Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Intrebari si informatii despre - Xbox one si PS4

  1. #1 SP
    Junior Member staedler's Avatar

    Question Intrebari si informatii despre - Xbox one si PS4

    Salutare tuturor.
    Nu sunt un gamer experimentat, precum cei de pe acest forum, sunt si doar pe jumatate tanar, 52 de ani. Singurul contact cu consolele este un controller de xbox folosit pe PC la Star Wars Jedi: Fallen Order. Asta din cauza unei problemute la mana dreapta, era mai dificil cu mouse pentru mine. M-am descurcat binisor cu acel controller, asa ca am zis sa imi iau o consola X Box One X (datorita controllerului - la cel de PS nu am avut acces, ca sa imi fac o idee mai clara). asa ca au inceput cautarile si sapatul dupa informatii... mai bine stateam potolit. Sa spun doar ca acum sunt la un scor de egalitatae, XBox vs. PS4 pro. Imi plac unele jocuri exclusive PS. La xbox pot juca restul de jocuri si am in plus iesirea aceea hdmi. Ma gandeam chiar sa le iau pe amandoua cumva... de ce, nu am un raspuns clar inca. Dar oricum, bani nu sunt decat pentru una dintre ele. Deci daca nu le gasesc pe amandoua la pret de una, asta e, ma voi decide catre una singura. Pe langa jocuri, mai sunt si alte aspecte, importante pentru mine - unitatea Bluray (citire rapida, player decent), NETFLIX, internetul, nu sunt decat jucator de SP, nu joc online, nu de alta dar imi iau cafteala etc. Sunt un old fashion kinda guy, daca la filme, merge un mkv sau altfel de fisier, la jocuri voi lua/folosi doar jocuri pe disc.
    Acum sa trec la motivul acestui thread, poate sunt si altii in situatia mea si le va fi mai usor sa se decida intre cele doua. Daca intrebarile sunt stupide sau aiurea, imi cer scuze, fiti ingaduitori, sunt incepator si nu cunosc raspunsul la ele.

    Am niste nelamuriri pe care nu le-am deslusit inca, desi am cautat, nu am gasit informatiile clare, sau au fost contradictorii, deci rog pe cei ce au aceste console si ma pot lamuri, sa posteze. Daca se pot clarifica sau daca exista diferente, la urmatoarele puncte, intre Xbox One X si PS4 Pro.
    - Am nevoie de inca un abonament lunar, gen xboxlive sau ceva de gen(nu stiu cum se numeste la PS), cand folosesc discurile sau cand se fac update-urile la jocuri?
    - La consola, pentru NETFLIX, trebuie platit extra(xbox live sau echivalentul la PS), pe langa abonamentul lunar catre ei(NETFLIX) si cel lunar catre providerul de internet?
    - Am acces liber la internet pentru a intra in store, youtube etc?

    Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
    Daca am postat unde nu trebuie, rog un moderator sa mute threadul in locul potrivit.

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Salutare si bine ai venit.

    Referitor la intrebarile tale, e simplu
    • Nu ai nevoie de Xbox Live Gold sau PS+ (asa se numeste la Playstation) pentru jocurile SP, nici pentru descarcat jocul, nici pentru updates.
    • Nu trebuie platit Xbox Live Gold sau PS+ decat pentru a jucat Online Multiplayer si ca bonus, exista acele 2 jocuri gratuite pe care le dau ei lunar, dar nu pentru a folosi Netflix.
    • Nu stiu ce sa zic de youtube - spre rusinea mea, nu am cautat niciodata aplicatia pe niciuna din console, deci nu stiu daca exista, dar la Xbox, parca, exista browser de internet. La PS4 nu stiu.

    Si tine cont totusi, chiar daca vrei tu doar jocuri pe disk - uneori sunt reduceri foarte mari pe ambele platforme si gasesti si jocuri sub 50 lei - jocuri destul de bune, chiar daca vechi, iar daca nu le-ai jucat, merita investitia

  3. #3 SP
    Manager paul's Avatar
    Bine ai venit!

    Direct raspunsurile:
    1. Nu.
    2. Nu.
    3. Da.

    Observatii:
    - Pe Xbox Live ai nevoie de abonament la Gold pentru multiplayer, pe PlayStation Network ai nevoie de abonament PlayStation Plus pentru mutiplayer. Ambele ofera ceva extra, cum ar fi 2-3-4 jocuri/luna, la care ai acces cat timp esti abonat.
    - PS4 are exclusivitati mai bune, dar in partea cealalta este Xbox Game Pass, un serviciu de subscriptie, care iti da acces la 100+ jocuri.
    - Xbox One X are UHD Blu-ray drive, PS4 doar Blu-ray drive
    - reduceri sunt tot timpul pe PlayStation Store si Microsoft Store, asa ca asta e un avantaj pentru digital, cand nu gasesti pe disc la pret bun

    Mai da detalii, nelamuriri, intrebari si te ajutam sa faci alegerea potrivita.

  4. #4 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    [/COLOR]
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Bine ai venit!

    Direct raspunsurile:
    1. Nu.
    2. Nu.
    3. Da.

    Observatii:
    - Pe Xbox Live ai nevoie de abonament la Gold pentru multiplayer, pe PlayStation Network ai nevoie de abonament PlayStation Plus pentru mutiplayer. Ambele ofera ceva extra, cum ar fi 2-3-4 jocuri/luna, la care ai acces cat timp esti abonat.
    - PS4 are exclusivitati mai bune, dar in partea cealalta este Xbox Game Pass, un serviciu de subscriptie, care iti da acces la 100+ jocuri.
    - Xbox One X are UHD Blu-ray drive, PS4 doar Blu-ray drive
    - reduceri sunt tot timpul pe PlayStation Store si Microsoft Store, asa ca asta e un avantaj pentru digital, cand nu gasesti pe disc la pret bun

    Mai da detalii, nelamuriri, intrebari si te ajutam sa faci alegerea potrivita.
    Multumesc.
    - Xbox Game Pass - acel acces la cele 100+ jocuri presupun ca este valabil atat timp cat ai subscriptia activa, asa ar fi logic si normal. E o chestie misto.
    - mersi de info cu Blu-ray. Si PS4 Pro tot non UHD il are?
    - Pentru reducerile de pe PlayStation Store si de la Microsoft Store stiu ca trebuie card de pe care sa se plateasca achizitiile, e ok. Dar - daca le iau in format digital, jocurile vor ramane "legate" de consola sau de contul pe care a fost facuta achizitia? Adica sa zicem ca iau un Xbox One S sau PS4 si dupa un an iau One X sau series X, sau PS5. Daca ma loghez cu acelasi cont, gasesc jocurile acolo?

    Si inca ceva ce am omis in postul initial.
    Din ce am inteles(poate am inteles prost si/sau s-a schimbat ceva intre timp), la Xbox trebuie facute niste manevre, gen sa ai adresa prin Anglia si cardul sa nu fie din Romania, sau ceva de gen, ca nu au suport in RO, spre deosebire de PS.

    ---------- Post added 16-09-2020 at 19:19 ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Salutare si bine ai venit.

    Referitor la intrebarile tale, e simplu
    • Nu ai nevoie de Xbox Live Gold sau PS+ (asa se numeste la Playstation) pentru jocurile SP, nici pentru descarcat jocul, nici pentru updates.
    • Nu trebuie platit Xbox Live Gold sau PS+ decat pentru a jucat Online Multiplayer si ca bonus, exista acele 2 jocuri gratuite pe care le dau ei lunar, dar nu pentru a folosi Netflix.
    • Nu stiu ce sa zic de youtube - spre rusinea mea, nu am cautat niciodata aplicatia pe niciuna din console, deci nu stiu daca exista, dar la Xbox, parca, exista browser de internet. La PS4 nu stiu.

    Si tine cont totusi, chiar daca vrei tu doar jocuri pe disk - uneori sunt reduceri foarte mari pe ambele platforme si gasesti si jocuri sub 50 lei - jocuri destul de bune, chiar daca vechi, iar daca nu le-ai jucat, merita investitia
    Multumesc si bine v-am gasit.
    Chestia cu Netflix am vazut-o pe internet in care se spunea(la Xbox) ca trebuie sa ai platit acel Xbox Live Gold ca sa il poti utiliza - si se creease o isterie pentru ca se platea in trei locuri - dar era vorba de ceva mai de demult, acum am vazut ca discutia respectiva era prin 2015.
    Presupun ca trebuie sa am Xbox Live Gold sau PS+ pentru acele titluri la oferta.

  5. #5 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Salutare din nou.
    Nu am vrut sa deschid alt thread pentru o intrebare la care nu am un raspuns deocamdata. Poate v-ati lovit de situatii de gen si poate intereseaza si pe altii.
    Am cumparat jocul Red Dead Redemption 2 Special Edition. Are doua harti fizice si ceva in plus, gen Bank Robbery Mission & Gang Hideout. Cu niste coduri aferente. Eu daca vreau sa il dau/vand cuiva, acele coduri vor mai fi valabile pentru acea persoana, la o instalare ulterioara? Nu sunt sigur de asta.
    Eu am luat SH Alien: Isolation - Ripley Edition si codurile celor trei DLC-uri au mers si s-au instalat. Dar nu stiu daca au fost folosite de catre proprietarul initial.

  6. #6 SP
    Member adin33's Avatar
    Dacă ai folosit codurile nu mai merg pe alt cont. Cele de la Alien sigur nu au fost folosite, de aceea ți-au mers ție.

  7. #7 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Am inteles, deci nu vor mai fi valabile. Am cautat sh Ripley Edition tocmai datorita acelor DLC. Puteam sa am o mare dezamagire. Tocmai de aceea ma gandeam ca acele coduri care vin cu discurile fizice, raman valabile. Hm, ce inseamna sa fii nou in ale gamingului. Multumesc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Totul despre accesoriile consolei Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 236 Last Post: 06-12-2019, 23:57
  2. Nelămurire despre Xbox One By •Alpha• in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7 Last Post: 31-07-2016, 00:37
  3. Intrebari Xbox One By 0ice in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 4 Last Post: 16-01-2016, 10:29
  4. Xbox One - discutii despre comenzi si preturi bune By Snake in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 98 Last Post: 13-05-2015, 00:01
  5. Prima reclama Xbox One la TV este despre... By MonkY in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 07-09-2013, 12:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts