: 10-11-2013, 18:13
  3. Zvon: Zenimax va cumpara Valve By erik95 in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 25-10-2009, 17:57
  4. ZeniMax Media a cumparat id Software By AdykOSu in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 26-06-2009, 18:09
  5. Zvon: 3D Realms va fi cumparat de Microsoft By erik95 in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 11-05-2009, 18:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts