Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 53

Thread: Remasterizari, remakes vs jocuri noi

  1. #1 SP
    Banned Cggamer's Avatar

    Remasterizari, remakes vs jocuri noi

    Vi se pare normal ca in ultima perioada sa avem mai multe jocuri remasterizate adaptate la noile sisteme hardware decat jocuri noi care sa vina cu idei noi si autentice ?

    Chiar daca unele remasterizari nu aduc imbunatatiri notabile dpdv grafic si rar sunt exceptii care sunt remasterizate sau remake-uri in totalitate ?

    Cateva dintre jocurile care au fost refacute si urmeaza sa fie refacute:

    Age of Empires 1 Definitive Edition
    Age of Empires 2 HD /Definitive Edition
    Age of Mythology: Extended Edition
    Assassin's Creed: The Ezio Collection
    Assassin's Creed III Remastered
    Baldur's Gate: Enhanced Edition
    Baldur's Gate II: Enhanced Edition
    Black Mesa
    Call of Duty: Modern Warfare Remastered
    Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered
    Crysis Remastered
    Command & Conquer Remastered
    Diablo 2: Resurrected
    God of War 1/2 HD
    Mass Effect Trilogy remastered
    Mafia 1 Remastered
    Mafia 2 Definitive Edition
    Final Fantasy 7 Remake
    Resident Evil 2
    Resident Evil 3
    Rise of Nations: Extended Edition
    The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
    StarCraft: Remastered
    Shadow of the Colossus Remake
    Warcraft III: Reforged
    The Last of Us: Remastered

  2. #2 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Nu, nu e normal din moment ce avem Backwards compatibility și servicii de cloud/stream gaming


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    ---------- Post added 15-06-2020 at 20:06 ----------

    Dar atenție ca faci și o confuzie: in lista ai și jocuri remake, nu remaster(resident evil de ex)


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Vaci de muls. Între PS3 și PS4 nu am avut backwards compatibility. Dar între PS4 și PS5 o avem promisă. Costurile unui remaster sunt mult mai reduse decât un proiect nou și vânzările sunt aproape sigure.

    Fac remasterizari doar la jocuri care au rupt la vremea lor și le vor cumpăra nostalgicii și fanii seriei respective plus clienți noi și tineri care n-au prins vremurile primelor. Vezi cazul Agebof Empires sau Red Alert. Măcar la AoE 2 au inclus și o campanie nouă, deci s-au chinuit un pic pt New content...

    Rezumând: cow milking. If it's not broken why not remastering it?

    ---------- Post added 15-06-2020 at 20:13 ----------

    Pe de altă parte as juca trilogia Mass Effect pe PS4 sau pe 5...

  4. #4 SP
    Banned Cggamer's Avatar
    Trendul asta imi aduce aminte de episodul REHASH din South Park.

  5. #5 SP
    Member ymess's Avatar
    Remaster la jocuri din generatia trecuta... nu m-a atras mai nimic.
    In schimb mi-ar placea sa vad remakeuri la jocuri ceva mai vechi, de mai mult de doua generatii.

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    +1 pt remakeuri facute cu cap (gen Shadow of the Collossus, Mafia Definitive Edition - sper - RE2, FF 7) si -1 pt remasterizari penibile facute in graba doar ca sa mai stoarca niste bani, jocuri care nu arata nici macar ca day 1 pe PC cu totul pe High/Ultra si nici nu sunt optimizate corect

  7. #7 SP
    Banned Cggamer's Avatar
    Quote Originally Posted by ymess View Post
    Remaster la jocuri din generatia trecuta... nu m-a atras mai nimic.
    In schimb mi-ar placea sa vad remakeuri la jocuri ceva mai vechi, de mai mult de doua generatii.
    Adica la Pacman, Pong, Space Invaders, Tetris, Galaga, Duck Hunt, Contra, Missile Command si Mario te referi?

    ---------- Post added 16-06-2020 at 00:43 ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    +1 pt remakeuri facute cu cap (gen Shadow of the Collossus, Mafia Definitive Edition - sper - RE2, FF 7) si -1 pt remasterizari penibile facute in graba doar ca sa mai stoarca niste bani, jocuri care nu arata nici macar ca day 1 pe PC cu totul pe High/Ultra si nici nu sunt optimizate corect
    Cred ca ceva mai penibil ca Warcraft Reforge nu poate exista.

  8. #8 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Remake/remaster facut cum trebuie: Resident Evil 2/3, The Last Of Us si din cum arata din trailere as pune si Mafia 1 aici.
    Remake/remaster facut pentru muls bani: Skyrim, Mafia 2/3

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Cggamer View Post
    Cred ca ceva mai penibil ca Warcraft Reforge nu poate exista.
    Nu stiu ce-i asta, nu am auzit nici de ala original si nici de asta de acum, dar exemple de remasters proaste as putea da - Prototype 1 si 2, Assassins Creed (toata colectia veche pe care au scos-o pana acum) si altele.

    Cat de remaster la Last of Us 1, personal mi s-a parut slabut si atunci, diferentele erau mult prea mici si deja aveam jocuri de o calitate mai buna grafica. Dar a fost un prilej bun sa-l rejoc pe actuala consola, asa ca nu am refuzat

  10. #10 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Da, salt grafic nu a fost cine stie ce... (poate doar la anti-aliasing s-a vazut ceva) insa 60fps pt mine au facut diferenta mai ales in MP.

  11. #11 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu stiu ce-i asta, nu am auzit nici de ala original si nici de asta de acum, dar exemple de remasters proaste as putea da - Prototype 1 si 2, Assassins Creed (toata colectia veche pe care au scos-o pana acum) si altele.

    Cat de remaster la Last of Us 1, personal mi s-a parut slabut si atunci, diferentele erau mult prea mici si deja aveam jocuri de o calitate mai buna grafica. Dar a fost un prilej bun sa-l rejoc pe actuala consola, asa ca nu am refuzat
    N-ai auzit de warcraft ?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #12 SP
    Member ymess's Avatar
    Quote Originally Posted by Cggamer View Post
    Adica la Pacman, Pong, Space Invaders, Tetris, Galaga, Duck Hunt, Contra, Missile Command si Mario te referi
    Ma refer la acel rumor cu Prince of Persia Sands of Time, si alte jocuri din acea perioada, de inainte de 2010.
    Un Mass Effect ar fi foarte tare ca idee, dar la fel, daca e un remaster ieftin, don't count me in. 2 si 3 arata inca okay, dar parca primul ar merita un remake / upgrade considerabil.

  13. #13 SP
    Banned Cggamer's Avatar
    Ah....scuze, cand ai spus generatie,credeam ca te referi la propriu la generatia de oameni care e de 20 ani fiecare, nu la generatiile de console.

    Da, ar fi mai ideal sa remasterizeze toate jocurile lansate in epoca PS2 si Xbox si nu jocuri din era PS3 care au totusi grafica buna.

    Deus Ex 2000, Return to the Castle Wolfenstein, Max Payne, Command and Conquer Generals, GTA Vice City, Call of Duty, GTA San Andreas, GOD OF WAR 1, Oblivion, care acum arata rau de tot, daca ar fi refacute grafic ca Mafia 1, ar arata belea.
    Si cred ca vor fi refacute in urmatorii 5-10 ani.

    ---------- Post added 16-06-2020 at 07:58 ----------

    Inchipuiti-va ce bine ar fi fost daca in 2018 EA nu scotea prastia aia de Battlefield V si in schimb refacea grafic Battelfield 1942 in motorul grafic Frostbite 4.

    Cred ca ar fi iesit mult mai castigati decat cu petarda de Battlefield V(agina) ce le-a adus mai mult pierderi, jocul acum fiind mort.

  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    N-ai auzit de warcraft ?
    N-am auzit de Warcraft 3 Reforged. Probabil Reforged = remaster, dar nu stiu si nici nu ma intereseaza.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Uite aici Razvan o diferenta intre Warcraft 3 si Reforged. Eu zic ca se putea mai bine, dar...


  16. #16 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu stiu ce-i asta, nu am auzit nici de ala original si nici de asta de acum

    Lol. Profil de moderator pe site dedicat jocurilor, cicā. Intre timp, de Warcraft au aflat pana si copiii in scutece.

    Acum cred ca e evident ce-l recomanda pe razvanrazy pentru job. Vocea si talentul.

  17. #17 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Reforged-ul a fost un fail urias. Ma joc Warcraft iii din 2003, inainte de Reforged chiar ma miram ca inca scot patch-uri cu balance-uri si fix-uri, ascultau comunitatea. Grafica a fost mai "avansata" (ca sa zic asa) in Reforged, dar nu neaparat mai buna, o gramada de chestii si-au pierdut farmecul. Nu mai zic ca o gramada de unitati, eroi si item-uri nu le mai recunosti daca esti obisnuit cu cele vechi.

    Strict legat de remaster-uri, eu as juca cu placere multe remaster-uri, dar la jocuri vechi, unde sa simti diferenta, nu remaster la remaster la gta 5, mi se pare absolut penibil. A aparut pe PS3, i-au facut remaster pe PS4, acum va fi si pe PS5. Pe bune? Ce sens are? Dar na, daca lumea cumpara...

  18. #18 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Probabil tu ai 20 de ani si esti la curent cu tot ce e cool.

  19. #19 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Vreau seria Legacy of Kain remake


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Remaster la jocuri mi se par o prostie si o pierdere de vreme si resurse, singurul joc remastered ce am jucat a fost the last of us nu tin minte sa fi jucat altceva, pentru ca de obicei le-am jucat pe vremea lor, si nu vreu sa rejoc un joc cu gameplay invechit dar cu grafica mai buna.

    Remake-ul in schimb daca e facut cu cap si chiar se simte ca un joc modern cum ar fi reziden evil atunci sunt bine venite pentru ca ofera o exeprienta noua la niste jocuri pe care le stii deja si te-au marcat in trecut si le-ai rejuca cu placere.

    De exemplu Demon Souls nu l-am jucat la vremea lui si probabil daca i-ar fi facut remaster nici acuma, dar cu remake deja pare un joc nou si altfel putem vorbi despre el.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Ubisoft confirma Splinter Cell HD remakes By erik95 in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 23-11-2010, 13:03
  2. EA anunta 3 jocuri noi By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 11-11-2010, 11:52
  3. Bizzare lucreaza la 2 jocuri noi By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 18-03-2010, 22:45
  4. Pokemon remakes se vand bine By erik95 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 22-09-2009, 14:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts