Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Cenzurarea/interzicerea jocurilor pentru violenta si sex

  1. #1 SP
    Banned Alex Khan's Avatar

    Cenzurarea/interzicerea jocurilor pentru violenta si sex

    Te doare mintea cand vezi cat de cretini pot fi guvernantii/parlamentarii in multe tari.
    Si nu vorbesc de China, Rusia si Coreea de Nord unde e dictatura, sau in tari ca Iran, India, Arabia Saudita din motive religioase.

    Ci tari avansate si democratice de la care ai niste pretentii: Germania e tara occidentala care a cenzurat si interzis cele mai multe jocuri, si Regatul Unit.
    Si chiar si Coreea de Sud si Japonia au cenzurat multe jocuri.
    Iar in America si Franta chiar sunt si acolo destui politicieni debili care n-au ce face decat sa se faca ca muncesc prin a transmite prin presa initiative de interzicere a jocurilor violente. Ba sunt propuneri sa modifice secvente din jocuri pe motiv ca nu sunt corecte politic.

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ed_video_games
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ed_video_games



    Cu toate problemele pe care le avem, in Romania inca mai avem libertatea de a achizitiona si de a juca orice joc-video fara sa fie cenzurat. Inca avem...

  2. #2 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Problema e mult mai complexa si nu afecteaza doar jocurile. Youtube inchide canale la greu pentru "hate speech" si alte chestii. Si eu cred ca un rating ar trebui sa fie suficient pentru jocuri, filme, etc, cat tmp e prezentat foarte clar la inceput. Gen - include violenta fizica, injuraturi, etc, etc. Si, daca esti panseluta, dai quit.

    Din pacate chestia asta nu e matematica, ce pentru mine e o fraza amuzanta, pentru altul poate fi considerat injuratura. Ce pentru tine e o scena normala, pentru mine poate e violenta. Plus ca multi sunt extrem de iditoti, ar vedea avertismenul, dar l-ar ignora sau ar fi curiosi si ar merge mai departe. Apoi s-ar da cu curul de pamant ca au fost "afectati emotional" sau alte rahaturi din astea.

    Si, desi imi pare rau sa zic asta, unele lucruri chiar pot fi periculoase. Cand eram copil/adolescent jucam Doom, Quake, Carmageddon, etc la greu. Si (cred eu) n-am fost afectat negativ de asta. Dar erau niste jocuri cu grafica de atunci, adica super pixelata, cu animatii si efecte care erau evident nerealiste.

    Acum insa grafica a evoluat enorm, se apropie foarte mult de "real life", mai ales pe ultimele generatii de console si pe pc-urile cu placi video puternice. As vrea sa cred ca un copil de 5-6 ani nu va fi afectat cand impusca (virtual) in cap un personaj si la ala ii sare sangele in toate directiile. Dar ceva imi spune ca nu e asa si ca destui copii vor fi puternic afectati, mai ales cand vad asta prima data.

    Deci o cenzura se cam impune, mai ales in zilele noastre, cu parintii super ocupati cu tot felul de probleme.

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nah. Totul tine de alegerea fiecaruia si clar, parintii si copii ar trebui sa tina cont de ESRP rating de pe cutie. Daca nu tii cont, atunci it's on you...

    Oamenii inca sunt deranjati de faptul ca in TLOU2, omori oameni si ai scene gay - un joc 18+ care, citez:
    The game is extremely intense, frightening, disturbing & upsetting, and the ending can be sad to most audiences. The story deals with mature themes, including animal deaths, torture, graphic violence and cult activity, and may be disturbing. Only for ages 18 and up.
    Daca oamenii cu capul pe umeri (consider eu) care sunt aici pe forum, sunt deranjati de astfel de lucruri, atunci cei care nu au nicio treaba cu industria asta si iau random un joc despre care nu stiu nimic, dar le place coperta, e clar ca nu este ok, dar cam aia este normalitate.

    Dar este absurd sa cenzurezi sau sa nu vinzi deloc jocul respectiv. Pentru ca asa incurajezi pirateria sau cumparatul ilegal/pe sub mana.

  4. #4 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Ti se pare ca traim intr-o lume perfecta? Sunt oameni si oameni, sunt parinti iresponsabili (sau pur si simplu cretini), care nu-si supravegheaza si nu-si educa odraslele. Si tu vrei ca sa fie afectati si de chestii violente? Incearca sa iesi un pic din bula ta si sa vezi imaginea cat mai de departe. E foarte greu, stiu. Si mie mi-a luat mult timp si inca nu pot face asta tot timpul, recunosc. Dar asta e realitatea, nu toti suntem la fel, unii-s mai inteligenti, altii... vai si amar. Si, din pacate, aia prosti de bubuie traiesc in aceeasi lume cu noi si ne afecteaza si pe noi si pe altii.

    Degeaba ai avertizari si ratinguri pe cutie, dupa cum am zis sunt destui care n-o sa citeasca sau n-o sa inteleaga. N-ai idee cat de multi copii sunt autisti. Pun altfel problema, e un autist pasnic, vine un politist la el si ii zice mainile sus sau te impusc. Ala, saracul, nu intelege sau intelege, dar efectiv nu se poate conforma. Ar trebui impuscat? Dupa logica ta, da, pentru ca a fost avertizat. Fix asa e si cu "warning"-ul de pe joc, degeaba e acolo, multi nu-l inteleg. Unii pt ca sunt prosti, altii pentru ca au diverse probleme medicale. Si, pentru ca suntem oameni, nu animale, nu putem sa face pipi pe ei, doar pentru ca au niste probleme.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e chiar asa. Toate alea sunt guidelines care exista, dar nu se respecta mereu - exact ce ziceam cu normalitatea. Dar ele exista. Daca alegi sa treci peste, suporti consecintele - in orice.
    Personal nu mi-as expune copilu la ceva care stiu sigur ca nu este facut pentru varsta respectiva. Asa cum nici acum nu are acces la lucruri care nu sunt ok pentru varsta respectiva, nu voi face asta nici in 5-10 ani.

    Si nu sunt de acord ca jocurile violente nasc oameni violenti si sunt foarte multe studii care au ajuns la aceiasi concluzie.

    Nu traiesc in nicio bula. Sunt o persoana super cu picioarele pe pamant si vad in fiecare zi si bune si rele in oameni, dar asta nu schimba cu nimic faptul ca daca limitezi ceva/interzici ceva, acel lucru nu dispare ci se va obtine pe alte cai. Iar asta nu e bine, pentru ca el tot se obtine.
    Sunt oameni din Germania, ca tot era vorba de tara asta, care cumpara jocuri de pe ebay UK sau alte tari, ca sa vina necenzurat. Si asta e doar ceva usor de facut.

    Pe principiul zis de tine, ar trebui sa nu mai existe ESRB pentru ca oricum nu verifica nimeni si sa cenzureze/interzica tot ce misca si poate afecta un fff mic procent din populatie. Iar eu nu-ti impartasesc ideea.

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    OK, cu parere de rau, dar n-ai inteles absolut nimic Mai zic odata, desi probabil degeaba. Da, personal tu nu ti-ai expune copilul. Nici eu. Dar repet - nu toti sunt ca tine sau ca mine, sunt o gramada de parinti iresponsabili. Daca tu crezi ca trebuie sa plateasca copiii lor pentru asta, oh well...

    In plus, oricat de responsabil ai fi, nu poti sa-i protejezi tot timpul si nu tot timpul copilul te asculta, ca de aia e copil. De aia exista diverse protectii la prize de exemplu, pentru ca degeaba ii spui copilului sa nu bage ceva in priza, probabil peste 80% din ei nu vor asculta.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, fix asta zic. Cenzura sau interzicerea nu ar rezolva nimic.

    Sa fim seriosi. Si eu si probabil si tu, m-am jucat jocuri violente de mici.

    Am jucat GTA 1 chiar cand a iesit. La fel si alte jocuri de genu. Heck, printre primele jocuri jucate ever a fost Prehistorik in care dadeam cu bata in cap altor oameni, Kung Fu (si mai tarziu Mortal Kombat care arata destul de realist, cu sprite-uri facute din actual animatii ale oamenilor care erau filmati) in care bateam si omoram alti oameni, samd. Dar asta nu m-a facut violent.

    Si clar, daca erau interzise as fi vrut si mai mult sa le joc, sa fac rost de ele cumva, oricum. Asa ca nu prea inteleg ce rost are sa schimbi culoarea sangelui in verde sau sa interzici complet un joc pe care efectiv nu-l poti opri pe respectivul sa puna mana pe el.

  8. #8 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Dar repet - nu toti sunt ca tine sau ca mine, sunt o gramada de parinti iresponsabili. Daca tu crezi ca trebuie sa plateasca copiii lor pentru asta, oh well...
    Argumentul tau pare valid, insa doar in aparenta. Daca intr-adevar societatea ar fi guvernata pentru a proteja cretinii si copiii lor, s-ar interzice alcoolul, tutunul si orice alta substanta care e acum 18+ doar pentru ca e posibil sa ajunga si la minori. Din moment ce asta nu se intampla, deducem ca socitetea nu e guvernata asa cum spui tu, iar cenzurarea jocurilor e doar o ipocrizie ieftina(i.e. o aplicare arbitrara a unei masuri care nu se aplica insa si in alte cazuri mai serioase).

  9. #9 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Pentru toate asa-zisele "libertati" de azi, o sa tragem "foloase" într-o bună zi din viitor.
    Cu toții am jucat jocuri violente cand eram mici, dar ... cand am vazut in pseudo mall ul din Buzău, acum câțiva ani, 4 copii cu vârste de până în 10 ani, la un loc de joacă pe console ca se jucau toți GTA V, parcă in sinea mea mi-am zis ca asa ceva nu e bine.
    M-a intrebat un amic daca sa ii cumpere fiului său un PS4, băiatul fiind in clasa a 4-a si i-am răspuns că nu. Si nu de violență este vorba ci de faptul că, in lipsa unei măsuri (moderatii), jocurile te pot distrage de la lucrurile serioase ale vieții, iar când ești copil, familia si scoala sunt cele mai importante. I-am spus sa mai astepte pana in clasa a 7-a sau a 8-a si sa vada rezultatele la învățătură, iar până atunci este in regula sa se joace pe la prieteni.

  10. #10 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Vezi ca e cu doua taisuri asta cu lipsa consolei. Sunt de acord cu ce zici tu, e foarte important pentru un copil sa nu ii dai instrumente care sa ii provoace dopamine rush, insa daca doamne-fereste parintii hotarasc sa ii dea telefon in loc de consola au pus-o.

    Macar de bine de rau la un PS4 iti trebuie rabdare si gratificarea nu e chiar instant, in sensul ca multe jocuri necesita dedicare si dureaza mult. Telefonul si jocurile de pe telefon, in schimb, e facut sa provoace dependenta pana si adultilor, iti dai seama ce efecte are asupra unui copil. Toti dar absolut toti copiii pe care ii stiu si au telefoane smart au un attention span cam la fel de mare ca un hamster. Daca stau sa ma gandesc, si adultii care sunt dependenti de aplicatii toxice de social media tot concentrarea unui hamster o au.

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Da, sa nu-i cumperi copilului o consola de gaming daca si-o doreste si o merita si daca tu iti permiti s-o cumperi fara sa faci super sacrificii e o prostie. Insa trebuie sa fii responsabil si sa nu-l lasi sa stea toata ziua pe ea, il lasi sa se joace cu masura si doar daca nu face boacane, e win-win, copilul va invata si nu va face prostii, ca stie ca in caz contrar nu se poate juca pe consola.

    Revenind la subiect...

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai da, fix asta zic. Cenzura sau interzicerea nu ar rezolva nimic.
    Ba da, ar schimba. Interzicerea e discutabila, dar sigur ar opri ca jocurile alea sa ajunga la multi copii. Insa cenzura e mult mai eficienta, pentru ca blochezi scenele alea super violente.

    Si da, am zis din prima, am jucat la greu Doom, Carmageddon, etc. Si tu MK, GTA, etc. Dar grafica era mult, mult, mult mai slaba. Tu iti amintesti ca MK arata destul de realist din cauza nostalgiei, crede-ma ca nu e asa. Era o rezolutie mult mai slaba, erau sprite-uri 2D, etc, etc. Si mai e o chestie, erau jocuri facute cumva ca-ti dadeai seama de departe ca e un joc, nu doar din cauza graficii. Decorul, personajele, totul efectiv se vedea ca-s chestii fictionale.

    In schimb vezi cum arata acum ultimele Battlefield, COD, etc, mai ales daca, repet, ai o placa video tare si un monitor 4K. Eu am jucat de mic, incepand de la primul Wolf3D din 1992, trecand prin Doom, Quake, Half Life, Fear, etc, jocuri din ce in ce mai realiste si niciodata nu m-a afectat. Dar ultimele aparitii incep parca sa-mi dea uneori niste... nici nu stiu cum sa le zic, sentimente ciudate, frisoane de alea de foarte scurta durata, dubioase rau. Si am 40 de ani, nu mai sunt copilas, am vazut destule in viata, nu doar in jocuri, ci si pe bune.

    Nici nu vreau sa-mi imaginez ce efecte devastatoare poate avea asupra unui copil, mai ales daca e unul mai sensibil.

  12. #12 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Aoleu, fratika....... jocurile violente si filmele violente ii fac pe copilasi de 4-5 ani sa devina violenti, aoleu, ce ne facem? Panica mare! Bebelusii nostri vor deveni niste viitori criminali.
    Bai, nu e de mirare ca au inceput femeile ca Dana Budeanu sa ne considere ca suntem o generatie de FATALAI si INCELI necasatoriti si virgini.

    Mai colegutii (ma refer exclusiv la cei care aveti intre 25-35 ani), dar voi stiti ca multi dintre bunicii vostri (care acum au peste 75 ani ) au experimentat ororile celui de-al doilea razboi mondial de la 3-5 ani? Voi stiati cum era sa te culci flamand, sau in fiecare noapte sa nu poti sa adormi din cauza bombardamentelor aeriene de la avioanele americane? Sau cand isi vedeau parintii arestati, batuti, maltratati sau chiar impuscati de soldatii sovietici de fata cu ei ?
    Mergeti la tara si intrebati. Le era de la varsta frageda inoculata frica de sovieticii care le violeaza mamele, le fura granele, ceasurile si paltoanele, sau nemtii care ii ademeneau cu ciocolata ca sa-i violeze. Realizati ca asta traiau bunicii nostri ?
    Bunicul meu a vazut la 10 ani un om imbracat in jacheta de piele impuscat mortal pe strada de soldati sovietici, sub acuzatia ca facea parte din rezistenta anticomunista. Cine purta jacheta neagra era acuzat de fascism si era imediat omorat. Cadavrul sau a stat acolo toata ziua, iar bunicul si ceilalti copii s-au uitat oripilati la el cum putrezea fiindca cine il lua si in inmormanta era imediat arestat sau patea mai rau. Trebuia lasat cadavrul ala acolo ca avertisment pentru toti romanii ca sa vada ce se intampla sa te opui ocupatiei sovietice.

    Un unchi al mamei mele si fratele bunicii , care a apucat sa traiasca cam tot al doilea razboi mondial n-a putut dormi toata noaptea din cauza ca treceau nemtii cu tancurile pe langa casa parintilor.
    O coloana de tancuri din alea naziste faimoase, Panther, toata noaptea i-au strabatut satul ca sa se pregateasca pentru ultimele lupte cu sovieticii. Pentru familia bunici mele a fost o noapte de cosmar. Dupa razboi strabunicul a fost arestat pentru cateva luni de sovietici.
    Si a crescut cu bunica'mea si cu inca 3 frati , neavand ce sa manane , mergand desculti pe la sat si dormind cu gainile langa ei. Nevaccinati, cu purici pe ei, murdari, band apa din put (despre care existau dubii ca ar fi potabila).
    O alta cunostinta care la 80 si ceva de ani mi-a povestit cum la 12 ani, si-a luat bataie naspa de la un soldat sovietic ca a rupt un afis propagandistic.
    Iar strabunica mea a crescut fara tata pentru ca a murit la Marasesti in primul razboi mondial, "jertfindu-se pentru patrie".

    Maica'mea avea 10 ani cand s-a petrecut cutremurul din 1977 - imediat dupa cutremur, bunicii au luat-o cu masina sa-si viziteze rudele, sa vada daca sunt bine. Si in drum, chiar in plina noapte, la 10 ani, vedeai blocuri prabusite ca dupa razboi, cu cadavre peste tot. Multi copii romani au facut pe ei multe luni dupa acel cutremur. Si au trait anii 1980 cand stateau la coada pentru o paine, si dormeau noaptea fara curent, fara gaz, fara caldura, fara apa.


    Au ajuns cumva criminali?
    NU!
    Dar au vazut violente comparabile poate doar cu ce se intampla acum prin tarile din lumea araba.
    Violente in VIATA REALA!

    ---------- Post added 11-02-2021 at 23:34 ----------

    Noi incercam sa ne protejam copiii de niste PIXELI.
    Idiocratia ne mananca fratilor.

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu au sens comparatiile tale. Una e sa vezi asa ceva odata si-ti ramane acolo in cap si te oripileaza (si sincer cred ca marea majoritate am vazut video ala cu decapitarea in padure cand eram mici - eu cred ca aveam ~12 ani atunci) - ba e chiar opusul a ce discutam aici - si alta e sa joci tu asa ceva si sa-ti faca placere (pentru ca deh, e fun sa te joci) sa omori oameni si sa ajungi un psihopat.

    Tu ai deschis thread-ul si habar nu ai ce si despre ce vorbesti

  14. #14 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Tu ai deschis thread-ul si habar nu ai ce si despre ce vorbesti
    Nici acum nu rezisti tentatiei de a ma hartui, este?


    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu au sens comparatiile tale. Una e sa vezi asa ceva odata si-ti ramane acolo in cap si te oripileaza (si sincer cred ca marea majoritate am vazut video ala cu decapitarea in padure cand eram mici - eu cred ca aveam ~12 ani atunci) - ba e chiar opusul a ce discutam aici - si alta e sa joci tu asa ceva si sa-ti faca placere (pentru ca deh, e fun sa te joci) sa omori oameni si sa ajungi un psihopat.



    Ba e acelasi lucru.
    Psihologii lui peste prajit au senzatia ca daca copilul vede violenta de mic copil, va ajunge criminal la randul sau.
    Indiferent ca vorbim de viata reala sau de viata digitala.
    E evident ca se insala.


    Cativa oameni ajung criminali fie din motiv genetic, fie din motiv psihic serios.
    Oamenii care se nasc genetic criminali sunt ucigasi profesionisti, precum soldatii (ca esti soldat american si impusti/bombardezi un irakian, un taliban, un vietnamez sau un nazist e tot o crima, dar CRIMA AUTORIZATA DE GUVERN) sau asasinii profesionisti platiti dupa care a fost inspirat personajul "Agentl 47" din Hitman (scuzati-ma, dar sunt prins in jocul asta).

    Altii omoara oameni si chiar si animale din motive psihice, necontrolat, dintr-o scanteie produsa in creier, fie din prostie, fie atunci cand se enerveaza prea tare , fie din motiv de auto-aparare. Atentie, acesti oameni nu au intentia de a ucide, ba chiar au regrete ca au facut-o.



    In niciun caz nu te face criminal vizionarea unor secvente violente sau evenimentele violente reale pe care le vezi, ca daca era dupa logica idiotilor de psihologi, miliarde de oameni se faceau criminali.

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Asta nu se numeste hartuire man, se numeste conversatie. Daca vrei sa nu te mai "hartuiesc", nu mai posta si nu voi mai raspunde. Ce sa-ti fac daca ai niste idei atat de bune de merita discutate

    Si da, exact acelasi lucru spun si eu. Jocurile nu te fac violent si interzicerea lor este stupida.

    Nu de alta, dar principiu zis de tine, al psihologului, ar insemna ca toti care au trecut printr-un razboi si/sau au vazut oameni care mor, au devenit psihopati si criminali, ceea ce e complet neadevarat.

    Cred ca nici de un procent mic de 1% nu poate fi vorba, nici din cei care au vazut si au facut mai departe sau din cei care joaca jocurile.

  16. #16 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Alex Khan View Post
    Psihologii lui peste prajit au senzatia ca daca copilul vede violenta de mic copil, va ajunge criminal la randul sau.
    Indiferent ca vorbim de viata reala sau de viata digitala.
    Psihologii lui peste prajit nu au senzatia aia. Ei *stiu* din experienta si din statistici multe chestii. Un copil expus la violenta nu ajunge neaparat criminal, insa exista sanse ca expunerea aia la violenta sa-l impinga spre acte criminale. Sau ca respectivul copil sa devina antisocial si sa nu suporte contactul cu alti copii/oameni si sa aibe diverse fobii (de sange, de arme, etc). Dar e bine ca tu (presupun cu zero pregatire in domeniu) stii mai bine decat psihologii.

    Bravo, felicitarile mele, esti un roman adevarat. Exact ca si nea Vasile de la birtul din Vaslui care stie el mai bine ca daca Messi pasa la un coechipier (in loc sa suteze el), ala dadea gol. De pe margine si cu zero experienta toti suntem zei.

  17. #17 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Probabil Razvan e singurul om care nu il are la ignor pe khan pentru ca e moderator si nu are de ales, iar khan tot crede ca il hartuieste.
    Va rog sa nu ii mai dati quote. Multumesc.

  18. #18 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Nici eu nu il am la ignore. Câteodată afirmă si lucruri interesante, cauta lucruri pe Internet si e si amuzant in toata pledoaria lui (trebuie doar sa stii sa aplici filtrul necesar in postarile lui).
    E greu să caut de pe tapatalk, dar imi amintesc de postarea lui in care zicea ca nu are bani să își facă o prietenă. Era chiar o postare sincera și tristă. Cam spre asta te conduce o viață în fața calculatorului sau consolei. Nu iti dezvolti abilitățile de comunicare si nu socializezi cum trebuie. Despre asta avertizează si psihologii, nu ca daca joci jocuri violente ajungi criminal (alea sunt cazurile extreme si foarte rare, ca si chinezii care mor de epuizare în fața PCului jucând WoW).

  19. #19 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Probabil Razvan e singurul om care nu il are la ignor pe khan pentru ca e moderator si nu are de ales, iar khan tot crede ca il hartuieste.
    Va rog sa nu ii mai dati quote. Multumesc.

    Nici eu n-as vrea sa-ti mai vad avatarul ala de FATALAU
    Ai 23 ani, te declari barbat la profil si iti pui poze cu 2B din Nier Automata. Si in ce mai ipostaza perversa, din aia de zici ca iesi la produs pe Instagram sau Onlyfans.
    Baiat de 23 ani si iti pui poza de profil cu asta.))






    ---------- Post added 12-02-2021 at 23:12 ----------

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    insa exista sanse ca expunerea aia la violenta sa-l impinga spre acte criminale.

    .



    TU AI CITIT POSTAREA MEA INAINTE, MACAR ASA, DE VREO 10 ORI ? Sau faci parte din cei 30% care sunt analfabeti functionali si voteaza cu Dancila si cu AUR?



    Te intreb pe tine acum: cati dintre cei 22 milioane de romanii care au trait epoca comunista si au fost expusi la momente violente (de la atrocitatile comise de soldatii sovietici si militienii comunisti pana la simplele batai primite de la parinti) au ajuns sa comita acte CRIMINALE?

    Dupa logica ta, ar insemna ca toti romanii care au experimentat cele doua razboaie mondiale au ajuns CRIMINALI.

    Ba, voi ori faceti misto de mine, ori aveti probleme de intelegere a textului.

  20. #20 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    prevad o banare in viitorul tau apropiat

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 15-09-2019, 16:27
  2. Replies: 6 Last Post: 14-02-2015, 23:49
  3. Pentru iubitorii jocurilor cu masini By cats99999 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 6 Last Post: 29-04-2014, 00:14
  4. Pretul jocurilor pentru 3DS By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 02-07-2010, 15:00
  5. Cenzurarea cuvintelor By Khan in forum Help Desk
    Replies: 6 Last Post: 06-08-2008, 23:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts