Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 34

Thread: Cat ati plati pentru a inchiria un joc de consola?

  1. #1 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar

    Cat ati plati pentru a inchiria un joc de consola?

    Daca s-ar deschide la noi in Romania un magazin care s-ar ocupa cu inchirierea jocurilor de console, cat ati fi dispusi sa platiti pentru a inchiria un joc 24 de ore?
    Cat ati fi dispusi sa platiti daca ati veni, sa zicem, cu un joc vechi de 6 luni si ati dori sa luati un joc recent printr-un sistem gen buyback. Adica predati jocul vechi si o diferenta de bani si luati un joc recent (Uncharted 2 de exemplu), care ar fi diferenta pe care ati da-o?

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    cat ati fi dispusi sa platiti pentru a inchiria un joc 24 de ore?
    10 Lei

    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Cat ati fi dispusi sa platiti daca ati veni, sa zicem, cu un joc vechi de 6 luni si ati dori sa luati un joc recent printr-un sistem gen buyback.
    50/60 Lei

    *p.s.

    ...ar merge și �n week-end inchirierea (cum e afară) - 25 Lei

    Și să nu uităm de gift carduri

  3. #3 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    8 lei / 50 lei

  4. #4 SP
    Member Nonelito's Avatar
    Eu sustin sus si tare varianta buy-back. Am intrebat si pe threadul Gameshop dar nu am primit niciun raspuns. Se face in afara si are succes, de ce nu s-ar face asa ceva si la noi?

    Si ca sa raspund si concret la intrebare, as da intre 50-80 RON la un buyback, depinde de joc. De inchiriere nu vorbesc, pentru ca nu imi place ideea.


  5. #5 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Inchiriere: maximum 30 lei. Rationament subiectiv (de vreme ce obiectiv n-are cum sa fie, depinde exclusiv de costurile intreprinzatorului si marja de profit pe care si-a stabilit-o): in jurul sumei de 40 - 50 lei am acces la o plaja relativ larga de jocuri SH si chiar la unele sigilate. De asemenea, este suma pe care o pot compara asociativ cu ce platesc pentru a vedea un film la un cinematograf de calitate sau cu alte forme de divertisment "cu ora" (nu stiu, bowling, biliard, o seara la disco...you name it)

    Buy-back: depinde exclusiv de cat poate oferi intreprinzatorul pentru jocul pe care-l aduc eu. Acesta, daca logica mea e corecta, trebuie sa fie o idee sub pretul pietei pentru a-i permite intreprinzatorului sa-l "ruleze" comercial + costuri raportate la pretul de revanzare. Ex: daca eu aduc sa zicem Dark Sector (nu-i un joc prost, dar nu-l ia nimeni ) eu cred ca nu poti oferi mai mult de 30 - 35 lei pentru el. Asta inseamna ca ar trebui sa platesc 155 lei pentru Uncharted 2. In momentul asta deja ma gandesc ca poate mai strang 35 de lei si mi-l cumpar "pur si simplu". Pentru client devine o afacere daca vine cu PS2-ul + 25 de jocuri si-si poate achizitiona o consola noua, sau macar 5 - 7 titluri abia aparute.

    L.E. ideea ca afara "merge" asa ceva doar bazandu-ne pe faptul ca exista magazine care fac asta nu este tocmai corecta... Obiectiv vorbind, cei care fac asta in strainatate (Blockbusters si Gamestop pentru a da doua exemple) isi bazeaza comertul pe alte instrumente, inchirierea si re-vanzarea fiind doua servicii de nisa menite doar sa acopere o plaja mai larga a tipurilor de clienti. Cunosc cel putin doua magazine mici de profil care au inchis, in Italia. Lanturile mari se bazeaza pe alte cifre, pe alt flux de cash pentru a-si mentine activitatea.
    Scuze daca m-am intins prea mult, as mai avea multe de dezvoltat pe tema asta, am avut vreo doua experiente personale legate de asa ceva...

  6. #6 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    max 10lei pt inchiriere
    50-80 pt buyback

  7. #7 SP
    Member Snoopz's Avatar
    eu chiar inchiriez jocuri(ps3) de la un magazin din galati
    prima data costa 15lei pe 1 zi si 20 lei 3 zile,iar prin august m-am dus cu 20 lei sa il iau pt 3 zile si mi-a spus ca este 10 lei pt 3 zile
    deci 10-20 lei pentru inchiriat
    buyback 50-80 lei

  8. #8 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Pt inchiriere 24h maxim 15ron mi se pare destul de acceptabil,dar tinand cont ca nu as putea sa termin un joc intr-o singura zi probabil ca pe un weekend ar fi mai acceptabil de inchiriat cu un 25ron sa zicem.
    Pt buy-back as da pana la 80-100ron pt a schimba un joc.

  9. #9 SP
    Member Rblood's Avatar
    10-15/24h
    50-70/in functie de titluri.

  10. #10 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    buyback nu poate fi o suma fixa. eu zic de la 10 lei in sus depinde de titluri/stare

  11. #11 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    La buyback am dat un exemplu estimativ, joc de acum 6 luni pe un joc recent, puteti veni voi cu exemple de jocuri vechi (bune, proaste), jocuri noi si tarife. Este un thread deschis discutiilor

  12. #12 SP
    Member Axeaxel's Avatar
    10 RON maxim pentru inchiriere. De ce atat? Pai in Grecia imi inchiriam jocuri de xbox pe o zi cu 1,5 E iar astea de PS3 am impresia ca sunt undeva la 2-2,5 E tot pentru 24 de ore. Plus ca daca il luai vineri si il tineai pana duminica tot la acelasi pret ti-l dadea.
    Iar pentru buyback nu stiu ce sa zic, as da in momentu de fata ca sa vin si cu un exemplu, nu mai mult de 20-30 de ron la schimb pentru Fifa 09 iar eu sa vin cu discul de Fifa 08.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu n-as da mai mult de 5-8 RON/zi sau 15-20 pe saptamana. Iar pt. buyback, de la 20 la 80.

  14. #14 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    estimarea pt buyback.

    magazinul vinde jocul sh cu 60 lei. eu vin si iau 40 lei pe el. e normal ca magazinul trebuie sa castige din diferenta. pot accepta cash sau sa dau diferenta sa iau altul mai nou.

    sau vin cu 2 jocuri. pretul se face identic. accept cash sau iau alt joc sh mai nou sau sigilat cu sau fara diferenta.

    dpmdv totul se rezuma la preturile facute de magazin pt fiecare titlu nou sau sh

    pentru a face biznisul acesta clar trebuie si masina pt discuri. din cunostintele mele mag din afara dispun si de o masina de acest gen (pt dvd in mod special ca la BD nu e cazul)

    cheers

  15. #15 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Nu as inchiria, nu-mi place ideea deloc.... In schimb daca as avea un joc pe care as sti 100% ca nu o sa il mai bag in consola, as prefera sa dau pana la 80 de ron pentru unul nou - varianta buy-back

  16. #16 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Quote Originally Posted by Axeaxel View Post
    10 RON maxim pentru inchiriere. De ce atat? Pai in Grecia imi inchiriam jocuri de xbox pe o zi cu 1,5 E iar astea de PS3 am impresia ca sunt undeva la 2-2,5
    Dar care erau salariile in Grecia? Ca la romani se pun preturi nesimtit de mari, comparativ cu veniturile. Nu neg ca-s multi cu bani mai multi decat in afara, dar trebuie sa ne raportam la rromania pana la urma.
    Eu unul mai mult de 4-5 lei n-as da. Sunt unele jocuri care necesita timp, gen Risen, Oblivion si automat timpul de inchiriere creste spre diferenta de un mindless fighting game. La acestea as pune 4 lei, la restul hai maxim 5

  17. #17 SP
    Member Axeaxel's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Dar care erau salariile in Grecia? Ca la romani se pun preturi nesimtit de mari, comparativ cu veniturile. Nu neg ca-s multi cu bani mai multi decat in afara, dar trebuie sa ne raportam la rromania pana la urma.
    Eu unul mai mult de 4-5 lei n-as da. Sunt unele jocuri care necesita timp, gen Risen, Oblivion si automat timpul de inchiriere creste spre diferenta de un mindless fighting game. La acestea as pune 4 lei, la restul hai maxim 5
    Toata lumea stie ca nivelul de trai este mai ridicat acolo. Oricum la ei inca mai merge treaba cu inchiriatul filmelor, daar nu stiu cat o sa mai tina, pirateria este in floare peste tot.

  18. #18 SP
    Junior Member Paranoia_Agent's Avatar
    Buyback all the way. Cam 40-60 RON.

    Inchiriat in niciun caz, I actually like to own the games

  19. #19 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Inchiriat pe o zi...in nici un caz,mie imi trebuie cel putin o saptamana ca sa savurez calumea un joc...buyback in schimb 60 ron.

  20. #20 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Buyback->50/60lei

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 90 Last Post: 20-11-2015, 18:14
  2. Vom plati mai mult pentru jocurile lansate pe PS4? By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 30-09-2013, 19:29
  3. Cat de mult ati cheltuit la Steam Summer Sales? By tudyniuz in forum Jocuri PC
    Replies: 5 Last Post: 27-07-2013, 19:57
  4. Replies: 53 Last Post: 04-08-2009, 02:27
  5. Replies: 0 Last Post: 01-08-2008, 17:59

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts