Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 19 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 LastLast
Results 341 to 360 of 363

Thread: Final Fantasy XV

  1. #341 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ajutati-ma sa inteleg.
    Problema ta e ca ai luat jocul . Serios, mai in gluma, mai in serios, inca de la achizitie, ai numit personajele principale membri Backstreet Boys. Deci ai intrat deja in FFXV cu ideea ca e un joc prost, sau la misto. Si daca iti faci deja o parere proasta despre un joc de la inceput, e greu ca acesta sa ti-o schimbe, mai ales in primele 2-3 ore, cand el are 80 de ore, pe putin. Este aceeasi problema pe care o vedeam pe forumuri in legatura cu Twilight Princess. Foarte multe persoane se plangeau ca inceputul jocului e atat de incet si prin urmare, prost. Inceput care dura 2-3 ore, din 60 si ceva de ore, cat avea Twilight Princess. Sunt unele jocuri care pur si simplu cer o atentie indelungata. Acum depinde de fiecare, daca decide sa-si bage picioarele pentru ca nu i s-a prezentat jumatate de poveste in primele 5 ore, sau decide sa intre in lumea respectiva si sa se bucure de ce ii ofera, oricat de incet s-ar inampla acest lucru.

    Si Final Fantasy XV ofera atat de multe lucruri, cel mai important fiind sentimentul de aventura cu inca trei prieteni. "I'm so hungry I could eat a horse!" poate sa para o replica tampita, dar contextul este foarte potrivit. Pentru ca este spusa dupa ce ai plecat dimineata impreuna cu prietenii tai sa vanati un monstru, v-ati petrecut toata ziua cautand monstrul respectiv printr-un desert, omorandu-l si apoi fiind nevoiti sa faceti tot drumul inapoi spre primul diner pe care il gasiti. Dupa o astfel de zi, cred si eu ca personajelor respective le e foarte foame. Eu unul ador realismul oferit de personaje, prin replicile lor. Stau o noapte intreaga, alergand prin ploaie prin padure, chinuindu-ma 7-8 ore in-game sa omor 3 Necromancers care pot sa imi dea instakill... dimineata, cand Gladio imi spune cat de obosit e dupa noaptea pe care am avut-o, chiar il cred, pentru ca a fost o noapte f*cked up! Asa ca mergem la un loc pentru camping, vedem un lac in apropiere si pescuiesc 2-3 pesti pe care apoi ii gatim si ii mancam, inainte de a ne culca la 10 dimineata, pentru ca suntem morti de oboseala. Sunt astfel de momente absolut magice pe care Final Fantasy le ofera.

    Dar, repet, trebuie sa vrei sa intri in lumea respectiva. O lume care poate parea goala, dar uneori ascunde lucruri extraordinare.

    In ceea ce priveste grafica si muzica, aici gresesti. Stiu ca e parerea ta, dar e o parere gresita. Istoric, indiferent de cum a fost gameplay-ul, jocurile Final Fantasy au aratat superb si au avut muzica extraordinara. Final Fantasy XV este un joc frumos. Ador modul in care soselele stralucesc atunci cand ploua si stropii adunati pe masina. Prima data cand a plouat in Duscae, am crezut ca e glitch. Pentru ca, datorita norilor si lipsei soarelui, culoarea masinii se schimbase atat de mult, incat skin-ul Leviathan parea cu totul altfel. A fost grozav! Si muzica... un lucru care ma enerva constant erau soldatii Magiteck. Eu aveam treaba sa caut broaste si ei voiam sa ne certam mereu. Roboti plictisiti. Si totusi ma luptam mereu cu ei, doar ca sa aud Veiled in Black. What Lies Within ma facea sa ma tem pentru fiecare pas facut intr-o pestera, iar Apocalypsis Noctis facea din luptele pe care le aveam experiente cu adevarat legendare.

  2. #342 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Scrii frumos, poate scrii si un review mic.

  3. #343 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Solecon, inteleg ce vrei sa imi spui. Poate totusi trebuie sa ai si o mica afinitate pentru serie ca sa te poti bucura precum tine de joc? Ca pentru un outsider ca mine, mi se pare un joc slab oricum ma uit la el. Pentru mine totul are mai putina importanta decat ii dai tu, pot vedea poate mai obiectiv decat tine jocul din unele puncte de vedere, desi nu vad partea care uite ca atrage fanii in joc.

    De regula nu am rabdare, dar cu FF15 uite ca am ceva mai multa rabdare. Continui sa il joc desi imi mentin parerile de pe pagina trecuta. Nu sunt de acord cu ce spui de grafica deloc, doar pentru ca totul e lucios si neted nu inseamna ca e calitate grafica, din punct de vedere tehnic jocul e gol. Personajele au zero expresii faciale, nu exista lip-sync, varza totala la detalii. Iar ca parte artistica, nu sunt nici aici impresionat de nimic, am vazut jocuri non triple AAA cu o directie artistica mult mai reusita. Iar coloana sonora, muzica si interpretarile actorilor mi se par infecte si printre cele mai proaste pe care le-am intalnit intr-un joc triple A in ultimii ani.

    Eu voi mai continua sa joc. Am o intrebare, pot sa merg doar pe main quest? Restul questurilor de tip fetch sau strange nu stiu ce, adu piatra nu stiu care, strange dog tags si alte prostii de genul ma las rece. As vrea sa merg doar pe main quest, cel putin cat mai am interes fata de joc. Citisem in urma pe topic ca cineva facuse ceva similar, vreau sa stiu daca e ok sa merg asa.

  4. #344 SP
    Member sahara's Avatar
    E ok sa mergi și așa. S-ar putea sa ai probleme din cauza levelului mic. Ce vei pierde, dungeonuri foarte faine. Și la acele misiuni secundare care te las rece... iarăși vei pierde momente frumoase.

    Ai încercat pe japoneza?
    Este al doilea meu joc ff, primul a fost xiii. Nu mă pot numi veteran, dar mie mi-a plăcut enorm.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #345 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Aștept si recenzia colegului solecon, chiar imi doresc sa citesc părerea unui fan adevărat. Așadar enjoy si nu aruncați cu tomate, ouă, samd...
    http://www.consolegames.ro/forum/sho....php?p=1389600

  6. #346 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Foarte bun review, Dant3. Felicitarile mele. Din pacate, eu nu o sa pot scrie unul. In primul rand pentru ca structura unui review mi se pare un lucru mult prea complex, in al doilea rand pentru ca ar trebui sa vorbesc despre povestea din Final Fantasy XV. Si e greu sa fac asta. Inainte de lansarea jocului imi placea sa ma aud spunand ca "dupa 10 ani, Final Fantasy XV este aici". De parca voiam sa ma conving singur ca, intr-adevar, se va lansa. Fie ca suntem sau nu fani ai seriei, nu putem sa negam faptul ca lansarea unui joc aflat in development timp de 10 ani a fost un eveniment. Dar cand am primit, in sfarsit, jocul, am realizat ca nu asa trebuie sa privesc lucrurile. Acel Final Fantasy care se afla in carcasa metalica, protejat, parca, de arta divina a lui Amano, nu era acelasi joc pe care il vazusem acum 10 ani. Nu mai conta ce vazusem in tot acest timp. XV era propriul sau joc. Fara Fabula Nova Crystallis... fara Versus XIII. Faptul ca a trebuit sa petrec 3 ore cu Kingsglaive si Brotherhood inainte de a incepe jocul chiar m-a ajutat in a intelege mai bine acest lucru. Dar impactul cel mai puternic l-a avut acea propozitie de la inceput. Final Fantasy XV nu mai era "a Fantasy based on Reality", ci "a Final Fantasy for Fans and First-Timers".

    Si in primele 8 capitole, chiar asta e. Un joc care se mandreste cu istoria de 30 de ani a seriei din care face parte, dar care introduce destule elemente noi incat sa poata sa priveasca spre viitor. Odata cu al noualea capitol, insa, totul se schimba. Devine clar ca Final Fantasy XV nu poate scapa de umbra lui Versus XIII. Cand a creat conceptul pentru Versus XIII, Nomura a vrut ca povestea sa fie spusa de-a lungul unei trilogii. Dupa 7 ani in care Nomura a lucrat la primul joc din acea trilogie, fara sa-l termine, Tabata a primit sarcina inumana de a condensa toata povestea din trilogie in acel prim joc si sa-l scoata cat mai repede. Nu stiu daca era nevoie de 3 jocuri pentru a spune povestea lui Noctis si a prietenilor sai, dar este clar ca aveam nevoie de un Final Fantasy XV-2. Daca primele 8 capitole ale povestii te fac sa simti, efectiv, ca esti in acea lume, dupa capitolul 9 devii doar un spectator. Un spectator al unei carti citite. Ni se spune mult prea mult si ni se arata mult prea putin.



    Da, capitolele 11-13 nu sunt reusite, dar imi e greu sa nu apreciez un joc ce-mi prezinta o lume atat de interesanta si un final atat de puternic.

  7. #347 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pentru mine aceste rânduri superbe sunt o completare perfectă a recenziei, mulțumesc!

  8. #348 SP
    Admin MonkY's Avatar
    solecon: respect man! Cuvinte care merg direct la suflet... ce sa mai vorbim? Nici nu stii ce bine e sa citesti asemenea randuri despre un joc si sa nu vezi pe nicaieri expresii gen "cate fps-uri are jocul" sau "la ce rezolutie e randat".

  9. #349 SP
    Member sahara's Avatar
    Zici ca nu ai timp de recenzie, but you did it. Respect.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #350 SP
    Senior Member solecon's Avatar


    FINAL FANTASY 30TH ANNIVERSARY – Timeless Legacy Trailer

  11. #351 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Salvasem clipul asta acum vreo luna cand am luat jocul, dar am uitat sa il mai urc sa vi-l arat:


  12. #352 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Pai vezi, problema ta cu jocul era ca trebuia sa git gud.

  13. #353 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nici nu e vorba de asta, ci doar ca cat de hilar e AI-ul, sau ma rog, lipsa lui.

  14. #354 SP
    Member Darthstone's Avatar
    Pare cam blurata imaginea la joc, la ce rezolutie ruleaza pe PS4? E full hd sau mai mica?

  15. #355 SP
    Senior Member dark18's Avatar

  16. #356 SP
    Senior Member solecon's Avatar

  17. #357 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si noi care credeam ca am jucat pe PS4 Pro in Ultra Quality! Dar deh, AMD nu e nVidia...


  18. #358 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Stia mentorica ce stia

  19. #359 SP
    Member MAGNUS2's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Si noi care credeam ca am jucat pe PS4 Pro in Ultra Quality! Dar deh, AMD nu e nVidia...

    yup, AMD nu e NVIDIA, pacat ca xbox one x ESTE AMD, si versiunea xb1x nu o sa fie nimc ca aia de pc ))))))

  20. #360 SP
    Senior Member solecon's Avatar


    The FINAL FANTASY XV POCKET EDITION for iOS, Android and Windows 10 devices, to be released later this year, is an all-new adventure that retells the beloved story of FINAL FANTASY XV, giving fans and newcomers alike the freedom to journey through Eos whenever and from wherever they want. The mobile game features the main characters and story of the console version and newly-announced FINAL FANTASY XV WINDOWS EDITION, with an adorable art style and casual touch controls optimized for mobile devices. The main story is told across ten thrilling episodes, with all ten episodes available at launch and the first episode downloadable for free.
    Mobile gaming was a mistake . Also, au anuntat ca sunt foarte interesati de o consola care rimeaza cu "twitch", deci . Dar daca o sa aduca versiunea asta, mai bine o lasa balta .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 19 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 03-07-2013, 09:43
  2. Replies: 5 Last Post: 21-03-2013, 19:43
  3. My Final Fantasy By ShpioOn in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 1 Last Post: 07-06-2010, 14:12
  4. Final Fantasy By AndRewqp in forum Apple
    Replies: 0 Last Post: 16-02-2010, 00:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts